“Rat sa Albancima je preskup za Srbiju”: Američki stručnjak o scenariju za Kosovo

Novosti Online

23. 11. 2019. u 18:34

Jedan od najpoznatijih američkih i svetskih analitičara strateških i geopolitičkih kretanja u svetu Džordž Fridman

“Рат са Албанцима је прескуп за Србију”: Амерички стручњак о сценарију за Косово

Džordž Fridman Foto: EPA ADAM WARZAWA POLAND OUT

Glavni trendovi u 2020. godini biće globalni ekonomski pad, stvaranje intenzivnih unutrašnjih pritisaka na glavne zemlje izvoznice, poput Rusije, Kine i Nemačke, i povećanje snage uvoznika, a Balkan, Srbija i tzv. Kosovo, zadržaće za SAD važnost u skladu sa pretnjom američkim interesima.

Pročitajte još:
"Albanci žele dominaciju na Balkanu i neće se smiriti dok im to ne uspe, samo glup čovek to ne vidi": Vučić za "Figaro" o zlu Velika Albanija


Ovo su glavne ocene iz godišnjeg predviđanja za 2020. kojeg je upravo završio jedan od najpoznatijih američkih i svetskih analitičara strateških i geopolitičkih kretanja u svetu Džordž Fridman.

Fridman je svetsku reputaciju stekao kao osnivač i direktor kompanije "Stratfor", a danas je osnivač i direktor analitičko-konsultativne kompanije "Geopolitical Futures" u glavnom gradu Teksasa Ostinu.

Decenijama je pratio kretanja na Balkanu, pa su za nas posebno zanimljive njegove ocene o mestu Balkana u američkoj spoljnoj politici u promenjenim okolnostima, od kojih je najvažnije okretanje SAD ekonomskim sredstvima u postizanju svojih ciljeva, umesto ranijih decenija kada su SAD to činile vojnom silom i ratovima.

Osim toga, SAD će se baviti samo onim zemljama i regionima gde su stvarno američki interesi u pitanju, a svi ostali – neka se snalaze kako znaju i umeju.

– SAD su se suočile s činjenicom da nisu u stanju da ostvare svoje ciljeve vojnim sredstvima. Mi smo na Bliskom istoku već 18 godina u ratu bez kraja i mora da se promeni način na koji smo prisutni u regionu i iz kojih razloga – kaže Fridman.

Komentarišući imenovanje Trampovog izaslanika za takozvano Kosovo, ambasadora Ričarda Grenela, Fridman navodi:

– Ovaj fokus na (tzv.) Kosovu odražava odlučnost administracije da se konačno reši ovaj problem. U ovom trenutku Balkan nije primarni region. U celini, SAD bi volele da postignu nagodbu i ne žele da se tamo uključi Rusija, ali SAD su zadovoljne kada vide da se "kosovsko"-albanska dinamika sama po sebi ujednačava. Američka pažnja je primerena pretnji američkim interesima. Postoje dve dimenzije. Prva je verovatnoća rata i američkog interesovanja za njegov ishod. Ne verujem da je bilo koja balkanska zemlja sposobna ili zainteresovana za početak rata. Trošak za Srbiju u ratu sa Albancima bio bi previsok, rizici su preveliki i pobeda od male važnosti. U isto vreme američko interesovanje za takav događaj je malo – objašnjava Fridman.

– Dakle, SAD u trenutnim okolnostima zadržavaju interes za region ali svoje postupke oblikuju pretnjom. Trenutno na Balkanu ne postoji hitna potreba za ekonomskim ili vojnim pritiskom i tu situaciju nećemo stvarati. Ako lokalne sile stvore situaciju bićemo zainteresovani ali oblikovaćemo svoj odgovor u skladu sa našim, američkim interesima - zaključuje analitičar.

(Intermagazin.rs)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (58)

Анти Антифа

23.11.2019. 18:54

Колико греше западњаци кад србски однос према окупираном КиМ мере новцем. Односно,што све мере новцем. Њима је Божић сведен на давање поклона

Vlado

23.11.2019. 22:16

@Zika - Video sam ja kako je VELIKA VEĆINA "išla i sekirama i vilama" kad su se sakrivali od raznosača poziva 1999. godine, ali i ranije! Toliko o tom "velikom patriotizmu"!

