Primena Briselskog dogovora: Sever KiM u petoj brzini

Ljiljana BEGENIŠIĆ

18. 05. 2013. u 14:05

Za Srbe sa Kosova i Metohije ključni trenuci - lome se koplja oko primene Briselskog dogovora. Nećemo u građane drugog reda, poručuju iz Kosovske Mitrovice. U Beogradu u ponedeljak Vučić razgovara sa Vesterveleom

VLADA Srbije nije daleko odmakla u pridobijanju Srba sa severa pokrajine da prihvate briselski sporazum s Prištinom. Takođe, nije se daleko odmaklo ni u izradi implementacionog dokumenta na čemu rade timovi Beograda i Prištine u Briselu.

Na oba ova "fronta" je trenutno pat-pozicija, ali glavni akteri dodaju gas da se prevaziđe ovakvo stanje, jer već u utorak sledi sastanak premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija u Briselu, gde bi po nekim spekulacijama, oni trebalo da potpišu dokument o implementaciji. Takođe, bliži se i vreme kada evropske diplomate treba da odluče o dodeljivanju datuma za pretprijemne pregovore, a uslov je - da dogovor iz Brisela počne da se primenjuje na terenu.

Da se stvari uveliko ubrzavaju svedoči i poseta nemačkog šefa diplomatije Gvida Vestervelea, koji će večeras u Beogradu razgovarati sa prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem, a od ishoda tog razgovora zavisiće i izrada implementacionog sporazuma.

A, ukoliko se dogovor o primeni sporazuma postigne, a Srbi sa severa odbiju u tome da učestvuju - šta sledi? Kako će država reagovati i ima li Vlada mogućnost da taj sporazum primeni mimo njihove volje?

- Vlada Srbije ima sve mehanizme da sprovede dogovor iz Brisela i bez pristanka i učešća Srba sa KiM. Naravno, uvek je moguće naći nekolicinu Srba koji će zarad sopstvenih interesa sebe predstaviti kao ličnosti od uticaja koji mogu sprovesti dogovor. Ali to bi bio vrlo opasan scenario jer bi takav pristup sigurno doveo do destabilizacije situacije na terenu - kaže za "Novosti" Krstimir Pantić, bivši načelnik severne Mitrovice i funkcioner SNS.

On ocenjuje da se nakon posete Aleksandra Vučića severu proteklog vikenda i razgovora sa odbornicima stiče utisak da je napravljen pozitivan pomak u odnosima između Vlade i lokalnih samouprava na KiM.

- Potpuno je jasno da su i građani i odbornici, a ne samo predsednici opština, protiv briselskog sporazuma i da se mora pronaći rešenje koje će Srbe na KiM uveriti da ih država ne smatra građanima drugog reda i da će i u budućnosti imati podjednaka prava kao i svi ostali građani u Srbiji - ističe Pantić.

Pojašnjavajući šta znači dogovor Vučića i Srba da će ubuduće koordinirati sve aktivnosti, što se čini i kao jedini rezultat te poste, Pantić ukazuje na to da će Srbi sa KiM biti upoznati sa svime što Vlada preduzima kada je KiM u pitanju i da će se zajedno tražiti rešenje za svaku od 15 tačaka briselskog sporazuma.

IZBORI KRSTIMIR Pantić naglašava da jedino gde Vlada Srbije nema mogućnost da realizuje dogovor iz Brisela jeste pitanje učešća Srba na lokalnim izborima.
- Ukoliko bi narod odlučio da bojkotuje izbore, a na takvim izborima uzmu učešće neke lokalne stranke i udruženja građana inače bliski SLS-u Slobodana Petrovića, došli bismo u situaciju da međunarodna zajednica prizna takve izbore a izabrani predstavnici ne bi imali više od 0,5 do 1,0 odsto podrške glasača. To bi stvorilo ozbiljan bezbednosni problem jer takve lokalne samouprave ne bi imale podršku građana i bile bi nelegitimne - poručuje Pantić.

