Zbog šrafa aparat u smeće

S. BULATOVIĆ

31. 05. 2015. u 14:03

Građane muče visoke cene popravki uređaja. "Sređivanje" TV-a košta kao novi model

Због шрафа апарат у смеће

SLUŠALICE su koštale 79 evra. Posle tri godine korišćenja kabl se prekinuo, ali je on tako osmišljen da je kvar bio neminovan. Zvao sam ovlašćeni servis, ali kažu da popravka nije moguća. Proizvod od skoro 80 evra je predviđen za jednokratnu upotrebu.

Situacija zvuči poznato većini potrošača. Iako je reč o ispovesti izvesnog Kirstena iz Nemačke, hiljade su se kupaca u Srbiji suočile sa saznanjem da im se popravka kućnih aparata ne isplati. Ispostavilo se da su jednokratne ne samo slušalice, već i pegle, telefoni, diktafoni, fenovi, kompjuteri, pa čak i veš-mašine. Sa garantnim rokom istekne im i trajanje! Stručnjaci su odavno osmislili i termin - planirano raspadanje.

- Mi smo odustali od popravke veš-mašine - priča Anđelka Rodić, iz Beograda. - Koristili smo je nepune četiri godine kada je počela da pišti. Došao je majstor i rekao da su otišli lageri na bubnju. Na tom modelu mašine, međutim, oni su mogli da se zamene jedino ako se zameni i čitav bubanj. Popravka bi koštala oko 150 evra. Mi smo odlučili da kupimo novu mašinu. Platili smo je oko 300 evra, ali mogli smo da izaberemo jeftiniji model koji bi bio malo skuplji od popravke.

Proizvođači, jasno je već decenijama, ugrađuju jeftinije delove. Tehnička roba je realno sve dostupnija, ali da bi se prodavala i dalje - traje ograničeno. Nastavak proizvodnje je zagarantovan jer - tražnja ne prestaje.

PRESKUPI DALjINSKI Dilemu vredi li ulagati u stari uređaj nekada nametne kvar na, reklo bi se, beznačajnom delu. Tako, na primer, daljinski upravljač za klima-uređaj koji je premašio deceniju rada košta ni manje ni više nego - 40 evra. Univerzalnih za taj model nema. Nova klima, s druge strane, može se kupiti i za manje od 200 evra.

- To je odlika i posledica potrošačkog društva. Ništa se ne proizvodi da traje beskonačno - objašnjava profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić. - Tako je svuda, pa i u automobilskoj industriji. Ni "mercedes" ili neke druge vrhunske marke ne prave kola da se voze pola veka. Svesno se ide na pogoršanje kvaliteta, ali ne nauštrb bezbednosti. Znači, kočnice, volan i najvažnije stvari su kvalitetene. Otkazuju manje bitni delovi. Isto se dešava i sa kućnom tehnikom. Ko će kupovati nove proizvode ako postojeći traju po 15 godina. Druga stvar je cena popravki. Tehnika je sve manje kvalitetna i sve jeftinija i ne isplati se popravljati. Pre svega zato što je cena industrijskog rada niža od cene usluga. U industriji je dosta toga automatizovano, a ljudski rad ima svoju cenu. Svaka popravka zahteva vreme - da se pregleda aparat, dijagnostikuje problem i popravi. Veliki proizvođači žive od širenja proizvodnje, a broj stanovnika se, ipak, ne povećava toliko.

Servisi, ipak, rade i dalje. Posla ima i dok traje garancija za uređaje. Skuplje modele, kažu majstori, potrošači ne odbacuju lako.

- Apsolutno imamo posla oko popravke aparata i van garancije - kažu u jednom prestoničkom servisu.

- Radimo sa brendovima čiji proizvodi nisu jeftini, spadaju u red najboljih. U skoro 95 odsto slučajeva se isplati popravka. Popravka pegle u najgorem slučaju, ako je otišla ploča, što je glavni deo, košta od 2.000 do 3.500 dinara. Ali, to su modeli koji novi koštaju do 12.000 dinara. Popravka se ne isplati možda za jeftinije aparate. Delova ima, verujte i za multipraktike od 25 i 30 godina. Do sedam godina starosti pouzdano postoje delovi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

ilija D. mitrović

31.05.2015. 14:39

Ovo nije reklama. POSEDUJEM NAJSTARIJI MODEL VEŠ MAŠINE FIRME EEG. ova mašina ima grejač. programator. drvenu štipaljku i vaške za cedjenje veša. na točkićima se može šetati po prostoriji. voda se sipa ručno a ispušta slobodnim padom. zadržao sam je radi atrakcije. JOŠ UVEK JOJ MAJSTORI NE TREBAJU kao ni usisivaču koji izgleda kao da je iz crtanog filma iskočio, ima kesu sa strane, drvenu dršku ima samo jedno radno kolo i za vašu informaciju radi. Ne dam ih u reciklažu a ne menjam za nove.

ap0qalypto

31.05.2015. 14:43

pa nema vise frizidera koji se koristi 20 godina. to vreme je proslo, sada se obrce kapital a to je jedino moguce ako se cesce kupuje. odnosno, ako roba ima rok

ilija D. mitrović

01.06.2015. 11:10

@ap0qalypto - @apOqalupto. grešiš ima starijih od 45. godina. imam čak dva frižidera jedan je strane a jedan bivše domaće proizvodnje. jedan je original. a drugi sa cetinja, kompresor nije punjen od dana proizvodnje. Kad sam mu pre deset godina promenio spoljni oklop promenio sam samo termostat koji se nije uklapao u končarenu kutiju. I taj termostat koji sam promenio je ispravan i sada. Frižidera starijih od 20 godina ima dosta.

R.Kostic

31.05.2015. 14:44

Sve je poreklom iz P.R.C.(Kina).Kupim produkt,platim debelo pritom mislim da imam kvalitetnu stvar u kući.Tri godine rada(plafon) i pravac otpad. Sistematski nas zatrpavaju sa njihovim smećem!

Joca Dopisnik Belosvetski

31.05.2015. 15:43

U Srbiji jos uvek nova tehnologija tretira kao prethodna tehnologija - ali to nije tako. Teznja da se pokvareno popravi do beaskonacnosti vise nije moguce, ili ce kostati vise nego da se kupi novo. Zato dragi moji potrosaci naucite, cim se pokvari odmah to bacite i kupite novo. Sa kupovinom novoga, kupujete novu tehnologiju koja ce duze da traje i bolje ce da radi. To je ime nove tehnologije. Posebno je to vazno za elektronske proizvode koje mozete da koristite samo sa novom tehnologijom.

Milan

31.05.2015. 17:30

Dobar clanak , osim ovog kraja sa Servisima i isplativosti . Da je to tako ne bi danas bilo 100 puta Manje servisa nego pre 20 godina !!! Nekada je u svakoj drugoj ulici u Beogradu bio TV servis, danas ima nekoliko Ovlascenih i u njima je tesko Popraviti TV cak i u garanciji, jer deleve niko ne uvozi posebno za jeftinije modele !! Svi ostali su zbog malog obima posla Zatvorili radnje. Tu i tamo ima "Divljih " nelegalnih "majstora" ali od njih cesto veca Steta nego Korist.

Шева

31.05.2015. 17:38

Купио пре десет година машину за прање веша произвођача из Смедерева. Ради као сат.

srđan, sombor

31.05.2015. 17:52

Moj TV u boji EI Niš, model EI Color 5608, traje i dan danas. Kupljen je pre 31 godinu (davne 1984. godine). Kvario se nekoliko puta, ali to su bili sitni kvarovi, otpornici itd. Kada ga je majstor jednom bio otvorio pogledao sam unutra. Ekran je japanski (Toshiba), a mnogi delovi su iz nekadašnje DDR (bivša Istočna Nemačka). Mislim da može da traje bar još jedno desetak godina, ako ne i više.

Aleksandar

31.05.2015. 19:12

imam u garazi najstariji obodin frizider koji postoji sluzi leti da hladi pice a zimi radi bezveze..na prazno, majstora jos nije nikad video i ako ima oko 60god..a hladi bilje nego bilo koji drugi

Nikola

01.06.2015. 00:17

Posedujem tv marke UTGI iz 1987 samo se jednom kvario jos 90 tih godina sljaka. Marka UTGI vise ne postoji i iz Honkonga je!

čačanin

02.06.2015. 08:23

mi u čačku nemamo taj problem za tv i daljinskim imamo servis stegnjajić,ima sve što sam tražio,ako trenutno nema odmah nabavlja,i korektan.