Revolucionarno otkriće sakriveno ispod leda Antarktika (VIDEO)
13. 11. 2018. u 23:07
Evropska svemirska agencija (ESA) pronašla je ostatke izgubljenih kontinenata koji su bili sakriveni ispod Antarktika milionima godinama
Print screen Youtube
Satelitski snimci pokazuju kako su se kretale drevne kopnene mase koje su zakopane više od kilometra i po, piše „Dejli mejl“.
Naučnici kažu da snimci dali novi pogled i saznanja o Antarktiku, kontinentu koji je najmanje istražen. Oni su koristili podatke satelita GOCE, koji je lansiran 2009. za praćenje varijacija gravitacijskog polja Zemlje i da precizno izmeri Zemlju.
Inače, ovaj satelit nije u upotrebi već pet godina, od kako je ostao bez goriva i pao kroz atmosferu. Međutim, njegovi podaci su veoma značajni, te su korišćeni za nova naučno otkriće.
PROČITAJTE JOŠ - Nešto čudno se dešava ispod leda na Antarktiku
Njegovi instrumenti su pratili kretanje tektonskih ploča ispod Antarktika, te su istraživači na osnovu podataka protumačili njihovo kretanje u proteklih 200 miliona godina i došli do saznanja kako se zapravo formirao ledeni kontinent, prenosi B 92.
„Gravitacijski snimci donose pravu revoluciju u našu mogućnost da proučavamo najmanje poznati kontinent našeg sistema“, rekao je Fausto Ferakioli za Evropsku svemirsku agenciju.
„Na istočnom delu kontinenta možemo da vidimo geološke karakteristike koje pokazuju sličnosti i razlike kore ispod Antarktika i drugih kontinenata s kojima je bila spojena do pre 160 miliona godina“, dodaje Fausto.
Inače, kako bi stvorili 3D kartu Zemljine litosfere, naučnici su upotrebili merenja GOCE sa seizmološkim podacima.
Osim što su ova merenja veoma zanimljiva istorijski, ona su ujedno važna da razumemo kako Antarktik utiče na ponašanje ledenih ploča, ali i koliko će brzo da reaguje na otapanje leda.
(Sputnjik)
Bojan
14.11.2018. 00:01
Zanimljivo. Hvala na ovome
Ajde nemojte da lažete narod, sve je to stvorio Bog, valjda je to svima već jasno !!
Ja sam starija generacija i citao sam o ovome pre vise od 45 godina, ovo nije nista novo, samo neko zeli da smisli neku glupu senzaciju da bi novine bile prodavane
E moji naucnici.Pa ko vama jos veruje .Dajte sliku uzivo Zemlje i tog Antartika pa da ga pogledamo kako izgleda iz svemira sa tih vasih satelita.Inace ,lepe su vam ove animacije .
Ko veruje ovim nasinim naučnicima?, slagali su ceo svet da su bili na mesecu, i da je zemlja okrugla, tj, globus, ništa nije tačno, tako i ovo
Komentari (5)