Da li se u Hrvatskoj na velika vrata vraća zloslutna 1941. godina?

Ivan Miladinović

07. 08. 2016. u 20:00

Tuđmanova revizija istorije je zatiranje mesta stradanja Srba u NDH. Hrvati spalili tri miliona srpskih knjiga, ćirilica proglašena đavolskim pismom

Да ли се у Хрватској на велика врата враћа злослутна 1941. година?

Spomenik teroristi Miru Barešiću

EVROPSKA unija, nedosanjan san većine zemalja Zapadnog Balkana, na iskustvima Drugog svetskog rata, apsolutnom negacijom naci-fašizma uspostavila je svoj "panevropski zajednički imenitelj". I to se pokazalo jednim od temelja ove zajednice i ostvarilo najdugoročniji mir u celokupnoj evropskoj istoriji. U Nemačkoj, najvećem krivcu za ratne katastrofe, uobličena je misao Vergangenheitsbewaltigung (prevladavanje prošlosti), koja je i dokazana u praksi veličanstvenim gestom kancelara Vilija Branta, kada je 1970. kleknuo ispred spomenika stradalim Jevrejima u Varšavskom getu. Taj čin značio je odbacivanje nacional-fašističke ideologije sa svim njenim pratećim elementima. Taj novi odnos prema prošlosti postaće ulaznica za Evropsku uniju i obavezna za sve zemlje koje su želele da uđu u njeno članstvo.

Ovaj čvrst princip i novopostavljeni sistem vrednosti poduže će funkcionisati, sve dok se na scenu nove Evrope nisu pojavile neonacističke i tvrde desničarske političke grupacije i formacije. Najozbiljnija pukotina nastaje kad naša razbraća iz komšijske Hrvatske postaju punopravan član zajednice država Starog kontinenta. Od tada pa do ovih dana sve učestaliji su događaji i incidenti u kojima je simbolički ili direktno rehabilitiovana Nezavisna Država Hrvatska koja je bila najverniji satelit nacističkog Trećeg rajha, a ustaška ideologija i praksa najbliža Hitlerovom SS-u.

NA PROVOKACIJE iz Hrvatske, administracija u Briselu, u svom dremežu samodovoljnosti, uglavnom nije reagovala. Da li će ih iz tog dremeža, bar za trenutak, prodrmati nedavno pismo srpskog premijera Aleksandra Vučića upućeno Žan-Klodu Junkeru, Federiki Mogerini i Johanesu Hanu, u kojem je faktografski izložio sa čime se Srbija suočila u prethodnom periodu?

- Kada krenete sa izložbom o Stepincu, neće se završiti na izložbi, kao što se neće završiti ni na spomeniku Barešiću. Nećemo da prećutimo podizanje spomenika teroristima - rekao je tim povodom premijer.

Ako začeprkamo po onome što se poslednjih decenija radilo pod pokroviteljstvom zvaničnog Zagreba, videćemo da najnoviji incidenti s poništenjem presude Alojziju Stepincu, ukidanjem presude Branimiru Glavašu, događajima u Srbu i spomenikom atentatoru Miru Barešiću nimalo nisu slučajni.

Velimir Visković,Ante Lešaja

Devedesete godine u Hrvatskoj su bile godine prevrata i uništavanja. Ubrzo posle instalacije nove Tuđmanove vlasti u Hrvatskoj, u leto 1990. godine, bahatost, netolerancija, krajnja agresivnost, pljačke, tiranija, rušenja, ubistva, postaju sastavni deo svakodnevice. Odnos prema obeležjima iz prošlosti nije se nimalo razlikovao od odnosa koji će ta nova vlast imati i prema građanima, naročito srpske nacionalnosti. Kad se jednom postavi eksploziv ispod jednog spomenika, onda je još lakše staviti ga i ispod nečije kuće.

