Pa­pa Pa­vle spa­sio Pa­ve­li­ća

Želj­ko Pan­te­lić

17. 01. 2006. u 17:25

Biv­ši ame­rič­ki kon­tra­o­ba­ve­šta­jac Vi­li­jam Go­ven u svom sve­do­čan­stvu pred Fe­de­ral­nim su­dom u San Fran­ci­sku, ot­kri­va ve­ze usta­škog i ka­to­lič­kog vr­ha. Po­red Va­ti­ka­na, ključ­nu ulo­gu u spa­sa­va­nju usta­ša igra­la bri­tan­ska

Hr­vat­skog na­ci­stu An­tu Pa­ve­li­ća spa­si­li su Đo­va­ni Ba­ti­sta Mon­ti­ni, ko­ji će ka­sni­je po­sta­ti pa­pa Pa­vle Še­sti i bri­tan­ska oba­ve­štaj­na slu­žba. To "eks­plo­ziv­no" ot­kri­će lan­si­rao je izra­el­ski list "Ha­rec", pre­no­se­ći de­lo­ve sve­do­čan­stva Vi­li­ja­ma Go­ve­na, biv­šeg kon­tra­o­ba­ve­štaj­ca ame­rič­ke voj­ske, na su­đe­nju u Fe­de­ral­nom su­du u San Fran­ci­sku, po tu­žbi žr­ta­va Dru­gog svet­skog ra­ta i nji­ho­vih po­to­ma­ka. Pre­ma sve­do­čan­stvu ame­rič­kog kon­tra­o­ba­ve­štaj­ca, je­dan od ključ­nih lju­di u skri­va­nju hr­vat­skih rat­nih zlo­či­na­ca, bio je mon­si­njor Kru­no­slav Dra­ga­no­vić, u to vre­me, hr­vat­ski am­ba­sa­dor u Va­ti­ka­nu i pod di­rekt­nom ko­man­dom ta­da­šnjeg za­me­ni­ka dr­žav­nog se­kre­ta­ra, Mon­ti­ni­ja ko­ji će 1963. bi­ti usto­li­čen na tron Sve­tog Pe­tra kao pa­pa Pa­vle Še­sti.
Vi­so­ki pred­stav­ni­ci Va­ti­ka­na, pre­ma re­či­ma Go­ve­na, ne sa­mo da su spa­sa­va­li zlo­čin­ce ko­ji su po­bi­li na sto­ti­ne hi­lja­da lju­di, sa­mo za­to što ni­su ka­to­li­ci i Hr­va­ti, već su skri­va­li i bla­go i no­vac, ko­je su hr­vat­ski na­ci­sti ote­li od ubi­je­nih Sr­ba, Je­vre­ja i onih ko­ji ni­su hte­li da bu­du Hr­va­ti u ge­no­cid­noj tvo­re­vi­ni zva­noj NDH. Biv­ši ame­rič­ki kon­tra­o­ba­ve­šta­jac je de­talj­no opi­sao ka­ko je de­set kr­ca­tih ka­mi­o­na ote­tog bla­ga An­te Pa­ve­li­ća sti­glo u Va­ti­kan, pra­vo u ru­ke Dra­ga­no­vi­ća. Po­me­nu­ti Pa­ve­li­ćev ja­tak u Va­ti­ka­nu je i broj­ne usta­še krio po sa­mo­sta­ni­ma u Ita­li­ji, obez­be­đi­vao im la­žna do­ku­men­ta i fa­bri­ko­vao im no­ve iden­ti­te­te. I ne sa­mo to, Dra­ga­no­vić je uz po­moć Va­ti­kan­ske ban­ke "oprao" do­bar deo opljač­ka­nih vred­no­sti, pre­tvo­riv­ši ih u no­vac, ko­ji je bio ko­ri­šćen za ser­vi­si­ra­nje "pa­cov­skog ka­na­la".
Do­ku­men­ta u lo­kal­nom ma­te­ri­ja­lu Fe­de­ral­nog su­da u San Fran­ci­sku go­vo­re da je Pa­ve­lić za­jed­no sa dru­gim hr­vat­skim rat­nim zlo­čin­ci­ma, be­že­ći u Austri­ju do­bio za­šti­tu od en­gle­ske oba­ve­štaj­ne slu­žbe ko­ja je uz po­moć pri­ja­te­lja iz Va­ti­ka­na, kre­i­ra­la "pa­cov­ski ka­nal". Iro­ni­jom sud­bi­ne ista, bri­tan­ska oba­ve­štaj­na slu­žba, ko­ja je ši­ri­la od 1943. go­di­ne baj­ke o ko­mu­ni­sti­ma, pred­vo­đe­nim Jo­si­pom Bro­zom i ne­i­sti­ne o Kra­ljev­skoj voj­sci u otadž­bi­ni pod vođ­stvom ge­ne­ra­la Mi­haj­lo­vi­ća, iz­ne­na­da je shva­ti­la ko su Bro­zo­vi sled­be­ni­ci pa je hte­la da ko­ri­sti usta­še kao pro­tiv­te­žu ko­mu­ni­sti­ma u osva­ja­nju Ju­go­sla­vi­je.
Za raz­li­ku od Bri­ta­na­ca ko­ji šti­te usta­še, mi­sle­ći da ih is­ko­ri­ste za bor­bu pro­tiv Ti­to­vih ko­mu­ni­sta, ame­rič­ka oba­ve­štaj­na slu­žba vo­di ak­ci­ju pod na­zi­vom "Ope­ra­ci­ja krug", či­ji je cilj da po­hva­ta, pre sve­ga, ita­li­jan­ske fa­ši­ste, ne­mač­ke i hr­vat­ske na­ci­ste. Me­đu­tim, ni po­je­di­ni vi­so­ki zva­nič­ni­ci Va­ti­ka­na ni­su se­de­li skr­šte­nih ru­ku. Nje­go­vim "pa­cov­skim ka­na­li­ma", ni­su po­be­gli sa­mo Pa­ve­lić, An­dri­ja Ar­tu­ko­vić i dru­gi hr­vat­ski rat­ni zlo­čin­ci, već i Kla­us Bar­bi, Adolf Ajh­man, Jo­zef Men­ge­le, Franc Sten­gel... Go­ve­no­vo sve­do­čan­stvo upi­re prst u Mon­ti­ni­ja, ta­da­šnjeg za­me­ni­ka dr­žav­nog se­kre­ta­ra.
"Moj za­da­tak je bio da na­đem Pa­ve­li­ća, da bih u to­me us­peo mo­rao sam da ot­kri­jem ka­ko funk­ci­o­ni­še či­tav usta­ški si­stem u Ita­li­ji. Ključ­na oso­ba je bio Dra­ga­no­vić. On mi je lič­no pri­znao da je bio pot­či­njen Mon­ti­ni­ju", is­pri­čao je biv­ši ame­rič­ki agent 007. Go­ven je otvo­rio skro­vi­šte Pa­ve­li­ća 1947. go­di­ne, me­đu­tim Mon­ti­ni, bu­du­ći pa­pa Pa­vle
Še­sti, je do­bio in­for­ma­ci­ju da se nje­gov šti­će­nik Pa­ve­lić na­la­zi u opa­sno­sti, i od­mah se ža­lio Go­ve­no­vim pret­po­sta­vlje­nim zbog kr­še­nja su­ve­re­no­sti Va­ti­ka­na. Nje­go­ve žal­be su uro­di­le plo­dom i iz Va­šing­to­na je Go­ve­nu sti­glo na­re­đe­nje da i po­red to­ga što je ot­krio hr­vat­skog Hi­tle­ra, dig­ne ru­ke od sve­ga.
Po­sle je Pa­ve­lić uz po­moć Va­ti­ka­na pre­ba­čen u Ar­gen­ti­nu, gde ga je Hu­an Pe­ron pri­mio, za­jed­no sa tri­de­se­tak hi­lja­da hr­vat­skih i ne­mač­kih na­ci­sta. Šta­vi­še, kod Pe­ro­na je Pa­ve­lić do­bio i slu­žbu. Bio je pro­mo­vi­san sa­vet­ni­ka za bez­bed­nost mu­ža Evi­te Pe­ron. Me­đu­tim, 1957. go­di­ne po­glav­nik na­ci­stič­ke NDH je ra­njen u aten­ta­tu. Po­ku­šaj ubi­stva je pri­pi­san oba­ve­štaj­noj slu­žbi Ti­ti­ve Ju­go­sla­vi­je, ali po­sto­ji ve­li­ka mo­guć­nost da je aten­tat, u stva­ri, de­lo čet­ni­ka, tvr­di Ha­rec. Po­sle aten­ta­ta, Pa­ve­lić na­la­zi uto­či­šte u Špa­ni­ji pod dik­ta­tor­skim re­ži­mom ge­ne­ra­la Fran­ka. Umi­re 1959. go­di­ne od po­sle­di­ca ra­nja­va­nja u aten­ta­tu.

