Izmene srpskog ustava prema mustri iz EU
16. 02. 2014. u 19:10
Otkad je proglašen aktuelni najviši pravni akt, traje polemika koje njegove delove treba menjati, jer se raspetljava kosovski čvor i trasira novi put Srbije
KAKO se raspetljavao kosovski čvor i trasirao put ka Evropi, tako se „otvarao“ aktuelni Ustav Srbije. Citirali su ga i oni koji bi ga menjali od samih korica do onih koji ne bi ni slovo menjali. Ovi prvi su sve glasniji.
Otkad je postignut Briselski sporazum i Srbija formalno otpočela pregovore sa EU, zagovornici ustavnih promena sada se pozivaju i na te promenjene okolnosti. Uprkos vrlo šarenoj listi predloga, svi su gotovo jednoglasni da treba postići širok konsenzus i o „jednom trošku“ izbrisati i dopisati sve što treba. A traži se: smanjivanje broja poslanika, izmene oko finansiranja Vojvodine, promene odredaba o manjinskim pravima, izbornom sistemu, regionalizaciji, pravosuđu...
Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević zastupa stav da Ustav treba menjati, ali ujedno poziva na oprez:
- Jesam za promene, ali ne po cenu odricanja od dela teritorije. Toliku cenu nije platila nijedna članica EU.
Lider DSS Vojislav Koštunica smatra da su ustavne promene upravo uvertira u takav scenario i ukazuje da niko nikada nije naveo nijedan argumet koji bi ukazivao da je Ustav na bilo koji način prepreka napretku države:
- Njegova izmena se traži da bi se najpre otelo Kosovo, a potom Vojvodina i drugi delove zemlje. U tom planu za razbijanje Srbije potrebno je najpre napraviti bilo kakvu, pa i najmanju promenu Ustava, a onda bi usledila prava promena koja se, pre svega, odnosi na izbacivanje preambule.
Upravo preambula, po kojoj su Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, izaziva najveće polemike. Tanja Miščević, šef pregovaračkog tima Beograda sa EU, međutim, tvrdi da taj deo Ustava nije na „evropskom stolu“:
- Sve države koja ulaze u EU moraju da usklade ustave sa evropskim zakonodavstvom. Priznavanje nezavisnosti KiM ili preambula uopšte nisu tema među zvaničnicima. A, ni među samim članicama ne postoji jedinstvo oko tog pitanja.
Ivošević objašnjava da su promene Ustava neophodne zato što je donet na brzinu, što su ga pratile sumnje oko regularnosti referenduma, zato što ima mnogo grešaka, čak i gramatičkih... Kao primer, on navodi da je za skidanje imuniteta Vlade, po jednoj odredbi, zadužena upravo Vlada, dok je po drugoj to dužnost parlamenta:
- Uopšte nije pristojno da u jednoj uređenoj zemlji najviši pravni akt ima toliko grešaka. Ali, sve dok je na snazi, moramo ga primenjivati sa svim njegovim manama.
Tanja Miščević ukazuje da, kada je reč o evropskim integracijama, ima još dosta vremena za promenu Ustava:
- Usklađivanje sa evropskim normama može da se radi sve do pred sam ulazak u EU. To znači da bi mogao da se organizuje istovremeno referendum i o članstvu i o Ustavu. Dotad može da se precizno utvrdi šta je sve potrebno izmeniti, jer ne menja se najviši državni akt malo-malo.
Nacionalom strategijom reforme pravosuđa 2013-2018. već je predviđeno razmatranje promena Ustava.
- Proces evrointegracija zahteva značajno unapređenje kvaliteta i efikasnosti pravde, kao i nezavisnosti, odgovornosti i stručnosti nosilaca pravosudnih funkcija - kaže za „Novosti“ pomoćnik ministra pravde i šef pregovaračke grupe za Poglavlje 23 Čedomir Backović. - Zato je Komisija za sprovođenje strategije formirala radnu grupu za razmatranje ustavnih promena koju čine četiri univerzitetska profesora ustavnog prava, kao i predstavnici sudija, tužilaca i Ministarstva pravde.
Milica
16.02.2014. 19:51
Međunarodna zajednica zagovara promenu Ustava Srbije , aludirajući da će se izbaciti preambula o Kosovu , smatrajući da ćemo onda priznati nezavisnost Kosova. Mora im jednom za svagda biti jasno da Srbije nikada neće priznati nezavisnost Kosova i da će ovek ta pokrajina biti deo teritorije Srbije.
@Milica - Nece Kosovo biti opet Srbija dokle god ne promjenimo nacionalnu svijest. Dobro kazu gore navedeni komentari, narod je stoka! Mozes ga gaziti i pljuvati. Politicari se izdajnicki ponasaju zato sto taj isti nazovi narod to dopusta.
Odricati se delova svoje teritorije zarad magle zvane "put u EU" je kolektivno ludilo. Ustav je poslednja brana komadanju zemlje.
Ako ce to da budu ove promene ustava koje traze Tadic i Canak bolje i da nemamo drzavu.
@ranko - Nešto mi nije jasno ko traži promenu ustava Tadić ili Vučić nemojte svoje sujete i bolesti da prenosite na narod i stvarate strah.
Komentari (39)