Brnabić: Nije sigurno da ćemo tražiti novi aranžman sa MMF
03. 07. 2017. u 13:02
U intervjuu Blumbergu premijerka nagovestila moguće okončanje saradnje sa misijom. Novi sporazum mogao bi da omete ekonomski rast naše zemlje
FOTO TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC
SRBIJA je fokusirana na zaključivanje programa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ove godine i proceniće njegove posledice po ekonomski rast pre nego što zatraži novi aranžman - rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić u intervjuu za američku agenciju Blumberg.
Brnabićeva je istakla da će nastaviti sprovođenje plana reforme javne uprave koju je otpočeo predsednik Aleksandar Vučić, a koga je ona zamenila na funkciji premijera.
Upitana da li bi Srbija mogla da odustane od obnove trogodišnjeg aranžmana iz predostrožnosti, kojim su zvaničnici MMF-a preporučili mere koje uključuju smanjenje rashoda, prodaju ili gašenje neprofitabilnih državnih kompanija i smanjenje broja zaposlenih u javnoj administraciji, ona je odgovorila da je "to moguće".
U intervjuu koji je Blumbergu dala u petak, prvog dana na funkciji premijera Srbije, a koji je ta agencija objavila, Brnabićeva je rekla da želi da u naredne dve godine ubrza ekonomski rast na četiri odsto, sa tri odsto koliko iznosi u 2017. godini. Ona se, navodi Blumberg, suočava sa teškom borbom nakon što je privredni rast usporio na 1,2 odsto u prvom kvartalu u odnosu na isti period prethodne godine, a sada razmatra da li koristi od novog aranžmana sa MMF-om imaju prevagu nad strogim nadzorom tog poverioca sa sedištem u Vašingtonu.
- Očito je dobro imati nekoga da vam daje tempo, ritam reformi, sa kim razgovarate o prioritetima, i sve to je velika prednost. Međutim, ponekad je MMF oštriji nego što je potrebno, i u tom smislu bi novi sporazum mogao da omete rast - rekla je Brnabićeva.
Prema njenim rečima, njena vlada će nastojati da ukine 11.300 radnih mesta u lokalnim administracijama do 2020. godine, uključujući 2.500 ove godine, pošto Srbija reformiše svoju javnu upravu i reorganizuje državne finansije.
Premijerka je podsetila da je Vučić od 2013. već ukinuo 80.000 radnih mesta u lokalnim upravama i državnim preduzećima.
Blumberg navodi da su javne finansije Srbije u boljem stanju nakon što je njen budžetski deficit, pre tri godine jedan od najvećih u Evropi, u 2016. godini smanjen na manje od trećinu.
Ana Brnabić je toj agenciji rekla i da njen tim i dalje "razgovara i odlučuje" o tome da li da ove godine proda novu evroobveznicu ili ne, jer su "lokalni tržišni uslovi dobri, a veoma je dobra i likvidnost budžeta".
- Godina 2016. bila nam je prva sa primarnim viškom, ali velike sume novca i dalje odlaze na plaćanje kamata na skupe zajmove. Zato mislim da će 2018. biti godina u kojoj možemo očekivati da kamatne stope budu značajno niže - istakla je premijerka Srbije.
TEŠKI ZADACI
BLUMBERG napominje da Srbija mora, takođe, da usvoji zakon o lokalnim upravama - među kojima neke, kako primećuje premijerka, imaju pet puta više zaposlenih nego što im je bilo potrebno pre samo četiri godine - i da utvrdi način isplate državnih plata.
- I dalje imamo neke veoma, veoma teške zadatke koje moramo ispuniti do kraja godine - zaključila je premijerka Brnabić.
GAŠENjE "PIJAVICA"
GOVOREĆI o zadacima nove vlade, Brnabićeva je ukazala da je jedan od najvećih izazova i dalje rad na ispunjavanju obećanja o prodaji ili zatvaranju niza neprofitnih kompanija koje su još prošle godine iz državnog budžeta crpele oko milijardu dolara godišnje. Neka od tih preduzeća su, objasnila je, sada u procesu restrukturisanja, dok se za druga i dalje traže savetnici.
gandra
03.07.2017. 17:37
jos ce brnabic ispasti veci patriota od vucica
A ko jos veruje u ovakve izjave ? Jednoj Grckoj nisu nikada dali da udahne i isplovi iz dugova a nama kao hoce ?.. Sve su to puste price.
Ana pokazi im svima kako je kad je zena premijer.Zna Ana sta radi nevodite tudje brige.,vec svoje.
@mica - Прво се описмени основном граматиком, па тек онда удри по коментарима.....
Stari Premijer treba da kaze koliki je bio dug kada ja dosao i koliki je kada odlazi.Koliki je bio PDV sa 15 na 20 posto i koliko je smanjio plate i penzije,od 2011. isto sada 2017.Koliko je mlada dama PRE uzela duga. Sta je sa tolim banjama sto ne rade i drzavnim preduzecima i slicnim ogromnim laganjima.Ko je dao Nikolicu TU agenciju -tri tunela kroz Frusku Goru,30 miliona kakva nova agencija i nova pljacka.Pa posteni Vucic , ne nas tata pokvareni.Ala lazu i vole narod do poslenje pljacke
Komentari (8)