Ćirilica je proglašena đavolskim pismom, a nacionalistički čizmaši počeli su da brišu blato o obraze Crnjanskog, Nušića, Ćopića, Miljkovića pod ciničnom formom "otpisa knjiga" iz zabitih školskih biblioteka, sve do vodećih nacionalnih institucija u Zagrebu. U rezališta je tako odneseno gotovo tri miliona knjiga, ili oko 15 odsto ukupnog knjižnog fonda.

Na svakom koraku osećao se jezivi, ledeni, dah fašizma: počelo je uklanjanje "nepodobnih" knjiga. U prvom talasu izbačena je ćirilica, a potom latinična izdanja Crnjanskog, Andrića, Kiša, Stankovića, Kapora...

Tomas Man će povodom spaljivanja knjiga u maju 1933. godine reći: "Ko pali knjige, paliće i ljude." Eho ovih reči, u predvorju budućnosti koja je obeležena gasnim komorama, traje do danas. Knjige na lomači bile su uvod u Kristalnu noć, koja je ceo svet naučila kako izgleda zatiranje svake različitosti. A da li smo mi, na ovom balkanskom prostoru, nešto naučili. Stvarnost je puna simbola. Na vrhu gomile knjiga koje su u Rijeci izbačene iz biblioteka stajala je knjiga koja je u naslovu imala reč Jasenovac. Po ko zna koji put, mora se postaviti pitanje: da li je za nas istorija učiteljica života? Ili je naša stvarnost zapravo sročena u aforizmu Milovana Vitezovića "Istorija je bila učiteljica, a onda su došli neki manijaci i silovali je"?

KRATKO pamćenje je ono s čim prevratnici najčešće računaju. Kada su 29. jula 1941. godine okončali stravičan zločin - po motivima, monstruoznosti i mestu gde je počinjen, možda jedan od najstrašnijih u ljudskoj istoriji - ustaški koljači iz Glinske crkve slavili su dva dana. Prožimalo ih je dvostruko zadovoljstvo: likvidirali su oko 1.700 Srba, a iza sebe nisu ostavili nijednog svedoka. Tako su mislili. Jedan je, ipak, pretekao - Ljuban Jednak. Bez njega to ritualno klanje nikada ne bi do kraja bilo rasvetljeno, ne bi se znalo kako se čovek u trenutku pretvara u zver, kako se slika pakla pretvara u stvarnost.

Tako su naslednici vinovnika iz Glinske crkve računali da će zabašuriti najveći kulturološki zločin posle Drugog svetskog rata. Međutim, desio im se Ante Lešaja, rođeni Korčulanin, profesor političke ekonomije na Sveučilištu u Zagrebu, koji je napisao knjigu "Knjigocid - uništavanje knjiga u Hrvatskoj 1990", iscrpan dosije na ravno 600 strana... Šest stotina dokumentovanih strana o uništavanju kulturnih dobara u Hrvatskoj. Verno će sve zapisati i ostaviti dokaze protiv zaborava kulturnog zločina.

U Splitu, direktor jedne osnovne škole izjavio je da su, od 10.000 knjiga, oko 60 odsto očistili od "literature koja je trovala mladež". Velimir Visković, urednik u Leksikografskom zavodu u Zagrebu, ostavio je svedočenje o uništenjuo 40.000 kompleta "Enciklopedije Jugoslavije":

- Iako sam sugerirao da se te knjige potiho prodaju, kamionima su otpremljene na mljevenje. Problem je bila i "Likovna enciklopedija Jugoslavije". Iz trećeg toma potom su izvučeni samo hrvatski umetnici - ispričao je Visković.

Posebno poglavlje u uništavanju knjiga čine privatne biblioteke. Nekoliko desetina hiljada knjiga nestalo je u Dubrovniku (Apoloniova biblioteka i dokumentacija) i u Benkovcu (Mila Savića i Nenada S. Kosovića). Ovome treba pridružiti sudbinu biblioteke Radeta Konstantinovića u Rovinju: knjige i rukopisi bačeni su na ulicu. Među rukopisima se nalazio i deo prepiske ovog velikog književnika s drugim velikim literatom Semjuelom Beketom.