TAJ­NA DO­KU­MEN­TA
Po­stu­pak pro­tiv Va­ti­kan­ske ban­ke, re­da fran­če­ska­na­ca, usta­ša, na­ci­o­nal­ne švaj­car­ske ban­ke i dru­gih N. N. oso­ba za­po­če­li su po­tom­ci žr­ta­va Dru­gog svet­skog ra­ta, pred Fe­de­ral­nim su­dom u San Fran­ci­sku, 1999. go­di­ne.
Tim advo­ka­ta ko­ji za­stu­pa pra­va na na­kna­du šte­te i po­vra­tak imo­vi­ne po­to­ma­ka pre­ko 300 hi­lja­da žr­ta­va je do sa­da od­neo ne­ko­li­ko po­be­da, pre svih nad Cen­tral­nom is­tra­žnom agen­ci­jom (CIA) i ame­rič­kom voj­skom, ko­ji su mo­ra­li da pri­lo­že taj­na do­ku­men­ta u nji­ho­vom po­se­du.
Po­sle sve­do­čan­stva Vi­li­je­ma Go­ve­na, po­ku­ša­li su da iz­dej­stvu­ju za­bra­nu jav­nog ob­ja­vlji­va­nja nje­go­vog sve­do­čan­stva, ali ih je izra­el­ski dnev­nik "Ha­rec" pred­u­hi­trio.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (50)

zoran

17.01.2006. 23:05

zivim u Usa,i moglo bi se reci da sam u toku tih zbivanja oko sudjenja Vatikanskoj banci u San Francisku.Mislim da vi u Srbiji trebate to malo kroz medije da forsirate,kako bi se citavom covjecanstvu skrenula paznja na to zlo od VAtikana.Hvala

vitezbg

18.01.2006. 00:12

evo vidi se odgovor na pitanje ,zasto je zapad protiv Srba.mi umesto da se bavimo uzrokom,mi se bavimo posledicama.price o ujedinjavanju crkava je obicno zamajavanje i gubljeneje vremena.

Mirsad Dizdarević

18.01.2006. 10:48

Alfa i omega svih ratova su bile ,jesu i bit će religije.I ovaj proces u San Francisku to samo potvrdjuje.Ovo je vrlo „dobra“lektira odnosno uputstvo kako se čuvaju svoji zločinci.Pa ako su ovo prave istoriske i političke bombe iz perioda drugog svjetskog rata,onda će otvaranje Vatikanskih arhiva iz vremena papeIvana pavla II biti atomske bombe kako istorijske tako i političke.Pacovi su bili,jesu,a i budu

Lady DI

18.01.2006. 13:22

Posto imamo i previse problema koji su aktuelni, mozda nas zbog toga ovi svetski zaobilaze. Interesantno je kako ce neki jos uvek stati i braniti partizane, napadajuci cetnike, posto je NEKO njihov video NESTO. Vojska je vojska, koja ima svoju strategiju i cilj. Ne postoji vojska koja hirurski odstranjuje protivnika od civilnog stanovnistva. Partizani su pobili 40.000 cetnika u vrletima Sutjeske 1944-45. Drina je krvava tekla...Ko zna o tome? I sad se okretati na Mladica i povezivati nepovezivo! Drago mi je da se jednom zlocini II svetskog rata i NDH rasvetljuju, ali ne zahvaljujuci nama vec zahvaljujuci JEVREJIMA. No, bitno je da se rasvetljuju i da jednom istina o Hrvatima koji su dobili more i otoke zahvaljujuci tekovinama "revolocije" jednom konacno rasvetli, pa da i mi vidimo blagodeti jednom stajanja na stranu Saveznika.

djole

18.01.2006. 11:27

Ja neznam jeste vi li koji ovo pisete normalni.Pa zar vi mislite da ima razlike izmedju pavelica i draze. Koljaci i ubice i zlocinci i jedan i drugi odnosno i ustase i cetnici. Moj otac je bio u partizanima i on mi je pricao o cetnickim zlocinima. Mi i stojima tako kako stojimo kad vi pisete i lazete osnovne stvari, iskrivljujete istoriju. Mladic je isto tako heroj kao draza. Zamislite vi svoju djecu u sarajevu, koji 4-5 godina zive po podrumima i svaki im dan padne na njih hiljadu granata.To vam od srca zelim,i zalosno je da ja kao srbin pisem o tome.Jadan ste vi postali list.Stidite se,proglasite i hitlera herojem,Demokratska njemacka je imala snge i demokratije da se ogradi od svih hitlerovih ideja,a mi to nikad necemo moci. Proglasite i ustase za mroljubive i neduzne.

VASO

18.01.2006. 13:46

Moj otac je bio u partizanima i pricao mi je istoriju partiana. Zalosno je sto smo mi dijeca od 45g- do danas citali lazi (TITOVE)istorije.Sav rat sa okupatorom su platili pravoslavci do danasnjeg dana. Uzmimo stvarne brojke koliko je srba, hrvata i muslimana na nasoj teritoriji poginilo. Velika je zalost sto se istorija iskrivljuje, tako da u njoj ucestuju i pravoslavci. Ovakvi tekstovi treba da se pojavljuju na svim stranama. Hvala sto ste citali...

ljubomir

18.01.2006. 16:09

djole;znas li da je iz sarajeva mogao izaci ko god je htjeo ali alija nije dao,trebalo mu je sto vise zrtava.nazalost u svakom ratu najvise stradaju djeca i neduzni.kad sranje krene onda nema tu biranja ko je ko.

ozzy

18.01.2006. 16:35

Glavnu ulogu u spašavanju Pavelića i Draže su imale britanske i američke obavještajne službe,i to sa svrhom da ih se eventualno upotrijebi ako zapad odlučiti krenuti u rušenje komunizma u postratnoj Jugoslaviji...

djoka

18.01.2006. 16:37

zar i sada neko moze da veruje u price da su cetnici isto sto i ustase i da prica o napacenom sarajevu koje je isteralo preko 200.000 srba i sada na svakom koraku ima dzamije. a vatikan i dalje drma, pa sta mislite ko je i za cije interese bombardovao srbe. da li zaista ne znate sta su muslimani radili na ozrenu, u arajevu, u podrinju, jeste li culi za kravice, za 128 logora za srbe u sarajevu. samo srbi nisu ujedinjeni, svi ostali jesu.

