Kopnena zona bezbednosti: “Budno oko“ slepo zbog - besparice
03. 09. 2014. u 21:50
Pogibija žandrama aktuelizuje uvođenje senzorskog sistema za kontrolu na jugu Srbije. Projekat „Presek“, delo domaćih stručnjaka, omogućava da se u realnom vremenu registruje i kad padne grana sa drveta
SPREČAVANjE prelivanja kriminalnih aktivnosti sa Kosmeta, krijumčarenja oružja, droge i belog roblja, uz smanjivanje prisustva oružanih snaga u Kopnenoj zoni bezbednosti - bio je zadatak projekta „Presek“, koji nikada nije zaživeo na jugu centralne Srbije. Multisenzorski sistem za kontrolu i bezbednosnu zaštitu administrativne linije sa KiM, savremeni projekat srpske pameti kojeg se ne bi postideli ni SAD, Rusija ili Izrael, zvanično nije realizovan zbog - nedostatka para.
Posle prošlonedeljnog ubistva žandarma Stevana Sinđelića u KZB, ponovo se aktuelizuje ovaj sistem zaštite administrativne linije koji, između ostalog, može da zašititi živote pripadnika srpskih snaga bezbednosti. A, i suma od oko 350.000 evra, koliko bi koštala realizacija „Preseka“, nije toliko velika, kada se zna koje efetke bi imalo ovo „budno oko“, sa informacijama sa terena u realnom vremenu.
Inicijativu za osavremenjavanje sistema kontrole KZB pokrenulo je februara 2002. godine Koordinaciono telo za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa. Projekat su, pod patronatom Vojnotehničkog instituta, osmislili i izradili stručnjaci i specijalisti Vojske, Ministarstva odbrane, MUP-a, ali i profesori i inženjeri Elektronskog fakulteta i Elektronske industrije u Nišu.
Bilo je planirano da kompletan sistem kontrole pokrije i štiti administrativnu liniju sa Kosovom u dužini od 478 kilometara. „Presek“ je trebalo da bude povezan regionalno, sa centrom na Kopaoniku i sa nacionalnim sistemom koji bi bio postavljen u Beogradu.
„Presek“, uprošćeno, može preko senzora da identifikuje svaki događaj na terenu, pa makar pala i grana ili prošla neka životinja.
- Sistem detektuje seizmičke vibracije - objašnjava dr Vlastimir Pavlović, profesor niškog Elektronskog fakulteta, učesnik u ovom projektu. - Kod „Preseka“ ne postoji dilema „ima-nema“, on evidentira svaki događaj. Sisetem je pripreman jako dugo i predstavlja inteligenti sistem odbrane, koji dojavljuje pravu situaciju na terenu. Pokazalo se da radi u svim vremenskim uslovima i da je nepogrešiv.
Obuka za rad na „Preseku“ gotovo da nije ni potrebna, jer je rukovanje mobilnim telefonom komplikovanije. A spektar mogućnosti i upotrebe sistema su velike, ne samo za potrebe snaga bezbednosti.
Priprema projekta multisenzorskog sistema koštao je tek 60.000 evra. Koordinaciono telo za jug Srbije imalo je u međuvremenu ponudu iz inostranstva da kupi sistem (bez opreme) za 700.000 evra. Kada su, međutim, pogledali ponudu, sa timom za izradu tehničkog projekta zaključili su da je isti kao naš sistem.
„Budno oko“ je predviđalo i radarsku i termovizijsku kontrolu, garantovao bi bezbednost celokupnog stanovništva u KZB, a bilo je planirano da bude kompatibilan sa sistemom Kfora na Kosmetu.

Projekat za identifikaciju kretanja „Presek“ ocenjen je pre desetak godina najvišim ocenama vojske i žandarmerije, ali i političara. Potom je, međutim, usledilo iznajmljivanje špijunskog satelita od izraelske firme „Imidžset“, koji je mogao svojim snimcima da pokrije i Kosovo i Metohiju. A satelit je slao fotografije sa terena posle 24 sata, koje su bile beskorisne. Krajem 2006. predsednik Odbora za bezbednost Koordinacinog tela za jug Srbije Ninoslav Krstić javno je pitao zašto da gledaju slike, kada ne mogu da reaguju na prostoru KiM, što se i pokazalo marta 2004. godine.
INOVACIJA, PA REALIZACIJA
CENA našeg sistema za kontrolu i zaštitu administrativne linije sa Kosovom je bila samo jedan odsto od zakupa izraelskog satelita! Projekat izrađen prošle decenije, sada bi mogao da se inovira a jedna niška privatna firma spremna je da „Presek“ kompletno realizuje.
radojko
03.09.2014. 22:02
Nista dajte broj telefona na koji cemo slati sms poruke za pomoc sistemu za granicu.Pomoci ce narod kad vec ne mogu nasi tajkuni.nas narod nas je uvek i branio.Uvek sam uvek .
Naplatite silne milione evra poreskog duga od tajkuna i eto novca za finansiranje projekta. Da nasi ljudi ne gube glave zalud.
Onaj koji zna sta je terorizam i zasta se oni zalazu, mislim da ke ovo slaba preventiva. Na albanski Terorizam mora da se odgovori adekvatno i ostro. Stanovnistvo albansko sa juga Srbije im pruza punu podrsku pa to vam govori i Riza Halimi u sred skupstine u Beogradu. Velika je zabluda da se oni zovu sumokradice i jos veca zabluda ako neko misli da ce se oni smiriti. Jug Srbije se mora vojno resiti, ane kao sto smo resili problem KiM pokerovali smo na diplomatiju.
Dokle će postojati "Kopnena zona bezbednosti"? Koga naši rukovodioci trebaju pitati kada će deo teritorije zemlje Srbije a koji nije deo Kosova biti slobodan za kretanje naših građana, policajac i vojske. To je naša zemlja po svim zakonima.
Slican sistem koji otkriva seizmicke talase ali dosta manji koriste jedinice NATO-a za svoje baze ,koristen je u okolini Sarajeva 1995 tada nije uparivan sa termoviziskim kamerama.Bilo bi super da se to odradi.
Komentari (27)