NOVINAR Hrvoje Apelt u "Jutanjem listu" (13. 7. 2003) piše da je iz arhiva riječke sveučilišne knjižnice netalo 30.000 svezaka i knjiga...

GENERALSKI ČIN ZA RUŠENjE SPOMENIKA SPOMENIK Vojina Bakića u čast revolucije u Slavoniji, u Kamenskoj, koji je nesumnjivo bio među najvećim apstraktnim skulpturama u svetu, srušen je iako se to područje nalazilo izvan neposrednih ratnih dejstava. Povodom autorove smrti "Vjesnik" će objaviti golu laž: "Njegov spomenik slobodi naroda Slavonije srušili su četnici." Neposredni naredbodavac da se ovakav zločin izvrši Miljenko Crnjac ne samo da nije pozvan na odgovornost, nego je napredovao sve do generalskog čina.

- Bačene su u smeće zakonom zaštićene knjige i kompleti časopisa kulturološke i knjižničarske vrednosti. Na nezakonit način iz arhiva knjižnice otpisano je i oko 3.000 knjiga sa statusom kulturnog dobra, te oko 150 naslova časopisa, novina i drugih izdanja. Među njima je bilo je knjiga iz 16, 17, 18. i 19. veka - zapisao je Apelt.

Kada su počele ratne operacije, demolirano je više od 3.000 partizanskih spomenika i drugih obeležja iz istorije i tradicije Srba u Hrvatskoj. Rušenje tih spomenika najčešće je bilo juriš na mesta pamćenja, pokušaj da se izbriše iz kolektivnog sećanja najvažniji deo iz istorije Drugog svetskog rata, antifašistička borba i stradanja Srba i drugih nehrvata u NDH. To je bio deo šire revizije savremene istorije u Tuđmanovoj Hrvatskoj koja je krenula u stvaranje novih ustaških mitova.

Tih dana su u Osijeku, od 82 spomenika, nestala, uklonjena ili uništena 62 spomenika, biste i spomen-ploče. Na pitanje šta se desilo sa tim spomenicima, tadašnji predsednik Izvršnog veća Skupštine opšine Osijek Branimir Glavaš, ovaj isti Glavaš kome je ukinuta presuda za ratne zločine, odgovorio je "da je obolio od opće amnezije".

U KUKNjEVCU, sedam kilometara od Pakraca, uzdizao se spomenik u čast 780 ubijenih Srba. Zločin su izvršile ustaše početkom oktobra 1942. godine. Imena ubijenih bila su ispisana na kamenim pločama. Autor je bio vajar Stevan Luketić. Stručno postavljen eksploziv učinio je svoje - uništen je svaki trag prošlosti. U Dalmaciji je od 1.030 obeležja, srušeno ili oštećeno njih blizu 50 odsto. Na području Makarske, srušeni su svi spomenici.

Sve ovo što se događalo devedesetih godina, samo opominje da je malo potrebno da se iz ljudskog društva sklizne u divljaštvo. I naravno, da se sve neće završiti na spomeniku Barešiću. Da li su se ponovo pojavili neki "manijaci koji nam siluju učiteljicu života - istoriju"?



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (26)

србољуб

07.08.2016. 20:22

а ви Срби,космополити, који су превазишли поделе балкана и прошлост, идите и даље код њих на море и лепо им се тамо смешкајте, да не бисте нечим увредили љубазног домаћина...

jela

07.08.2016. 20:30

oni nikad nisu izasli iz drugog svetskog rata i svojih fasisoidnih ideja, oni koji su u to vreme imali deciji logor , sta vi ocekujete od takvih ljudi, oni za svoje zlocine nad neduznom decom nikad nisu odgovarali , da li je neko od srba pokrenuo to pitanje, zlocin nikad ne zastareva narocito nebi smeo zbog decijih zrtava, pa hajte da vidimo hoce li biti mozda bar kritikovani od velikih .

