U pet fabrika radiće 1.500 Kragujevčana
02. 08. 2019. u 16:00
U Kragujevcu će u narednih šest meseci biti izgrađeno više inostranih firmi. Stižu "Simensovi" dobavljači - austrijski "Autolift" i španska "Refisa"
Nova industrijska zona na ulasku u Kragujevac iz pravca Batočine
U DVE nove industrijske zone i slobodnoj zoni "Šumadija", pet velikih svetskih kompanija u narednih šest meseci izgradiće fabrike u kojima će se proizvoditi delovi za automobile, građevinske mašine, tramvaje, vagone i lokomotive. U tim firmama posao će dobiti bar 1.500 radnika.
Holandska kompanija "CTR invest", koja gradi Slobodnu zonu "Šumadija", već je omogućila kineskom preduzeću "Jang Feng" i španskoj "Tekniji" da počnu sa izgradnjom pogona. U novoj industrijskoj zoni, koja se nalazi na ulazu u Kragujevac iz pravca Batočine, kod kružnog toka "Krst", fabriku je počeo da gradi i poznati svetski koncern "Vaker Nojson". Firma tog svetskog brenda proizvodiće delove i sklopove za građevinske mašine, a u novoj fabrici posao će dobiti od 300 do 500 radnika. Istovremeno, u industrijskoj zoni u Sobovici već je izvestan i dolazak dva "Simensova" kooperanta - austrijske firme "Autolift" i "Refise" iz Španije.
PROČITAJTE JOŠ: Ministarka Mihajlović najavila za 18. avgust otvaranje auto-puta od Obrenovca do Čačka
Prema rečima Marka Vujinovića, direktora Slobodne zone "Šumadija", kineska kompanija "Jang Feng" dobila je privilegovani status, koji je do sada bio rezervisan isključivo za "Fijat". Oni proizvode elektroopremu, pre svega instrument-table i komponentistiku i dobavljači su najpoznatijih svetskih automobilskih kompanija.
Kineska firma za proizvodnju auto-delova gradi dve fabričke celine, na površini od 26.000 kvadrata. Planom je predviđeno da prvi pogon bude otvoren početkom novembra, a ova fabrika će uposliti oko 800 radnika. Španski proizvođač auto-delova, koji gradi pogon na 5.500 kvadrata, angažovaće oko 120 radnika. Oni su nedavno kupili poznatu kragujevačku firmu "Promotor Irva", koja već godinama proizvodi dizalice za torinsku grupaciju FKA.
- Grad je u najkraćem mogućem roku obezbedio zemljište i izdao sve neophodne dozvole za dolazak ovih kompanija - kaže gradonačelnik Radomir Nikolić. - Imamo dovoljan broj visokokvalifikovanih radnika i IT stručnjaka i za sve druge zainteresovane investitore, koji bi trebalo da grade fabrike u naredne tri godine.
U zoni "Sobovica - Lužnice" uskoro će fabrike graditi i "Simensovi" kooperanti - austrijska firma "Autolift" i španska "Refisa". Španci proizvode plastične komponente za šinska vozila, a "Autolift" metalne sklopove za istu industriju. Ove dve firme će počečetkom naredne godine početi proizvodnju sa oko 200 radnika.
PROČITAJTE JOŠ: Najskuplje perone ima glavni grad
I CENTAR "FOLKSVAGENA"
U NOVOJ industrijskoj zoni počeo je da se gradi najmoderniji "Folksvagenov" prodajno-servisni objekat u Jugoistočnoj Evropi. Zvaničnici ove kompanije u Srbiji tvrde da izgradnja takvog centa u Šumadiji govori koliko ova svetska kompanija veruje u potencijale Srbije.
Mirkos
02.08.2019. 16:09
Odlična vest za Kragujevac!
Bravo.
Tamo u martu - aprlilu idu izbori, pa eto cisto nesto da se ponudi gladnim kragujevcanima
@Milan - Gladni nemaju kad da rade, kako da pisu komentare ako se zaposle?
@Milan - Zaposle se kao SNS botovi i pišu od kuće ili iz kafića svaki dan a prijavljeni za rad u državnoj upravi. Milina ide lova i staž a sediš i baviš se partijskim poslom.
Komentari (23)