Soči spreman za feštu na Fištu, čeka se start Mundijala
27. 05. 2018. u 11:45
U Ruskom letovalištu u kome će se igrati utakmice SP u fudbalu. "Druga prestonica" Rusije željna starta Mundijala. Sa jednih tribina vide se planine, a sa drugih – more
Naš reporter ispred stadiona Foto D. Radeka
SOČI, "druga prestonica" Rusije, koji se tako naziva jer se u njemu nalaze dve predsedničke rezidencije, spreman je za feštu na Fištu.
Poklonici zimskih sportova setiće se stadiona "Fišt" ili "Bele glave", izgrađenog za zimske Olimpijske igre 2014. godine. U taj, u međuvremenu rekonstruisan objekat, za dvadesestak dana biće uprte oči fudbalskih fanova, jer će se na njemu igrati šest utakmica Svetskog prvenstva. Prvi meč na stadionu za 47.700 ljudi između Portugalije i Španije 15. juna. Na sočijevskoj travi oprobaće se 23. juna i aktuelni prvak planete - Nemačka, u meču sa Šveđanima.
Pročitajte još: OTKRIVEN SPISAK KRSTAJIĆA: Savić i Pantić među pozvanima za SP
Mesec dana pre nego što će otvoriti kapije za navijače, okolina Fišta nagoveštava sportsku groznicu. Ispred samog stadiona, ali i duž okolnih ulica, postavljene su žardinjere u obliku fudbalske "bubamare". Na bedemu između stadiona i Crnog mora nalazi se petnaestak metara dugačak natpis "RUSIJA 2018", a maskota ovog SP - vuk Zabivaka (Golgeter), u trku za loptom, s plakata gostima želi dobrodošlicu u Soči.
- Sve je spremno za Mundijal. Soči godišnje ima oko pet miliona gostiju, a ove godine, samo tokom letnje sezone, očekujemo ih oko sedam miliona - kaže nam Maksim Kharitonenkov, turistički vodič iz ovog grada.
Instagram Maskota/ZabivakaFoto FIFA

Suvenirnice, već na aerodromu, u Moskvi, kao i u samom gradu na obali Crnog mora, pune su licenciranih suvenira - majica, kačketa, privezaka, čaša, olovaka, blokčića.., sa hologramom FIFA na kojima su Zabivaka, prepoznatljivi trofej SP, lopta i slični motivi. Magneti koštaju od dva do šest evra, čaše oko tri i po evra, pivske krigle oko pet, dok su privesci od deset evra pa naviše.
Gradska luka
.jpg)
Stadion na kome će se igrati utakmice udaljen je oko 30 kilometara od centra grada. Naziv "Fišt" dobio je po planini u zapadnom delu planinskog područja Velikog Kavkaza. Krov arene liči na glečer, a kada je otvoren, na školjku. Sa jednih tribina vide se vrhovi planina, a sa drugih - more. Kamenita plaža je udaljena svega minut hoda.
Pročitajte još: Pešački viseći most u Sočiju od kojeg zastaje dah (VIDEO)
Od 2014, kada je bio domaćin OI, Soči se nije mnogo promenio, svedoče nam njegovi stanovnici. Ponosno ističu podatak da je njihov grad drugi na svetu po dužini obale, odmah iza Meksiko Sitija. Proteže se na 146 kilometara duž crnomorske obale i u njemu živi više od 400.000 ljudi.
.jpg)
Ono čime ne moraju sami da se pohvale, jer je vidljivo svakom posetiocu, jeste to da se u Sočiju na veličanstven način prepliću prirodne lepote: more, šume, pećine, parkovi s najrazličitijim vrstama egzotičnog bilja i planine na čijim vrhovima može da se vidi sneg i u junu.
Bogat je i izvorima lekovite mineralne vode, ima 66 sanatorijuma i veoma je posećen kao banjski centar, ali i kongresni, zahvaljujući kapacitetima koji su izgrađeni za potrebe Olimpijskih igara.
Kontraste nije dala samo priroda. Pokraj najluksuznijih hotela prolaze ista takva vozila, ali i poneka vremešna "lada" izašla iz fabrike, verovatno osamdesetih kada su domaćini Mundijala bili Španija ili Meksiko.
.jpg)
POLA KILOMETRA JEZE NA VISEĆEM MOSTU
NA pola sata vožnje od Fišta u pravcu Krasnaje poljane dolazi se do Skaj parka, u kome se na 207 metara visine proteže jedan od najdužih visećih pešačkih mostova u svetu (439 metara).
Vodiči upozoravaju one koje imaju strah od visine da ne kreću u šetnju po njemu, s obzirom na to da je rešetkaste strukture i da se, ako pogledate nadole, kroz njega vidi provalija Ahštirskog kanjona. Zato nisu retke scene turista koji se grčevito drže za ogradu mosta, iako hod po njemu i nije tako strašan.
Čvrsta konstrukcija zaleluja se i zaškripi tek pri malo jačim udarima vetra, a sve to odlazi u drugi plan pred opuštajućim prizorima okolnih šumovitih brežuljaka.
Za one željne veće doze adrenalina, tu su i ziplajn, kojim se preleće sa jedne na drugu stranu kanjona, megatrol ili bandži džamping.
.jpg)
DVE PREDSEDNIČKE REZIDENCIJE
"BOČAROV ručej" je zvanična predsednička rezidencija u Sočiju koju je još 1934. izgradio sovjetski ministar odbrane Kliment Vorošilov. Od 1960. postaje oficijelna rezidencija svih potonjih ruskih lidera. Nalazi se nadomak centra grada i u njoj predsednik Putin veoma često boravi i tu obavlja svoje dužnosti. Najbliže može da joj se priđe na dva kilometra. Druga predsednička rezidencija nalazi se na obližnjoj planini. "Znak" da je Putin u Sočiju su policijske ekipe koji stoje na svakih pedesetak metara u gradu.