Prolaznik

07.08.2016. 20:41

Ko ode na hrvatsko more, da mu Srbija oduzme drzavljanstvo zbog nemanja mrvice nacionalnog dostojanstva i empatije za poklanu decu u NDH i proteranu decu 1995. godine. Istraziti ko je prodao dobre srpske firme Hrvatima i zasto se nije postovao reciprocitet, pa danas u Hr i ne postoje srpske firme. Kupujte Srbi domace, ako mislite da vas ima....

Цвико

07.08.2016. 20:43

Погледајте линију грудни кош - абдомен. Видимо обрнуто слово латинично "У". Зар треба нешто више да се каже?

dejan

07.08.2016. 20:49

Hans Ditrih Genser je bio pokretac satanizacije Srba i Srbije kao i zastitnik ustaske Hrvatske koji je okrenuo skoro celu EU protiv Srba i Srbije. Od tada nije se previse odmaklo od tog stava a ako i jeste to je zaslugom Alexandra Vucica. Zao mi je ali ta satanizacija Srba i Srbije je sada samo prikrivena iz straha da Srbija ne dozvoli Ruske vojne baze u Srbiji.....

makaranin

07.08.2016. 21:02

Inače ne odgovaram na ovakve gluposti ali ovo da su na području Makarske srušeni svi spomenici je najveća laž da nemože biti veća. U središtu Makarske stoji ogroman spomenik revolucije (i dan danas se tako zove) i nitko ga nikad nije ni pokušao srušiti a kamoli što drugo. Jedino što je uklonjeno su silne spomen ploče u stilu "ovdje je bila partijska škola", "ovdje su komunisti krkali i bančili" itd.

nastasja

08.08.2016. 10:55

@makaranin - makaranin@ TO ne znam, ali da je USTASLUK na delu. to vidi CEO SVET, ne samo mi SRBI.

SVANUĆE TAME

07.08.2016. 21:12

Kako to već jeste u istoriji Srba sve globalne turbulencije isprobavaju se na Srbima - Zašto ? Pokušavali su da odgonetnu mnogi i pametni i manje pametni i opet ne znamo zašto nas koriste u svojim eksperimentima ? Da li smo jeftiniji od pokusnih zamorčića,kunića, pacova, miševa ili majmuna? Šta ikome znače Srbi ? Pa prvo "biti Srbin" nema značenje u samom umu etničkog i naturaliziranog Srbina a za to su odgovorni SANU i SPC. Kad su se svi radovali Demokratiji '90.tih Srbima je osvanuo CRNI PETAK

Deda Gedza

07.08.2016. 21:21

Auuuuu !!! Pismo A.Vucica,toliko je " uzdrmalo Brisel" da svi prozvani nemogu niti spavati niti jesti!!!! EU -rupa,nema alternativu !!! Srbija na Evropskom putu - samo napred,srecan vam put!!! Nemojte posle da kukate,kao do sada :Srbija pogesila 1918,Srbija pogresila 1941/45,Srbija pogresila 2001.......... dokle tako ?????? Ko ce ispraviti te vase greske?????

mica

07.08.2016. 21:24

Braco Hrvati pogledajte cinjenicama u oci. Podizete spomenik teroristi i sitnom kriminalcu, a nemate smelosti da podignete spomenik svom Poglavniku. Ante se prevrce u grobu gledajuci vas ovakve. Gde se izgubila ona snaga i moc koju ste imali pod njegovim vodjstvom ? Krenite jednom kao ljudi i pokazite sebi i svetu snagu i odajte dostojnu postu svom rodonacelniku.

soni

07.08.2016. 21:25

srpski narod i dan danas u 2016 godini se treba cuvati ustaske mrzenje,netreba im nikada verovati niti pruziti ruku dok je i poslednje srpske duse,na ovome svetu,ustase su ostale ustase juce danas sutra,

prellee

07.08.2016. 21:43

Fali Deklaracija o genocidu nad Srbima u EU Parlamentu 41-91 i 91-95g. Kad EU to usvoji tad će Hrvati priznati zločin nad našim narodom. Ovako dok ih EU smatra bezalenim, malom djecom, sve će im ta ista EU OPROSTITI.

