Jasenovac je kod Hrvata stanje duha

Dragan VUJIČIĆ

05. 07. 2015. u 12:27

Mihailo Šaškijević (86), politički emigrant, profesor Univerziteta u Čikagu, o svom burnom životnom putu: Kroacija se od Tuđmana do danas nalazi u konstantnom stanju Jasenovca

Јасеновац је код Хрвата стање духа

Mihailo Šaškijević

MIHAILO Šaškijević, u devetoj deceniji života, i dalje sebe smatra jugoslovenskim političkim emigrantom. Živi u SAD. Rođen je 1929. u Dubrovniku, a u Čikago je stigao 1959. preplivavši deo Tršćanskog zaliva. Tokom Drugog rata Nemci su ga hapsili jednom, a od 1944. Tito sedam puta.

Njegov otac je, kako sa ponosom ističe, Vladimir Šaškijević, kapetan bojnog broda Kraljevske mornarice, zapovednik razarača “Dubrovnik”, koji je na poslednji put, u Marselj, odveo kralja Aleksandra Karađorđevića.

Tokom Drugog rata, kao petnaestogodišnjak, 1944, dobrovoljno se priključio Dražinoj vojsci. Bio je u zatvoru u Glavnjači u ćeliji pored Milana Nedića, a potom na Adi Ciganliji jula 1946. kada je tamo streljan zapovednik kraljevske vojske u otadžbini. O tome je svedočio 2013. pred Vladinom komisijom u Beogradu.

Šaškijević je kao profesor matematike na Univerzitetu u Čikagu ostvario zavidnu akademsku karijeru. Početkom ovog veka, 2002, ponovo se našao u žiži javnosti u Hrvatskoj i Srbiji kada je izabran za predsednika Upravnog odbora naslednika akcionara Srpske banke iz Zagreba, čiju je ogromnu imovinu opljačkala Pavelićeva vlast, a komunisti uzeli od njih i tako nastavili pljačku. Nekretnine, zgrade, hoteli i brodovi akcionara Srpske banke iz Zagreba postali su plen Brozove države od 1945.

On je i autor dvanaest knjiga. Poslednju, “Besnilo Hercegovine zloduh Kroacije”, objavio je pre desetak dana u biblioteci “Metafizika”. Za ovog intelektualca, Jugoslavija, po modelu države kakvu je stvarao kralj Aleksandar, jedina je tvorevina u kojoj mogu biti zadovoljni svi narodi iz regiona, dok je “kroatizam” najveće zlo koje je i ubilo tu državu. Titovu Jugoslaviju naziva “brozovijom” koja nije imala ništa zajedničko sa dubokim, kulturnim i humanim jugoslovenstvom.

JOŠ SE NE ZNA KO JE UBIO KAŠIKOVIĆA * PRE desetak godina objavili ste knjigu o ubistvu srpskog emigranta Nikole Kašikovića 1977. Takozvana srpska emigracija nije bila srećna zbog toga.
- Tu knjigu sam napisao na osnovu dokumenata iz policije Čikaga i FBI. Zvanično, još se ne zna ko je ubio Kašikovića i sedmogodišnju devojčicu Ivanku Milošević, a SNO iz Čikaga i dalje nudi 25.000 dolara za informaciju. Dokazi američkih istražitelja, gde još nije stavljena tačka na slučaj, govore da zločin nije počinila Titova Udba, iako ih je bilo u emigrantskoj SNO. Kašiković je, prema američkim dokumentima, ubijen u obračunu unutar SNO zarad najprizemnijih ciljeva.

* Poslednji put u srpskoj javnosti bili ste 2013. kada ste svedočili o streljanju Draže Mihailovića. Rekli ste da vam je to bila dužnost i čast, a potom ste negodovali...

- Bio sam u zatvoru na Adi Ciganliji kada je general Mihailović streljan. Lično sam ga poznavao. Sa njim sam i večerao 1944. po mom dolasku u redove JuVO, jer je moj otac bio njegov prijatelj, a i komandant Vojnopomorske oblasti JuVO u Boki. Nisam video kada je tog jula 1946. streljan, ali sam čuo hice. Neposredno po Dražinoj likvidaciji čuo sam i priče drugih Brozovih sužnjeva o tome gde je sahranjen i to mesto sam pokazao Komisiji.

* Upravo ste objavili knjigu esej “Besnilo Hercegovine zloduh Kroacije”. U Hrvatskoj ćete zbog nje, u najmanju ruku, biti optuženi za govor mržnje.

- U mom eseju nema mržnje, ali govori o mržnji koja u Kroatima živi kao i 1941. Ja se sećam tog vremena, Jasenovca, zabrane ćirilice, kada se pisalo po zidovima “Srbe na vrbe” i klicalo “Za dom spremni”. Zar Hrvatska i danas ne živi u tom vremenu? Zar Stepinca ne kanoniziraju za sveca? Gro puka u Kroata danas tvrdi da njihova država podjednako baštini i Antu Pavelića, i Tuđmana, i Broza. Kod Kroata danas Jasenovac ne označava nacistički logor, već je to stanje duha. Kroacija se od Tuđmana do danas se nalazi u stanju Jasenovca.

* Teške kvalifikacije izgovarate na račun Hrvata.

- U mojoj knjizi stoji: “Ako Kroat sruši tvoju crkvu ti njegovu ne diraj, čuvaj je. Ne vraćaj zlo zlim jer ćeš postati Kroat. Budi čovek sa Kroatima. Uvek im se u nesreći nađi, priđi i pomozi. Neće proći dugo vremena i oni će shvatiti da si prijatelj jer si duhovno bogat. Shvatiće da su im Srbi a naročito Jugosloveni prijatelji, jer su oni duhovno uzdignuta gospoda dok su im njihovi politikusi i popovi najgori zlotvori”.

* Pišete da su u Kraljevini Hrvati kako su dobijali bolje uslove za život brže postajali Jugosloveni i da je to za njih bilo potom fatalno.

- Ante Pavelić je bio pametniji i dalekovidiji zločinac od Adolfa Hitlera. Shvatio je da Kroati koji ubrzano postaju Jugosloveni u stvari postaju Srbi u širom smislu te reči i on je smislio kako da to zaustavi. Dok je Hitler mislio da može da fizički pobije ceo jevrejski narod ubijajući ih industrijski, Pavelić je znao da to nije moguće sa Srbima i zato se odlučio na najbestijalnije zločine. Snaga Pavelićeve zamisli je ne u zločinu nego u načinu izvršenja. To je ono što je stvorilo nepremostiv jaz između dva naroda. Ustaše su ubijale decu u kolevci, noževima, maljevima, kamama, kopajući jaz koji teško može biti prevaziđen. Srpskom opsadom Vukovara 1991. Pavelić je trijumfovao sa dna pakla. I danas on likuje iz groba u Španiji.

* Tvrdite i da Stepinac nije bio manje zlo od Pavelića.

- Pavelić je od Hitlera dobio nešto nalik na državu, a od pape Pija nešto nalik na priznanje. Lojzika je nastavio tamo gde je Pavelić morao da stane. Nasilna pokrštavanja koja su upisana u hrvatskim katoličkim knjigama nije poništio. Nikad nije obišao neko naselje i ukazao pomoć žrtvama svojih popova. Sa druge strane, sveti otac je shvatio veličinu Pavelićevog pokolja i posle rata ga je spasao od pravde. Fizički pokolj pripada Paveliću, a duh pokolja je delo Pija 12 i Alojzija Stepinca.

* Crnogorce nazivate “Crveni Kroati”. Među njih ste svrstali Miloševića, Karadžića, Mladića, odnosno Vukovar, Srebrenicu, granatiranje Dubrovnika...

- Crnogorci su podvrsta Hercegovaca i u izvesnom su patološkom jedinstvu sa njima. Srbi su se još pre 100 godina uzdigli na stepen jugoslovenstva, a Jugosloveni su humano, radno i hrišćanskim duhom zadojeno društvo. Odavno je Srbija prevazišla uske nacionalne granice, a Crveni Kroati su zagospodarili Srbijom u Miloševićevo vreme i oni su vodili Srbe put Vukovara i Srebrenice. Neprosvećeni, bolesno ambiciozni i surovi, oni možda i nisu shvatili da vode svoj narod u jamu koju im je davno Pavelić iskopao.

* U Srbiji je i danas mnogo onih koji slave Brozovu državu...