- Potpuno je jasno da država ne može odustati od ovog sporazuma. Potrebno je pronaći najmanji zajednički interes u svemu ovome. Niti Srbija može da odustane od borbe za očuvanje KiM i svog naroda, niti Srbi imaju prava da okrenu leđa svojoj državi - napominje Pantić.

Sociolog Slobodan Antonić ocenjuje da se Vladi žuri, jer Briselu treba se predstavi kako se sporazum sprovodi.

- Vučićeva poseta nije doprinela da Srbi promene mišljenje i sporazum će verovatno biti primenjen mimo njihove volje - kaže Antonić za "Novosti".

On ne isključuje mogućnost da Vlada povuče neke poteze kojima bi primorala Srbe da prihvate implemenataciju i navodi:

- Mogu da preseku dotok novca na sever. Ali, ako znamo da veliki deo novca ide na institucije od opšteg društvenog značaja kao što su škole, bolnice, univerzitet, onda je teško tek tako odseći ih iz finansijskih tokova.

Stoga će, procenjuje naš sagovornik, verovatno prestati finasiranje eventualnih bezbednosnih struktura, jer na severu, bar takvo tvrde na Zapadu, postoji između 800 i dve hiljade ljudi koji pripadaju bezbednosnim strukturama.

- Vlada može da preseče dotok novca tim strukturama, da one ne budu direktno finansirane iz Srbije, nego preko banaka koje imaju veze sa Prištinom. To bi se Briselu moglo prikazati kao sprovođenje sporazuma, na osnovu čega bi mogao da bude dodeljen datum Srbiji - procenjuje Antonić.

Da će prekid finansijskih davanja biti jedan od načina "ubeđivanja" misli i istoričar i predsednik Narodnog kluba Čedomir Antić.

- Vlada će, ukoliko ne uspe da ubedi Srbe podzemnim pritiscima, podmetanjima i drugim varkama, verovatno prekinuti finansijska davanja. Bilo bi čudno da srpska policija ili vojska, kojima je zabranjeno da uđu na KiM izvrše nasilje nad tamošnjim Srbima. Poznajući izopačenost nemačke politike prema Srbiji i srpskom narodu takva opcija mi se ipak ne čini baš u potpunosti nemogućom. Mislim, međutim, da ljudi koji vode Srbiju znaju da bi im se to jednoga dana moglo veoma loše vratiti - ističe on za naš list.

Antić kao mogućnost ne isključuje i to da se stvori lažni utisak da Srbi sa severa prihvataju implementaciju:

- Što se lažne slike tiče, ona je tu. Postoji lažna slika da naša vlada i predsednik republike nisu priznali nezavisno albansko Kosovo... Zašto ne bi tako predstavili i stav Srba prema briselskom sporazumu.

Antić je uveren da je Vučićeva poseta severu bila "poseta simbolike i disciplinovanja". Važno je, kaže on, pokazati moć i autoritet.

- Vrlo je jasno da je većina koja je podržala sporazum prekršila Ustav, Rezoluciju i Platformu za pregovore. Srpske vođe i birače na severu Kosova je možda moguće pokolebati, ali je činjenica da su oni svih ovih godina glasali za nešto drugo, dajući često glas ljudima koji sada vode Srbiju. Siguran sam da Vlada može da u potpunosti pokori vođe, ipak to ne znači ništa - uveren je ovaj istoričar.

Krstimir Pantić odbacuje spekulacije da se Srbima sa severa preti i da se oni ucenjuju:

- Koliko je meni poznato nikome do sada nisu upućene pretnje, niti je bilo ko iz Vlade ucenjivao Srbe na KiM zbog činjenice da ne prihvataju sporazum. Takve informacije se puštaju iz onih krugova u Beogradu i u međunarodnoj zajednici koji ne žele dobro ni Srbiji ni srpskom narodu. Ne postoji pravni osnov da neko izgubi posao zato što ima drugačije mišljenje.

I Borislav Stefanović, poslanik DS i nekadašnji šef pregovaračkog tima, kaže za "Novosti" da država u rukama ima instrumente kojima može da ukloni otpor Srba sa severa, a jedan od načina je i pretnja otkazima:

- U svakom slučaju, Vladi neće biti lako da ih ubedi, jer su Srbi i dalje protiv sporazuma. Protive mu se iz različitih razloga - stranačkih, političkih, poslovnih... Nikada ih nije bilo lako ubediti. Dovoljno je da se jedna struktura protivi, pa je sporazum nemoguće primeniti.

Čedomir Antić podvlači i da sprovođenje briselskog sporazuma bez Srba podrazumeva da vlast u tim krajevima preuzme malobrojna grupa srpskih kvislinga (kao na jugu Kosova), ili dovedeni albanski okupatori. Ako bi se tako nešto dogodilo, u oba slučaja neće biti dobro za srpski narod na severu Kosova.

KOSOVO NEĆE DOBITI POZIVNI BROJ

ŠEF beogradskog tima za tehničke pregovore s Prištinom Dejan Pavićević demantovao je tvrdnje zamenika kosovskog premijera Edite Tahiri da se Beograd saglasio da Kosovo ima svoj međunarodni pozivni telefonski prefiks.

Naime, Tahiri, koja je šef kosovske delegacije u razgovorima o tehničkim pitanjima sa Beogradom, kazala je da se Srbija saglasila da Kosovo ima svoj pozivni telefonski broj, odnosno da je saglasna da se otklone smetnje koje su do sada stvarane Kosovu i da mu Međunarodna unija za telekomunikacije dodeli pozivni broj 383 ili 384.

Pavićević je Tanjugu kazao da "izjave gospođe Tahiri često umeju da budu senzacionalističke i vrlo često dosta daleko od onog što je istina i realnost".

- U Briselu se razgovaralo o mnogo tema, ali ništa nije dogovoreno, Beograd se nije saglasio ni sa čime - istakao je Pavićević, dodavši da je prilikom razgovora i jedna i druga strana iznela niz predloga.

On je istakao da, po pravilima ITU, samo priznate države mogu dobiti međunarodni prefiks, tako da Srbija, kako objašnjava, nema šta da otklanja ili ne otklanja bilo kakve prepreke, jer Kosovo "kao nepriznati entitet ne može samo po sebi dobiti takav prefiks".

Pavićević je naveo da takav prefiks može da dobije jedino Srbija i da ga ustupi na privremeno korišćenje, ali da se o tako nečemu nije razgovaralo.

Ranđel Nojkić, direktor Pošte Srbije na Kosmetu, ističe da je i ranije bilo najava da će se problem rešiti preko Crne Gore ili Makedonije. On smatra da je, ukoliko se reši pitanje pozivnog broja Kosova, realno očekivati da se reši i pitanje fiksne i mobilne telefonije u srpskim sredinama, a koje su im kosovske vlasti isključile pre više od četiri godine.

- Kada su iz Kosovske agencije za telekomunikacije skidali uređaje mobilnih operatera iz Srbije većim delom su prekinuli i fiksnu telefoniju u srpskim sredinama, a obećanja koje smo nažalost dobijali i od naših ljudi u "Telekomu" i Vladi Srbije, da će to pitanje rešiti, do danas nije ispunjeno. Zato smatram da ukoliko se reši pitanje pozivnog broja za Kosovo, mislim da je realano očekivati i rešenje fiksne i mobilne telefonije u srpskim sredinama - kaže Nojkić. (D. Z.)

DAČIĆ: NE OČEKUJEM NOVE USLOVE

PREMIJER Ivica Dačić izjavio je da će Srbija - ako želi da dobije datum - morati da postigne "neki dogovor" o planu implementacije briselskog sporazuma.

Premijer očekuje da bi taj plan mogao da bude dogovoren sledeće sedmice. On je naveo da je želja Srbije da se dogovor postigne i da smatra da ne bi bilo dobro da posle potpisivanja sporazuma sada ne može da se napravi plan implementacije.

