Horor: Valjak pregazio čoveka!
17. 09. 2015. u 21:10
Nezapamćena nesreća na auto-putu Beograd - Niš kod isključenja za Mladenovac. Živorad J. nije primetio vozilo koje je izvodilo radove, kada je izašao iz pokvarenog auta
Živorad J. (60) na mestu je ostao mrtav / Foto: I. Marinković
JEZIVA smrt! Živorad J. (60) poginuo je u četvrtak kada je na njega, otpozadi, naleteo valjak koji ravna asfalt, težak nekoliko tona, kojim je upravljao Nenad M. (33).
Tragedija se dogodila oko 13 časova, na auto-putu Beograd - Niš, kod isključenja za Mladenovac.
Prema prvim nezvaničnim informacijama, Živorad J. je vozio svoju teget "opel korsu" registarskih tablica BG 481-GB. Kretao se iz pravca Beograda prema Nišu, srednjom trakom. Odjednom, primetio je da mu je automobil "prokuvao". Pre nego što je zaustavio svoje vozilo, Živorad J. pokušao je da skrene u krajnju levu traku auto-puta, gde inače nije bilo saobraćaja, jer su u toku radovi na auto-putu.
Videvši da neće moći da pomeri svoj automobil iz srednje trake, Živorad J. je, ne sluteći nesreću, izašao iz vozila.
- Video sam da je neki čovek izašao iz auta i otvorio haubu iz koje se pušilo - kaže jedan od očevidaca. - Onda se sagnuo i nešto pokušavao da popravi. Uopšte nije obraćao pažnju na okolinu, a pretpostavljam zbog toga što je video da su radovi na putu, te se nije plašio da će ga "pokupiti" neki automobil.
Trenutak Živoradove nepažnje ili nedovoljno dobra procena situacije samo minut-dva kasnije, koštala ga je života.
- Iza njega je bio valjak koji ravna asfalt. Radnik koji vozi ovu mašineriju, kretao se napred-nazad, vrlo sporo. Ne znam da li on ima obavezu da gleda iza sebe, ali očigledno da nije primetio da je iza njega čovek. A ni vlasnik automobila, izgleda, nije dobro procenio situaciju i to da ga može oboriti valjak - kaže naš sagovornik.

Uspaničen, čupajući kosu, radnik je pozvao u pomoć svoje kolege, koji su odmah pozvali i policiju i Hitnu pomoć.
Nažalost, Živorad J. kojem je valjak potpuno prešao preko nogu, gotovo do struka, usled ozbiljnih povreda i krvarenja, izdahnuo je na licu mesta.
Vozač valjka za asfaltiranje dao je izjavu o nemilom događaju na mestu nesreće, a istraga će pokazati da li će Nenad M. eventualno i zbog čega biti procesuiran u ovom slučaju.
UVIĐAJ TRAJAO TRI I PO SATA
NA mesto nesreće stiglo je nekoliko patrolnih kola policije, kao i nadležni tužilac i istražni sudija. Uviđaj je trajao više od tri sata, zbog čega je saobraćaj, na ovom delu puta, bio znatno usporen, a vozila su se kretala samo jednom, zaustavnom trakom, što je izazvalo ogromne gužve i kolone.
bezbednost i zaštita na radu
17.09.2015. 21:41
Pomenuti rukovaoc nema potrebu niti obavezu da gleda pozadi.Za upozorenje ima ugrađeni pištajuči signal, koji očigledno ili nije bio uključen ili ne radi na pomenutoj mašini.Žalost je da je neko stradao.Ali takođe je očigledno da izvođači radova ili nadzor nije predvideo hitne situacije za zaustavljanje vozila.Propusta koliko hoćeš, a cena je preskupa.Rekao bih da ovaj rasadnik gluposti je moguć sam u ovoj Srbij.Toliko o struci i stručnosti.
@bezbednost i zaštita na radu - Niste u pravu, rukovalac mašine mora stalno da osmatra radnu zonu (prostor u kome se kreće mašina i njeni alati), u toj zoni ne sme biti ljudi, drugih mašina i sl. Ovde je direktna odgovornost rukovaoca valjka, tako je mogao tako da pregazi i svog radnika sa gradilišta, šefa i sl??
@bezbednost i zaštita na radu - Nema potrebe da gleda dok se kreće unazad? Sve i da je to tačno, ukoliko mu ne radi ili je isključio "pištajući signal", u tom slučaju MORA da gleda. I napred i nazad.
to samo u srbiji moze da se desi, nigde vise. Kako je moguce da bilo ko radi na auto putu a da nije sve obezbedjeno i traka zatvorena. Ako rade zaustavnu kompletna desna traka se zatvara. Ja me verujem sta se tamo radi.
Strašno! Jadan čovek. U Nemačkoj već je dugo propis, a možda i u Srbiji ali se možda ne primenjuje, da sva teška vozila (građ. mašine, bageri, valjci , kamioni, teža komunalna vozila- npr. "đubretari" idr.) kod vožnje unazad, čim se menjač ubaci u rikverc, automatski uključuju sirenu-alarm koja glasno i intervalno opominje ljude iza mašine. Naravno da ta sirena može da nervira i vozača i radnike pa se i u Nemačkoj ponekad demontira -ali su kazne drakonske ako to vidi nadzor ili policija.
Komentari (25)