Komoru od advokata sad čuva obezbeđenje

V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ

18. 05. 2017. u 13:03

Do kraja nedelje planirana konstitutivna sednica novog upravnog odbora AKB. Aktuelno rukovodstvo neće predati dužnost, novo očekuje primopredaju

Комору од адвоката сад чува обезбеђење

Pojačano obezbeđenje AKB do zasedanja skupštine 10. juna,Foto: Milena Anđela

ČLANOVI Upravnog odbora Advokatske komore Beograda, koji su izabrani na Skupštini advokata proteklog vikenda, održaće do kraja nedelje konstitutivnu sednicu, saznaju "Novosti". Posle toga će pozvati aktuelno rukovodstvo da izvrši primopredaju dužnosti.

Ipak, neizvesno je u kakvim uslovima će biti održana ta konstitutivna sednica, budući da je dosadašnje rukovodstvo, na čelu sa Slobodanom Šoškićem, predsednikom Komore, najavilo da neće predati dužnost. Oni nove organe smatraju nelegalnim i nelegitimnim, kao i sednicu skupštine na kojoj su izabrani.

Prostorije AKB, u Dečanskoj ulici, kako saznajemo, pod pojačanim su obezbeđenjem agencije "Soko sekjuriti grup". Ovo nam je potvrdio i Radoslav Nedić, član aktuelnog UO AKB, koji kaže da će obezbeđenje tu ostati "dok se ne održi legalna izborna skupština AKB, 10. juna":

- Ko tada pobedi, ceo Upravni odbor, na čelu sa predsednikom, čestitaće mu i predati dužnost. Pre toga, samoproklamovano rukovodstvo neće ući u Komoru! Oni su nelegalno izabrani i sa njima ne može biti nikakvog dogovora. Kao što kažu Amerikanci, "s teroristima nema pregovora".

Upravni odbor poništio je, u međuvremenu, odluke o izboru Jugoslava Tintora za predsednika AKB, Veljka Delibašića za potpredsednika, kao i ostalih advokata za disciplinske organe, članove Upravnog i Nadzornog odbora i delegate u Advokatskoj komori Srbije.

- Sazivanje izborne skupštine, njeno održavanje, biranje članova izborne komisije - sve je urađeno u suprotnosti sa Statutom. Nisu objavili rezultate izbora, nisu omogućili podnošenje prigovora, a na listi su se našli i kandidati koji su odbili da na njoj budu. Moglo se raditi šta se htelo, bez kontrole - tvrdi Nedić.

Jugoslav Tintor odgovara da su novoizabrani funkcioneri i članovi organa AKB dobili mandat na izborima da u naredne četiri godine predstavljaju advokaturu Beograda:

- Kada bismo podneli tužbu i parničili se tri--četiri godine, dok sud ne usvoji tužbeni zahtev, to ne bi bila volja advokature Beograda. Verujem da će do primopredaje doći najnormalnije, kako to priliči advokatskoj profesiji, i da svi problemi advokature treba da se rešavaju u okviru profesije. Onaj ko je izneo izvan advokatskog okvira te probleme i obratio se sudu, policiji, izvršnoj vlasti, da oni rešavaju probleme među nama, ne razume advokaturu kao samostalnu i nezavisnu profesiju i koliko joj štete nanosi.

TINTOR: ŠOŠKIĆ DA PREDA KLjUČEVE

ČIM bude konstituisan, novi UO pozvaće Šoškića da preda ključeve i pečat. Takođe će ga razvlastiti da raspolaže novčanim sredstvima Komore, kaže Tintor.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije