OBELEŽAVANJE DANA SVETOG SAVE: Pesme od srca deca pevala kao slavuji (FOTO)
27. 01. 2019. u 12:13
Sveti Sava, veliki srpski praznik i školska slava obeležen je, u svim hramovima i školama u lozničkom, malozvorničkom, ljubovijskom i krupanjskom kraju
Foto: V. Mitrić
U hramu u Malom Zvorniku bilo je posebno svečano jer su mališani poranili na liturgiju, da posle nje recituju pesme o slavnom Nemanjiću, a posle da idu na svetkovanje u svoje škole, koje slave, bez obzora što je nedelja neradni dan.
- U našu bogomolju, pored ovdašnjih vernika, dolaze i mnogi sa leve obale Drine, iz susedne nam Republike Srpske, ali i drugih delova, posebno u dane kakav je ovaj, što naše svetkovanje čini još većim, lepšim i svečanijim – priča prota Mileta Tovarević, starešina crkve u Malom Zvorniku.




Za mališane je organizovano da učestvuju u čitavom slavskom obredu, koji je podrazumevao i rezanje slavskog kolača, sve uz svesrdnu pomoć sveštenika i veroučitelja iz Jadra.


Milan Aranđelović, načelnik Topličkog upravnog okruga naglasio je da je srpski narod pred Bogom i pred celim svetom pokazao svoje pravo lice iako u današnje vreme ponovo preživljavamo to egzistencijalno pitanje. On je istakao da je jedan od mnogih razloga da budemo ponosni što smo Srbi, možda i najvažniji, a kako je kazao, sigurno i najčasniji, jeste što smo deo pravoslavlja.

SAVINDAN NA KOSMETU: DA SLEDIMO PUT VETOG SAVE
Dan Svetog Save prvog srpskog prosvetitelja na Kosmet obeležile su sve škole koje rade po nastavnom planu i programu Ministarstva obrazovanja Republike Srbije dok je u pravoslavim crkvama i manastirima služea sveta liturgija. Učenici su u svim školama u prisustvu gostiju organzovali svečani program koji je u svim ustanoama započeo himnom posvećenoj svetom Savi.
- Ovo je jedan veoma radostan praznik, i veoma je bitno da se ne odričemo tradicije i naših običaja - ističe Vladimir Milkić direktor škole Kralj Milutin u Gračanici dok je svečanim programom Savin dan obeležen i u školi u Lapem selu, a obeležen je i u svim obrazovnim ustanovama kao na prištinskom Univerzitetu sa privremenim seidštem u Kosovskoj Mitrovici. Domaćin slave ove godine bila je predškolska ustanova „Danica Jaramaz“ u kojoj je presečen slaski kolač a potom su dečica izvela prigodan program posvećen Svetom Savi.

