Auto-plin skuplji za šest dinara

P. Ž.

29. 11. 2016. u 09:09

Cena tečnog naftnog gasa (TBG) popularnog auto-plina, poslednjih nekoliko dana uzletela je za pet do šest dinara po litru

Ауто-плин скупљи за шест динара

CENA tečnog naftnog gasa (TBG) popularnog auto-plina, poslednjih nekoliko dana uzletela je za pet do šest dinara po litru. Tako se u ponedeljak TNG točio od 71,50 do 75,90 dinara po litru.

Ako je za utehu vozačima koji koriste ovo gorivo za pogon svojih automobila, ne radi se o nestašici ili nekom drugom poremećaju na tržištu zbog čega je cena krenula naviše, već o takozvanom "sezonskom uticaju".

- Uvek u toku zimskih meseci, zbog drugačijeg odnosa smeše propana i butana, cena TNG dobije malu korekciju naviše - kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. - Tako je i sada i cena je korigovana, mada još radimo analizu, za oko 0,5 odsto.

Od srpskih vozača u regionu TNG plaćaju skuplje samo u Mađarskoj. Približno ista cena je u Crnoj Gori, ali je zato u BiH cena oko 0,42 evra za litar. Razlog za to što je TNG skuplji u Srbiji nego u većini zemalja regiona, prema analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), u najvećim je državnim zahvatanjima (akciza, porez) koja u Srbiji dostižu 50,71 odsto od cene.

U Mađarskoj su državna zahvatanja 38,8 odsto, u Crnoj Gori 36,97 odsto, Hrvatskoj 21,55 a u BiH 14,57 odsto. Tako je državna kasa u Srbiji, na svakih 1.000 litara prodatog TNG bogatija za neverovatnih 289 evra, u Hrvatskoj za 103, a u BiH država od vozača uzima samo 42 evra.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

Goxy 45

29.11.2016. 10:51

pa da li je moguce, letos sam sipao plin za 60 sada je 75 pa ovo nema nigde. Nigde ne spominjete ni kvalitet koji je tri puta losiji nego u okruzenju i onda fakticki vas izadje duplo skuplje nego bilo gde drugde

Gille

29.11.2016. 11:58

Akciza i PDV ucestvuju sa preko 50% ceni!!!Tu je nasa sansa, da patentiramo motor koji ide na akcizu i porez.Tesla bi bio ponosan nas.

Imperator

29.11.2016. 16:34

Dje nadjoste taj plin u Bosni po 42 centa? 60 feninga sto dodje priblizno 32 centa, to vam je cijena plina u Bosni

re

29.11.2016. 21:03

@Imperator - Greskom ti dadoh minus.TNG je u RS 40 din i naravno da tocim tamo.

sale

29.11.2016. 17:48

Sad kao povecavaju cenu zbog zime a kad ona prodje apsolutno se prave blesavi i zaborave da je vrate hahahahahahahaha nikad im nije dosta.

matematika

29.11.2016. 17:54

Cena je korigovana, mada još radimo analizu, za oko 0,5%. Kako vam dobro ide matematika nije ni čudo što još radite analizu. Sa 69 dinara cena skočila na 75, to mu dođe nekih skoro 9%. Ako računamo da je pola cene akciza i porez a da je osnovna cena TNG-a oko 35din ispada da je cena po litri goriva skočila za oko 13%.Odnos propana i butana je oko 60-40% u zimskom periodu, dok je na višim temperaturama odnos približno 35-65%. Pa koliko je to propan skuplji da dođe do ovolikog poskupljenja?!

Смрт €U рај(Х)-у,слобода Србији!

29.11.2016. 18:53

Чек,па зар нам још нису стигле обећане "златне године",у ЕУ рају без алтернативе???