KUBUROVIĆ NAJAVILA ŽALBU: Suđenje Radeti i Jojiću samo u Srbiji

S. J. M.

24. 05. 2019. u 20:28

Ministarka pravde Nela Kuburović najavila žalbu zbog odluke Mehanizma u Hagu da nam ne ustupe slučaj "Radikali"

КУБУРОВИЋ НАЈАВИЛА ЖАЛБУ: Суђење Радети и Јојићу само у Србији

Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović Foto Tanjug

DRŽAVA će se žaliti na odluku sudije Li Daćuna da se radikalima Vjerici Radeti i Petru Jojiću ne sudi u Srbiji, već u Mehanizmu u Hagu.

To je u petak najavila ministarka pravde Nela Kuburović, navodeći da je odluka suda prvostepena i da je u četvrtak stigla u ministarstvo.

- Osporićemo tu odluku, kako bismo pokazali da su srpski sudovi nezavisni i da mogu da postupaju i u ovom slučaju - kazala je ministarka. - Nelogično je da Hag prvo odobri suđenje u Srbiji, a onda na osnovu žalbe prijatelja tužilaštva zaključi da možda kod nas nema dovoljno zaštite svedoka. Licemerno je da Hag govori da svedoci ne smeju da se pojave u Beogradu, jer su upravo svedoci koji su morali da se pojave u Haškom tribunalu, nestajali tokom postupka i bili ubijeni, a da za to niko nije odgovarao.

Ministarka je pojasnila da naš zakon ne predviđa mogućnost da državljani Srbije budu izručeni zbog nepoštovanja suda. Navodi da je Viši sud u Beogradu pravosnažno utvrdio da uslovi za izručenje nisu ispunjeni, a da ministar odluku donosi na osnovu stava suda:

- Izručenje sada treba da ostavimo po strani i da se bavimo odlukom o tome da li će se predmet ustupiti našem pravosuđu.

Vjerica Radeta

Radeta i Jojić optuženi su da su u postupku protiv Vojislava Šešelja nudili mito i pretili dvojici svedoka. Oni ne žele da se otkrije njihov identitet, jer se, kako tvrde, plaše za svoju bezbednost. Zbog toga su prijatelje tužilaštva u Hagu obavestili da neće doći da svedoče pred srpskim pravosuđem.

Tužilac Mehanizma u Hagu, Serž Bramerc, za N1 je rekao da su u prošlosti optuženi lako predavani Hagu u sličnim slučajevima.

Petar Jojić

- Smatramo da postoji pravna osnova da se Radeta i Jojić predaju Hagu, a čak i da ne postoji, vlada ima obavezu da je stvori - kazao je Bramerc. - Nepoštovanje suda je jedno od polja za koje se zahteva međunarodna saradnja. Za nas je pravna situacija jasna i očekujemo da Srbija nađe rešenje.

IZRUČENjA MIMO ZAKONA

SRBIJA je, iako zakon o saradnji sa Haškim tribunalom to ne dozvoljava, 2008. zbog nepoštovanja suda uhapsila i izručila radikala Ljubišu Petkovića koji je odbio da svedoči u postupku protiv Vojislava Šešelja. Osuđen je na četiri meseca zatvora. Naredne godine izručena je advokat Jelena Rašić, koja je optužena da je podmitila svedoke u slučaju protiv Milana Lukića. Bivši oficir VRS Dragomir Pećanac izručen je 2011. Hagu, jer nije hteo da svedoči u slučaju protiv Tolimira.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

vladimir

24.05.2019. 21:17

Bramerc, to ste dobro rekli - NEKADA, a to nekada se tačno zna - od 5. oktobra 2000. pa sve do promene /vašeg/ DOSovskog režima 2012. godine! Od tada su OPET na vlasti Srbi, koji su dostojanstveni i patriotski opredeljeni, hrabri, vredni, koji sa uspehom vraćaju narodu veru u bolje SUTRA! Džabe ste dolazili, pogotovo ako niste navratili u neku od poznatih beogradskih kafana!

Максим П. Дивнић

24.05.2019. 21:33

Случај уништавањa доказа о трговини људским органима у "жутој кући", сведочи о планском уништавању свих материјал. трагова у Хашком трибуналу који нису ишли у корист тужилаштву Трибунала. И бранилац генерала Ратка Младића, Бранко Лукић, каже за "Новости" да је један реп мине са Маркала уништен током суђења Караџићу, а други током Младићевог процеса. Oвим је НАТО Трибунал изгубио сваки кредибилитет и суочена са тим држава Србија мора бранити по сваку цену своје грађане...!

Goran

24.05.2019. 21:47

Kaže u prošlosti pa i sad bi ti ovi isporučili tuce Srba da su u pitanju izmišljeni zločini ali ovo oko nepoštovanja suda ako uopšte i sude ovde biće farsa jer nema razloga. Evo ja ne poštujem haški sud i napisao bi svašta ali dal ce i ovo objaviti pa Bramerc evo traži i mene druže ne poštujem te i tačka...

Мр Радомир Шћепановић

24.05.2019. 23:05

Ко од срба оде у хашку инквизицију врати се после 20 година или у сандуку!

буки

24.05.2019. 23:12

Ако је непоштовање хашког суда неки преступ, онда би заиста неколико милиона Срба требало испоручити. Пре тога би морали да нам објасне шта је било са доказима из жуте куће и ко је Харадинају дао списак заштићених сведока, од којих ниједан није преживео до сведочења, (а било их је колико се сећам двадесетак). Много тога би требало да објасне, а онда би им и самима постало јасно зашто нису поштовани.