ANTE

18.01.2006. 17:21

Postovana redakcijo,molim vas najiskrenije i najtoplije da ne pisete o tom smecu anti pavelicu i drazi mihajlovicu.Oni su i hrvatska i srpska sramota,ko vise a ko manje to je nebitno.To su zlocinci sa istim(fasistickim)predznakom,i zasto djecu opterecavati sa lazima i podmetanjem.Velicina ljudi je priznati i podnijti gresku,kao sto rece djole,njemacka je imala snage za to,a mi vjerovatno necemo za dugo dok su kod nas senader,seks(hdz),a kod vas draskovic ,kostunica i td.Pa gledajte samo ovu farsu sa antom gotovinom.Sender ga poslao na kanarska ostrva,a onda za njim poslao karlu de ponte.To ce isto uraditi i vas draskovic i kostunica sa karadjicem i mladicem.Pa oni sada piju negdje zajedno kavu a vi niste toga svjesni.Draskovic je rehabilitovao drazu mihajlovica a najglasniji je za hapsenje karadjica i mladica.Razmislite postovana redakcijo i citatelji ovg lista o tome.Rehabilitovati jednog zlocinca,a praviti hajku za hapsenje drugih zlocinaca,pa u pogodno vrijeme i njih pred pocetak novih ratova rehabilitovati.

bosnjak

18.01.2006. 17:27

Ljudi moji,pa nemojte biti toliko nerealni,pa pisati takve neistine o jednom dokazanom zlocincu drazi mihajlovicu,i prikazivati ga kao antifasistu.Vi imate na hiljde dokaza o njegovoj ulozi u 2 svjetskom ratu,i te cinjenice trebate prezentovati.Trebate se stidjeti onih koji su bili u partizanima i koji i sada zive u srbiji.Trebate se stidjeti stotina hiljade djece(sada ljudi)koji su odrastali bez oceva koje su ubili u 2 svjetskom ratu cetnici ustase i njemci.

exyu

18.01.2006. 19:00

Svaka cast nekima na realnim komentarima(exyu,ante,bosmjak),toga mislim realnosti fali puno nama u bivsoj jugi.Treba gledati tv,i jednu i drugu i trecu povezati neke stvari pa realno sagledati sve cinjenice.Svako onaj ko ne moze u ime nacionalizma prihvatiti istinu nije vrijedan komentara.Tko je nacionalista i zasljepljen mrznjom,nece moci ni prihvatiti snimku skorpiona koji ubijaju svezane ljude,ili ce i u tome naci stotine opravdanja.Svima je lako komentarisati neke stvari ko nije izgubio nikoga ni u ovom ni u proslom ratu.Ja licno sam igubio i u ovom(2 clana familije) i u proslom(1 clana familije)od istih ljudi,ili istih pokreta.Ta prica o drazi mihajlovicu je smijesna,a ako imate dokaze da je on bio antifasista prikazite ih,svaka istina je rado prihvacena od neduznih ljudi,ali nazalost istina najvise i boli one koji nisu u pravu.Djole je dobro rekao treba te pogledati na kompjuteru orginal snimke i 2 svjetskog rata pa cete dobiti istinu o drazi mihajlovicu.Zahvaljujem na prostoru.

Srbin iz Dalmacije

18.01.2006. 19:34

Po komentarima koje ste objavili vidi se da je nekim Srbima vrana popila mozak a takodjer da je vecina Srba koji su odgojeni u komunizmu totalno izapran mozak.Sin sam Srpskog Cetnika sa Tromedje Bosne ,Like i Dalmacije.Moj pokojni otac i ostali Srbi digli su se na ustanak da spasu sebe i svoju familiju od Ustaskog noza a ne da kolju i ubijaju Hrvate.Gde su Srpski logori smrti gde su ubijani Hrvati.Mjesati Cica Drazu i Pavelica i Cetnike i Ustase je kao mjesati vodu i ulje to se nikad nemoze pomjesati.Braca Rukavine jedan Titin a drugi Antin djeneral slali su Srbe komuniste na Srbe Cetnike.Cilj i jednog i drugog je bio dai zgine sto vise Srba,Nas je Tito nas je Ante a vi Srbi kuda znate,pjevali su Hrvati u Dalmaciji.Srbi pamet u glavu jadna vam majka.

Dragan Popovic

19.01.2006. 15:32

Kako je moguce da neko izjednacava Mihajlovica i Pavelica? 1. Dok je tridesetih godina Pavelic u emigraciji pripremao teroristicke ustaske formacije i lobirao kod Hitlera i Musolinija za unistenje zajednicke drzave, za to vreme Mihajlovic je sluzio svojoj otadzbini kao oficir i ugledni vojni diplomata. 2. Pavelic se od pocetka rata opredelio za saradnju sa Hitlerom, a Mihajlovic za zapadne saveznike uz neskrivene simpatije prema Rusiji koja je u to vreme bila sastavni deo SSSR i clanica antifasisticke koalicije. 3. Pavelic je osnivao koncentracione logore za genocid nad Srbima ali i Jevrejima i Romima. U najvecem od njih, Jasenovcu, stradalo je oko 700.000 ljudi. Stradalo se i u ostalim logorima, u jamama itd. Voleo bih da mi ti `dzipsi-istoricari` nabroje cetnicke konc-logore. Dok su Paveliceve ustase nastojale da istrebe neduzni narod, Mihajloviceva JVO je bila orijentisana na njihovo spasavanje narocito u istocnoj BIH i Krajini srecavajuci jos vecu katastrofu. 4. Pavelic i Mihajlovic su bili ogorceni medjusobni neprijatelji. Prvi je u saradnji sa Brozovim partizanima i jedinicama Vermahta tokom zime 1943. u Zagrebu sklopio sporazum koji je rezultirao zdruzenim njihovim dejstvom protiv jedinica JVO u Hercegovini pokraj Neretve. Pavelicev interes je bio u ubijanju Srba. Vermahtov u ubijanju antifasista. Brozov u ubijanju najjacih demokratski orjentisanih snaga na teritoriji tada ratom zahvacene Kraljevine Jugoslavije. Sa druge strane, nikada nije zabelezena akcija protiv partizana u kojoj su zdruzeno ucestvovali JVO, Ustase i nemacki Vermaht. 5. Dok je Pavelic bio na banketima u Firerovom Berlinu i Duceovom Rimu, Mihajlovic je bio na poternicama na kojima se za njegovu glavu nudila nagrada u zlatu. Poternice su raspisali Pavelicevi kompanjoni Hitler i Musolini.