- Ali opet sa druge strane, postoje neke granice iza kojih ne možemo da pređemo - kazao je premijer. - Ja sam realan čovek i znam da postoje problemi i znam da je radnim grupama teško da donose odluke i da je lakše da neko na vrhu donese odluku. Tako će biti i ovoga puta. On je rekao da će se u ponedeljak sastati sa ministrom inostranih poslova Nemačke Gvidom Vesterveleom, da sledi sastanak sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, a uskoro i sastanak sa britanskim ministrom Vilijamom Hejgom i da smatra da je sigurno da, ako se sve uradi sledeće nedelje odmah započeti i procedura u nemačkom Bundestagu. Premijer je naglasio da od Nemačke ne očekuje nove uslove za dobijanje datuma.

- Bilo ih je dovoljno, a ja očekujem isključivo posete koje će predstavljati ohrabrenje - rekao je Dačić nakon sastanka sa predsednikom Socijalističke partije Republike Srpske Petrom Đokićem.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (27)

Čedomir Činić

18.05.2013. 15:18

Cudna stvar mi ocekujemo da do tog vremena civilizovano predas vlast narodu Srbije. Nova generacija politicara poznaje sva tri oblika tumacenja medjunarodnog prava. Dok si bio zanimljiv, da pronalazis koja kakva izvinjenja, i mi imao prqavo da se raspolozimo , pa makar i glupostima. Kad saznas da je neko bolestan to nije smesno. Ne prosi vise u ime nase, brini o tvom zdravlju.

čiča

18.05.2013. 15:37

Dosad ste govorili implementacija do Juna , odkud sad ova promena ,plan inplementacije. Dakle mrcvaranje se nastavlja a datum ćemo mazati na hleb

preko dana kad zvezda przi, nije prijatno da se raboti.

18.05.2013. 16:52

Strategija je jednostavna hapsi iznenada sa taktikom nocnog rada.

pera

18.05.2013. 21:30

Ostavite Srbe na Kosovu i Metohiji na miru. Od njih ne zavisi da li ce Srvija biti pravna drzava ili ne. To je problem cele Srbije! Ustavni sud mora da ukine sve neustavne i protvzakonite sporazume,aredbe, akte, nagovaranja, dogovaranja, licitiranja i sve sto rusi drzavu. Tacka! Velika je podvala manipulisti pristankom Srba sa Kosova i Metohije! Niko, pa ni 100000 preostalih Srba na Kosovu i Metohiji nemoze da ponisti Ustav i zakone u Srbiji. To jemoguce samo nelegalnom diktaturom terorom NATO-

D. Morrissey

18.05.2013. 22:10

To kao prvo nemogu da budu kljucni trenuci, evo zasto jel Srbija nikada u svojoj istoriji nije bili vize izlozena pritscima da prizna KiM kao 1999 godine. Od 1999 nemoze da bude gore ni teoretski i pritiske nepravi Zapad jel nema vise srestva jel 1999 godine dostigao vrhunac u nemoralu, zlocinu prema covecnosti, razaranje Srbije i masakru nad stanovnistvom a 2004 godine ubijen je mali Dimitrije. Ne BG pravi sam sebi probleme. Mafijaski Zapade neces jos dugo....

@D. Morrissey

19.05.2013. 13:32

@D. Morrissey - Ako ti je Zapad toliko mrzak vrati se odakle si dodao. Fino si se uhlebio pa onda nagovaras sirotinju u Srbiji da se drzi Rusa. Bezobrazluk.

alo,

19.05.2013. 04:21

Pazi ovo: " niti Srbi imaju prava da okrenu leđa svojoj državi - napominje Pantić.". Kojoj drzavi, onoj ustavnoj sa kojom nisu u konfliktu ili ovoj neustavnoj koja kao takva i nije drzava vec prcija jedne klike?

Zoran1

19.05.2013. 06:52

Diktatura cetvrtog rajha uz pomoc njihovih poslusnika (dedinjskog klana) jurisa napred, na stetu covecanstva i svega sto na demokratiju podseca. :(

gici

19.05.2013. 08:08

Srecom postoji jos Republika Srpska. Sramno rukovodstvo srbije nema neki uticaj na njih a braca sa KiM da traze zastitu od Dodika i Putina a sever KiM da trazi prikljucenje R.Srpskoj. To je jedini nacin da se izbegnu pogubne odluke beograda poslednjih godina.

