Hrvatska više neće blokirati Srbiju
31. 05. 2016. u 21:35
”Hrvatska je obezbedila da njeni zahtevi uđu u pregovarački proces i nadamo se da će u junu biti postignuta saglasnost svih zemlalja članica EU da se otvori poglavlje 23”, rekao je za ”Novosti” šef hrvatske diplomatije Miro Kovač
Miro Kovač
OD STALNOG DOPISNIKA
”Hrvatska je obezbedila da njeni zahtevi uđu u pregovarački proces i nadamo se da će u junu biti postignuta saglasnost svih zemlalja članica EU da se otvori poglavlje 23”, rekao je za ”Novosti” šef hrvatske diplomatije Miro Kovač.
Diplomatima u Briselu iz Zagreba će stići odobrenje da dozvole pristup definisanja merila za poglavlja 23. i 24. sa Srbijom, što znači da je zvanični Zagreb odustao od blokade.
Kovač izražava zadovoljstvo što je Evropska komisija ugradila zahteve Zagreba u pregovarački proces sa Srbijom, pre svega oko saradnje sa sudom u Hagu, punom primenom međunarodnih obaveza Srbije prema nacionalnim manjinama i izbegavanja konflikata pravosuđa u procesuiranju ratnih zločina.
”Novosti” saznaju da u oblikovanju merila za poglavlja 23. i 24. hrvatski zahtevi nisu prihvaćeni u formulacijama kako je Zagreb tražio, već su znatno ublaženi i prilagođeni evropskoj praksi. Inzistiraće se međutim da dve zemlje bilateralno reše probleme, kako bi se izbeglo ponovni pokušaj blokade Srbije na njenom evropskom putu.
Poslednjih dana Zagreb je bio pod snažnim diplomatskim pritiskom Brisela, ali i evropskih saveznika koji su tražili od Hrvatske da odustane od blokade kako bi se poglavlje 23. otvorilo za vreme holanskog predsedanja do kraja juna.
Краљевић Марко
31.05.2016. 21:56
Блокирали или не Србија неће ући у ту злочиначку организацију која је лоша по сваку своју чланицу кад се све сабере а посебно одузме !
Blokiraj sto vise, cinis nam uslugu.
Zašto braćo !?!
Nemaju hrabrosti vise, nesmeju od eu. Toliko o njima
Nadam se da uprkos pritiscima iz Evrope naše komšije neće odustati od blokade.
Komentari (17)