PETICIJA PREDATA TRAMPU: Zaustavite progon pravoslavaca na KiM

Tanjug

12. 02. 2019. u 12:05

Zajednica američkih Srba u okviru "Kosovo prodžekta" predala je predsedniku SAD Donaldu Trampu, Kongresu i Stejt Departmentu peticiju sa zahtevom da se zaustavi progon pravoslavnih hrišćana na Kosovu

ПЕТИЦИЈА ПРЕДАТА ТРАМПУ: Зауставите прогон православаца на КиМ

Foto Tanjug / AP

Zajednica američkih Srba u okviru "Kosovo prodžekta" (Kosovo project) predala je predsedniku SAD Donaldu Trampu, Kongresu i Stejt Departmentu, peticiju sa do sada prikupljenih više od 35.000 potpisa, sa zahtevom da se zaustavi progon pravoslavnih hrišćana na Kosovu.

U toj peticiji se apeluje na Sjedinjene Države da zaustave podršku progonu hrišćana i manjinskih zajednica na Kosovu, kaže se u saopštenju dostavljenom Tanjugu.

Među potpisnicima peticije su, kako se navodi, i lideri zajednice američkih Srba koja se sastoji od sveštenika pravoslavne crkve, nosioca Emeritus katedre naučne fondacije Tesla, predsednik Srpskog nacionalnog veća, kao i mnogobrojni vlasnici malih preduzeća, advokati i pravnici.

Ističe se da su zajednica američkih Srba i njihovih prijatelja pokrenula je pre nešto više od mesec dana peticiju o neodrživoj situaciji na Kosovu, uz navođenje da je više od 250.000 pravoslavnih hrišćana, mahom Srba, i drugih manjina, uključujući Jevreja i Roma, etnički očišćeno i proterano sa Kosova.

Veliki broj ljudi je ubijen, kuće i farme su opljačkane, spaljene i uništene, dok je više od 150 crkava i manastira oštećeno ili u potpunosti uništeno. Hrišćani na Kosovu su izloženi brutalnom nasilju dok je pristup mestima za molitvu zabranjen ili blokiran. Hrišćani i druge manjine lišene su u potpunosti ili delimično osnovnih potreba, hrane, lekova i medicinskih materijala, ukazuje organizacija "Kosovo prodžekt".

Ta organizacija navodi da za sve one koji žele da dodaju svoj potpis peticiji još nije kasno - peticija:

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (9)

Miki-Zg

12.02.2019. 16:55

Gosp. predsjednik D. Tramp se nedavno pohvalio da je pobijedio Isil,glavosjeke ,ubice ?Uvaženi ,u srcu Evrope postoji lažna ,tzv. država Kosovo ,centar-kalifat kriminala ,terorista ,dilanja droge ,prostitucije ,trgovanja oružjem u Evropi !

Toko

12.02.2019. 17:26

Ovo je nesto! Ovo je veliki podvig od strane nase brace i ostalih. Peticija je vise nego jasna i iskrena. Opozicija u Srbiji neka uci i gleda.

vili

12.02.2019. 18:53

@Toko - Tako ,amerikanci to ne vide tako.Oni se odmah pitaju kako mogu iste osobe koje su samo iz Posavine u BiH protjerale pola miliona stanovnika (ne srba) traziti prava zastite za svoje stanovnistvo.U njihovim ocima to je vema licemjerno.

Zaštitnik hrišćana

12.02.2019. 20:51

@čiča - Tramp je pobedio između ostalog i zbog toga što je obećao da mudžahedini više neće seći glave hrišćana !

5C

12.02.2019. 18:14

A sta je sa progonom pravoslavaca iz ndha?Preko pola miliona i niko ni prstom da mrdne!?

srpski patriota

12.02.2019. 19:09

Ako ovi iz opozicije čuje za ove velike Srbe i njihovu borbu okriviće Vučića da to on forsira da bi naškodio njihovim prijareljima Šiptarima.

1220. prvi ustav

12.02.2019. 20:49

Valjda su mu napisali da Srbi pravoslavci ove i sledeće godine slave : - 800 godina od dobijanja autokefalnosti za SPC , i - 800 godina od kada je Sveti Sava u manastiru Žiči na Spasovdan 20.Maja krunisao brata Stefana Prvovenčanog po pravoslavnom obredu, za kralja svih srpskih zemalja i primorja, i proglasio Zakonopravilo, (kodifikacija romejskog i rimskog prava sa srpskim običajnim pravom - najstariji evropski ustav).