Rale

19.05.2013. 08:58

Vlada hoce da zakamuflra prodaju pozivnim brojem. Prodali smo, ali vidite nasa tabla jos stoji. Novi vlasnik ceka da se malo smiri situacija pa ce i to da promeni.

Restriktivan

19.05.2013. 10:22

Manjkavost Briselskog sporazuma se može rešavati na terenu! A novi uslovi će verovatno biti postavljani jer ne može se zamisliti početak pregovora dok nas potpuno ne iscede nekim novim uslovima i zadacima.

Kraljevic Marko s`Volom

19.05.2013. 10:27

U sustini u EU pravna norma o kokurenciji ili GATT klauzula o najpovlascenju na zabranu osnivanja regionalnih ili bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini izmedju drzava nije vazeci ako kolonizator taj sporazum ugovori. Sam vrh drzave u Srbiji sacinjavaju stranci i oni nemaju moralno, tehnicki a ni pravno nikakve povlastice ili imunitet u Srbiji.

Niki

19.05.2013. 12:11

@Kraljevic Marko s`Volom - K.M. s Volom@ Evo jos jedan komentator -brat blizanac Cedomira Cinica. Mada je ovde naglasak na Volu u tesnoj su konkurenciji. Pacijenti dr Parkinsona ali i drugih eminencija redovno bistre kapitalne teme ali i tekucu problematiku. A narod ko narod, izvorno talentovan, voli da ih nagradi brojnim preporukama. Kakve se samo ideje i misli mogu naci na ovim stranama. Suvisni su nam i neprijatelji i agresori, ovde u parku iz doba Jure..

Kraljevic Marko s`Volom

19.05.2013. 14:14

@Kraljevic Marko s`Volom - Mora da priznamo da Srbija ima mnoge koji razmisljaju normalno. Iskustvo kaze da gramzljivi ljudi znaju samo svoje pravo za druge ne haje. U Srbiji takve ce vo da vuce.

rade

19.05.2013. 12:07

Imam utisak da mi sami ubrzavamo sve zbog datuma ali ne moze ista biti ispred Srba sa KiM-a.Kosovo je Srbija i tako je oduvek bilo i bice.

Gogi

19.05.2013. 12:54

Oproban recept i uspesan, samo pritisni Srbiju i ona popusta. Zasto popusta, pa zato zto Srbijanska vizija kasni 30 godina. Ovo sto sad radi vlast je trebalo da se radi pre 30 godina. sada treba da se okrenu za 180 stepeni, ali oni to ne vide. Opet za trideset godina cemo da shvatimo ali kasno. Dakle stanje trenutno je jasno kao dan, jedino vlast Srbije to ne vidi ili radi svesno: Srbija je predana onima sto je zele skinuti sa karte Evrope, a oni sto su iskreni i sve jaci i snazniji gube poveren

Sasa Sidnej

19.05.2013. 13:22

Bar vi novinari bi trebalo, kao profesionalci koji poznaju svoj jezik, da izbegavate novokomponovane reci nakaradno sklepane od stranih - zasto koristite rec implementacija?? Zar je problem reci sprovesti u delo ili slicno? Pocinjete da licite na nase narodnjacke zvezde kojima pismenost nije jaca strana ali su naucili da umesto pozornice kazu "stejdz" jer valjda otmenije zvuci?! Sve to odrazava pismenost i svest ljudi koji nas vode i odlucuju koristeci logiku "sto gore to bolje".

ilonka

19.05.2013. 14:03

Dobijanjem datuma Srbija neće procvetati preko noći, ali nam to možda daje šansu za nove investicije i radna mesta, pa da se malo i pokrenemo.

Јован

19.05.2013. 16:13

Сва срећа, па још увек само покушавају да крену "из пете брзине".