Poternica za 8. beretkom

N. B.

23. 09. 2011. u 12:11

Pokrenuta istraga protiv osumnjičenih pripadnika JSO za organizovanje oružane pobune 2001. godine. Okrivljeni: Nismo nameravali da zauzmemo RTS i mostove

NEKADAŠNjI pripadnici rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji su u utorak uhapšeni zbog sumnje da su organizovali oružanu pobunu "crvenih beretki", negirali su na saslušanju da imaju veze sa ovim delom.

Pred istražnim sudijom Posebnog odeljenja u Beogradu, Veselin Lečić, Mića Petraković, Dragoslav Krsmanović i Vladimir Potić, tvrdili su da su na ulicu izašli kako bi održali miran protest zbog isporučivanja Haškom tribunalu braće Banović, koju su nekoliko dana ranije uhapsili.

Prema informacijama koje smo dobili, jedino je Krsmanović bio protiv izlaska pripadnika JSO na ulicu, ali se ipak na kraju pridružio svojim kolegama u protestu.

Tokom ispitivanja koje je trajalo nekoliko sati, okrivljeni su tvrdili da nisu tačni navodi zahteva za istragu da su imali nameru da zauzmu zgradu Radio-televizije Srbije, beogradskog aerodroma, mostove. Odbacili su tvrdnju da su bili pod punom ratnom opremom, navodeći da su od naoružanja jedino imali po pištolj, pošto je on za njih kao i "slušalice za doktora".

U ZATVORUIstražni sudija Posebnog odeljenja saslušaće i Milorada Ulemeka Legiju, Zvezdana Jovanovića i Dušana Maričića Gumara, koji se nalaze u zatvoru. Prema nekim informacijama, sudija i tužilac će ih saslušati u zatvorskim prostorijama, jer je suviše rizično da ih dovode u Beograd.

Kako saznajemo, političku pozadinu ubistva premijera u saslušanju okrivljenih, niko nije pomenuo.

Posle ispitivanja, sudija je doneo rešenje o pokretanju istrage i odredio im je pritvor do 30 dana. Pored njih, istragom su obuhvaćeni i Milorad Ulemek Legija, Zvezdan Jovanović i Dušan Maričić Gumar, kao i još jedan pripadnik "beretki", koji je u bekstvu.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević nije želeo da otkrije njegov identitet uz obrazloženje da ima više razloga zbog kojih ne želi da saopšti njegovo ime. Za njim će, kako je kazao, uskoro biti raspisana Interpolova poternica.

Tužilaštvo tvrdi da je pobuna JSO bila uvertira za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Hapšenje četvorice nekadašnjih pripadnika "crvenih beretki" i pokretanje istrage usledilo je posle sprovedenog pretkrivičnog postupka, tokom kojeg su proveravane informacije koje su na suđenju za ubistvo premijera iznosili svedoci saradnici, ali i drugi svedoci. Postupalo se i po krivičnoj prijavi advokata Srđe Popovića, kojeg su angažovale majka i sestra pokojnog premijera.

SVEDOCI TužilaŠtvo je u zahtevu za sprovođenje istrage predložilo saslušanje niza svedoka, među kojima su bivši ministar policije Dušan Mihajlović, bivši načelnik DB Goran Petrović, njegov zamenik Zoran Mijatović, Čedomir Jovanović, svedoci saradnici Ljubiša Buha Čume, Dejan Milenković Bagzi, Miladin Suvajdžić...

Od momenta hapšenja četvorice pripadnika JSO, u javnosti su se pojavile informacije da će uslediti nova privođenja. Ministar policije Ivica Dačić u petak je izjavio da će policija ispuniti sve što od nje bude tražilo Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala.

