Patrijarh Irinej: Ne dozvolimo nikome da nas deli po bilo kom osnovu

Tanjug

05. 01. 2016. u 13:01

U božićnoj poslanici patrijarh srpski Irinej poručuje da su nam danas više nego ikad, potrebni mir na zemlji i dobra volja među ljudima i narodima

Патријарх Иринеј: Не дозволимо никоме да нас дели по било ком основу

Patrijarh srpski Irinej

Tradicionalnim pozdravom Mir Božji - Hristos se rodi, patrijarh srpski Irinej sa sveštenstvom i monaštvom SPC čestitao je Božić svim sinovima i kćerima svete Crkve s porukom da ne dozvolimo nikome da nas deli po bilo kom osnovu.

"Da bismo imali mir među sobom, prvo uspostavimo lični mir sa Bogom svojim, Bogom našim! Pomirimo se sa njim kroz pokajanje, kroz petrovski vapaj: „Gospode, pomagaj! Izgibosmo!“ Onda ćemo lako - kao deca Božja, kao Narod Božji, kao braća i sestre - uspostaviti i dobru volju i mir među sobom", navodi se u poslanici dostavljenoj medijima.

Kako se navodi, "posebno pozdravljamo našu braću i sestre na našem mučeničkom Kosovu i Metohiji, u našoj duhovnoj kolevci".

"Molimo se Bogomladencu Hristu da ih duhovno i božanski, kao proroka Danila i svete mladiće u Vavilonu, ohrabri i učvrsti u opredeljenju da budu i ostanu verni zavetu naših svetih predaka", piše u božićnoj poslanici.

Patrijarh i Crkva apeluju na sve prognane i izbegle "sa ove naše svete srpske zemlje", kao i sve prognane i izbegle sa svojih vekovnih ognjišta, iz Dalmacije, Like, Slavonije, Baranje, sa Banije i Korduna, kao i iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine, da učine sve što do njih stoji da se vrate na svoja vekovna ognjišta, da ih obnove, unaprede i sačuvaju za pokoljenja koja će doći.

Molitva i za stradalnike sa Bliskog i Srednjeg istoka

"Greh je, međutim, pomenuti nevoljnike, stradalnike i prognanike srpskog roda, a ne setiti se svih nevoljnika, stradalnika i prognanika iz drugih naroda i zemalja, ma koje vere oni bili, a naročito naše braće i sestara na Bliskom i Srednjem istoku, u Ukrajini i u Africi, posebno u ove svete i blage dane kada proslavljamo rođenje najvećega stradalnika i prognanika u istoriji, bogočoveka Isusa Hrista, pobednika nad zlom, smrću i satanom. Sećajmo ih se molitveno i pomozimo im delatno kad možemo i koliko možemo!", navodi se.

Ukazuje se da nezavisno od toga gde živimo i radimo, u otadžbini ili rasejanju, "draga deco duhovna, mi smo jedan, hrišćanski, pravoslavni i svetosavski narod koji su Božić i božićnji etos na poseban i jedinstven način oblikovali".

"Božić je u srcima našim, u dušama našim. Slaveći Božić u radosti i miru sa svim i svakim, učili smo se svetosti življenja i strahu Božjem. Pozdravom Mir Božji - Hristos se rodi i otpozdravom Vaistinu se rodi mi smo formirani kao narod mira Božjeg i dobre volje".

Čuvajmo jedinstvo vere

To je, ističe se, naš veliki duhovni kapital.

"Znajući to, još jedanput vas pozivamo: čuvajmo jedinstvo vere i crkve svetosavske i svetinju ovog božićnjeg praznika kao zenicu oka svoga! Ne dozvolimo nikome da nas deli po bilo kom osnovu! Srpska pravoslavna crkva bila je, jeste i biće garant našeg duhovnog i narodnog jedinstva", poruka je patrijarha u Božićnoj poslanici.

Boga mnogi više psuju nego što ga slave

Ukazuje se i da su se ljudi i narodi veoma udaljili od Boga.

Pitamo se, poruka je Poslanice, zar je moguće da neko sa imenom Božjim na usnama ubija nevinu decu, žene, zarobljenike i prognanike?

"U ime kojeg i kakvog Boga to čini? U ime koje i kakve religije to čini? Zbog ovakve psevdoreligijske izopačenosti imamo ovoliko nemira i strahova u svetu, koji nisu ništa drugo do li plodovi aktivne bezbožnosti psevdovernikâ".

Crkva i patrijarh pozivaju braću i šestre i dragu duhovnu decu, u ime Boga, u ime novorođenoga Hrista Gospoda, "da čuvamo sebe i svoj narod od svepagubnog bogohuljenja i grehova koji vapiju do nebesa".

Poruka je i da bez istinskog i životnog mira sa Bogom svojim nemoguć je mir sa braćom svojom, nemoguća je i dobra volja među ljudima i narodima.

"Razvijmo i pokažimo dobru volju međusobno i prema svim ljudima oko nas! Kroz tu dobru volju među ljudima budimo svetlost svetu i so zemlji! Živimo sveto i čestito i ispunimo zavet otaca kojim su nas zavetovali za Carstvo nebesko", poručio je patrijarh u Božićnoj poslanici. Integralnu verziju božićne poslanice možete pročitati OVDE.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (21)

Edin

05.01.2016. 13:26

U redu ako nema podele, jesam li ja onda Srbin ako sam muslimanske veroispovesti? Ili sam jos uvek poturica, i trebam da se ubijem kao sto mi govore od kad sam rodjen?