mila

19.01.2006. 17:40

samo se mogu zahvaliti Draganu Popovicu na komentaru, stvarno ljudi nemate pojma o istriji ,molim vas radije sutite, ne sramotite se, neka svako voli svoje , ali da postuje tudje, Hvala

gianni italija

19.01.2006. 19:41

mora se biti svestan cinjenice da Vatikan je danas jedna od najmocnijih masonskih organizacija koja je uvek delovala,deluje a i delovace u pravcu svojih interesa,a mali narodi su uvek mali jos ako su neslozni osudjeni su na sigurnu propast.Sto se tice ujedinjavanja katolika i pravoslavaca,jedan je od predloga Pape Rajzingera jel oseca pretnju muslimana a ne zato sto on voli pravoslavce.Treba biti svestan cinjenice i da istoriju pisu pobednici a istina je uvek negde u sredini,zasto se mi sa prostora bivse Juge ne volimo ostace misterija ali je najtuznije sto su se drugi uvekigrali i igrace se sa nama i nasim sudbinama

arsa

19.01.2006. 20:18

moram ovo da kazem vatikan je blagoslovi od 1939-1945 unistavanje svega sto ne spada u katolicku veru a to i danas rade pocev od priznavanja hrvatske-slovenije njima smetaju jevreji i pravoslavci poruka nasoj crkvi ne trebaju nam vatikanske kombinacije o spajanju neka nase crkve takve kao i sto jesu neka idu u misionare u afriku .poz-narodu-srbije

arsa

19.01.2006. 20:25

gianni gde su bili katolici na kosovskom boju kad su ostavili pravoslavce na cedilu pili su i igrali valcer u becu tad nisu brinuli za pravoslavce i nisu se plasili muslimanstva a sad se plase muslimana .

Жарковац, ЖАРКОВО - СРБИЈА

20.01.2006. 03:47

... а полуписмена марва и даље изједначава министра војног у влади Краљевине Југославије, са оним умоболним хрватским крволоком. Изједначава српског јунака са Солунског фронта - чича Дражу, и сотону у људском облику - Павелића. Изједначава некадашњег војног аташеа Краљевине Југославије у иностранству, са ђубретом неупоредиво већим и од Хитлера. Не чуди ме ова комунистичка и хрватска куга која се јавља и овде лупета до изнемоглости, али ме зато чуде Новости које таквим иживљавањима дају неограничен простор. Или је и за вас који ажурирате ову интернет страницу потпуно свеједно да ли је некога одликовао највишим војним одликовањем нпр. председник Француске или САД (као што је то случај са ђенералом Михајловићем), или је пак попут Павелића добио "гвоздени крст" од Хитлера?! Из демо(но)кратије добијате петицу, а из историје - кеца к`о врата...

dg

20.01.2006. 06:05

Takve stvari treba da se podrze jer ispravna presuda bi mogla da baci drugacije svetlo na sadasnja zbivanja na podrucjima bivse nam drzave.

djole

20.01.2006. 15:33

Dobro vi koji ste pametni(a mi budale),de napisite i prezentujte jednu bitku iz drugog svj.rata izmedju njemaca i cetnika ili cetnika i ustasa.De nam dokazite to.Pokazite nam potjernicu na kojoj je hitler raspisao nagradu za hvatanje draze mihajlovice.Necete ni moci jer su bili saveznici,i zajedno su ucestvovali u mnogim bitkama protiv partizana.Zar vam nije najbolji dokaz bitka na neretvi,gdje je ucestvovalo 5000 cetnika zajedno sa njemcima i ustasama u pokusaju slamanja partizanskog pokreta,ali nisu uspjeli u tome na svu srecu.Zalosno je to kad se jedna sramota prikazuje kao svetinja,zalosno je kad se na laz i zlocin gleda kao bozanstvo.Pogledajte istorijsku dokumentaciju iz foce gdje je za jedan dan zaklano blizu 4000 ljudi od strane cetnika.Zalosno je to da zalosnije ne moze biti.Nije ni cudo kad nam je jedan draskovic na celu.Pa znate li vi da je on bio godinama sef kabineta mike spiljka.Pa on sada rehabilitova tog zlocinca drazu,a pravi hajku za hapsenje mladica.Braco urazumite se, nas lazu godinama.

Goran

20.01.2006. 20:02

Molim vas da se jednom urazumimo, i sagledamo da je najveci protivnici nas Srba / 1. Sami mi 2. Katolicka crkva koja je uspela da ostvari sve svoje mracne stvari odpolovine proslog veka. Pogledajte kako su ti ljudi rasturili Evropu, i danas su oni pobednici 2 Svetskog rata koji za njih trajao nesto duze. Katolicka crkva je jedna politicka organizacija koja nema veze sa verom a vreme za nju ne predstavlja kategoriju. Oni su protivnici koji rade na vreme a to nije kategorija koju oni priznaju. Udaljimo se sto vise od tih ganstera ali ih postujmo ko protivnika i znajmo da za njih vreme nije kategorija. Oni se bore dok ne ostvara ono sto su naumili, i to mora da se ima u glavi.

Miroslav

20.01.2006. 20:31

Pitanje za gospodina koji je stavio komentar pre mene, kako uopste moze biti siguran da je ta istorija koju je ucio zaista bila takva kao sto je rezim komunista prezentovao? Veoma je jasno sta je ucinio mason kada je unistio srpsko nacionalno bice i osecanje, i podelio nas u 5 drzava i 3-5 jezika, treba li neka druga ideja zbog cega bi se srpski patriotski monarhizam i sve ono sto proistice iz njegovih tekovina (nasuprot novog rezima) satanizovao, unistio, pretvorio u odvratnu nacisticku floskulu u nasim glavama, jeste da imamo posla s najgorim fasistima, fundamentalistima, nacistima, imperialistima, koji nas kolju i ubijaju neduzne bombarduju, ali sta ima veze, i mi smo bili fasisti i zlocinci pa zato opravdajmo okupaciju, porobljavanje, prodaju, veleizdaju, satanizaciju, nase sopstvene srpske zemlje? ЉУДИ ПРОБУДИТЕ СЕ!!!

Partizanski praunuk

20.01.2006. 23:24

Lady DI Ti zaista nemas pojma o svom zivotu kada dolazis sa cifrom od 40 000 ubijeni cetnika na SUTJESCI ili njenoj blizoj i daljoj okolini. Ti si rodjena za PROPAGIRANJA i dizanja prasine gdje je nema.Usput raspitaj se sta su CETNICI uradili od41-45g. u FOCI i tom kraju koji si ti navelA.

Branko

21.01.2006. 00:00

http://www.answers.com/topic/draza-mihailovic?gwp=19 http://www.answers.com/topic/ante-paveli?gwp=19 Tamo sve pise. Ima i autenticnih fotografija. Istina o Mihajlovicu nezadrzivo izlazi na svetlost dana. Covek je rehabilitovan i danas ima postovaoce u narodu. Sa druge strane, Brozovi cankolisci i zlocinci poput Milosa Minica, Mihajla Djordjevica, Slobodana Penezica i Aleksandra Rankovica po okoncanju svojih promasenih zivota danas se pamte samo po tome sto su bili glavni ucesnici hvatanja, nazovi-sudjenja, linca i brutalne likvidacije generala Mihajlovica. Nisu zaboravljeni samo zbog velicine i ugleda svoje najvece zrtve, generala Draze.

Gorza

21.01.2006. 00:09

Pa knjiga TUNEL PACOVA je postojala jos za vreme bivse SFRJ i u njoj sve pise kako je katolicka crkva pomagala zlocincima koji su mi ubili pradedu samo zato sto je bio solunski borac.Jos samo da napomenem da su i u 2.svetskom ratu prljave poslove za ustase obavljali muslimani(prekrsteni Srbi).ustase su jos ubijale cigani i Jevreje i sve ostale.Da stvar bude gora vo jos ni dandanas nije gotovo zato SBI PAMET U GLAVU

Rale

21.01.2006. 15:00

Vise je stvarno dosta te gluposti da CETNICI NISU IMALI KONC> LOGORE.Samo budala moze to uzimati kao argument koji ide u njihovu korist. Naime to je istina ONI ZAISTA NISU IMALI KONC LOGORE jer i kako bi ih imali po sumama i gorama gdje su egzistirali kao banda i nisu imali nijedan grad ili selo pod svojom kontrolom. S druge strane oni su imali moto kao i onaj Boca komandant one bande Skorpiona ubijaj ne zarobljavaj.Oni su zarobljavali samo da bi mucili i tako mucenjem i kamom ubijali uglavnom neduznu nejac.Pitajte koga hocete Srbina ,Hrvata,Bosnjaka sta su radili samo je stvar sto Srbi smatraju da je tako i trebalo da se radi.Ustase su iza sebe imale drzavu,logistiku i zato su za razliku od cetnika imali logore i sl.U stvari su i jedni i drugi isti ZLOCINCI.Jedni su ubijali sve Srbe do kojih bi dosli , a drugi Hrvate i Bosnjake.

buljovals

21.01.2006. 19:43

Moderatora pozdravljam zato sto dozvoljava sve opcije u komentarima.Bez razlicitih opcija,a narocito onih koje se nalaze u potpunoj suprotnosti misljenja nema demokratije ,ali nema ni istine,ukoliko je uopste moguce dokuciti potpunu istinu.Moderator ujedno omogucava da neznalice,ponekad totalne neznalice,kao npr. Djole,Ozzy,Bosnjak,Exyv i dr. uspiju da nauce nesto korisno,mada neznalice,vrlo cesto,pored toga sto ne znaju su bez obraza i morala.Psihicki karakterni sklop takvih licnosti je obicno sa psihopatoloskim osobinama.No,komentari su i jedna vrsta psihoterapije kako za neznalice tako i za one koji tvrde da "znaju". 1.Vatikan je najveca svjetska kuca za proizvodnju,pothranjivanje i "liferovanje" mrznje medju ljudima svih profila na svijetu.Postavsi kao drzava miloscu Pipina Malog oko 756 god.i uzevsi titulu pape,rimski episkop napustio je hriscanstvo,hristoliko hriscanstvo,i krenuo putem bezboznistva.Da bi se sto bolje ucvrstio na vlasti kao sef drzave i poglavar vjere papa je sebi prigrabio pravo na nepogresivost 1870 god.To je bilo one iste godine kada je Garibaldi vodja Italijana ukinuo drzavu Vatikan i pripojio je drzavi Italiji.Novo formiranje drzave Vatikan,1929 god.po odobrenju Musolinija,zasto je Vatikan platio oko pet milijardi dolara (5,,ooo,ooo.ooo.-),da bi Musoliniju omogucio da vodi rat protiv Etiopljana,a kasnije i protiv Albanaca,odslikava najbolje ko je papa i kakva je drzava Vatikan.Apsolutisticko-totalitarna i birokratska drzava Vatikan male teritorije (oko 500 km2),najvece je zlo na svijetu sa svojim poglavarom "nepogresivim sv.ocem - papom". Za oko 1400 god.ispod papske vlasti se odvojilo oko 500.000 protestanata (Luteranci,Kalvinisti,Evangelisti,Anglikanci,Staro-katolici i dr.) obrazujuci svoje vlastite hriscanske vjerske zajednice.Znaci,Vatikan i papa nisu stvarali mrznju samo prema drugim vjernicima nego i prema vjernicima svoje vlastite vjere. 2.Mnogo "Pavelica" i prije Ante iz Bradine kod Konjica,jer Pavelic Ante iz Dalmacije citao je proglas o formiranju Kraljevine Jugoslavije u Beogradu,bilo je pod okriljem papske drzave! Papska drzava Vatikan samo na teritoriji danasnjih SAD izdaje oko 1000 raznih dnevnih i nedjeljnih propagandnih medijskih publikacija,na oko 50 jezika u oko 10,000.000.-primjeraka.Vatikan je kao vjerska drzava vodio 7 krstaskih ratova (neki tvrde 9),protiv muslimana i jevreja,a 4 Krstaski rat vodio je iskljucivo protiv Hriscana pravoslavne vjere i na teritoriji Konstantinopolja,danasnjeg Istambula,formirao je Latinsku carevinu koja je oko 70 godina postojala.To je samo mali dio vatikansko-papinih poduhvata,a mnogo vise je ostalo i nije ih moguce ovde navesti.Neka se onda prosudi koliko je surovo i nepravedno osudjivati osnivanje islamskih drzava,ako je prihvaceno da postoji ova zla i neljudska tvorevina danas u svijetu.Ja nisam ni za jedno ni za drugo,ali jesam za uporedjivanje i procjenu pravednosti u civilizovanom svijetu u kome zivimo,sa zeljom da se kao Bozija bica urazumimo i pruzimo jedni drugima ruke pomirenja,a to je u duhu svih vjera koje danas postoje na svijetu. Sve ovo ne bih mozda ni napisao da i danas ta "vjerska" ala nije pruzila jezik i "palaca" prema nama Srbima,samo zato sto smo ostali "ostrvo" Hristolikog hriscanstva.Vec 1000 godina papske sluge rovare oko Jadranskog Mora da i ono malo vjernika pravoslavne vjere prevedu u rimokatolicanstvo ili pounijate,stvarajuci poput otpadnika Mirasa posebne religijske jedinice koje ce zbog idelopoklonstva lako pokoriti i takvoj politici Vatikana i pape prikloniti..

Dusko

21.01.2006. 20:46

Partizanskom praunuku je pradeda verovatno mnogo toga pricao ali je ocito precutao o 40.000 najvidjenijih seoskih domacina, intelektualaca, clanova predratnih gradjanskih demokratskih stranaka, iskljucivo pravoslavnih svestenika, seoskih ucitelja i opstinskih cinovnika, golobradih mladica izvucenih iz skolske klupe, zarobljenih pripadnika JVO koji su zavrsili po jamama od Visegrada do Gacka od partizanske ruke 1945 godine bez sudjenja i bez i jednog postenog svedoka i dokaza o njihovim navodnim `nedelima`. Ovo je prouzrokovalo veliki revolt medju prezivelim narodom u tim krajevima koji je ujedinio do tada nezarobljene cetnike i postene partizane koji su se uzasnuti ovim zlocinom odrekli Broza i njegovog razbojnickog pokreta. Otpor je slomljen tek nakon desetak godina, a kako cujem u okolini Visegrada i Rudog i danas se rado pevaju pesme o hrabrim i plemenitim ljudima koji su bili na celu ove pobune. Inace, ja sam ovo saznao od bliskog rodjaka koji je kao mladic bio poslat da kao Udbas gusi ovu pobunu, ali umesto da ubija neduzne ljude on je medju njima stekao prijatelje i pruzao im pomoc.