Мица Хаубица

23.11.2019. 19:56

заиграће мечка и пред вашим вратима, само полако . . .

vlado

23.11.2019. 20:25

Ima nas koji bi za Kosovo a i za druge delove svoje zemlje i dalje se na vojni poziv odma odazvali, ako treba i poslednju paru i kap krvi dali! Ova zemlja jeste istrosena Ali kad nas muka stisne mi se jos jace i slozno otisnemo. Ovag puta bi se tako otisnuli kao nasi nekad iz Soluna, dali sve za zemlju svoju jer mi drugu nemamo. I mi saveznike imamo!

tomi

23.11.2019. 20:30

srbi ,siptare mogu da potamane za 7 dana,Ameriku posle-do Djurdjeva Dana!mogu englezi i amerika da sanjaju,kosmet je srbija i tako ce ostati!svi koji zele nesto drugo mogu da dobiju -sargarepu,pa bio i Srbin!

Vladavina moćnih

23.11.2019. 20:36

Svetska ekomomska dominacija,interes,ucene,pretnje,ratovi ako je potrebno.

iz glave

23.11.2019. 20:42

нашој војсци није скуп, па та српска војска је са нато 99 извукла нерешен резултат

Чеда

23.11.2019. 20:42

Косово се плаћа крвљу, ниједна друга валута ту не игра никакву улогу.

Bekim Fehmiu

23.11.2019. 20:45

Ja mislim da Srbija ima dovljno para...suficit itd... ali albanci su 1000 jaci od 90 godine...licno mislim potreba nas jos jedan rat da se ocisti situacja.

toma

23.11.2019. 20:48

Opet neki Američki stručnjak pametnjaković. Ovaj nepoznaje ni svoju zemlju a kamoli Srbiju. U srbiji se može sve.

Niko Bitan

23.11.2019. 20:59

Uskoro ce narod uvideti NASU snagu. Vracamo im sve milo za drago. Sve ono sto su oni nasem narodu i deci poslali, mi im vracamo. Nerijatelj nije pred vratima, nego u njihovom dvoristu. P. S. Pozdravite nam otadzbinu, necemo joj nikad doci!

mirjana

23.11.2019. 21:16

Krenite iz Bondtvila sa vasim skupim cizmama i oruzjem a mi cemo sa sekirama i budacima,pa ce te videti gde vam je kraj.da ste smelida nam stanete na zemlju koju ste okupirali bonbardovanjem nebi ni prasina ostala od vas.Nasa je najskuplja krv na Kosovu i to ce te uskoro osetiti vi nabedjeni analiticari.Jeftini ste vi za srbe.

Stipume Tebra

23.11.2019. 21:19

Nije skup. Samo nema više ko da ratuje. Jer taj ko bi ratovao taj bi odmah bio ratni zločinac i ko zna šta još. Skupe su vaše sankcije koje bi nam odmah nabili na vrat. Ali ali...... kad smo mi to jeftino prošli kad smo branili svoju otadžbinu? Ovo sa Kosovom je veštački stvoren bliski istok u Evropi koji mi skupo plaćamo. Ali zgadiće se oni i vama samo polako, jer svaku aždaju koju ste stvorili na kraju se okretala protiv vas pre ili kasnije.

Мр Радомир Шћепановић

23.11.2019. 21:31

Ja se dobrovoljno javljam da nosim srpsku zastavu i da nikog ne kostam!

boki

23.11.2019. 22:07

A koliko koštaju u novcu američki nacionalni interesi na balkanu da vam platimo pa da resimo jednom za sva vremena problem oko Kosova.

Mrgud KPJ

23.11.2019. 22:34

Pokusati cu razjasniti, Friedman je pre 2 God imao plan za Ukrajinu, sanitarni cvor za Rusiju, a u medjuvremenu su izgubili, Krim, izlaz na crno more, Siriji, Tursku, I gube uticaj na blus. I stoku, samo naprijed u poraze,,,

РОБИА

23.11.2019. 22:36

ма склоните се ви господо. Не секираите се ви за скупочу ви сте сво зло овога што се дешава на косову. Ви сте зло читавог света. читав свет не може да вас гледа очима. Чим кажеш Америка веч ие све иасно.

Nikola U.

23.11.2019. 22:49

Kakva neverovatna površnost i lakoća akademskog naklapanja jednog američkog snoba o našim životima!

Мали Чеда

23.11.2019. 22:58

Значи, кад вас неинтересује, онда је прави тренутак напасти! А о парама, намој да се секираш!

zoran

23.11.2019. 23:16

vas interes treba da bude vasa drzava da nju uredjujete i da vasem narodu bude bolje a da ostale drzave ostavite na miru da same resavaju svoje probleme ako treba i ratom ali vi gledajte svoja posla vi ste daleko i vasi interesi treba da budu vasa yemlja a ne druge yemlje

Nebojša

23.11.2019. 23:17

Sta kosta da platim. Oni ne znaju sta je duhovnost, sta su koreni, sta je ponos, sta je dostkjanstvo. Njima je novac sve i svja. Kada vi ameri budeteuskoro pukli, puknu ce i vasi sticenici a onda DOGODINE U PRIZRENU, SKADRU I DRAČU. Sledi srpska akcija kodnog imena DOMESTOS. Sta kosta da platim.

