Nuklearni otpad u Vinči već pola veka čeka rešenje

I. MIĆEVIĆ

26. 02. 2018. u 16:02

Do danas nije odabrana ni lokacija na kojoj bi odlagalište bilo izgrađeno, niti budžet za zidanje, niti se zna ko bi se tim poslom bavio. Ostaci moraju pod zemlju. Rok za izgradnju 2019

Нуклеарни отпад у Винчи већ пола века чека решење

Radioaktivni otpad se skuplja još od 1959. godine

MUNICIJA sa osiromašenim uranijom iz bombardovanja, radioaktivni otpad iz medicine i industrije i drugi materijali koji zrače smešteni su privremeno u Vinču i tu se čuvaju duže od 50 godina. Iako je Srbija sopstvenim zakonima predvidela da će 2019. imati rešenje za trajno odlaganje nuklearnog otpada, do danas nije odabrana ni lokacija na kojoj bi odlagalište bilo izgrađeno, niti budžet za zidanje, niti se zna ko bi se tim poslom bavio.

Na sve ove probleme i moguća rešenje upozorava dr Ilija Plećaš, predsednik Nadzornog odbora JP "Nuklearni objekti Srbije", ukazujući na to da se Srbija, Zakonom o zaštiti od jonizujućeg zračenja i nuklearnoj bezbednosti, koji je donet pre gotovo deset godina, obavezala da će 2019. imati rešenje za trajno odlaganje radioaktivnog otpada.

- Pre deceniju bila je formirana komisija koja je trebalo da se bavi projektom trajnog odlagališta radioaktivnog otpada - kaže dr Plećaš. - Ta komisija, međutim vrlo brzo je prestala da postoji, tako da ništa nije urađeno.

Naš sagovornik objašnjava kako postoje različiti tipovi trajnih odlagališta, zavisno od potreba države. Za Srbiju on predlaže model koji imaju Francuska i Španija. Reč je o takozvanim plitko ukopanim betonskim inženjerskim tranšejama. Kaže, ovakva skladišta su potpuno bezbedna za okolinu, pa navodi primer kako je Francuska jedno ovakvo odlagalište smestila u regiju Šampanj, u blizini čuvenih vinograda.

KNjIGA NUDI ODGOVORE O PROBLEMIMA radioaktivnog otpada dr Ilija Plećašse bavio i u svojoj knjizi "Radioaktivni otpad u Srbiji: kako i gde sa njim?". Koautori ovog izdanja su dr Snežana Pavlović, Milan Rajčić i dr Nebojša Nešković. Prva dva primerka knjige, kaže Plećaš, poslali su premijerki Ani Brnabić i predsedniku Aleksandru Vučiću, da bi ih informisali o ovom problemu i predložili mogućnosti za njegovo rešavanje.

Procenjuje se da trajno odlagalište košta između 10 i 15 miliona evra, ali i da nije pitanje izbora da li ćemo da ga gradimo ili ne. Jedan od uslova i za ulazak u EU je sigurno čuvanje nuklearnog otpada. Oko 1.500 metalnih buradi sa opasnim materijalom nalazi se u Hangaru 1 i Hangaru 2 u Vinči i njima upravlja JP "Nuklearni objekti Srbije". Taj otpad se skuplja još od 1959, kada je osnovan Institut "Vinča", i dopreman je iz svih delova bivše SFRJ. Da bi bio smešten ispod zemlje i tamo bez opasnosti "ležao" 300 do 500 godina, opasni materijal mora prvo da bude prerađen.

- Hangar 1, u kome se čuva deo otpada, u veoma je lošem stanju. U Hangaru 2 situacija je nešto bolja, ali je odavno trebalo sav taj materijal preraditi i trajno uskladištiti. Kada su ti hangari pravljeni, predviđeno je da se otpad tu čuva godinu-dve - objašnjava Plećaš. - Izgrađen je Hangar 3 i napravljeno postrojenje za preradu otpada, ali JP NOS do danas nije dobilo licencu za to postrojenje.

Naš sagovornik kaže da bi prerada trebalo da počne što pre, da bi tako obrađen otpad odležao godinu-dve u novom hangaru, a da se za to vreme traži lokacija i gradi trajno odlagalište negde u Srbiji. Važno je, dodaje, da se toliki izvori zračenja ne drže više na 12 kilometara od centra Beograda.