Kvazimodo

22.01.2006. 13:37

Kao prvo, poruka za djoleta i ostale koji slicno misle: ISTORIJA KOJU SMO UCILI U SKOLI 50 GODINA PRAVILI SU POBEDNICI KAO STO TO REDOVNO I BIVA. Kao drugo ovde mnogi ljudi mesaju babe i zabe, odnosno krajnje proizvoljno govore o jednom ili drugom pokretu. Ustaski pokret je bio regularan, drzavni pokret tadasnje nezavisne drzave Hrvatske kome je jedan od glavnih ciljeva bila jednonacionalna Hrvatska, bez pre svega Srba a onda i ostale nekatolicke manjine. Naravno, podrzavani su shodno svojoj veri od strane Vatikana. Kada se govori o cetnickom pokretu tu treba razlikovati par stvari. Postojala je JVO, odnosno jugoslovenska vojska u otadzbini na cijem je celu bio djeneral Draza i postojale su grupice cetnika koje ni pod cijom komandom bili nisu. Naravno tu je i pokret vojvode Djujica koji je pre svega nastao kako bi zastitio srpsko stanovnistvo u Dalmaciji. Svi vi koji govorite o zlocinima cetnika, kojih jeste bilo (u Foci, danasnjem Srbinju cetnici su pocinili najvece zlocine) morate biti svesni cinjenice da su ih cinili cetnicki odredi koji nikakvu komandu od nikog primali nisu, radili su to iz osvete mahom ili iz hira, pa naravno da je budala medju njima bilo koliko god hocete, kao u svakom ratu. JVO planski nikada nije cinila zlocine. Sporadicnih slucajeva jeste bilo svakako. JVO nije imala saradnju sa okupatorom vec sa saveznicima i zbog svega toga je Draza i dobio americko odlikovanje posthumno doduse. Glavni cilj JVO je bila borba sa okupatorom a posle neuspele saradnje sa komunistima pocetkom rata bilo je i borbi sa njima naravno jer je Tito smatrao JVO za veoma bitnog neprijatelja ali ne zbog njihove saradnje sa okupatorom vec zbog moguce pretnje planiranoj komunistickoj revoluciji. Sve u svemu, izjednacavati ustaski i cetnicki pokret, tacnije JVO je vise nego ordinarna glupost i to ce vam svaki iole upuceniji istoricar koji se bavi tim periodom nase istorije potvrditi. I uzgred budi receno, kad smo vec kod borbi ovih sa onima i tome slicno, clan moje familije, ´21 godiste je bio clan JVO i ranjen je u jesen 43 godine u istocnoj Hercegovini u borbi sa Nemcima, kasnije prebacen u Englesku na lecenje a potom i u Ameriku gde se fala Bogu i dan danas nalazi ziv i zdrav. I sve ove godine ga je najvise bolelo kad bi cuo da je toboze bio saradnik okupatora.

Tijana

22.01.2006. 13:59

Boze povraca mi se na neke komentare koje mogu ovde prochitati. Shto sam uopshte i videla sve ovo , samo sam se iznervirala . Koliko ljudi mogu da budu nenormalni...poistovecivanje Draze i Pavelica....totalno imbecilno. Ali valjda nam je takva sudbina, da ce nekim "srbima" uvek biti zlochinac Draza pre nego Pavelic (muchno mi je i da pishem njegovo ime i prezime)...shta reci..zato nas uskoro nece ni biti...raspadamo se...ko zna ko ce nas josh prevariti i unishtiti potpuno...neverovatno koliko smo povodljiv narod i koliko ne cenimo sebe. Uzmite primer Hrvatsku , oni su zavrshili posao , bili otvoreno nacisti, a i sad oni to nose u genetskom kodu. Kod njih nema i nikad nije bilo vishe struja, oni su jednostavno svi nacisti i zato sad imaju skoro etnichko chistu drzavu samo sa hrvatima. Pogledajte njihove procente sa manjinama, oni ih maltene i nemaju i zato ce vechno da traju kao drzava i ne moze im niko nishta. Mi se polako ali sigurno raspadamo, bash zbog toga shto je nekom srbinu miliji Pavelic od hiljade i hiljade srba ....muka mi je , stvarno mi je muka...

GOJKO IZ ENGLESKE

22.01.2006. 14:59

Pozdrav Draganu P. i Srbinu iz Dalmacije,ne mogu da verujem da ima Srba koji i dalje ne postuju lik i delo Draze Mihajlovica,coveka koji je na kraju krajeva platio zivotom svoju odanost Srbiji i Srpskom narodu.Dok su se svi veci ustaski poglavnici setali po Argentini , Drazu je jurila ozna.Mogao bih ovde da pisem satima ovima ne nacitanima o milionima dokaza Drazine saradnje sa saveznicima i dvolicnosti tita na sastancima sa Drazom,jer u to vreme pocetka rata tito je bio niko u poredenju sa Drazom.Procitajte knjigu Treci Srpski Ustanak ,ili samo ukucajte ime Draze M.na googlu i izace vam vise tekstova na engleskom nego na Srpskom o radu i delu D.M. sto samo govori ko je bio.A sa druge strane da nam nije bilo popa Djuica mozda ni ja nebih pisao ove redove( majka mi je iz okoline Knina)i ne bih bilo ni upola Srba na trmedi.Sto znaci da su cetnici bili jedina vojska sa ciljem da Srba sto manje pogine,dok partizani su koristili srpske glave za ostvrivanje njihovih ciljeva ,sve ofanzive su vodene na izricito srpskim teritorijama, i jedan cist primer postenja partizana je da se logor Jasenovac nije napadao do kraja rata sa jedinim ciljem da se ubije

Војвода

22.01.2006. 16:32

Невероватно колико смо ми као Срби љигав народ.Уопште нам нису потребни Анте и Ватикан да нас униште,кад имамо Ђолета,Ралета, Наташе,Соње...јадно...

JACK

22.01.2006. 18:33

Vatikan nikad nije osporavao fasizam, nego je podrzavao isto. Koliko je srba prevedeno u katolicku veru, koliko je jevreja proterano i pobijeno u Poljskoj, Nemackoj i ostalim evropskim zemljama za vreme drugog svetskog rata to ni sam dragi Bog nezna. A sad neka meni neko dokaze da DRAZA nije saradjivao sa kvinsliskom vladom i sa nemcima.

lav

22.01.2006. 19:02

Hrvat sam ali mi ne pada na pamet da napisem niti jednu jedinu rijec u obranu ante pavelica i ustasa ukratko sramim se toga sto su napravili .Isto tako bi se i Srbi trebali sramiti zbog cetnika jer su bili isti kao i ustase a jos vise bi se trebali sramiti zbog ovih danasnjih novih cetnika koji su gori od onih drazini,jer ovi su krenuli iz cista mira na sve narode(goloruke) oko sebe.na svu srecu velike su kukavice da bi mogli ostvariti Srpske snove.

Savko

23.01.2006. 00:10

Mi Srbi treba da oprostimo nasoj braci Hrvatima I Muslimanima (srbima) Sto su promjenili vjeru pa ce nasa braca da nas mrze. Ali ni jedno ni drugo se nece nikad desiti.