Opancar

23.11.2019. 23:28

Interesi Amerike su interesi korporacija, krupnog kapitala i imperijalizma. Sami po sebi nerealni, neostvarljivi i protivuprirodni. Ovaj americki analiticar je ili preglup da ove cinjenice uzme u analiz, ili se samo bori za koru hleba i udvara se sistemu. Ratove na Bliskom Istoku su izgubili, a na Kosovu su otisli u corsokak

Čika Velja

23.11.2019. 23:31

Jel ovaj cuo da postoji grana obrazovanja pod imenom istorija? E ta bi mu istorija izbila argument "skupo za Srbiju i Srbe"???

Lala

23.11.2019. 23:37

Naravno da je skupo, čovek je u pravu, zato mi treba da uđemo u NATO, a Rusima da damo tapiju da se igraju na Kosovu, recimo da ga koriste za ispitivanje nuklearnog oružja., ameri sigurno nebi imali ništa protiv , a i poklapaju im se intresi.

Милан Вукићевић

24.11.2019. 00:29

ми смо могли и прије да за три дана згазимо косово.али због међународних притисака наша војска то није чинила. сада када су се околности промениле,када је руски фактор ојачао Косово би још брже пало.Наравно Србија због евентуалних жртава ће теже кренути у такву авантуру.Наша војска је и те како спремна.

Bambi

24.11.2019. 00:47

Pa i vama rat sa Rusijom moze biti papreno skup pa opet cackate mecku.Kako nerazumete da ce Srbin za kosovo ratovati dzabe a vas amer nece ameriku da brani bez para a kamoli da krene na Ruse bez dobrih para i zivotnig osiguranja.Ej bre zgadili ste se svima,meru nemate niucemu a bog vam je dolar i samo njemu verujete.

Aleksandar Sremska Mitorvica

24.11.2019. 00:52

Samo nemoj da se vi mesate...A moje licno zadovoljstvo ce biti obuci unifromu,zaduzisi naoruzanje,a onda...BOJ TE SE PSI

Anarhista

24.11.2019. 01:07

За***уцнио се у сваком погледу. То само говори да је непремостива разлика између нас и њих. Увек била и бит ће. Код нас Срба не постоји цена, ми смо ту цену плаћали 2000 година. Ми ћемо прогутати све што се баци на нас, па и саму Смрт. Бог је Србин, Универзум је српски. Трећи је српски. Смрт је српска. А овај смрдљивац нек ужива у својим прорачунима, док не падне мрак.

Komunistička partija Jugoslavije

24.11.2019. 02:32

Dok smo mi bili na vlasti Kosovo je bilo u granicama i pod kontrolom Srbije.

MIR

24.11.2019. 07:10

Prioritet svih prioriteta je MIR u Srbiji.Tek kad Srbija ekonomski i odbrambeno ojača onda će biti druga priča.

Saša

24.11.2019. 08:56

Jao eksperte što si! Nije nama sa njima rat skup nego sa vama. Da nije vas sa njima bi za nekoliko dana sredili stvar.

Dobronameran Čovek

24.11.2019. 09:50

Dragi gospodine Fridman, glavni interes Amerike ipak niste shvatili. Država vam se raspada. Amerika već puca i za vašeg života biće pocepana u više od pet država. Živi bili pa videli. Amin.

Jabre

24.11.2019. 14:05

Ali gubitak još jednog rata za Amerikance je mnogo bitan. Neko ko je sposoban da svet vidi samo kroz Dolare i Američke interese nikad neće moći da razume neke stvari.

Mil5

24.11.2019. 15:29

Jadan i krvav je vas interes, ali vreme vam curi i nocnu moru vam donose Kina, Rusija, Indija, a mala S Koreja je samo upalila svetlo i osvetlila vasu nemoc. A, Kosovo i Metohija su kolevka Srba i kad tad cete polomiti zuba zajedno sa vasim saucesnicima i trgovcima organa uzetih od zivih Srba.Dogodine u Prizrenu!

naranca

25.11.2019. 12:46

''I ne zele da se e tamo ukljuci Rusija''!!!!!!!!-----E moja .... ukljucili ste ih I pre a 1999 ste ih ukljucili do daske. Izbor tadasnje nesposobne administracije.Na Srbe vise ne racunajte osim kad zaratite sa Nemcima

Zoran USA

22.02.2020. 02:56

pa pokusali su uci preko Kosave pa nista ,bolje srece drugi put,cekali smo ustase i svabe sa vilama i motikama pa cemo to i opet sa njima.