deki smederevo

07.08.2016. 21:52

Zar i posle svega ima i jednog normalnog Srbina na Svetu da ostane ravnodusan na radjanje nove Ustaske drzave u komsiluku a koja je ubila ,proterala ,pokrstila preko 1,5 miliona Srba .

jovandeka

07.08.2016. 21:53

Ustašluk se u lijepu njihovu vratio sa tudjmanom i "demokratijom".Tada se u lijepu njihovu vratila sva ustašija svijeta počev od potomaka koljača iz Jasenovca,do novih pokoljenja ustaša spremanim po cijelom svijetu.Osnovni cilj im je bio započeti rat napadima na JNA,kao legitimnu silu Juge i otpočeti rat na ustaško nacionalnoj ideplogiji,te proterati Srbe iz Hrvatske.Evo do današnjeg dana to im je osnovan vodilja.EU,koja počiva na fašizmu Njemačke je sve to aminovala i danas podržava.

namilju5@ofir.dk

08.08.2016. 10:52

@jovandeka - Ustasluk se nije vratio. uvek je tu bio i bice NAZALOST.u jednom je periodu bio bio latentan, no sada se "raspilavio" i dise punim plucima.11

nikolalondon

07.08.2016. 21:54

Srbijo, dobro jutro !!! To budjenje se ne desava sada.Jos od 2000. godine sve vlasti u Srbiji su precutkivale ovakva desavanja u hrvatskoj ili ih samo blago medijski propratila. Da se ne bi zamjerili ,komsijama, hrvatima a i drugima.

Neophodno

07.08.2016. 22:52

je ustanoviti jasna prava i obaveze svakog građanina Srbije i primeniti ih istovetno za sve- i ništa više od toga nije potrebno da bi se izašlo na kraj sa komšijskim psima (ustaše, šiptari ) koji ponovo kevću najavljujući spremnost za nove zločine .

Јабре

07.08.2016. 22:56

Таман и да јасеновац ради Срби би им ишли на море. Да покажу како су јевроски и модерни.

Daki1970

08.08.2016. 00:45

Nemoze se nesto vratiti ako je tu, 41 nikada nije otisla iz Hrvatske, ista ideologija Hitlera i Pavelica je u glavama hrvata. Od spaljivanja srpskih knjiga i zabrane cirilice, proteravanja iz hrvatske, zabrane slusanja narodne muzike itd itd. Krivitvorenje istorije, uvelicavanje ratnih krvnika i naravno pokatolicenja svih ne katolika. 41 je jos tu.

Ruben

09.08.2016. 12:18

@Daki1970 - kamo srece da je bila ista ideologija Hitlera i Pavelica ; Hitler je zeleo dominaciju nad Srpskim narodom a klempavi monstrum njegovu destrukciju ; sam Gebels u svom dnevniku belezi da je sokiran monstruoznoscu njegovih hrvatskih saveznika ; poredi ih sa Atilinim hordama. Takvi su i danas.

Чикаго

08.08.2016. 05:05

У 1 светском рату је погинуло 1.300.000 Срба. То је било 40% мишке популације. Тадашња Хрватска је била провинција у Аустро угарској. Хрвати су се и тада борили против Срба и најгора зверства над Србима у 1 светском рату су радили хрвати , у униформама аустро угарске војске! Још од 1914 они нама раде о глави и стално нас уништавају !!

VASKE

08.08.2016. 08:43

Ja ne mogu a da ne pitam "Jeli ovo EVROPSKA UNIJA ?" Ako jeste onda "NEKA HVALA" bar ja nisam vaspitavan da delim i podržavam nacističko-ustaske vrednosti. Ako u EU niko ne nađe za shodno da hrvatskim političarima skrene pažnju na rehabilitaciju ustaškog režima i paljenje srpske zastave, onda "PUTUJ EVROPO" !!!

MILI

08.08.2016. 09:31

Jovandeka-svaka cast za komentar isto to mislim !!! Moramo biti budni i pripravni pored ovih ustaskih suseda....