Protojerej Milija Arsovićtom ovom prilikom poručio je da treba da se ponosimo imenom i sledimo put Svetog Save.
BIJELO POLjE - DELO SAVINO, TEMELjAC SRPSKE ISTORIJE
Delo Svetog Save, pre svega osnivanje autokefalne Žičke arhiepiskopije i njegova apostolska služba, je kamen temaljac srpske istorije. Ono se doživljava kao blagotvorni širenje svetlosti Savinim jevanđeljskim djelovanjem, podizanjem i ukrašavanjem novih svetinja, širenjeem prosvete, razvojem književnosti, zavođenjem reda putem pravde i zakona i u ctrkvi i državi.Istovremeno Sveti Sava je uveo svoj rod u zajednicu hrišćanskih naroda onog vremena. I to u punom dostojanstvu. Sa uređenom crkvom i državom. Sa prepoznatljicvom kulturom, likom i imenom.
Ovo je u nedelju veče na centralnoj Svetosavskoj akademiji Eparhije budimljansko-nikšićke, kojoj je u Bijelom Polju prisustvovalo nekoliko hiljada građana sabranih u hali sportova, kazao episkop budimljansko-nikšićki gospodin Jonikije.
- Bog je obdario Svetog Savu slobodom, da nas zastupa pred nebeskim prestolom, da nas rukovodi iz boljeg sveta i miluje božjom milošću. Njegov duh nas sabira, podiže i hrabri. Njegovim putem su išli najveći iz roda našega. Ne samo veliki Nemanjići, nego i Knez Lazar i Sveti Vasilije Ostroški, Karađorđe, Njegoš i Vuk, Tesla i Pupin. I Sveti vladika Nikolaj. Mitropolit Crnogorski Gavrilo Dožić, upodobio se Svetom Savi kao vitez mere i rodoljublja. U svetlu povorku Savinih izabranika nesumnjivo je stupio kosovski mučenik i mirotvorac patrijarh srpski Pavle. Svi su oni po primeru Savetog Save prineli rodu i Bogu, a neki i celom čovečanstvu, najlepše što su u svojoj duši imali-čistotu vere, srca i uma, rodoljublje i ostale božanstvene darove, zborio je episkop Joanikije.
- Nemamo pogodnijeg mesta od Bijelog Polja da bez zazora i iz punih usta srpskih reči, da onima koji znaju, a i onima koji ne znaju ili su namerno zaboravili, s odjekom, kažemo da smo najpre imali Studenicu, Đurđeve Stupove i Hilandar, kao što ih imamo i danas. Da smo najpre imali Jevanđelje dvoručnom Dijačkom veštinom prepisano ćiriličnim slovima. Jezikom našim, ondašnjim, ovde kraj Lima, u Petro-Pavlovskom hramu. Studenica, Stupovi i Hilandar su zadužbine velikog župana Stefana Nemanje. Slavom ovenčanog. Jevanđelje je zadužbina njegovog brata Humskog kneza Miroslava, čija naručena slova slavimo u miru duševnom i duhovnom, više od osam vekova. Mi smo prvo podigli manastire a onda dobili sve na svom pismu i tek onda pregnućem našeg prvog arhiepiskopa dobili samostalnosot pravoslavne crkve, kazao je u besedi akadamik Srpske akademije nauka književnik Miro Vuksanović.
Na Svetosavskoj akademiji bili su i izaslanik Vlade Srbije Miroljub Radosavljević, zamenik ambasodara Ruske federacije u Crnoj Gori Sergej Bublikov, predsednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović, predsednik SO Bijelo Polje Abaz Dizdarević, predsednik Opštine Vrbas Milan Glušac, predsednik Opštine BeraneDragoslav Šćekić i SO Berane Novica Obradović.Bili su tu političari Andrija Mandić, Goran Danilović, Dragan Radonjić, Marko Milačić…
M. SEKULOVIĆ
SVETOSAVSKI BAL U „KUR-SALONU“ U BANjI KOVILjAČI: ZAIGRALI „KRALjEVSKO KOLO“
Svetosavski bal održan je u velikoj dvorani nedavno otvorenog renoviranog čuvenog restorana „Kur- salon“ u Banji Koviljači, koji je, u sjaju većem nego ikad, zasijao zahvaljujući Vladi Srbije, koja je za njegovo preuređenje iz temelja dala oko 200 miliona dinara.
Balove je, ranijih godina organizovalo HTP „Banja Koviljača“, a ovoga puta Specijalna bolnica „Banja Koviljača“, kojoj je država poverila na upravljanje ovo zdanje, podigniuto pre više od devet decenija, „zaštitni znak“ turizma u Jadru i Podrinju, ali i Srbiji.
Bal je počeo molitvorm koju je predvodio protojerej stavrofor Mirko Vilotić, arhijerejski zamenik Eparhije šabačke SPC, uz blagoslov vladike Lavrentije.Usledilo je pevanje pesme „Uskliknimo s ljubavlju, svetitelju Savi“ u izvođenju Crkvenog hora iz Banje Koviljače, izvođenje „Kraljevskog kola“, a potom su se smanjivale, pesme, plesovi…
Prvi put posle skoro pola veka gosti su bili obavezni da na bal dođu u prigodnoj garderobi.Najviše gostiju bilo je iz Loznice i Banje Koviljače, koje je ulaznica na balu koštala 3000 dinara, suprotno dočeku Nove godine, koji je koštao 7000 dinara, i kad je bilo malo ljudi iz lokalne sredine.
- Svečano, lepo i dostojanstveno, uz valjan kulturno – umetnički i zabavni program protekao je u „Kur salonu“, a kako bi drugačije i bilo kad je ovo kraljevsko, Kararađorđevića zdanje kao i što i i Koviljača kraljevska banja u svakom pogledu – kaže prota Mirko Vilotić.
V.Mitrić