Vučić iz Vlade izbacuje SPS?
13. 01. 2015. u 21:45
Premijer sprema temeljnu rekonstrukciju koja bi podrazumevala i promenu političkih snaga. Veliki kadrovski rezovi planirani krajem aprila. Socijalisti u ponedeljak nisu hteli da odgovaraju na prozivke
PREMIJER Aleksandar Vučić sprema se za opsežnu rekonstrukciju Vlade krajem aprila, a postoje izgledi da njegov kabinet u maj zakorači bez socijalista! - saznaju "Novosti".
Kako prenose naši izvori, Vučić ozbiljno razmatra da se najavljeno "veliko spremanje" u Nemanjinoj 11 ne završi samo personalnim promenama, koje su izvesne, nego i prekompozicijom političkih snaga u koaliciji.
A kako sada stvari stoje, izlaznim vratima su najbliži Dačić i njegovi partijski drugovi. Prema informacijama dobro obaveštenih izvora "Novosti", to bi bila najznačajnija promena u Vučićevom kabinetu, a premijer je odlučan da osnaži svoj tim uoči krupnih izazova koji očekuju državu - od Kosova, sprovođenja reformi, pa do konsolidacije domaće ekonomije.
Razlog za ovakav krupan potez moglo bi da bude i uverenje vrha SNS da njihov lider nije imao iskrenu podršku SPS za krupne promene u društvu, a Dačiću se, kako čujemo, zamera i što je često ostavljao Vučića na vetrometini. Pogotovo kada je Zapad premijera uzimao na zub.
Ipak, velika nepoznanica je koja stranka iz opozicije bi zauzela mesto SPS u izvršnoj vlasti, a vrlo lako može da se desi i da naprednjaci sami nastave mandat Vlade koja baš krajem aprila slavi prvu godišnjicu od polaganja zakletve.
Kao moguća zamena za SPS pominjala se SDS Borisa Tadića, ali je ta opcija za sada "na ledu" bez obzira na to što se bivši predsednik diskretno Vučiću preporučivao za partnera. Njegov transfer u vladu otežava i to što Tadić nije propuštao priliku da se pridruži zapadnim silama, kada god je nastajao šum između njih i premijera.
Poslednji slučaj je njegova izjava da je Vučićeva reakcija "preterana" kada je reč o premijerovom poslednjem sukobu sa administracijom iz Brisela. Takođe, Tadić je nedavno kazao i da bi se, za razliku od aktuelne vlasti, ogradio od Šešeljevih izjava upućenih Hrvatima.
Da nešto ne štima u savezu i da su mogući lomovi, nagovestio je i potpredsednik SNS Nebojša Stefanović, koji je prozvao socijaliste da nisu branili premijera koji je bio meta kritika portparolke EU Maje Kocijančić.
- Više puta sam upozoravao premijera na to da će u borbama ostajati sam, bez podrške koalicionog partnera. I tokom odbrane budžeta, reformske poteze Vlade zastupali su samo članovi koalicije oko SNS, dok su ministri iz SPS ostali po strani - smatra Stefanović, koji je i pre formiranja Vlade bio protiv ulaska SPS u vladajuću koaliciju.
O novim potresima u Nemanjinoj socijalisti u ponedeljak nisu hteli da se izjašnjavaju, niti su želeli javno da komentarišu optužbe Stefanovića na njihov račun.
Politički analitičar Đorđe Vukadinović objašnjava za "Novosti" da postoje ozbiljne razlike u koaliciji i da nesuglasice izbijaju na površinu - nekada kao varnice a nekada kao erupcija lave.
KAKO SU SEVALE VARNICE * POSLANIK Aleksandar Jovičić nazvao je Dačića i člana GO SPS Branka Ružića okorelim kriminalcima * POTPREDSEDNICA Vlade Zorana Mihajlović poručila je direktoru "Srbijagasa" Dušanu Bajatoviću da ne radi dobro, a on je nju provocirao pitanjima kada će biti završen Žeželjev most * MINISTAR policije Nebojša Stefanović je odmah posle izbora bio protiv koalicije sa SPS * RUŽIĆ je prozivao vlast zbog ukidanja emisije "Utisak nedelje" * MINISTARKA Jadranka Joksimović je poručila da Dačić odstupa od državne politike zbog izjave o podeli Kosova. |
Druga teorija je, smatra Vukadinović, da Vučić ocenjuje da je bolje da Dačića ima kao partnera, nego kao protivnika, dok lider socijalista veruje da mu je lakše da povremeno bude šikaniran u vlasti nego opozicija na ulici, i pod nekim istragama.
Vukadinović dodaje da teorijski gledano ima smisla da se koalicioni partneri međusobno štite, ali podseća da ni naprednjaci nisu branili Dačića kada je on bio premijer.
Dexx
13.01.2015. 21:56
E vala bilo je i vreme!
Oni moraju da budu u svakoj corbi mirodjija. U svakoj su vladi, a nista za narod ne rade.
Onaj ko ne valja i treba da leti iz Vlade. Mada moram priznati da između Dačića i Tadića, uvek bi se pre odlučio za Dačića...
Sps misli da je nezamenljiv. Dosta je bilo njihovih gresaka i usporavanja Srbije!
Meni je neverovatno da kada je u pitanju vlast, onda svako sa svakim može. Ako naprednjaci mogu da vode vlast samostalno, onda neka se napokon odluče na takav korak i neka oteraju one koji nisu dovoljno ozbiljni.
Komentari (69)