I građani pišu poternice

B. PUZOVIĆ - I. MIĆEVIĆ

04. 11. 2013. u 21:20

Objavljivanje slika dilera droge u Lazarevcu izazvalo brojne oprečne reakcije. Delovanje građana je opomena državi da mora da prestane da žmuri na očigledne probleme

Nezadovoljni „mlakom“ reakcijom institucija, građani su ponovo pravdu preuzeli u svoje ruke. Lazarevčani, okupljeni u udruženju „Sveti Sava“ objavili su fotografije i imena 32 lokalna dilera droge na „fejsbuku“. Prethodila je, kažu, ozbiljna istraga, pa na „poternici“ nema nevinih.

Da je reč o ozbiljnoj opomeni državi, smatra prof. dr Dobrivoje Radovanović, kriminolog. Ovo je, kaže, jedna vrsta društvene samozaštite sa kakvom se odavno nismo sreli.

- Ne treba se mnogo čuditi potezu građana Lazarevca. Njihovo delovanje je opomena državi da mora da prestane da žmuri - smatra prof. Radovanović. - U situaciji kada je država nemoćna u borbi sa narkoticima, kada su mnogi zaposleni u policiji, u državnoj upravi, nažalost, i u školama umešani u trgovinu drogom, građani moraju sami da zaštite decu. Oni imaju pravo da se samoorganizuju, ali samo dotle dok je cilj toga da se skrene pažnja na problem i opomene država da počne ozbiljno da radi.

Sve izvan toga je, dodaje, protivzakonito.

U skladu sa zakonima ili ne, Lazarevčani kažu da nisu imali drugog načina da se bore protiv dilera koji truju decu. Dok ih nisu raskrinkali, kažu, droga se u Lazarevcu prodavala na svakom ćošku.

PORAST KRIMINALA Škole imaju privatno obezbeđenje i školske policajce. O 200.000 beogradskih đaka, na primer, brine 200 školskih policajaca. Iz MUP-a su na početku školske godine upozorili i na porast kriminala među đacima, kao i na sve češću upotrebu sintetičkih droga.

Osim imena, na fejsbuk-stranici Udruženja „Sveti Sava“ osvanule su fotografije prodavaca droge, adrese, precizni načini delovanja, vrbovanja žrtava, kao i koje vrste narkotika diluju.

- Pre otvaranja stranice, građanima Lazarevca delili smo takozvanu Crnu knjigu broj jedan, sa imenima i fotografijama dilera, da se zna ko truje mlade - kažu u „Svetom Savi“. - Jednostavno, bili smo ogorčeni zbog narkotika na ulicama i nemoći nadležnih da tome stanu na put. Objavljujemo isključivo apsolutno proverene informacije o dilerima, jer ne želimo da bilo ko eventualno bude bez razloga na tom sramnom spisku.

Dok lokalna policija upozorava da im ovakvi potezi donekle otežavaju rad, jer kad osvanu na javnim mrežama dileri menjaju način rada ili se privremeno pritaje, građani Lazarevca listom podržavaju akciju Udruženja građana „Sveti Sava“. Na fejsbuk-profilu, koji do sada ima oko 5.000 lajkova, svi komentari hvale poteze hrabrih Lazarevčana i porede ih sa - legendarnim Eliotom Nesom!

- Nadamo se da će ovakvi pokreti i udruženja da se pojave i u drugim gradovima, jer su mladi širom Srbije na udaru narko-dilera - kaže žitelj Lazarevca čiji je sin bio zavisnik od heroina.

Iz udruženja poručuju da će uskoro raskrinkati i dilersku mrežu u Lajkovcu. A da su dileri odavno prekoračila školski prag, sve je više i nesumnjivih dokaza. Ovog proleća đak narkoman u Padinskoj Skeli ubio je profesora fizičkog - dilera, zbog duga za drogu. R. M., profesor jedne beogradske gimnazije, uhapšen je jer je „rasturao“ heroin, a i sam je zavisnik. Nastavnica biologije iz Niša, sa narkomanskim stažom od 15 godina, osuđena je za posedovanje droge... A problem je, kažu upućeni, poprimio mnogo veće razmere od onoga što javnost zna.

I upravo zbog toga, u Sindikatu radnika u prosveti Srbije kažu da je reakcija roditelja opravdana i očekivana, jer nema dovoljno odlučnih poteza policije, ali i uprave škola da dilere uhapse ili oteraju od školskih dvorišta.

- Javna je tajna da se po ćoškovima dvorišta mogu pronaći špricevi i igle. O tome bi trebalo da brinu obezbeđenje, školski policajci i uprava škole - napominje Slobodan Brajković, predsednik sindikata. - Kad sve to zakaže, logično je da se aktiviraju roditelji.

Bolje, dodaje on, da na ovakav način, nego tek kada deca uđu u svet droge i kriminala.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (22)

boba

04.11.2013. 22:23

Zalosno je sto policija cuti na sva ova desavanja, verovatno iz razloga sto u svojim redovima ima najvece dilere.Podrzavam gradjane koji su ovo objavili, kad bi u svim mestima ucinili isto, mislim da bi i drzava morala nesto preduzeti.Javna je tajna da policija sve zna, ali nista ne preduzima, zato gradjani, samo napred u ovakvim poduhvatima,pa valda ce i nadlezni u drzavi morati da reaguju.

Ivica

05.11.2013. 01:25

Policiji ovakvo delovanje građana otežava rad ali ne zbog menjanja taktike kako kažu u policiji,jer ovi ne diluju drogu od juče već zato što ih građani na taj način primoravaju da urade nešto.Verujem da je policiji teško,mnogi od njih su na platnom spisku dilera !

Mica iz Pakasnice ...

05.11.2013. 07:19

Kakvo ometanje? Kakvo pritajivanje? Pa godinama se to radi. Do sada bi ih i corav uhvatio da je hteo ..

RRPANTELA

05.11.2013. 08:32

Konacno su nasi ljudi dosli svesti. Drzava je ili u dilu sa narko mafijom ili nema snage da ista konkretno uradi. Zato svi mi gradjani koji smo direktno pogodjeni ovim zlom moramo da se ujedinimo i sami preduzmemo konkretne poteze. U svakom nasem gradu se zna ko se cime bavi. Objaviti im fotografije i tacne adrese kao i fotografije porodice. Ako ugrozavaju tudju porodicu moraju rizikovati i svoje porodice. To je pravi potez, jer nema nasilja. Takvi ljudi nemaju nikakva prava u zajednici.

naissus

05.11.2013. 08:37

Da vidimo gde su sada Vucic i Dacic i sta ce da se uradi povodom ovoga/Svedoka ocito ima, znaci hapsi!

boba

05.11.2013. 13:10

@naissus - Dacic bi trebalo da se oglasi povodom ovoga, njegova krivica je najveca, a i Vucic i ostali, jer ovo je uzelo maha, kad su gradjani morali da intervenisu.Pokazite se ministri sada na delu!!!

Jo Alex

05.11.2013. 08:45

Svaka cast ! Samo nastavite tako, dajete odlican primer svim roditeljima u Srbiji. U svim gradovima, manjim mestima, mesnim zajednicama, skolama, treba da postoje ista udruzenja, grupe, koje ce se baviti decom i mladima i njihovom zastitom !

ccc

05.11.2013. 09:18

Kada od policije nema vajde, gradjani moraju da uzmu stvar u svoje ruke! Zatvoricemo grad dok ne ocistimo talog!

zoks

05.11.2013. 09:34

Koja crna drzava!?Srbija nije drzava nego protektorat amerikanosa,i vi sada mislite da ta nazovi drzava sme nesto da uradi protiv svojih nalogodavaca amerikanosa,kad zna svako ko ne pase travu da su amerikanosi najveci kako potrosaci tako i distributeri svakojakih droga po celom svetuO kakvoj crnoj drzavi vi pricate?Kakva je to drzava kojoj strani ambasadori vode politiku,kako unutrasnju tako i spoljnu!?

Roditelj

05.11.2013. 10:59

Problem je deo policije koji je u dilu sa narkodilerima, to je svima jasno, ali niko nema petlju da ih pohapsi.

Cru

05.11.2013. 11:01

Nisu dileri krivi što se ljudi drogiraju. Ljudi to biraju za sebe, a dileri im samo isporučuju traženu robu. Ovde su, čini mi se, malo (više) zamenjene činjenice. Edukacija i svesnost dece i odraslih treba da bude na znatno višem nivou, kako bi se narkomanija smanjila. Ako mislite da će proterivanjem i zatvaranjem dilera da se smanji narkomanija - grešite opasno.

sale

05.11.2013. 11:10

Protivzakonito? O kom to zakonu govorite? O onom istom, po kome bi navedene individue trebalo odavno da su iza resetaka? Samoorganizovanje je ne samo potrebno nego i neophodno!

baba Simana

05.11.2013. 15:09

Svi znamo da policija stiti glavne bosove droge u Srbiji nemoj da se pravimo neobavesteni. Dacic je sa takvima pio kafu.

sveto k

05.11.2013. 15:18

Novi dokaz da je kriminal duboko ukorenjen u strukture vlasti a posebo policije koju vodi nezamenjivi pod nadimkom "Koferce"? Da li su vlast i kriminal zagrljeni?

Građanin

05.11.2013. 15:31

Dobro bi bilo kada bi građani Lazarevca (a i drugih gradova) počeli da izdaju javne poternice i za policajce za koje mogu da dokažu da su upleteni u rasturanje droge! Jer da nije takvih policajaca, ne bi bilo ni toliko nedodirljivih trgovaca drogom. Možda bi posle takvih akcija i ministar Dačić najzad shvatio da mu je policija iznutra trula i da što pre treba da je reformiše.

Junkhead

05.11.2013. 17:17

@Građanin - Da, ministar Dacic zaista nema pojma sta se desava u policiji... Droge je bilo i bice, dokle god bude ljudske pohlepe, srebroljublja i bezakonja. Nema od ovog posla nista, bojim se da je ovo samo kontraproduktivno...

anonimo

05.11.2013. 16:04

Ideja je odlicna da gradjani preduzmu raskrinkavanje i treba da se nastavi gde god se tako nesto desava ,pisanjem letaka i internetom ,

Čobanin

05.11.2013. 23:32

Voleo bih da je ovo raskrinkavanje, ali mi se čini da je samo čišćenje teritorije...

tico

06.11.2013. 01:22

nema od toga nista bojim se ja,nacepicete nekoga ko vam nece ostati duzan ,te dobiti po tamburi i gotovo. kad bi policija reagovala na to sto neko kaci po drustvenim mrezama sumnjive mu likove gde bi tu hapsenjima bio kraj. sad npr ja nazovem policiju i prijavim ili postavim sliku neke osobe koja mi se ne svidja i oni bi trebali da ga uhapse. ja iskreno verujem vama i mislim da su vam namere dobre ali... mislim ja da nema niko prava javno da blati drugoga samo zato sto mu je ovaj sumnjiv

xilo

07.11.2013. 19:06

Dileri su prolazni ali ko je iznad njih,ko ih štiti,zar građani bolje znaju od policije,šta onda policija radi?????? I tako dalje,i tako dalje sa pitanjima a odgovora nema!!!!