Dr. Jugovic

05.01.2016. 14:50

@Edin - Edine, odgovor ti daje samo tvoje pitanje. Razmisli: ako mijenjas "vjeru" (a to je moguce svakodnevno) - sve ostalo na tebi i okolo ostaje isto,pa tako i pripadnost narodu (naciji). Da Turci nisu porobili Srbiju ( i posli u dalja osvajanja) - sta bi ti bio danas ?Pozdrav !P.S. Bog je jedan i "Otac svih ljudi" i mi smo Njegova djeca. Svaki otac voli jednako svu svoju djecu i ne trazi da se djeca ubijaju da bi Njemu dokazali svoju odanost i ljubav

Posmatrač

05.01.2016. 14:56

@Edin - Voliš li Srbiju? Kako si odgajan tako ćeš se osećati. Pogledaj Emira Bekrića, Amelu Terzić, Asmira Kolasinaca, njma ništa ne fali, a volimo ih podjednako kao i sportiste pravoslavne vere. Nema tu bratac podela, ako ti je Srbija otažbina i komšijska pravoslavna porodica mila, naš si.

Боба

05.01.2016. 15:40

@Edin - Прочитај, кашће ти се само-Салих Селимовић, историчар, публициста и професор из Сјенице у Србији (Рођен је 1944. у Тешњу у БиХ)Ми, муслимани, смо Срби и говоримо српски језик!

Vojislav

05.01.2016. 18:10

@Edin - Edine ako si srpskog porekla i vidis se kao Srbina, ne zanima me koje si vere. Ako nisi, onda nisi. Ti sto ti govore da se ubijes zato jer si musliman tj. u njihovom primitivnom vokabularu "poturica" su manje ljudi, a najmanje Srbi.

krusanin

05.01.2016. 13:39

Patrijarh je u pravu,trebalo bi da se vratimo u svoju kolevku,razumljivo sa patrijarhom.Nasoj Crkvi je mesto u Peci,ne u Beogradu.Da je Patrijarsija ostala gde joj je bilo mesto,ne bi ni bilo iseljavanja sa Kosmeta.Nije ni sada kasno da se vratimoDa li ce nas Crkva i Patrijarh povesti?.

Ђура Змај

05.01.2016. 13:57

Ваша светости, која је порука за световне вође Отаџбине које се одричу Царства Небеског и клањају световним силама, заборављају за шта је пострадао свети Цар Лазар и Косовски јунаци, као и сви други који нам сачуваше Отаџбину..?

Lune

05.01.2016. 14:12

Boga, psujemo iz nekakve navike, psuje se sve i svasta..a,podeljeni jesmo " na vernike i nevernike"..sa pritiskom na nevernike..o cemu vi to " svetlosti".. sa ikonama Draskovica Vuka po crkvama..." pastva pase sve"....?

ISTINA

05.01.2016. 15:02

Jesi Edine Srbin si muslimanske veroispovesti i netreba da se ubijes osim naravno ako radis protiv svog Srpskog naroda ! Bog je jedan ma kako ga mi zvali i on je rekao LJUBI BLIZNJEG SVOGA .E sad sto mi tu zapovjed tumacimo kako nama odgovara to je nesto drugo . Dakle nemoramo da se volimo,ljubav je rezervisana za najblize,ali bi trebali da se postujemo,makar toliko .

repus

05.01.2016. 15:03

kako bi bilo da prvi medju jednakima pozove vlast i drzavu da se cene odece obuce i hrane za decu snize na razuman nivo kostanja a da sada ce da prvi kaze crkva se nemesa u svetovnu vlast zasto prvi kmedju jednakima ne utice da se porodicama u srbiji pogotovu u sumadiji koja imaju vise od dvoje dece struja ne naplacuje ako moze na kosovu srbija da placa struju srbima zasto nemoze u sumadiji pa onda poslanica ima smisla da se namnozimo i obnozimo

Srbin musliman

06.01.2016. 13:33

@repus - Edin može biti veći Srbin od Srbina ateiste, koji je za komunističke ideje koje negiraju pravoslavlje i naciju.

repus

05.01.2016. 17:43

@Advokat - iz kog svetog dela ili ovozemaljskog koje je ucinio prvi medju jednakima za nas srbe mozete da navedete da biste to tvrdili jedino ako nesto vajdite sto ste u njegovoj blizini ili obavljate neki posao za njega pa vam se to dobro isplati finasiski

Petar

05.01.2016. 15:35

Vasa svetosti mi necemo da se delimo,ali vi ste podelili ovu crkvu na komade i sta cete ostaviti svetosavskoj deci u nasledje podeljene episkope,svestenike i naraod.Niste vi dorasli za patrijarha srpskog.

Dzentlmem

05.01.2016. 15:47

Edine, mozes biti i musliman, a i Srbin, sto ne bi mogao biti? Srbin je nacionalna pripadnost, a musliman je verska pripadnost. Kao sto dodje Kinez Jao Bao Doli u Blok 70, krsti se, on je na taj nacin primio pravoslavnu veru, a i dalje ostaje Kinez. To sto neki kazu on se krstio u Markovoj crkvi i postao Srbin, to su gluposti, postao je pravoslavni Kinez.

piksi

05.01.2016. 17:37

cia nas razvali i njezine sluge-korov Srpskog roda-ali nema predaje djeco Svetog Save

Ђура Змај

05.01.2016. 19:47

Ваша светости, да ли ће шуровање с' Ватиканом ујединити или поделити Србе.?!

Sveto trojstvo UJEDINjUJE

06.01.2016. 13:29

@Ђура Змај - DOBRI ARGUMENTI za približavanje pravoslavaca i katolika (zejednička borba za versku tolernciju i mir među verujućim) će UJEDINITI Srbe i sve evropljane koji veruju u Boga, Sina njegovog i Svetog duha.