- U Hrvatskoj se u “brozoviju” kunu njihovi politikusi. Njima AVNOJ u Jajcu 1943. nije skup isluženih robijaša koji su 1943. mogli predstavljati samo kaznionice u kojima su robijali, već temelj današnje države. Politikusi kod Kroata razumeju da pred Evropom ne mogu danas veličati Pavelića i to ostavljaju pučanstvu. Srbima koji se i danas kunu u “brozoviju” mora biti makar sumnjivo što gro Kroata danas i Pavelića i Lojziku i Budaka i Tita smatra utemeljivačima svoje države. Pametniji Srbi su odavno shvatili ovu hrvatsku prevaru.

* Za Aleksandrovim projektom niko ne žali ni sa jedne strane Save.

- Jugoslavija nije autentično Aleksandrov projekat, već je stvorena Ilirskim pokretom i najviše u Zagrebu. Nju nije uništio Hitler kada je okupirao, nego Ante Pavelić i Broz.

BORBA KOJA TRAJE 13 GODINA

* NALAZITE se na čelu Upravnog odbora potomaka akcionara Srpske banke iz Zagreba...

- Moj deda Stevan Karamata bio je jedan od osnivača i većih deoničara banke. Kada smo se mi, potomci akcionara, prvi put okupili 2001. i 2002. u Zagrebu, Beogradu, odnosno Čikagu, obnovu Srpske banke shvatili smo pre svega kao obnovu srpskog društva. Podsećam, Banku su utemeljili 1895. Jovan Matijević i njegova supruga, a namena je bila pomoć srpskim siročadima, preko udruženja “Privrednik”.

* Deoničari su bili veoma značajni ljudi.

- Da, među njima su bila i dva kraljevska namesnika - Radojko Stanković i Ivo Perović, Jovan Jovanović Zmaj, Simo Matavulj, Marko Car, Ivan Meštrović, Mihailo Pupin, Mihailo Petrović - Mika Alas, familija Nikole Tesle. Biti deoničar Srpske banke je bila dužnost i čast svakog dobrostojećeg Srbina. Skup akcionara Srpske banke je bio u stvari “gornji dom” srpskog društva. U povratak imovine krenuli smo kada smo pomislili da je odlaskom Miloševića i “brozovija” postala prošlost i da se društvo vraća u normalne i civlizacijski uređene tokove. Borba traje više od 13 godina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (27)

POZDRAV

05.07.2015. 12:39

Pozdrav velikom Gospodinu Mihajlu Šaškijeviču - zakonitom, legalnom i legitimnom predstavniku Srpske Banke a.d. Zagreb 1904. Verujem da će sa živućim i naslednim akcionarima da povrati barem "simbolično" svoja prava na otetu imovinu Srpskog naroda u NDH=SRH=RHR U suprotnom, to znači da se "uvođenje ratnog stanja" i Genocid nad Srbima u NDH="eUrh" isplati kao imovinska korist koja se u slučaju "hrvatskih" Srba praktikuje od 1902. Imovina je ogromna- zato je sve pod "velom" tajne Dece Komunizma.

СВЕМИР

05.07.2015. 13:27

Јаме, логори, ратни злочини, асимилација и етничко чишћење над српским народом у 20 веку., јесте оно што је задовољавало моралне немире хрватског друштва. Забрињава чињеница да и у 21 веку. Хрвате узбуђује и озлојеђује помисао на недовољно напуњене јаме и логоре српским стадалницима, стога геноцид јесте оно што је у мислима, духу и физичком бићу хрватског народа. Нажалост ниједан цивилизацијски разговор и договор није могућ, већ само говор силе који једино разумеју.

Павле

05.07.2015. 13:49

Поштовани професоре, ви сте својим одласком у емиграцију, отишли право мечки на рупу-у САДе која их је лепо однеговла и припремила за нови покољ Срба. Слично је урадио и партизан. ген. Пирц, Словенац, када је после шока при откопавању своје жене Српкиње и својих двоје деце у логору Ст. Градишка чупао косу гледајући их обезглављене а не смејући то да слика јер је Броз строго забранио. Ви господине грешите јер смо ми већ седамдесетих година све опростили и баш то је био окидач Хрватима да наставе!

karakorum

05.07.2015. 17:59

@Павле - Nije Amerika nikoga pripremila za nove zločine već VATIKAN i NEMCI!

