Đurić: Priština zabranom iskazala stav prema Danu pobede

Tanjug

09. 05. 2017. u 12:31

Direktoru kancelarije za KiM Marku Đuriću onemogućeno je danas da prisustvuje obeležavanju Dana pobede nad fašizmom u Kosovskoj Mitrovici, što je je ocenio kao sraman potez

Ђурић: Приштина забраном исказала став према Дану победе

Foto Tanjug/S.Radovanović

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić ocenio je danas da je odluka prištinskih vlasti da mu uskrate mogućnost da u Kosovskoj Mitrovici prisustvuje obeležavanju Dana pobede nad fašizmom - sraman potez, kojim je iskazan njihov jasan stav, ne samo prema normalizaciji odnosa, već i prema današnjem prazniku.


"U nadi da će i uticajni međunarodni predstavnici na Kosovu i Metohiji iskazati jasan stav prema današnjoj anticivilizacijskoj odluci Prištine, građanima Srbije na Kosovu i Metohiji čestitam Dan pobede nad fašizmom", poručio je Đurić u saopštenju.


On je istakao da je samovoljom Prištine zadat još jedan ozbiljan udarac procesu normalizacije odnosa i nastojanjima da se na Kosovu i Metohiji stvori multietničko društvo na tradicijima demokratije i antifašizma.


Prema njegovim rečima, Dan pobede nad fašizmom je povod da civilizovan svet iskaže svoj otklon od ideologija mržnje i zla, a oni koji to danas sprečavaju iskazaju svoj otklon od civilizovanog sveta i vrednosti koje on deli.


"Niko ne može da spreči građane Srbije da sa ponosom neguju svoju antifašističku tradiciju i sećanje na žrtve koje je podneo oslobađajući od nacizma i fašizma svoju zemlju, pa i one na našim prostorima koji su tokom Drugog svetskog rata bili na strani ideologije zla", poručio je Đurić.



RAKIĆ: ZABRANA ULASKA - FAŠISTIČKI ČIN


Gradonačelnik Severne Mitrovice Goran Rakić je najoštrije osudio odluku prištinskih vlasti da, na Dan pobede nad fašizmom, zabrane ulazak na Kosovo šefu vladine Kancelariije za Kosovo i Metohiju Marku Đuriću.


U Danu kada se proslavlja pobeda nad fasizmom i kada slobodna Evropa sprovodi načela moderne demokratije, uskraćuje se sloboda kretanja direktoru Kancelarije za Kosovo i Metohiju, saopštio je Rakić.


"Najoštrije osuđujem zabranu ulaska Marku Đuriću na Kosovo i Metohiju. Ovakav postupak Prištine je u suprotnosti sa svim načelima pravde i prava i predstavlja fašisticki čin, a to je u ovom slučaju isključivost", ističe se u saopštenju Rakićevog kabineta.



SRBI SA KiM: ZABRANA ULASKA ĐURIĆU U POKRAJINU PORAZ DEMOKRATIJE


Predstavnici Srba sa Kosova i Metohije najoštrije su danas osudili odluku kosovskih vlasti da direktoru Kancelarije za KiM Marku Đuriću zabrani ulazak u pokrajinu.


Gradonačelnik Raniluga Gradimir Mikić izjavio je novinarima u Kosovskoj Mitrovici da je iznenađen odlukom kosovskih vlasti koje su zabranile Đuriću posetu Kosovu i Metohiji i da je takva odluka na obeležavanju Dana pobede još jedan poraz demokratije, poraz slobode kretanja i neshvatljiva reakcija.


"Ne vidim nikakav opravdan razlog zašto bi neko nekome zabranjivao danas dolazak na KiM, kada se prisećamo svih onih žrtava koje su pale tokom rata i kada obeležavamo Dan pobede. Jednostavno ne razumem ovakav gest", istakao je Mikić.