- Kako će policija dalje postupati na Tužilaštvu je da odluči - rekao je Dačić. - Da li će još neko biti uhapšen zavisi od toga kakve se izjave budu davale u istrazi u narednom periodu. Tužilaštvo može da traži određenu kvalifikaciju dela za koje se terete osumnjičeni, a eventualna hapšenja zavise i od toga da li će još neka osoba biti obuhvaćena istragom i da li će protiv njih biti određeno policijsko zadržavanje ili privođenje.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

Dusan

23.09.2011. 12:56

Ma kome vi masete na ovoj slici ,razbojnici jedni, vi ste na taj svoj narod pucali vise nego na neprijatelja.nemate obraza da se postidite ,vi ste bili obicna bagra i plasili Srbiju i obicne gradjane.

John

23.09.2011. 14:05

Osumnjiceni cekao 10 god da ga sud pojuri?. Mada ako je osmi osumljiceni opet "Legija" onda mu treba odrediti pritvor da i on ne pobegne. Moguce je i da je "alijen" osumljiceni., i to iz dva razloga prvi je jel je osmi a drugi nesto mnogo letecih tanjira posecuje Srbiju u zadnje vreme.Za promenu mozda bi terbalo umesto izvrsilaca pojuriti nalogodavca, zna se ko je ponekad se vidja u klubu knjizevnika,i nosi naocare. Lepa razonoda pred izbore kao eto reseni su da otkriju ko je jos umesan..

Monte-Carlo

23.09.2011. 14:10

Ma nije valjda u bjekstvu !?! Nemoguce da takvi" vitezovi casti " bjeze !?! Provjerite ponovo tu informaciju molim Vas jer stvarno zvuci nevjerovatno da neko iz tog "krem alla krem" bjezi pred pravdom !?! Doduse imaju oni zasluge i kredite kojima su zaduzili vaskoliko i sad bi da ih se sudi !

MatijaBG

23.09.2011. 15:11

Zanimljivo,uvek jedan fali.....ajde da pogadjamo,uvek fali onaj najvazniji:)))Naravno da fali jer ministar policije se plasi Gay Pride/a, a kamoli ovakvih"zverkica".E moj Ivice,a prosao si najbolju skolu presije kod Mire,pa ne vredi!

sava

23.09.2011. 22:28

Posle 10goda,sta je to da se Srpsa vlast nije uplasila za svoje fotelje. Verovato.Posle 10godina setim se necega nesto tu smrdi.

Milutin

23.09.2011. 23:29

Nesto cudno? Da se neko ne meskolji u vlasti zbog bliske istine o ubistvu Djindjica pa zeli sve informacije 'na jednom mestu' u zatvoru?

masa

23.09.2011. 23:29

*** ti drzavu,10 god su cekali na to a sve vreme ti isti optuzeni su radili u mup,biu..NEKO tu vuce prave poteze,a na kraju krajeva ti ljudi mozda uopste i nisu krivi jer se blize izbori a treba im zrtveni jarac!!!

kimi

24.09.2011. 01:21

Posto vlast nemoze (citaj nesposobna) da ponudi nova radna mesta ili pokrene zaposljavanje, setili su se ajd u zamenu pred izbore da im ponudimo jso, pobunu, drazu i ko zna sta jos.... Nebrinite nacice oni nesto iz 12 veka neko ubistvo ili neku pobunu iz doba Nemanjica da ispituju samo da mi poverujemo da su nam oni jedini spas... DZABA PADATE IZBORE SVAKAKO!!! SMISLITE JOS 1000 AFERA PASCETE KAO JABUKA SA DRVETA!!!

MEXO

24.09.2011. 10:39

Samo hapsite i sudite...............doce vreme da i vama sudimo,vama placenicima.............u ime naroda.I to uskoro!!!

Zmaj sa Homolja

24.09.2011. 14:40

Postupaju po prijavi Srdje Popovica. Pa gde je Srdja bio dosad? Ali gde su bili ovi skotovi kojima ne treba nikakva prijava? Sve govori da je vlast u krizi pa nezna gde udara!

Dunavska

25.09.2011. 20:48

@Zmaj sa Homolja - Gde je Srdja Popovic bio? U inostranstvu, zahtevajuci bombardovanje Srbije 90-ih.