Milena

06.07.2015. 00:10

@Павле - A ti si bio prisutan tim razgovorima, imaš i magnetofonske snimke i snimljen film sa tonom. Što taj materijal kriješ i još ga nisi objavio nego ga ovde samo spominješ. To nije ni malo lepo od tebe. Stvarno si neka karakondžula.

namcor

05.07.2015. 14:06

jasenovac da mrske uspomene o neljudstvu o zverstvima ustasa kao mali sam bio tamo na ekskursiji i nije mi bilo do sebe!ali ako dizemo istoriju zverstva dizite ih i sa druge strane sta je sa batajnicom?da li je batajnica bila bila zona odmora ili se ona ne spominje?!isto ubiti negde u logoru 100 ili 100 000 zivih dusa isti je zlocin!postujte zrtve a ne pravite sebi reklamu!

Dejanbg

05.07.2015. 17:44

@namcor - Upireš prstom na Srbiju a ne primećuješ da tvoja 4 prsta pokazuju na tebe. Srbija , za razliku od Hrvatske, tokom Drgog rata nije imala svoju vlast nego je bila okupirana teritorija za razliku od Hrvatske u kojoj su Nemci dočekani cvećem. Osim toga, logori smrti su bili na Starom sajmištu ( Novi Beograd) a to je bila teritorija NDH sa sve hrvatskim stražarima i dželatima.

ACA BG

05.07.2015. 19:09

@namcor - Namćore, čovek vrlo jasno kaže da je Miloševićevska politika upravo pobeda Pavelića! Da je on još onda i projektovao toliki i nepremostivi jaz! Ni u jednom momentu se ne osporava Batajnica! Činjenica je da je i jedna jedina žrtva rata mnogo! Ali 100 i 100.000 nije i ne može biti isto! A naročito ne 700.000 !!!!!!Nije isto ubiti 2-3 hiljade naoružanih terorista kao i ubiti na desetine hiljada dece!!! NIJE I NE MOŽE BITI ISTO!!!

@@@

05.07.2015. 14:09

Apsolutno ste u pravu gospodine Siskijevic..Za navedenu grupu ljudi ili prikaza i njihova "dela" nemoze biti nadlezan ni jedan zemaljski sud jer ne postoji pravna nauka koja bi mogla da tretira tu patologiju...Boziji Strasni sud je jedini koji je nadlezan..Hvala Gospodu..

stevan

05.07.2015. 14:10

bravo novosti na clanku. gospodine mihajlo svaka vam cast sto ste se setili jasenovca dok sam ziv necu razumeti velike sile sto podrzavaju hrvatsku i njoj slicne koje ne priznaju zlocine i danas vode istu politiku. razumem zasto ne podrzavaju srbiju. vecina srba su jos uvek nalonjeni komunizmu.ta vlast bi uradila sve da ostane na vlasti.

Jole

06.07.2015. 00:18

@stevan - Stevane, da nisi gucnuo koju preko mere kad pišeš "većina Srba su još uvek naklonjeni komunizmu". Gde si ih brojao kad znaš tu većinu? Ja ih vidim sa sve onima iz bivših zemalja Juge kada se na dan Titovo izmišljenog rodjen-dana skupe "u kući korova", a ima kolko da se napune nekoliko autobusa.

Kole

05.07.2015. 14:46

Gospodin Mihajlo Šaškijevič je sin ruskog belogardejskog emigranta Vladimira i majke Srpkinje. Nažalost, sve je tačno što gospodin Šaškijevič kaže. A, Broz je bio najveći opsenar s polovine XX veka. Najveći prikriveni antisrbin, Napolje s tzv. kućom cveća iz Beograda.

Михаило Шашкијевић

05.07.2015. 20:23

@Kole - Кућа корова.Никако напоље него на бубањ.Барем да и од њега падне нека пара.Shaskevich@aol.com(773) 238-7785 usa

Valjevac

05.07.2015. 14:49

Bivsoj drugoj zeni mog pradeda, koja je rodom iz Prijedora, ustase su na oci ubile cetvoro dece. Najmladje je bila beba, uzeli su joj iz narucja i nabili na bajonet. Ta prica je 10000% istina. Ona je zivela posle rata u Beogradu, umrla je pre 20 godina. To je sve sto imam da kazem o Hrvatima, i dok sam ziv moja deca ce znati tu istinu.

xxxyyy

05.07.2015. 19:14

@xo - Jer mu se tako može! Uopšte ne priča najviše o banci, čak je napomenuo da bi ta obnova i povraćaj u stvari bila OBNOVA SRPSKOG DRUŠTVA!