Predsednik privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić najoštrije je osudio potez kosovskih vlasti.


Spirić je u izjavi novinarima u Kosovskoj Mitrovici rekao da u danu kada se slavi pobeda nad fašizmom i veliča ponos, da je kod srpskog naroda na Kosovu i Metohiji prisutna zabrinutost zbog još jedne provokacije iz Prištine i zabrane ulaska na KiM Marku Đuriću.


"Najoštrije osuđujemo takav potez kojim se direktoru Kancelarije za KiM uskraćuje boravak na prostoru Kosova i Metohije", rekao je Spirić i zapitao gde su predstavnici međunarodne zajednice da se oglase kada se uskraćuje pravo na slobodu kretanja jednom čoveku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (20)

Acika

09.05.2017. 13:33

Ucinite konacno nesto gospodo ministri dok nije bude kasno a to je sve blize!

Milan

09.05.2017. 13:51

Ulazak mu je dozvoljen na nekoliko sati bez velikog zadrzavanja, po Briselskom sporazumu u kojem je i sam ucestvovao.

milan

09.05.2017. 14:02

dokle da nas šiptari vuku za nos srbija treba odma da reaguje i da nedozvoli ni jednom autobusu sa šiptarskim tablicama da prođe kroz srbiju a takođe ni jednom zvaničniku iz E.U.da preko SRBIJE ide na kosovo dokle to vodi pola evropske unije je bila fašistička a sad prodaju "DEMOKRATIJU"

Goxy 45

09.05.2017. 14:09

ma tako je, konacno treba da shvatimo da je kosovo druga drzava i da nasi politicari vise nemaju sta da traze tamo i da lazu narod da je to srpsko. bravo za potez

Miki - Zg

09.05.2017. 19:13

@Goxy 45 - Eto Ti vidiš,shvaćaš ,vjeruješ da tzv. samoproglašena država Kosovo ,je država ?Ostali Srbi 99.9 % to ne priznaje i neće nikad priznati !

Hrvoje

09.05.2017. 14:20

Stvarno grozno! Samo, kad ćete vi dopustiti Albancima da polože vijenac usred Beograda za sve pobijene Šipce na Kosovu i Srbiji?

yugovic

09.05.2017. 19:10

@Hrvoje - Ja mislim da ce oni pustiti Albance ,onda kada vi budete pustili Srbe u Krajinu i vratili im sve ono sta ste pokrali .Znas Hrvoje ,ja misli da si cutao bio bi filozozof ,ovako nisam siguran sta si .

Лили

09.05.2017. 14:39

Толико о суверенитету и територијалном интегритету Србије на целој њеној територији !

suncica

09.05.2017. 20:09

@Лили - Celo Kosovo srpsko, a sada se postavlja pitanje i za tih par opstina...eeeej....

suncica

09.05.2017. 20:08

@"саопштења"... - Daju jedni izjave, daju drugi.....sa obe strane....a narod strada.

"вокер"

09.05.2017. 14:44

Ено га вокер тамо - и даде и тај неку изјаву!

čiča

09.05.2017. 17:33

Opet šiftari demonstriraju svoju ,,snagu,, Bilo bi dobro da se neko seti pa bar na jedan dan zabrani šiftarima prolaz kroz Srbiju , a onda neka pitaju tačija šta im se to desilo

Neša

09.05.2017. 19:01

alo komentatori sta se bunite pa mi to hoćemo zato smo tako i glasali da nam av bude ponos

suncica

09.05.2017. 20:52

@Neša - Ko tako hoce i tako je glasao, neka im bude ponos ! Medjutim, trpe ( i ) oni koji nisu glasali za isto(ga).

suncica

09.05.2017. 19:48

Citat :" građanima Srbije na Kosovu i Metohiji čestitam Dan pobede nad fašizmom" Gradjanima na Kosovu cestitaj pobedu nad ovim sto je sada tamo, kada se ta pobeda dogodi.