Đinping otkriva spomenik Konfučiju

D. R. Đ.

02. 06. 2016. u 18:05

Predsednik kine stiže u Srbiju 17. juna, spreman plan trodnevne posete. Teme - infrastrukturni projekti i privatizacija naših firmi

Ђинпинг открива споменик Конфучију

PREDSEDNIK Kine Si Đinping stiže u našu zemlju 17. juna u trodnevnu posetu, od koje velika očekivanja imaju i Peking i Beograd. Tokom boravka u našoj zemlji, kineska delegacija će sa srpskom stranom potpisati niz sporazuma, a Đinping će i otkriti spomenik Konfučiju, slavnom kineskom filozofu.

U središtu razgovora dveju strana, kako se očekuje, osim infrastrukturnih projekata, biće i poljoprivreda, industrijske zone, privatizacija preduzeća u restrukturiranju...

Saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije, koji je doktorirao na pekinškom univerzitetu, Jovan Čavoški, kaže za "Novosti" da je očito da, uz Grčku i Mađarsku, Srbija zauzima značajno mesto u geoekonomskim projekcijama Kine:

- O važnosti posete kineskog predsednika govori i to što je Srbija prva "stanica" Đinpinga u Evropi. Na nama je sada da se ekonomski i politički predstavimo. Sve i kad bi prošla bez ugovora za konkretne projekte, poseta sama po sebi bi bila značajan temelj budućih odnosa.

Đinping je, ocenjuje Čavoški, moćan lider, a Kina veoma zainteresovana za nove ekonomske odnose sa ovim delom Evrope u okviru projekta novog "kineskog puta svile".

Do dolaska kineskog predsednika Srbija je trebalo da kompletira potrebnu papirologiju da bi na jesen počeli građevinski radovi na pruzi Beograd - Budimpešta, a jedan od ciljeva Pekinga je da njihove kompanije, uz saradnju sa srpskim firmama nastupaju na trećim tržištima.

Getty Images

Od 2009. Beograd i Peking imaju strateško partnerstvo u nizu zajedničkih poslova - od mosta Zemun - Borča, TE u Kostolcu, izgradnje deonica Koridora 11, Železare Smederevo...

MUDRAC I UČITELj

KONFUČIJE je bio kineski mudrac i učitelj iz 6. veka pre nove ere koga najčešće porede sa Sokratom i Aristotelom zbog značaja koji je pridavao moralu. Bio je prvi osnivač privatne škole u Kini i zagovarao pravo svakog čoveka na školovanje. Po Konfučiju, suština svih čovekovih dužnosti u društvu je čovekoljublje. Njegovo učenje imalo je ogroman uticaj na kinesku kulturu i civilizaciju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Mika mongolac

02.06.2016. 18:33

Pametni su Kinezi znaju sta rade a najvaznije u svemu tome su dve cinjenice. Znaju uvek sta treba i u pravo vreme da investiraju.

Azizam

03.06.2016. 08:35

@Djordje - Najverovatnije će biti ispred zgrade novog kineskog kulturnog centra koji se gradi tamo gde je nekad bila kineska ambasada koja je bombardovana 1999.

Mali bata

03.06.2016. 07:43

Nebi trebao da iskljucis tu mogucnost da ste ga uplasili i da ce da odustane.

Aca Kliše

03.06.2016. 08:08

,,U siromašnom društvu je sramota biti bogat, a u bogatom je sramota biti siromašan". To je rekao Konfučije, a videćemo ko će se naređati na otkrivanju spomenika

Tixon

03.06.2016. 08:36

A šta, Konfučije je značajan za srpsku kulturu i istoriju,pa mu treba podići spomenik u Srbiji?Ne znam ,samo da li je značajniji onaj kazahstanski pesnik ili Kofučije.Ne mogu da verujem šta se ovo događa u Srbiji.

Tadijakadija

03.06.2016. 12:57

Конфучије или Кунг Фу Це је врхунски мислиоц од којег могу да науче нешто и Срби , а не само Кинези.Није он био обичан филозоф већ мислилац практичар."Да би се добро владало државом , треба најпре установити добар ред у сопственој породици.""Три пута воде до мудрости: размишљање - оно је најплеменитије;васпитање - оно је најлакше и искуство - оно је најнеугодније."- неколико његових мисли.