Tufe

05.07.2015. 14:54

Sve što ste rakli sve bih i ja potpisao ovog trenutka.Šteta što je članak kratak , nadam se da ćete objaviti i nešto duže (knjigu). Nije čudo sa ste matematičar, Problem je što naše vreme prolazi a nismo mlađe naučili. dipl.img.Milutin Tufegdzic elektroinžinjer

ranko75

05.07.2015. 15:06

Tu je toliko udrobljeno,da svako moze naci mnogo toga sta mu se svidja i ne svidja jos i vise.

Slavko

05.07.2015. 16:11

“Ako Kroat sruši tvoju crkvu ti njegovu ne diraj, čuvaj je. Ne vraćaj zlo zlim jer ćeš postati Kroat". Parafraza moje misli da Srbi koji se koriste metodama ustasa nisu nista drugo nego ustase. Ako neko shvata razmer ustaskog zla a iproizvodi isto takvo zlo u ime srpstva, on je ustasa.

4c

06.07.2015. 04:04

@Slavko - Vecu glupost od te fraze njesam cuo poodavno.Jedini nacin je da oni shvate da ne smiju nekaznjeno masakrirati Srbe je da ustasama budemo ustase,da osvetimo sve i jedan srpski zivot i spasimo djecu od unistenja i nestajanja.Kolika je ta izjava nerazumna govori i cinjenica da im se oprostilo za zlodjela u prvom i drugom svjetskom i vidimo kako je to zavrsilo 90ih

Михаило Шашкијевић

05.07.2015. 20:15

Поштовни читаоци да не буде забуне. Мој отац Владимир Шашкијевић (1895-1963) је роћен у Рајевом Селу крај Жупање од оца посрбљеног Украјинца из Будимпеште и мајке Хрватице (у оно време).Ко жели да зна више о мом "пореклу" може сободно да ми се обрати. Књига о којој је реч је "Беснило Херцеговине - Злодух Кроације" у издању Метафизике и налази се у продаји.С поштовањемMichael Shaskevich9056 South Pleasant AvenueChicago, Illinois 60643-6010(773) 238-7785 USAshaskevich@aol.com

stevan

06.07.2015. 02:32

@Михаило Шашкијевић - postovani gospodine mihailo.vasa otvorenost i spremnost da odgovorite na sako pitanje je za svaku pohvalu . ko su vam majka otac poreklom nije vazno. vazno je da ste vi covek za postovanje . vase zalaganje za istinu je za svaku pohvalu. mi smo srbi srasno izigran narod.velike sile rade samo kako njima odgovara.nije ih briga ko je ostecena strana nepravedno.

cx

05.07.2015. 21:01

Molio bi profesora matematike da mi eventualno napise kako to da je ostvario zavidnu matematicku karijeru u Chicagu , kada u relevantnim bazama nisam naisao na niti jedan njegovi rad. Mozda je tu karijeru ostvario samo kao pedagog ili ima nesto pod drugacijim prezimenom.

Radomir

04.08.2015. 03:15

@cx - profesori su u glavnom predavaci, ucitelji a ne naucnici.ako trazite naucnika u matematici dacu vam ime mog pokojnog kuma, zorana pop stojanovica ali ni doktori matematike ne razumeju matematiku vrhunskih naucnika u polju matematika. jos jedan srbin u tom polju bio je isto pokojni bogdan bajsanski.. obojica stvarali u usa jer su u brozoslaviji bili nepodobni.

4c

06.07.2015. 03:57

'Буди човек са Кроатима. Увек им се у несрећи нађи, приђи и помози. Неће проћи дуго времена и они ће схватити да си пријатељ јер си духовно богат. Схватиће да су им Срби а нарочито Југословени пријатељи”.,...eto ti srpskog" intelektualca",zbog ovakvih se i desio genocid i etnicko ciscenje.Zato me i ne cudi da u Servilu, prakticki ,ustaski dom stoji uz cetnicki klub.