I CPI nagleda izbore
26. 02. 2018. u 14:20
CIK i Centar za praćenje izbora najavili posmatračku misiju i izneli zaključke o kampanji
Foto: Medija centar
Centar za istraživanje korupcije (CIK), čiji je CPI projekat, je i do sada pratio izborne procese, a predstavnici su zaključili da je, prema zvaničnim padacima MUP-a Republike Srbije, u dosadašnjoj kampanji zabeleženo 33 odsto manje krivičnih dela u odnosu na kampanju 2014. godine, kao i da do ovog trenutka nema evidentiranih prekršaja.
Koordinator CPI Nikola Lazić tom prilikom rekao je da će na biračkim mestima biti prisutno 105 posmatrača, i to na 105 biračkih mesta, koji su svi prošli obuku u skladu sa domaćim i međunarodnim standardima za posmatranje izbora.
„Na sam izborni dan mi ćemo izveštavati javnost, u određenim vremenskim intervalima, o toku izbora, i tome da li je sve proteklo u redu na biračkim mestima, kao i svim ostalim relevantnim radnjama tokom izbornog dana. Svi ovi podaci biće dostupni na našem vebsajtu www.cik.co.rs, kao i na profilima na društvenim mrežama iz minuta u minut“, kazao je Lazić.
Pročitajte još - PREDLOZI STRANAKA: Od više lekara, EPS demantovao Đilasa, Beli: Svi bi moje glasove
On je dodao će samim tim CIK i CPI pratiti ove izbore, kako kao mediji, tako i kao kontrolori regularnosti procesa pristustvom predstavnika na sednicama GIK-a i posmatrača na biračkim mestima.
S druge strane, predstavnici Centra za istraživanje korupcije (CIK) izneli su svoja zapažanja o toku dosadašnje kampanje, koji, kako kažu, protiče u mirnom i demokratskom tonu i da je osetan pad broja krivičnih dela, prema zvaničnim podacima MUP-a Republike Srbije, na odnosu na prethodne izbore u Beogradu.
„Podatak da je 33 odsto manje krivičnih dela u odnosu na kampanju 2014. godine, kao i da do ovog trenutka nema evidentiranih prekršaja, donekle govori da smo kao društvo sazreli, i da su politički akteri svesniji odgovornosti koju imaju prilikom ponašanja u javnosti, posebno u predizbornom periodu“, rekla je Dragana Krunić iz CIK-a.
Što se dosadašnje kampanje tiče, na konferenciji je zaključeno da je kampanja kraća nego uobičajeno, da je prva u kampanju krenula koalcija okupljena oko Dragana Đilasa, i da u ovom trenutku jedino oni i Srpska napredna stranka imaju intenzivne kampanje u elektronskim mediijima i štampi.
Dok je većina izbornih lista prisutna na bilbordima, u svakodnevnim predizbornim događajima, i na Internetu.
CIK je naglasio da će kao i godinama unazad pratiti kako se stranke, odnosno izborne liste, finansiraju i na koji način troše novac u kampanji, posebno one za koje nije najjasnije na koji način obezbeđuju sredstva za reklamiranje i predizborne aktivnosti.