Krle

23.01.2006. 09:30

Iskreno, ocekivao sam da ce vise ljudi osudjivati Drazu. Od 1945 do 1990 istoriju u skolama i gimnazijama su nam predavali (cast izuzetcima poput moje profesorke Zage) polupismeni ljudi kojima je zavrsena politicka skola u Kumrovcu bila tretirana kao fakultetska diploma. Sa druge strane mnogo roditelja je bilo zastraseno i svojoj deci nisu smeli da prenesu istinu o II sv. ratu. Svoje znanje i iskustvo su odneli u grob a za sobom su ostavili neznalice i moralne bogalje da se ponose na takve roditelje a stide najcestitijih i najhrabrijih ljudi iz nase blize istorije. Mi koji smo imali srecu da od svojih postenih nastavnika i profesora, roditelja, baba i deda dosta toga da naucimo moramo da pomognemo ovim ljudima. Da im objasnimo da su Draza i Broz imali dve razlicite koncepcije kada je u pitanju Srbija. Broz je Jugoslaviju i Srbiju video kao ekonomski zaostalu drzavu, sa jakom policijom a slabom ekonomijom, sa siromasnim narodom a bogatim politicarima, sa Africkim i Arapskim ljudozderima kao svojim najblizim saradnicima. Draza je tezio da nakon rata Jugoslavija i Srbija budu deo demokratske i ekonomski razvijene Evrope, poput jedne Svedske ili Holandije...

Jovan

23.01.2006. 11:20

Dugogodisnje cutanje Srpske nacije i drzava u kojima je Srpska nacija zivela posle drugog svetskog rata, zamagljuje strvicne zlocine koje su pocinili ustase sa ``blagoslovom" Vatikana. Sadasnji proces u San Francisku je od sekundarnog znacaja u odnosu na proces koji trba pokrenuti protiv pocinioca genocida nad Srpskim narodom od 1941. godine, koji se javlja kao recidiv i u ratovima na prostoru bivse SFRJ. Na to nas obavezuju i preci potomci i zrtve Jasenovca, hercegovackih jama, ``bljeska``, ``oluje``, izbeglickih kolona i drugih mnogobrojnih ustaskih klanica, Konacna pesuda bi makar doprinela opstanku vere u iskonsku pravdu.

марко павловић

24.01.2006. 07:22

Слушај бре Ђоле, ти што кажеш да си унук партизана! Па како можеш рећи тако нешто против чиче??? теби би требало одузети држављанство србије! Твој деда који је бијо такозвани југословенски револуционар,како су само себе назавила титовци, није био ништа друго него изрод српоског рода! Није му било доста што су нам турци капе кројили на нашем терену 500 година него онда и Аустријски Војник Јосип Броз( ако ниси знао тито је бијо у саставу аустријске војске за време првог светског рата)! Ако ниси никад погледо неке снимке о чичи прпоручујем ти да погледаш филм Борбена Герила - први филм снимљен о Дражи још за време светског рата 1943, који је снимљен у холивуду у којем глуме искључиво американци! Па кад су они укапирали да су четници били у праву...ШТА ДАЉЕ ДА ТИ КАЖЕМ! или погледај документарац Истина О Четницима који је снимљен у Априлу 2005-е , мислим да ће ти то бити довољно! А онај што се зове анте имам нешто и за њега! Није Чича за нас брука, као што ти кажеш да су он и павелић смеће, јер чича није хладнокрвно убио 700 000 цивила у логорима смрти НДХ као што је то урадио АНте ПАвелић! Мој је деда због комуниста отишао у Аустралију и никад се није вратијо, умро је тамо! умро је 1990! Жао ми је што није успео да види нашу Дражаву, за коју је се борио! Толко од мене!

zarr

24.01.2006. 09:35

Uvijek ce biti neukih komentara. Ovdje je receno mnogo istine. Draza je patriota na koga bi svi trebali da se ugledamo. i hrvati i poturice i citav svijet. slava mu. hrvati, za sva svoja genocidna djela bi trebalo da slave sve srbe ovog svijeta i da 1000 g. mole za oprost od istih. A Srbi bi im i oprostili kad bi se oni pokajali a ne dizali spomenike zlocincima istih. Napraviti drzavu na genocidu drugih naroda govori sve. Neka im bog oprosti, ja ne mogu!

zivojin

24.01.2006. 13:40

jako zanimljiv clanak!Voleo bih da procitam jos ovakvih clanaka posto sam nedavno citao kako je jedan od Djuicevih cetnika prepoznao pavelica u Argentini i pratio ga dok nije imao priliku da pokusa da ga ubije ali je pri tome naisla policija tako da je uspio samo da ga rani.Zanimljiv podatak je to kako je jedan patriota samovoljno,na svoju ruku krenuo u takav pohod da naplati dugove i da se osveti za nedjela sto nam daje dobru i poucnu lekciju kako i mi trebamo da tretiramo bojovnike vjestacke ustaske tvorevine.Mozda zvuci prosto i primitivno ali trebamo pogledati realnosti u oci i uzvratiti im istim tretmanom kakvim i oni nas tretiraju dok se situacija ne promeni u nasu korist.

Statisticar

24.01.2006. 14:37

Dosta komentatora je apostrofiralo razlike izmedju Mihajlovica i Pavelica. Slobodan sam da napomenem jos jednu. Pavelic je bio sovinista zaokupljen genocidom nad nehrvatima i nemuslimanima u ume stvaranja Hrvatske fasisticke drzave. Mihajlovic je bio zaokupljen oslobodjenjem od nacistickog okupatora ali i jugoslovenstvom. Cilj mu je bilo oslobodjenje cele drzavne teritorije od okupatora i zajednicki, ravnopravan zivot svih etnickih grupa unutar Kraljevine Jugoslavije, kao uostalom i pre II sv. rata. Zato je oko sebe u glavnom stabu, ali i u svojim jedinicama okupio Slovence, Muslimane, Makedonce, Hrvate i druge kojima nije bilo ni na kraj pameti da pogaze zakletvu datu ovom narodu, Bogu, kralju i otadzbini. Oni medju njima koji su preziveli su nakon rata bili prvi na udaru Titovog rezima i ekspresno likvidirani (osim nekoliko srecnika koji su se dokopali emigracije) jer je nepismenom narodu i narodito deci trebalo ispirati mozak i agitovati kako su cetnici bili srpski nacionalisti, ubice, koljaci, akloholicari, pljackasi, itd. Da li je bilo vecih pljackasa od `narodnih` odbornika postavljenih od strane komunista jos tokom rata? Da li je bilo vecih ubica od pripadnika zloglasne Seste licke divizije koji su krajem `44 i pocetkom `45 istrebljivali citave porodice po Beogradu i sela po Sumadiji? Da li je u to vreme bilo vecih alkoholicara od Titovog Zarka Broza, Leke Rankovica i Krcuna? Da li je u to vreme bilo vecih nacionalista od Vlade Bakarica, Josipa Broza, Vladimira Nazora, Pavelica i njegovih ustasa? Zar da nam deca pored toliko knjiga koje su pisali pametni i uceni ljudi uce istoriju iz Bulajicevih filmova?

ex-jugo

24.01.2006. 14:49

Dosta vise `ispravljanja` istorije i ko je koga...citav svijet ide naprijed a mi (svi iz ex-ju) nazad. Svako normalan, na svakoj strani bi trebao da se stidi sta su politicari, crkve, djamije, itd. radili tokom ratova ..nije vazno ko je koga vise..svi imaju nevinu krv na rukama i toga se treba stidjeti. Ja sam rodjen u Sarajevu, dijete iz mjesanog braka i sve ovo mi se gadi. Clanovi moje familije su tokom ratova bili ubijani od Austro-Ugarske vojske, Njemacke, Ustasa, Handjar Divizija, Cetnika, Partizana...i sada ja bi trebao moje djete da trujem mrznjom ili da se svetim?? Dok svaka strana svoje ne okrivi i ne osudi, nema mira na Balkanu....najlakse je samo spominjati kako su drugi krivi za sve i sebe gledati kao zrtvu. Znam skrenuo sam sa originalne teme ali nisam jedini.

