Svaka druga beba carska
15. 10. 2017. u 11:00
Stručnjaci zabrinuti što je sve više porođaja u operacionim salama. Dr Mirković: Hirurški zahvat samo kada je medicinski opravdano
Foto: Tanjug
SVETSKA zdravstvena organizacija smatra da bi samo 16 odsto svih porođaja trebalo da bude izvedeno carskim rezom. U Srbiji je, međutim, ta brojka dva i po puta veća. Po podacima Instituta za javno zdravlje “Batut”, tokom prošle godine u našim porodilištima obavljeno je 63.855 porođaja, a gotovo 40 odsto beba na svet je došlo carskim rezom!
Pročitajte još: Carski rez za svaku treću
Ginekolozi tvrde da broj carskih rezova, iz godine u godinu, vrtoglavo raste, pa je sada višestruko veći nego pre dve decenije. Čak se i trudnice sa svim parametrima normalne trudnoće - porađaju u operacionim salama.
Akušeri, međutim, upozoravaju da carski rez, ako nije medicinski opravdan, nikako nije preporučljiv i bolji u odnosu na prirodan porođaj. Po rečima prof. dr Ljiljane Mirković, načelnice akušerske intenzivne nege Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, carski rez treba raditi isključivo kada medicina kaže da je to neophodno.
Pročitajte još: Ostavili gazu dugačku čak dva metra posle carskog reza
- Činjenica je da se u Srbiji beleži izrazit porast broja carskih rezova i da je trenutna brojka od bezmalo 40 odsto, neprihvatljiva - kaže dr Mirković. - U svim zemljama Zapada koje takođe beleže porast broja carskih rezova, publikovane su nacionalne smernice za bezbedno smanjivanje njihovog broja. Prvi korak ka smanjivanju broja carskih rezova je tačno praćenje njihovog broja na nacionalnom nivou. Drugi je uvođenje klasifikacije indikacija za carski rez.
Više je razloga, po mišljenju dr Mirković, inače i profesora Medicinskog fakulteta, zašto je neprihvatljiv ovako visok procenat carskih rezova.
- Pre svega, carski rez je hitna hirurška operacija kojom se spasavaju život žene ili fetusa, u porođaju - objašnjava naša sagovornica. - Komplikacije kao što su krvarenja, infekcije i tromboze krvnih sudova češće su kod operisanih žena, a veća je i smrtnost u toj grupi porodilja. Deca rođena carskim rezom su u kasnijem životu izložena većem riziku za pojavu astme i nekih drugih autoimunih oboljenja. U sledećoj trudnoći žene sa carskim rezom imaju veću šansu za pojavu nisko usađene posteljice.
RAZLOZI
Faktori koji najviše doprinose učestalosti ove operacije su - neadekvatna materična aktivnost, prethodni carski rez, karlični stav ploda, patnja ploda, prenesena trudnoća, višeplodna trudnoća... Carski rez je akušerska operacija kojom se hirurškim putem završava porođaj i spada u najvažnije operacije koje se izvode u ginekologiji i akušerstvu. Takođe, spada u jednu od deset najčešćih velikih operacija.
UČESTALE RIZIČNE TRUDNOĆE
- Promenilo se mnogo toga poslednjih decenija što može objasniti učestaliju pojavu rizičnih trudnoća, o čemu nažalost, u Srbiji ne postoji jasna evidencija - kaže dr Mirković. - Žene rađaju u kasnijim godinama sa više manjih ili većih, latentnih ili manifestnih oboljenja, više je multiplih trudnoća kao rezultat asistiranih reproduktivnih tehnologija, trudnice su češće gojazne i sa većim brojem štetnih navika. U razvijenim zemljama se beleži porast učestalosti hipertenzije i dijabetesa u trudnoći čak za 25 odsto.
Дајте гусле, погани роде, ...
15.10.2017. 11:45
Спонзоред бај УСА, ЕУ анд НАТО.
Kod nas nisu "hitni" nego zakazani. Trudnica, obicno sa muzem sa viskom love, "uplasena" po vokaciji čepa i cmizdrulja, a i doktor koji joj je vodio trudnocu treba da zaradi nesto na dezurstvu.
Kada bi muskarci radjali, odavno bi svi porodjaji bili - carski. Imala sam dva carska reza kao "stara prvorotkinja",sa hipertenzijom, a ni dinara nisam platila doktorima.
Po zapadnim zemljama je bio trend da se vrsi carski rez posto na to lekari zarade dobar novac a i se (politicki zeljeno?!?) smanji broj stanovnika posto se nemoze bezbroj puta radjati carskim rezom. A sad je ta propaganda pod nazivom "moderno" stiglo i u Srbiju. Najmanjim osoba je to iz zdravstvenih razloga.
nisam nikad bila trudna u srbiji pa nemogu da tvrdim iz iskustva... ovde u indoneziji svaka trudnica od 7. meseca jednom nedeljno ide na yogu... tu ucimo tehnike disanja, a telo dolazi u formu I beba se pomera u pravilan polozaj vezbama koje su lake a odlicne za kondiciju... zene se ovde jako lako I relativno brzo poradjaju...
Komentari (9)