Duzinas: Evropa je u dronjcima
26. 03. 2015. u 12:27
Ciprasov savetnik Kostas Duzinas o mogućem "evropskom proleću" i sudbini koja nas čeka u EU: Ne treba vam ovakva unija jer biste bili gastarbajteri u sopstvenoj zemlji
UKOLIKO se politika Evropske unije hitno i iz korena ne promeni, teško će doći do njenog daljeg širenja. Sama EU danas je u "dronjcima" i njen opstanak je pod velikim rizikom. Ne vidim ni zašto bi i zemljama kandidatima, uključujući Srbiju, bilo u interesu da postanu članica ovakve Evrope.
Ovakvu dijagnozu dešavanja u EU i projekcije njene budućnosti, u intervjuu za "Novosti", daje profesor prava Kostas Duzinas, jedan od vodećih evropskih političkih filozofa i savetnik grčke Sirize i njenog lidera Aleksisa Ciprasa.
* Zašto, po vašem mišljenju, nije dobra ideja da nastavimo težnje ka EU?
- Pre svega, zato što biste bili na periferiji EU, gde je ekonomska situacija, bez obzira na to da li je reč o Mediteranu, Hrvatskoj, Bugarskoj ili Rumuniji, apsolutno katastrofalna. Tamo su ljudi gastarbajteri u sopstvenoj zemlji, rade jeftine poslove za Srednjoevropljane, koji im prodaju svoju robu po visokim cenama.
* Zbog čega, po vama, ovakva Evropa nema svetlu budućnost?
- Posle raspada SSSR i Jugoslavije, iznete su teorije da smo sada u novom svetskom poretku i da je EU budućnost čovečanstva. Međutim, tom pobedom pohlepnog, agresivnog kapitalizma, koju su neki označili kao kraj istorije i ulazak u novu eru, zapravo je započeo raspad EU i kraj ideje o Evropi kojoj Srbija ravnopravno pripada koliko Grčka ili Engleska. Samo ideje koje vlada Sirize sada oživljava daju nadu da bi EU mogla biti spasena.
* Može li se model Sirize primeniti i na druge države, uključujući Srbiju?
- Ne postoji recept kako socijaldemokratija treba da izgleda u 21. veku, i mi učimo i prilagođavamo se u hodu. Ideje koje Siriza oživljava, novi socijalni model, oslanja se na dve stvari - jednakost i socijalna pravda i demokratija. Ako se ta dva principe stave u centar politike svake zemlje, čini mi se da bi to bio model i za Grčku, i za Srbiju, i za sve.
* I za Nemačku, koja je vodeća zemlja EU, pa i ključna za evropski put Srbije?
- U Nemačkoj raste svest među običnim ljudima da je ono što se događa u Grčkoj dobro i za njih. Naravno, nemačka elita, bankari, industrijalci su protiv toga. Ali, ukoliko se ne prekine sa ovom ludom ekonomskom politikom kraja EU, koja je već načeta ogromnim nacionalističkim sentimentom i jazom između južnjaka i severnjaka - do kraja će se pocepati. Još 2011. sam rekao da će "evropsko proleće" započeti u Grčkoj i mislim da je taj proces teško zaustaviti.
Mali bata
26.03.2015. 14:53
Kakva je situacija na Balkanu mene moze jedino ako nesto normalno sa pojavi, i ta pojava iznenadi. I opet provericu, ne zato sto sam nepoverljiv, nego da li je to cvrst dokaz ili nesto drugo.
Komentari (1)