Uginuo poslednji mužjak sumatranskog nosoroga u Maleziji

Tanjug

28. 05. 2019. u 23:46

Nosorog, nazvan Tam, imao je oko 30 godina i živeo je u rezervatu za divlje životinje u državi Sabah na ostrvu Borneo, od kada je uhvaćen 2008. godine

Угинуо последњи мужјак суматранског носорога у Малезији

Twitter@NewsBFM

Poslednji maležanski mužjak sumatranskog nosoroga je uginuo, saopštili su zvaničnici, što je udarac za napore da se sačuva kritično ugrožena vrsta u toj zemlji.

Nosorog, nazvan Tam, imao je oko 30 godina i živeo je u rezervatu za divlje životinje u državi Sabah na ostrvu Borneo, od kada je uhvaćen 2008. godine, izjavila je Kristina Liev, državna ministarka za turizam, kulturu i životnu sredinu, prenosi britanski Telegraf.

Sumatranski nosorog, najmanja vrsta nosoroga, proglašen je izumrlim u divljini u Maleziji 2015. godine.

Još jedna ženka nosoroga, Puntung, uginula je u zatočeništvu 2017. godine.

Stručnjaci za divlje životinje procenjuju da je u svetu ostalo samo između 30 do 80 sumatranskih nosoroga, uglavnom na indonežanskom ostrvu Sumatra i na indonežanskoj strani Bornea.

Njihova izolacija, prouzrokovana gubitkom staništa i krivolovom, znači da se retko razmnožavaju i mogu izumreti za nekoliko decenija, tvrdi konzervatorska grupa International Rhino Foundation.

Twitter@NewsBFM


Od 2011. godine, Malezija je pokušala da uzgaja vrste u zarobljeništvu kroz "in vitro" oplodnju, ali bez uspeha.


Twitter@NewsBFM


Liev je rekla da je Tamov genetski materijal sačuvan za buduće pokušaje razmnožavanja sumatranskih nosoroga.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Malezijski tigar

29.05.2019. 12:04

Neke vrste ne mogu u zarobljeništvu opstati dugo ili se razmnožavati. Programi konzervacije su dobro zamišljeni i uglavnom ih vode struvnjaci i entuzijasti. Osnovni problem nije samo krivolov i osetljivost ugroženih vrsta na poremećenu ravnotežu u prirodnom staništu vec i klimatske promene koje se ne mogu kontrolisati. To sto se dešava životinjama je pametnima dovoljno da shvate kakva sudbina čeka ljudsku vrstu u opustosenoj Zemlji. Ko ce nas da konzervira?

Један из Братства

29.05.2019. 12:33

Угинули су јер су људи опет умешали прсте.