Raspust deli roditelje i nastavnike

I. Mićević

17. 01. 2016. u 13:00

Da li zimski odmor u školama, koji od ove godine ima dva dela, pozitivno utiče na učenike. Jedni zadovoljni što se deca dva puta odmaraju. Drugi se bune jer tek što su počeli da uče – pauza

Распуст дели родитеље и наставнике

TEK što su se vratili sa jednog raspusta, đaci u osnovnim i srednjim školama spremaju se za novi predah. Drugi zimski raspust, uveden ove školske godine, obradovao je učenike, a podelio mišljenja roditelja i nastavnika. Polovina se žali da prečestim odmorima deca gube radne navike, a drugi kažu da je dobro da osnovci i srednjoškolci više puta u toku godine predahnu.

Mnogima je dilema da li je raspust podeljen na dva dela samo da bi se više trošilo na domaći turizam ili je neko ispitao kako to utiče na decu. Odluka je doneta prošle godine, a inicijativu za uvođenje takozvanog skijaškog raspusta pokrenula su "Skijališta Srbije". Podržale su ih turističke organizacije, opštine, nekoliko ministarstava... Kao drugi motiv navedena je ušteda u grejanju, jer ovakav raspored slobodnih dana skraćuje grejnu sezonu.

Da se ovako štedi na grejanju, potvrđuju i u Ministarstvu prosvete. Željana Radojičić Lučić, pomoćnica ministra prosvete, napominje da je ovakva odluka doneta na osnovu stručnih i pedagoških kriterijuma. Kaže, ovako je napravljen idealan raspored nastavnih dana i odmora od obaveza, a školama ostaje i dovoljno vremena da pripreme proslavu školske slave. Ona dodaje i da ovakav kalendar može blago da pomogne i u prevenciji epidemije gripa, jer deca nisu u kolektivu kada je sezona virusa na vrhuncu.

Prema rečima Natalije Matić, direktorke beogradske OŠ "Veselin Masleša", deca su zadovoljna što imaju jedan raspust više, a ni roditelji se ne bune. Mnogima odgovara da spoje vikend i slobodne dane povodom Sretenja i odu na zimovanje.

- Do sada smo često dobijali individualne zahteve roditelja da se detetu dozvoli odsustvo u februaru, zbog zimovanja. Sada će moći da putovanja usklade sa raspustom. Sa te strane dobro je da imamo još jedan raspust - kaže Natalija Matić. - Sa druge strane, svaka duža pauza otežava vraćanje obavezama.

RADNE NAVIKE KADA su raspusti dugi, objašnjava dr Šefer, deci treba duži period da se vrate radnim navikama i obavezama, a nastavnici više časova potroše za obnavljanje gradiva, ali onda rade u kontinuitetu. -Kada je više kratkih predaha, deca se odmore, ali ne zaborave ono što su radili i ostanu u ritmu rada - smatra Šefer.

Direktorka "Masleše" dodaje da, u suštini, decu koja imaju radne navike, ni kratak ni dug raspust ne mogu da poremete. A opet, raspusti neće promeniti ni one koji neće da uče. Mnogi roditelji kažu, međutim, da se deca previše opuste kada imaju mnogo pauza tokom školske godine. Taman se vrate "u formu", a onda počne novi odmor.

Dr Jasmina Šefer, naučni savetnik Instituta za pedagoška istraživanja, smatra da podela zimskog raspusta na dva dugačka odmora, sa tek dve i po nedelje nastave između, nije najbolje rešenje. Ona kaže da su mnogi nastavnici već zaključili ocene do nove godine, tako da se sada period do sledećeg raspusta ne koristi dovoljno efikasno.

- Stvoreno je ostrvo između dva zimska raspusta koje, da bi imalo smisla, treba drugačije iskoristiti. Ako je već odlučeno da se raspust podeli, onda bi taj period između mogao da bude sasvim drugačiji od ostatka školske godine - smatra dr Jasmina Šefer. - Tu bi mogle da se smeste mnogobrojne društvene aktivnosti, da se interdisciplinarno uči o određenim temama i da sam koncept nastave bude različit u odnosu na klasičnu nastavu.

Prema mišljenju dr Šefer, korisno je imati ili više kratkih predaha od po nekoliko dana ili dva dugačka raspusta, letnji i zimski, kao i do sada, sa dva kratka predaha - u jesen i proleće, da se premosti dugo polugodište, a ne zaboravi gradivo. Rešenje koje se primenjuje u Srbiji od ove školske godine je "nešto između".

KALENDAR

PRVI predah od školskih obaveza đaci su imali u novembru, pet dana - od sedmog do 11.

PRVI deo zimskog raspusta, koji je počeo od Nove godine, završio se pre nedelju dana.

NOVI, "skijaški" raspust počinje 30. januara i traje do 17. februara, tačnije, spaja se sa slobodnim danima povodom Sretenja.

PROLEĆNI raspust, koji se poklapa sa proslavom Vaskrsa i Prvog maja, počinje 28. aprila i završava se četvrtog maja.

LETNjI raspust, zavisno od razreda, počinje prvog, 15. ili 22. juna.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Tamo Neko

17.01.2016. 14:12

50 generacija je imalo raspust od kraja decembra do kraja januara, i oni su u problemu a ovi ce zato sada da procvetaju! Ciste nebuloze, pa deca se bune, kazu da im je uzasno sa raspusta uci u klupe i raditi na privodjenju polugodista! To je stres za decu!

Beba

19.01.2016. 08:07

Oni rade, mislim na prosvetare kako im odgovara.Za decu nije dobro praviti dve pauze u roku od mesec dana.Sada su se vremenski uslovi promenili, kasnije dolazi zima ali za decu nije dobro jer im treba cela nedelja da se priviknu na obaveze,a onda svako od nastavnika gleda da ispuni svoj plan i program, kreću sa kontrolnim i pismenim zadacima sve u dve nedelje do raspusta. Bolje je da imaju i mesec dana odjednom a ne ovako.