Danas počela Nedelja ponosa koja traje do 17. septembra

Beta

12. 09. 2016. u 14:25

Nedelja ponosa 2016, koja se u Beogradu ove godine odvija pod sloganom ''Ljubav menja svet", počela je danas u Mikser hausu i trajaće do 17. septembra

Данас почела Недеља поноса која траје до 17. септембра

Foto Tanjug

Nedelja ponosa 2016, koja se u Beogradu ove godine odvija pod sloganom ''Ljubav menja svet", počela je danas u Mikser hausu i trajaće do 17. septembra.

Organizator Parade ponosa Boban Stojanović kazao je da je LGBT zajednica stigla do tačke u kojoj još nije moguće reći da je sve u redu i da je postignuto sve što su želeli, ali da je napravljen napredak.

"Dugo godina smo se borili za Prajd i nastavićemo da se borimo da bude mesto međusobnog razumevanja, učenja i razmene znanja", rekao je Stojanović novinarima u Beogradu.

On je naveo i da poštovanje ljudskih prava mora biti suštinsko, a ne formalno.

"Parada ponosa nije tačka konflikta, već misli i ideje", dodao je Stojanović.

Član organizacionog odbora Parade ponosa Goran Miletić rekao je da ove godine fokus parade niije bio da li će ministri pristati da se sastanu sa članovima odbora, da su svi pristali da se sastanu sa njima i da su konačno mogli da pričaju o problemima LGBT osoba i njihovim rešenjima.

"To je ogroman iskorak koji smo napravili. Apsolutno svaki sastanak bio je fokusiran na probleme, kao što su nasilje i diskriminacija i to najčešće nasilje u srednjim školama i na ulici", rekao je Miletić.

Direktorka Inicijative mladih za ljudska prava Anita Mitić kazala je da se ove godine oseća manje tenzija neo prethodnih i da ne postoji "skoro nikakva bojazan da će parada biti zabranjena".

"Ove godine će biti znatno manje policije i obezbeđenja na paradi, a ne postoje za sad informacije za bilo kakvog desničarsko okupljanje", rekla je ona.

Reditelj Stevan Filipović, koji je i svečano otvorio Nedelju ponosa, kazao je da se mnogo toga promenilo u odnosu na devedesete godine kada su LGBT osobe dočekane pesnicama i kamenicama.

"Oni koji su to tada predvodili danas su promenili ruho u evropsko, ali uprkos mraku koji nas okružuje napravljeni su važni koraci", rekao je on.

Filipović je ocenio i da borba za prihvatanje LGBT osoba tek počinje i da će biti teška i trajati decenijama, ali da je ta borba toga vredna.

Slogan šeste Parade ponosa je "Ljubav menja svet" koji izražava solidarnost s LGBT zajednicom u Srbiji, regionu i celom svetu.

Današnjem otvaranju Nedelje ponosa prisustvovao je i ambasador Velike Britanije u Beogradu Denis Kif, predstavnica Žena u crnom Staša Zajović, kao i drugi predstavnici nevladinog sektora i međunarodnih organizacija.

Tokom Nedelja ponosa biće organizovane debate o vršnjačkom nasilju i problemima sa kojim se suočava LGBT zajednica, zatim izložbe, a pripremljen je i filmski program sa tematikom o LGBT populaciji.

U nedelju, 18. septembra početak Prajd šetnje proglasiće ovogodišnja "kuma" Parade ponosa, glumica Mirjana Karanović. Organizatori Parade ranije su saopštili da je Mirjani Karanović ta počasna titula dodeljena zbog njenog višedecenijskog rada na poštovanju i unapređenju ljudskih prava u Srbiji, promociji demokratskih vrednosti, tolerancije i prihvatanja različitosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (24)

iz glave

12.09.2016. 15:25

sve te parade ponosa, mira, ljubavi i lepote su globalističke zavese da se sakrije njihova nedela - bela kuga, radiaktivnost, gmo, narko biznis, socijalna radnička katastrofa ...

Glumac

12.09.2016. 17:02

Nece biti zadovoljni sve dok im gradjani ne bacaju cvece sa terasa dok prolaze a parada bude mesec dana tako da izgleda nikad nece biti zadovoljni .Jedino m8 je drago da ih nik9 ne napada vise fizicki tako da ih skoro niko i ne primecuje i vuk sit i ovce na broju

grga974

12.09.2016. 17:09

oni slave "Nedelju ponosa" a slavim svih 365 dana u god kao ponosni otac i suprug

RRPANTELA

12.09.2016. 17:53

Kakav bre PONOS? Pa gorile ne ce musko na musko ili zensko na zensko.Zna se ko je jedno a ko drugo. E a u Srbiji ce i to postati normalno jer tako zeli savremena nacisticka EU. Pa napred SRBI.Bice vas sve vise ispod one sljive.

Aлександар

12.09.2016. 18:14

Ожењен сам, живим у срећном браку са супругом и троје деце, два сина и ћерка. Лепо живимо, деца су нам добра, лепо васпитана, одлични ђаци. Богу xвала живимо у срећној породици на коју је свако од нас поносан. На шта сте ви поносни? Које су то вредности, постигнућа?

decenija

12.09.2016. 19:04

nemam ništa protiv, ali mogla bi da se proglasi(soros) decenija ponosa kao što je bila (soros) decenija roma. videli smo kako su prošli romi, silne pare opljačkane a romima- ništa.

Понос Србије

12.09.2016. 20:37

@decenija - Не секирај се за ове, добре паре добијају из ЕУ (за развој Србије)! А ни Ромима није лоше, на силу смо их и бесплатно вукли кроз основну и средњу школу, а сада производимо и докторе наука! Рушили смо им картон ма'ле и градили им станове, постављали их на одговорна радна места... У мом граду је за директора постављен дечко који је уз рад завршио факултет (проводећи пола радног времена у кафићу и бавећи се и сумњивим " бизнисом"). Мења скупа кола, има простран стан. Шта ћеш, "угрожене" мањине.

Opaki

12.09.2016. 20:09

To sto ste ponosni na to sto volite osobe istog pola,samo jos jednom dokazuje cinjenicu da je homoseksualnost bolest.Jer,niko ko nije bolestan ne moze da bude ponosan na to sto je peder

Quo vadis, Serbia?

12.09.2016. 20:46

Отворена Недеља "поноса", а нема Вучића да се на ТВ Пинк похвали овим најновијим успехом владе Србије! Не знам да је до сада пропустио и неку много мање "значајну" промоцију?

Жика

13.09.2016. 00:34

"Љубав"? Па и ја волим мог другара Јоцу и поносан сам што имам таквог пријатеља, али ми је страшно и да помислим да радимо ово што весела браћа раде! Ух, гадости!

Да ти кажем

13.09.2016. 00:36

А подршку им дају Карлеуша, Беквалац и други пропали уметници! Хумана подршка "угроженима"? Ма паре, брале, паре! Паре из ЕУ, за развој Србије!

2 gr mozga

13.09.2016. 07:11

Kakva država takav i ponos. Nekad je ponos bio Alija Sirotanović, akcijaši, sportisti, umni ljudi Srbije, a sad su ponos homoseksualci. Sramota, ne njihova nego ove vlasti akademije nauka i svih relevantnih faktora društva koji ovu temu zbog nametnutog stava sa zapada tretiraju kao tabu temu. Ovo pokazuje da je naše društvo u teškoj krizi, neprirodno ponašanje nije problem već to proglašavati ponosom. Čime se ponose; bludnim radnjama i uništavanjem porodice. Srbijo stavi prst na čelo.