KOMŠIJE GREJU BRAĆU KALABA: Muke srpskih povratnika u Bosansko Grahovo

R. Š.

26. 11. 2018. u 08:02

U Federaciji BiH, Kuća im spaljena tokom "Oluje" i neuslovna je za stanovanje. Iz kuće svojih rođaka u kojoj su dosad boravili trebalo bi da se isele, a njihov roditeljski dom još nije obnovljen

КОМШИЈЕ ГРЕЈУ БРАЋУ КАЛАБА: Муке српских повратника у Босанско Грахово

Nenad Kovljenić doneo namirnice Milovanu i Žarku Kalabi / Foto R. Šegrt

BRAĆA Kalaba, povratnici u Bastasima kod Bosanskog Grahova, u dosta teškim uslovima žive već nekoliko godina. A ova zima za Milovana i njegovog starijeg brata Žarka biće posebno teška, jer nemaju više ni krov nad glavom. Iz kuće svojih rođaka u kojoj su dosad boravili trebalo bi da se isele, a njihov roditeljski dom još nije obnovljen, iako su prvi zahtev vlastima predali još pre dvadeset godina.

Kuća koju su imali spaljena je tokom "Oluje" i neuslovna je za stanovanje. Novi dom nisu mogli sami da sagrade, a zahteve za obnovu do sada su više puta dostavljali na razne adrese.

- Do sada smo koristili kuću naših rođaka, ali je došlo vreme da se iselimo. Bar da nam se obezbedi privremeni smeštaj... Pre rata smo imali dve kuće, a sada nemamo ništa - kaže Milovan Kalaba, kojem su stočarstvo i neizvesna zarada od dnevnice jedini izvori prihoda.

Sudbina Kalaba potresla je njihove komšije, spremne da im pomognu koliko mogu. Prvi su priskočili iz susedne Nuglašice, u kojoj živi mnogo više stanovnika nego u Bastasima. Nenad Kovljenić, uz podršku svojih prijatelja, kupio im je hranu koja će im biti dovoljna za oko mesec dana, a planiraju da Kalabama obezbede pomoć od po 150 evra u naredna dva meseca. A da bi Žarko i Milovan nekako pregurali zimu, Kovljenić je pokrenuo i akciju sakupljanja garderobe i obuće.

- Molim njihove rođake da ih još ove zime ostave u svojoj kući, dok im se ne obezbedi novi dom - apelovao je Nenad Kovljenić.

Nadu da Milovan i Žarko Kalaba u dogledno vreme ipak mogu da dobiju krov nad glavom dao je načelnik opštine Bosansko Grahovo Duško Radun, najavom da je njihov zahtev u federalnom ministarstvu uvršten u program za obnovu kuća. Rekao je da bi njihovo stambeno pitanje moglo da bude rešeno početkom naredne godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

PreleP

26.11.2018. 09:35

Ovo me podseca na Afriku i ono sto je tamo uradjeno domorodcima. Ubedili ih stranci da nista ne znaju, ne mogu i odjednom niko ne zna napraviti kucu, proizvesti hranu... Vrhunsko mentalno ispiranje. U gradovima zaista postoje sistemske prepreke, ali u selima ih zaista nema.

Братеее

26.11.2018. 09:44

Draga Tamara ...ako citas i vidis ovo ...pomozi nasoj braci tamo negde daleko ...tvoja emisija "sa Tamarom u akciji " je divnaaa ...humana !! Bog ce i tebe videti !!! HVALA !!!

Milovan Šegrt

27.11.2018. 11:08

Ako je Republika Srpska mogla da popravi sve unštene ku'će Muslimana i Hrvata na svojoj teritoriji , mogla bi i vlada Federacije BiH obnoviti kuće i imanja Srba koji su se vratili u Federaciju BiH