Nameću mi da sam terorista
28. 07. 2016. u 08:48
U Specijalnom sudu na suđenju Tefiku Mujoviću za učestvovanje u ratu u Siriji
Tefik Mujović
TEFIK Mujović (36) optužen da je učestvovao u oružanim akcijama Islamske države Iraka i Levanta, kao i da je organizovao i finansirao odlazak građana Srbije u kampove za obuku u Siriju, a zatim i na ratišta, negirao je u sredu pred Specijalnim sudom ove tvrdnje Tužilaštva za organizovani kriminal. Naveo je da "sebe ne prepoznaje ni u jednoj tački optužnice", kao i "da će dokazati da mu je krivica nametnuta".
Ovaj rođeni Tutinac izručen je pre dva meseca iz Turske, gde je uhapšen po našoj poternici. Njega su srpske obaveštajne službe označile kao osobu od koje "preti najveća opasnost širenja Islamske države u Srbiji i mogućih terorističkih napada". Osim što je negirao krivicu, Mujović nije bio spreman da iznese odbranu, jer je po izručenju bio smešten na Institut za ortopediju gde mu je operisana desna noga, zbog čega nije uspeo da se upozna sa predmetom. Sudija mu je dozvolila da sedi u delu sudnice gde su veće i advokati, kako bi na stolici mogao da osloni nogu, koja je mobilisana šinama. Odlučeno je da se naredni glavni pretres na kojem će se izjasniti o optužnici zakaže za 9. septembar.
Pre okončanja suđenja, Mujović je, odgovarajući na pitanja sudije istakao da je završio srednju školu, tačnije medresu u Prizrenu, kao i da je u Jemenu diplomirao na Fakultetu opštih islamskih nauka. Kazao je da pored srpskog govori arapski i turski jezik.
- Po zanimanju sam hodža, a pre napuštanja Srbije bio sam glavni imam niškog džemata - kazao je optuženi.
Mujoviću se do sada suđenje vodilo u odsustvu, zbog čega je ono po njegovom hapšenju sada počelo iznova. Krivicu su u sredu negirali i Sead Plojović (33), Izudin Crnovršanin (27), Ferat Kasumović (33). U bekstvu su Abid Podbićanin (37), koji je prema nekim podacima ubijen, ali sud o tome nije obavešten, Goran Pavlović (50) i Rejhan Plojović.
STRANI POSMATRAČI
U SUDNICI Specijalnog suda u sredu su u publici, prvi put otkako je suđenje počelo, bili i strani posmatrači. Među njima pravni savetnici američke ambasade u Beogradu i predstavnik hrvatske ambasade. Optuženog Izudina Crnovršanina interesovalo je u kom su svojstvu oni prisutni:
- Kakve veze oni imaju sa nama. Čudno mi je da su oni došli.
Sudija mu je kazala da je suđenje javno, da sud ne ulazi u to zašto je neko došao, naglašavajući da se oni "kreću u granicama optužnice".
Cupavi Berlin
29.07.2016. 09:28
Jadan nevin.Alah sve vidi.Obrise i budi jedanputa normalan.Kao hiljade tvojih Sugradjana.
Komentari (1)