SrBiN

24.01.2006. 15:32

Dragi moji srbi! Sto moji predgovornici rekose evo ja vam i ponavljam: "Nas srbe nece ni hrvati ni balije a ni amerikanci unistiti nego cemo mi sami sebe" Urazumite se, ujedinite se ne samo za vas nego i za nas koji zivimo u inostranstvu, za vas bolji prosperitet,za mlade ljude (intelektualce) itd... I na kraju ne zaboravite MI S

SrBiN

24.01.2006. 15:33

Dragi moji srbi! Sto moji predgovornici rekose evo ja vam i ponavljam: "Nas srbe nece ni hrvati ni balije a ni amerikanci unistiti nego cemo mi sami sebe" Urazumite se, ujedinite se ne samo za vas nego i za nas koji zivimo u inostranstvu, za vas bolji prosperitet,za mlade ljude (intelektualce) itd... I na kraju ne zaboravite MI S

Tomas de Torquemada

24.01.2006. 17:24

U Vatikanu su upravo proslavili 500.godišnjicu Švajcarske garde, oružanih snaga Države vatikanskog Grada kao spomen na odbranu pape od nemačkog cara kada je izginulo preko 140 gardista. Na televiziji je prikazan prenos mise iz Sikstinske kapele koju je služio državni sekretar Svete Stolice kardinal Angelo Sodano uz prisustvo živopisno odevenih papinih gardista.. Estetski prekrasno.

Nikola Neskovic

24.01.2006. 19:56

Ovo ne treba da citaju svi. Treba da citaju oni frustrirani ljudi, omadjijani proevropskom idejom, a pritom pljuvajuci sve nase. Oni koji pored Biljane Kovacevic Vuco i Natase Kandic se zgrazavaju kada Vojislav Seselj kaze da je Vatikan i Papa Jovan Pavle II kriv za rat na prostoru bivse Jugoslavije. A siguran sam da ce moje dete za nekih 20 god. citati ovako na netu svedocanstvo o Vatikanu i njihvom ucescu u ratu 91-95god. O tome kako je Hrvatska pomagana od strane Vatikana, Nemacke i Austrije u cilju unistavanja Srba i svega srpskog na tom prostoru. O tome kako Gotovina se nije krio tamo negde na nekom ostrvu, nego bas u Vatikanu, pod odorom Pape Jovana Pavla II, sve dok nije dosao Papa Benedikt XVI...... Citace sigurno. Ali sto je najgore i tada ce postojati neka Natasa Kandic, Light, Biserko ili Kovacevic Vuco....

vzamurovic

24.01.2006. 22:17

E,moj Djole,blago si ga nama pored takvih kao ti! Razlika izmedju Broza i Draze je: 1-Broz,bravarski radnik, ne samo da zbog niskog intelakta niije nikad postao majstor bravar vec ni kvalifikovani snajder,dogurao je do"krpaca hlaca".Austrougarski kaplar,lumpenproleter po zarobljavanju u Rusiji nekako se smuvao medju revolucionare da bi spasio guzicu.Da je bio barem malo posten,ne bi krio gde je streljao Drazu.Onaj ko se Broza seca,seca se njegovih mucanja koja niko nije razumeo-pa ni on sam.Individua za zaljenje i posmeh.Taj je znao kako se zivi u SSSR,odbio je da se tamo"leci",a nas narod je lagao:da se tamo avionima seje a kombajnima zanje.Zenu mu je cuvao Pavelic u Zagrebu za vreme okupacije.Citaj "Poglede" pa ces videti koliko je naroda zavio u crno,pogredaj broj vila koje je posedovao,lovista,brodova vozova i aviona-zemlju je ostavio u dugovima i spremnu za raspad sa "kolektivnim"vocstvom. 2-Draza,djeneralstabni oficir,fakultetski obrazovan,branilac otadzbine u 1-vom svetskom ratu.Na Ravnoj Gori nije posao da posle rata zgrabi vlast,pobije politicke protivnike,prigrabi nacionalnu imovinu za sebe i sboje pajtase i zavede strahovladu u kojoj se za jednu naivno izreceu rec islo uza zid ili na Goli Otok.Kada je Broz isao na pregovore,nije prosao kao sto se desilo kada je Draza njemu pao u sake.To je razlika medju njima!Posle rata,komunisticka batina je radila;ona je pisala pravila ponasanja naroda,odredjivala velicinu komada hleba,svojinu i sta smes da mislis,kazes i kako da se oblacis.Nemozes ti da pricas bajke koje cemo slusati-sedam ofanziva-bezanije koje treba da progutamo a bili smo ocevidci tog toboznjeg ratovanja. Broz je bio PARAZIT u uneo zabunu u nacionalni otpor okupatoru,uostalom on je nastavio da sluzi onoj vojsci ciji je KAPLAR bio-samoproklamovani marsal!

PARTIZANSKI PRAUNUK

25.01.2006. 00:27

E ljudi i ne ljudi,a bogami ovi drugi ima izgleda mnogo vise na sve strane.Dusko taj sto ti prica izgleda te dobro i slaga,od visegrada do gacka ili od triglava pa do djevdjelije su se proganjali zlocinci,zlocinacki jataci i ostali sljam,nekazem i netvrdim da nije bilo gresaka i da su stradali i nevini ljudi.U svakom slucaju stadalo je manje nego da su pobjednici bili ustase ili cetnici ili neki treci.U dobroj JUGI bilo je mnogo fino i dobro za vecinu malo sam dozivio i bas steta,vidim kako je sada a vecina to osjeca na svojoj grbaci,ljepota i raj za lopove svakojaki boja i nacionalnosti.Bjede na svakom koraku,prodaje se sve sto valja skoro u bescjenje,siromaha i onih sto zive na ivici siromastva koliko hoces a bice jos gore koliko god oni gore obecavali da ce bit bolje.Zlocince sve treba KAZNJAVAT I ISKAZNJAVATI NAJ TEZIM MOGUCIM KAZNAMA ali jok kod nas su oni heroji za svoje evo ovi novopecenih, a za DRAZU I PAVELICA da nepricam,heroji braco mili da nemogu veci da budu i da su jos vise UBIJALI I KLALI ma bili ´bi jos VECI.JAD I CEMER SAMO NEZNAM DO KADA I HOCELI SE TO MOCI SVE IZDRZATI.KAZNA ZLOCINCIMA SVIH VRSTA I NACIJA!!!