Đukić Dejanović: Cilj da podstaknemo rađanje trećeg i četvrtog deteta
27. 03. 2018. u 16:48
Finansijska pomoć porodicama sa decom koja je predviđena Strategijom podsticaja rađanja, usmerena je na podsticaj rađanja trećeg i četvrtog deteta, rekla je danas Slavica Đukić Dejanović
Slavica Đukić Dejanović / Foto Ž. Knežević
Ona je naglasila da danas 52 odsto žena ima jedno dete, 40 odsto dvoje dece i samo osam odsto troje i više dece. Žene u Srbiji u proseku danas rađaju 1,46 dece a osnovni cilj je da se poveća na 1,85.
Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom predvideo je da za svako prvo dete majke dobiju po 100.000 dinara i počeće da se primenjuje od 1. jula.
Pročitajte još: Bez beba neće biti ni Srbije
Strategija podsticanja rađanja predvidela je da za svako druge dete majke dve godine dobijaju po 10.000 dinara, za treće 12.000 dinara, a za četvrto 18.000 dinara narednih 19 godina.
Na zamerke zašto se stimuliše rađanje samo četvoro dece, Đukić Dejanović kaže da je preporuka Svetske zdravstvene organizacije da je za zdravlje majke i deteta limit četvoro dece.
Ona je na sednici Stalne konferencije gradva i opština pozvala lokalne samouprave da budžetima predvide da porodice koje imaju troje dece i rode im se blizanci, oboje dece imaju ista prava.
Strategija je predvidela da će četvrto upisano imati od države 18.000 dinara narednih 10 godina, ali da lokalna samouprava obezbedi ista sredstva i za peto jer će takvih primera biti malo.
Ministarka je podsetila da je prošle godine rođeno 65.000 beba što je na nivou 2016. godine kada je rođeno najmanje beba u poslednjih 100 godina.
Pročitajte još: Prioritet - drugo dete u porodici
U 2017. godini umrlo je 104.000 ljudi, te ukoliko se takav trend nastavi, Srbija bi mogla da dođe u poziciju da za nekoliko decenija ima samo 3,5 miliona stanovnika.
"Prosečna starost stanovnika u Srbiji je oko 43 godine, što nas svrstava u jednu od pet najstarijih zemalja u Evropi", pojasnila je ministarka.
Ona je podsetila da je prošle godine za projekte podsticanja rađanja 15 opština dobilo 130 miliona dinara.
Budžetom je za ovu godinu, kako je rekla, predviđeno 566 miliona dinara, te će prednost u dobijanju sredstava imati projekti u kojima učestvuje više opština u cilju podsticanja rađanja.
Урке
27.03.2018. 17:34
Зна се који ће сад пуно да имају деце..ваљда претпостављате..и осим њих који ће да се овајде,никаквих других ефеката бити неће...
Грешка у старту.Треба подстаћи рађање другог детета и помоћи породицама са проблемом стерилитета.Хиљаде људи жели децу а не може да их има.Када пар има једно дете и размишља о другом,ту треба тај подстицај од 100 евра месечно.Треће дете је велика обавеза за све и подстицај неће имати толики ефекат,осим на одређене друштвене групе,које нису нарочито продуктивне.
A šta je sa majkama koje već imaju 3 i 4 mala deteta. Njih niko ne spominje i to nije pošteno.
Prvo i drugo su već rođeni...pa za njih ne brine.
Pripadnici svih nacionalnosti dobijaju pare.
Komentari (5)