URUČENE NAGRADE SANU: Milion dinara ide pčelarima

G. NOVAKOVIĆ

03. 07. 2017. u 20:30

u prostorijama SANU uručene nagrade fakultetima s najboljim rešenjima za regionalni razvoj. Ideja pobedničkog tima da svaka košnica bude opremljena senzorima

УРУЧЕНЕ НАГРАДЕ САНУ: Милион динара иде пчеларима

Foto Z. Jovanović

RAZVOJNA agencija Srbije dodelila je danas u svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) nagrade studentima koji su imali najbolje ideje za regionalni razvoj. Ukupno četiri miliona dinara podelilo je sedam timova, a prvo mesto zaslužio je čačanski Fakultet tehničkih nauka, pri Uiverzitetu u Kragujevcu, s projektom "Pčelarstvo za svakog". Ova sedmočlana ekipa za ostvarivanje svoje zamisli dobila je milion dinara.

Stručni žiri, na čelu s predsednikom SANU prof. dr Vladimirom Kostićem, imao je težak zadatak. Od pristiglih 69 radova na temu razvoja regiona, najpre je odabrano njih 15 s najvećim potencijalom, da bi odluka o dodeli nagrada pala na sedam projekata.

- Ovaj dan je praznik za Akademiju - rekao je, u obraćanju studentima, Kostić. - Mi koji smo u mojim godinama, i sa našim znanjem, ne možemo da pomognemo Srbiji. To morate vi, sa svojom energijom. Vi ste daleko ispred onoga što smo očekivali. Dobitnike smo odabrali u dobroj nameri i čista srca.

Ponosni akademci i mlade nade strpljivo su sačekali svoj red za preuzimanje izuzetnog priznanja. Nagradu prvoplasiranom šestočlanom timu, sa mentorom prof. Sinišom Ranđićem, uručila je ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

- Došlo je vreme kada se profesori prepoznaju po delima svojih učenika - rekao je mentor ove ekipe, sačinjene od redovnih studenata treće i četvrte godine i dva doktoranda. - Pčelarstvo nije u žiži interesovanja, iako koristimo med, a mi smo ovom temom počeli da se bavimo i pre konkursa. Ovo nadmetanje bilo je povod da uobličimo ideju primene računarstva u poljoprivredi.

NAGRADE I OSTALIMA? JADRANKA Joksimović najavila je da će Ministarstvo za evropske integracije pokušati da nađe načina da se nagrade i drugi učesnici konkursa, iz različitih fondova. - Veoma je važno što su se fakulteti širom Srbije uključili. Treba da uvedemo evropske standarde života i rada. Nama je potrebna strategija regionalnog razvoja, a vi ste ovim projektima neposredno uključeni u njeno oblikovanje - istakla je ministarka prilikom obraćanja nagrađenima.

Kako nam je objasnila Slađana Đurašević, jedina dama u timu informatičara, ideja projekta je da se uz pomoć novih tehnologija pomogne pčelarima početnicima. Svaka košnica bila bi opremljena bežičnim senzorskim uređajem kojo bi svakodnevno pratio sve parametre. Rezultati bi bili dostupni na mreži, zahvaljujući čemu bi iskusni pčelari davali savete mlađim kolegama.

Drugo mesto i nagrada u vrednosti od 800.000 dinara pripali su Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Nišu za ideju "Prozvodnja i plasman lekovitog bilja u funkciji razvoja pograničnih područja, sa fokusom na teritorije opština Dimitrovgrad, Bosilegrad i Trgovište". Treće mesto i 600.000 dobila je Visoka tehnička mašinska škola strukovnih studija Trstenik sa projektom "Izgradnja fabrike za preradu voća u cilju povećanja direktnog i indirektnog zapošljavanja".


POSEBNE KATEGORIJE

NAGRADE vredne po 400.000 dinara, u posebnim kategorijama, osvojili su Tehnički fakultet u Boru, Visoka poslovno-tehnička škola strukovnih studija u Užicu, Ekonomski fakultet u Beogradu i Fakultet političkih nauka. Oni su priznanja dobili za najbolje brending rešenje, uticaj na životnu sredinu, doprinos novom zapošljavanju i uticaj na razvoj zajednice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije