Profesor Kocić: Nije greška već marketinški trik

Tanjug

11. 07. 2013. u 12:00

Profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu izjavio je da unošenje dela izmišljenog teksta sa satiričnog portala "njuz.net" nije greška već marketinški trik

KRAGUJEVAC - Profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Milan Kocić izjavio je danas da unošenje dela izmišljenog teksta sa satiričnog portala "njuz.net" na 302. strani autorskog udžbenika "Direktni marketing" nije greška već marketinški trik koji su, kako je naglasio, najbolji studenti shvatili.

"Moja želja je bila da sjajni studenti, koji znaju šta je marketinški trik, prepoznaju da taj izvor nije akademski, a oni koji nisu baš na pravi način shvatili moju želju, da pokušaju da procene šta je to što treba saopštiti na ispitu, a šta ne treba", izjavio je Kocić novinarima u Kragujevcu.

Profesor je rekao da objavljivanje "sporne" stranice ne smatra medijskim linčom, kako neki ocenjuju, već kao novinarsku znatiželju da se istraži nešto što se možda iz nečije vizure potkralo kao greška.

"Upravo slučaj ovog mladog gospodina (studenta), koji je objavio stranicu, a ne bih želeo da ga imenujem zbog njegovog integriteta, dokazuje da je ova problematika jako interesantna i da je on pomalo naseo na taj moj trik i želju, rekao je profesor i naveo da je student koji je objavio spornu stranicu ranije položio ispit ocenom šest.

Profesor Kocić je naveo da u svojoj biografiji nema ni jednu mrlju i da juče nije davao izjave jer je, kako je rekao, bio zaprepašćen "tolikom medijskom ujdurmom".

"Smatram da to možda i jeste neka vrsta nečega što medije treba da zaitneresuje, ali ne i da se tolika pompa oko toga podigne. Miislim da je mladi čovek u docentskom zvanju teško mogao juče da reaguje na pravi način saopšti šta se to desilo", rekao je Kocić koji ima zvanje docenta.

Dekan Ekonomskog fakulteta Verica Babić izjavila je da je knjigu izdao Ekonomski fakultet, a da su recenzenti troje profesora, stručnih u toj užoj naučnoj oblasti.

"Profesor Kocić je vro uspešan u karijeri i do zvanja docenta je došao zahvaljujući velikom radu i usavršavanju. Izuzetno je posvećen radu sa studentima, a o tome najbolji govori podrška Studentskog parlamenta i studenata", rekla je Babićeva.

Ona je dodala "da o udžbeniku i o tome šta je to direktni marketing najbolje govore poslednja 24 sata".

Predsednik Unije studenta Ekonomskog fakulteta Nedeljko Mišić novinarima je rekao da svi studenti podržavaju profesora Kocića.

"Profesor nije simbol površnosti - to najbolje znaju studenti kojima je predavao. Profesor je kvalitetan i pruža maksimalnu podršku studentima ", rekao je Mišić i naveo da je za samo sat vremena vise od 600 studenata potpisalo podršku profesoru.

Mišić je naveo da su predavanja profesora Kocića najposećenija, a da su mu studenti važni potvrđuje i današnji dan u kojem je, uprkos pritisku medija, ima tri diplomska rada u kojima je bio mentor.

STUDENTI PODRŽALI PROFESORA

Studentski parlament Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu i Udruženje studenata te visokoobrazovne ustanove dali su danas bezuslovnu podršku profesoru Milanu Kociću, ističući da je on jedan od najboljih na tom fakultetu, omiljen i među studentima i među kolegama.

Profesor Kocić je u udžbeniku "Direktni marketing", objavljenom ove godine, kao releventan podatak na strani 302 naveo deo izmišljene vesti satiričnog portala "njuz.net" o odluci kompanije Fejsbuk, a informacija o tome juče je preplavila društvene mreže i medije.

"Greška nastala citiranjem sajta njuz.net, koja je nažalost posledica interneta kao najdinamičnijeg medija, na kome vrlo često može doći do pogrešnog tumačenja i nerazumevanja, ni na koji način ne dovodi u pitanje stručnost profesora Kocića, kao ni njegove pedagoške, niti etičke vrline", navedeno je u saopštenju u kome se naglašava da je "izuzimajući taj deo, udžbenik utemeljen na validnim podacima iz te naučne oblasti".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Ilija

11.07.2013. 12:26

Zbog ovakvog neznanja (ovo nije greška ili propust) može se izgubiti posao u normalinim zemljama. Doduše, u normalnim zemljama nem ani ovakvih studenata - uvlakača.

Miha

11.07.2013. 12:28

Niko ne dovodi u pitanje njegovu strucnost i etiku, ali se postavlja jedno bitno pitanje - da li profesor pisao tu knjigu ili je imao "pomagace", kakva je ozbiljnost fakulteta kad ovakva "greskica" prodje recenziju?

miki

11.07.2013. 13:25

Lepo. Slazem se sa tim da pored profesorovog imena u novinama treba da budu reci hvale a posto novine do sada nisu pratile rad profesora i nisu ga hvalile za postignute uspehe, ne moraju sada da na malim greskama prave senzacijske vesti i da na tome zaradjuju i privlace paznju na sebe. Nisu zasluzile da ga na bilo koji nacin spominju.

Savka

11.07.2013. 14:23

meni ovo mirise na pisanje udzbenika na osnovu materijala koji su studenti po zadatku napabircili izmedju ostalog i po netu. ne mogu da verujem da univerizitetski profesor moze ovoliko da se prevari. svaka cast za marketing i odbranu kolega i studenata. ovo je cista bruka.

Miha

11.07.2013. 15:11

I sad ko koga ovde laze? Docent kaze da je trik koji su "najbolji studenti" shvatili. Ti "najbolji studenti" brane docenta i kazu da je greska koja se ipak potkrala. Logika kaze da oni koji ga brane nisu shvatili. Najjaca je izjava dekana fakulteta, troje "strucnih" recenzenata... Pa sastavite se ljudi, bolje da ste cutali nego ovo bezuspesno pokusali da predstavite kao marketing fakulteta.

kragujevcanin

11.07.2013. 15:22

studirao sam i zavrsio ekonomski fakultet u kragujevcu. e da se samo ovo radi pa kamo lepe srece. koliko profesora drzi tezge po drugim privatnim fakultetima, kolike su im plate, prijave ispita, to su samo neke od interesantnih tema....

Ja mu verujem

11.07.2013. 16:08

Nesto slicno je izjavio i Dragan Markovic Palma posle javnog izrazavanja zaljenja sto nije moga da uzivo slusa Betovena jer cale i keva nisu hteli da ga puste na koncert.

Tijana

11.07.2013. 16:31

Jos jednom je pokazao da mu mnogi nisu ni za nokat malog prsta! Svaka cast profesore! Ostanite takav kakav jeste, jer ste najbolji! :)

Saša

16.07.2013. 13:44

@Tijana - Greške se dešavaju. Čak i ovako krupne kao što je ovo sa njuz.net i scribd.com. Ono što je tužnije od greške je objašnjenje. Marketinški trik?! Uvreda za razum! I njega i recezente udžbenika treba na određen način kazniti.

pero

11.07.2013. 21:09

Leele, što bi rekli u nekim našim domaćim serijama. Citirao sajt njuz.net ? Čak i u šali ? Nije valjda stvarno citirao taj sajt ? To je bio trik ? Pa da, ali onih koji su pravili te "vesti", a ne onoga ko ih je "preuzeo".

Sacha

12.07.2013. 08:22

Svako moze da se "oklizne" pa i poznati profesor. Ali ovakvo objasnjenje, pa jos i omalovazavanje kredibiliteta doticnog studenta otkrivajuci njegovu jadnu sesticu nije bas akademski. Secam se da je postojao predmeta: Sociologija - Nauka o drustvu. Gde smo ucili i o tehnokratiji. Posmatrajuci Srbiju danas, nase profesore i strucnjake polako pocinjem da kapiram o cemu je rec. Zivimo u zemlji sa najvise "strucnjaka" a nema pas zasta da nas ujede.

Jezivo

12.07.2013. 08:54

Profesor: "neka vrsta nečega" Student: "Profesor je kvalitetan i pruža maksimalnu podršku studentima " Ovaj kragujevački univerzitet je stvarno kvalitetan, a i studenti su mu maksimalni.

Prosvetar

12.07.2013. 11:25

Jadna i infantilna reakcija kojom se sam diskreditovao kao stručnjak, predavač, nastavnik i metodičar. Ispod svakog nivoa.

Siki

12.07.2013. 12:11

Posle ove epizode, diplomirani ekonomsisti sa Univerziteta u Kragujevcu će morati da izvedu mnogo "marketinških trikova" da bi negde našli posao u struci.

Miha

12.07.2013. 12:31

Profesore, izgleda da te kopira ministar, i on prodaje marketinski trik da smo u oblasti obrazovanja i nauke vec u EU :-)))

Doktor

12.07.2013. 16:43

E moj profesore, bolje da cutis i pravis se da se nista nije desilo nego da se ovako vadis. Da li je onda marketinski trik i to sto ti se provukla referenca na scribd.com u istom udzbeniku (za neupucene - to je kao da je napisao da je referenca Narodna biblioteka, bez navodjenja dela). Dokaz je na sledecem linku: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/943557_10200965833900426_806376142_n.jpg Toliko o marketingu.