Izvršitelji mogu da češljaju sve račune

D. I. KRASIĆ

05. 09. 2015. u 22:01

Zakonom o platnim uslugama definisano ko sve može da koristi privatne podatke građana. Moći će da skidaju novac sa štednje ili bilo kojeg bankovnog konta. Dostupno i MUP, sudovima, poreznicima...

Извршитељи могу да чешљају све рачуне

IZVRŠITELjI u Srbiji, koji građanima zbog neplaćenih dugova uveliko blokiraju plate i penzije, uskoro će "svoje šape" moći da stave i na štedne i sve ostale račune dužnika u bankama. Ovo im je do sada bilo prilično otežano, jer nijedna banka zbog čuvanja poslovne tajne nije smela da oda informaciju o računima svojih klijenata. Međutim, kada od oktobra zaživi takozvani Jedinstveni registar računa fizičkih lica pri Narodnoj banci Srbije, izvršitelji će, kao nadležan javno-pravni organ, moći od NBS da dobiju spisak svih računa koje konkretni dužnik ima. Doduše, i dalje neće znati sa koliko novca dužnik raspolaže, ali mu neće biti problem da sprovede prinudnu naplatu sa svih njegovih računa u konkretnim bankama.

- I do sada su pojedini izvršitelji umeli, na njima znane načine, sitnim koruptivnim radnjama da dođu do informacije da dužnik koga jure u određenoj banci poseduje račun. Međutim, banka je mogla da blokira sredstva svog klijenta samo ako joj izvršitelj dostavi sudski nalog - objašnjava za "Novosti" pravnik koji je želeo da ostane anoniman. - Ali, to su bile retke situacije, jer su izvršitelji baš morali dobro da se pomuče kako bi saznali u kojoj od 30 banaka njegov dužnik ima štedni račun.

Kada od 1. oktobra počne primena Zakona o platnim uslugama, koja podrazumeva formiranje i novog objedinjenog elektronskog registra računa građana, izršiteljima će posao biti znatno olakšan. Imaće pravo da dugove namiruju čak i od oročene štednje.

LIČNI STEČAJ Formiranje jedinstvenog registra računa građana u perspektivi ima još jedan značaj - Srbija se, sporazumom sa MMF, obavezala da će uvesti lični stečaj građana, za šta je neophodno postojanje upravo ovakve zbirne evidencije. Sudeći prema akcionom planu koji je država usvojila za rešavanje problematičnih kredita, instituciju ličnog stečaja trebalo bi da dobijemo do kraja iduće godine.

- Naravno, štednja je u bankama zaštićena za sve vreme oročenja - objašnjava naš sagovornik. - Međutim, čim period oročenja prođe, izvršitelj će moći da se namiri od tog novca.

Jedinstveni registar računa fizičkih lica neće sadržati podatke o stanju i promenama na računu. Ali će sadržati spisak svih tekućih, štednih i drugih računa u svim bankama, datum otvaranja računa, adresu prebivališta građana, jedinstveni matični broj građana ili broj pasoša za strance.

Prema navodima iz NBS, ovaj registar vodiće se pri odeljenju prinudne naplate NBS. I, za razliku od podataka iz jedinstvenog registra preduzeća i preduzetnika, koji su javni, informacije o građanima i potrošačima neće biti javno dostupne, a moći će da ih dobiju, na osnovu pisanog zahteva, MUP, sudovi, tužilaštva, Poreska uprava, Uprava za sprečavanje pranja novca i pomenuti - izvršitelji.

ZAŠTITA PODATAKA

- Na sajtu NBS neće biti dostupni podaci o Registru računa građana - rečeno je "Novostima" u NBS. - Podaci o privatnim računima građana izdavaće se u skladu Odlukom o bližim uslovima i načinu vođenja Jedinstvenog registra računa (JRR). Podaci iz registra, koji se odnose na potrošače nisu javno dostupni i na njih se primenjuju odredbe člana 74. Zakona o platnim uslugama i propisi kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti. Podatke iz JRR koji nisu javni, NBS daje na osnovu pisanog zahteva suda i drugog nadležnog državnog organa, u skladu sa zakonom. Lica kojima su podaci učinjeni dostupnim, te podatke mogu koristiti isključivo u svrhu za koju su pribavljani i ne mogu ih dalje saopštavati ili dostavljati trećim licima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (22)

OBJEKTIVAN

05.09.2015. 23:50

Ne brinem se za to da mi se naplati račun koji sam napravio sa nekog od računa kod banke.Na žalost imam samo jedan tekući.I plaćam svoje račune.Ali to nije normalno-držim pare svoje u banci a ne plaćam tuđe.Potrošim struju i neću da platim, Uđem u prodavnicu uzmem šta mi treba i neću da platim. Kakva je ralika. Samo u tome što kupimo u prodavnici ne diskutujemo kolika je cena.Pa i kad mi preko banke uzmu meni smeta. Tu nešto nije u redu ni sa logikom ni sa moralom.Šta bi bilo kad bi svi tako.