RELATIVNO BEZBEDNI

VLADA Srbije formirala je 2008. komisiju koja je trebalo da odredi lokaciju za trajno odlagalište radioaktivnog otpada. Njena predsednica prof. dr Uranija Kozmidis Luburić tada je rekla da je Srbija nuklearno samo relativno bezbedna, a spominjala je 26 potencijalnih lokacija i rok do 2010. da odlagalište bude završeno.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (14)

Golub

26.02.2018. 17:38

O ovome je već pisano ali taj njihov doživotni vd gen. direktora uvek zabašuri situaciju. Po njemu je tamo sve u redu, Ljudi iz struke mu se ne čuju, izgleda da je gospodin Plećaš ovo morao da objavi da ga ne ubije griža savesti. On je ovo davno znao.

Jovo Caruga

26.02.2018. 17:42

Podeliti burad nasim politicarima kao poklon od drzave za posebne zasluge i posteno vodjenje drzavne ekonomije..

MIRO, NIJE TO OD EU

27.02.2018. 17:52

@mirjana - TO JE JOS OD TITINOG NUKLEARNOG PROGRAMA, pa nije on za badava bio bravar, covek se razumeo u materiju, malo je trebalo pa da sleti i na mesec, jos pre amerikanaca, iako nismo imali Nevadu, imali smo licke gudure, svejedno, narodu se moglo lagat.

naranca

26.02.2018. 17:54

'' da je Srbija nuklearno samo relativno bezbedna, a spominjala je 26 potencijalnih lokacija i rok do 2010. da odlagalište bude završeno.''----------------Mozemo kod Haradinaja kuci.Albanci su ionako otporni na zracenje.Kod njih NEMA epidemije raka I leukemije od 1999!!!

Slavko Dimovic

26.02.2018. 18:02

Zasto gospodin to nije resio kada je bio Direktor Vince nego se sada setio!?..Za pocetak bi trebalo da zna da je Institut osnovan 10.01.1948. pa sve drugo..naknadna pamet je čudo..

Veselin

26.02.2018. 19:19

Krajem 90-ih ekipa koja je promovisala nuklerane elektrane, sve otpade je projektno smestila uz glavne reke. kao najgori neprijatelji da su umesto njih bili. akademici bez grama mozga. u stvari dobili su suske, a ne postoji potkupljeniji narod od nas, vidi onog u Obrenovcu, a sve mislim da je sam u celoj prici...nije tajna da se uvozi industrijski otpad(vodi se na tranzit) za masne pare. a nama radi industrija ubilo se.

Dačo

26.02.2018. 19:54

Значи човјек је најгори загађивач и Изазивач свега тога,и шта треба дјеци рећи морбда Извините што вас трујемо

Autogol za nas srbe,karcinom u porastu

26.02.2018. 19:57

Ovoje najjace: "Taj otpad se skuplja još od 1959, kada je osnovan Institut "Vinča", i dopreman je iz svih delova bivše SFRJ", Tito i komunjare dovlacili nuklearni otpad u srbiju,pa ovo je necuveno,samo mi srbi znamo da budemo ovako naivni da neupotrebim neku drugu rec.Kako nije skladisteno oko Zagreba ili Sarajeva?Bombardovanje je mala maca koliko mi imamo teskog tohicnog,radiokativnog otpada.Urea je gnojivo a koriste ga ratrari,sadrzi odreceni promil radioaktivnosti,drzava okrece glavu.

Lara

26.02.2018. 22:29

Pa kod njih je i spremacica upozoravala na haoticno stanje, to znaju i vrapci na grani. A sto se hejtera tice: Samo napred, znamo ciji ste! Kada se bude desila katastrofa znacete da ste i vi krivi zajedno sa vecitim v.d. direkrora.

novica

26.02.2018. 22:48

drzava ne reaguje a o problemu Vince citamo svakih pola godine.Tamo se sepuri neki vd direktorcic koji nista ne zna o radioaktivnom otpadu.Ko uopste dovodi diletante na takve pozicije?Da li iko u ovoj zemlji slusa strucnjake?Ove stvari su opasne.

posteno

27.02.2018. 14:05

@novica - Niko ne slusa strucnjake kad radi sa narodnim parama. Nekad sam gledao na discovery da se nuklearni otpad uz manje intervencije efikasno odlaze u jame rudnika u kojima je zavrsena eksploatacija. Mada ne bi imao nista protiv da tu uslugu malo skuplje placamo nekoj drugoj zemlji.