Laki

06.09.2015. 13:15

@OBJEKTIVAN - OK genije. Sta cemo kad me (ili bilo kog drugog) RTS tuzi izvrsiteljima za preplatu (koju ne zelim da placam jer ni ne gledam RTS). I onda gospoda dug pomnoze sa 5000 (raznih fantomskih taksi) i lepo ti skinu sa racuna onih 2000 evra koje si mukotrpno slupljao 15 godina kako bi detetu olaksao studiranje.

Rec

09.09.2015. 16:46

@OBJEKTIVAN - Laki, ti si to objektivno-insuficijentnom sjajno objasnio. Još samo da čovek pokapira... da sabere 2 + 2... ;) Inače, ako insuficijentni zakasni jedan dan sa plaćanjem poreza na gajbu, mogu mu proslediti 50.000 kazne! Pa onda kamata na kaznu, pa čašćavanje izvršitelja, pa porez na čašćavanje izvršitelja, pa kamatu na porez za čašćavanje izvršitelja... itd... itd... milina! :D

Surovi

06.09.2015. 01:11

Ako ćemo pravo, ovi koji kritikuju sadašnju vlast, neka pročitaju ko je 2008. uveo privatne izvršitelje!

PP

06.09.2015. 14:28

@Surovi - Ako ćemo pravo, ja recimo znam ko je izmislio vatreno oružje, ali mi ne pada napamet da ga (ih) krivim kada danas dođe do ubistva!

Dzeremaja

06.09.2015. 07:39

Svako bi platio da ima, a oni, ukoliko nemas to dodaju jos 7-10.000 dinara jer toliko kosta njihova usluga. E sad, problem je sto ja nisam trazio tu uslugu.

gvatemala

06.09.2015. 08:00

krenuce gradjani masovno da povlace novac iz banaka - to je manje sigurno mesto nego da se zakopa na livadi

Istina, car je go.........

06.09.2015. 09:06

Penzioneri i ostali siromasni svaku crkavicu prvo koriste da plate racune a onda sta preostane, sve u strahu od kamate i zaplene!?A sta rade bogatima koji duguju ogromna sredstva za poreze-struju-vodu..... nista oni su iznad zakona!?

LOLA

06.09.2015. 10:23

Opet će nastradati siromašni koji moraju da prime penzije preko tekućih računa,a bogati odavno svoje pare drže na Kipru ili Sejšalskimostrvima.

Pera

06.09.2015. 10:51

I treba da skidaju sa svih racuna. Ljudi hoce da zive na visokoj nozi a da pritom imaju mala primanja. Pa ne ide to tako. Hoce svi da imaju Iphone i dobar Samsung telefon sa malim primanjima. Ne ide to tako

Tinau

06.09.2015. 12:34

@Pera - Svim ljudima pripada da žive na visokoj noži ,a ne samo neobrazovanim i....!

Rex

10.09.2015. 22:58

@Pera - Ja načuo da neki 'oće i da jedu!? Sa malim primanjima!!! Ne ide to tako... :P

Misko

06.09.2015. 13:00

Neka bude i tako ali sta sa pravnim licima? Promene naziv firmi i nikom nista!!! Jadan nas napaceni narod!!!

Stanka Culum

06.09.2015. 15:23

Narode povlači pare iz banaka i u slamaricu a izvršitelji dobiše ovlašćenja jedino ih niste ovlastili da zabodu nos u wc da vide koliko puta se sedne na tron. SRRAAAMOOOTA

Zoran V

07.09.2015. 17:35

@sale - Građani nisu u stanju da se zaštite od nezakonitog zaduživanja za daljinsko grejanje, jer svake godine Infostan sa paušalnom naplatom fakturiše dvostruko veću količinu kwh ali ne vrše obračun. Tako plaćajući 200,6 kwh/m2 godišnje u 2014/15, dok je isporučeno 96,5243 kwh/m2 stana. To znači da je kupio 2 grejne sezone godišnje. Ko nije u stanju da plati ovaj REKET, izvršioci će mu to na ovakav "ZAKONITI način" OTETI. Očigledno je, da se otimanjem penzija nije zaustavilo sa plačkom sirotinje.