Dinkić: Jedino Vlada ne vidi krizu
08. 09. 2011. u 20:58
Lider URS o recesiji, Evropi, partnerima, kampanji: Ako se nešto ne preduzme sledi talas otpuštanja. Potreban dogovor vlasti, privrednika i banaka. Vlast mora hitno izaći iz UO firmi
VLADA ne sluša glas privrede i potcenjuje drugi talas krize. Situacija je vrlo ozbiljna. Ukoliko se odmah ne preduzmu odgovarajuće mere bojim se da ćemo imati i novi veliki talas otpuštanja. Odluke se donose veoma sporo, a stanje se pogoršava iz časa u čas.
Ovo je upozorenje Mlađana Dinkića, lidera URS, koji naglašava, za ”Novosti”, da su ekonomski podaci iz jula veoma zabrinjavajući:
- Imamo značajan pad industrijske proizvodnje, a prvi put posle 16 meseci i pad bruto društvenog proizvoda. Ako bi se taj trend nastavio, postoji opasnost da Srbija ponovo uđe u recesiju.
* Koji je način da se to spreči kad novca u budžetu nema?
- Vlada ne sluša ni apele resornih ministara koji su svesni opasnosti. Prerano su ukinuti subvencionisani krediti privredi, a ta mera je spasila ekonomiju u prvom udaru krize. Zahvaljujući tome, prošle godine ostvarili smo privredni rast od dva odsto. NBS bi trebalo odmah da spusti obaveznu rezervu bankama, kako bi se omogućili jeftiniji krediti privredi. Potreban je hitan dogovor Vlade, privrednika, banaka i NBS, koji bi se odmah sproveo.
* Koliko je Srbiji otežan put ka EU zbog političkih uslova koji se neprekidno smenjuju?
- Srbija ima šansu koju ne sme da prokocka - da postane kandidat za članstvo u EU. Ne smemo da odustanemo od evropskog puta, ali moramo da budemo svesni da Evropa neće rešavati naše probleme. To moramo sami. Dok ne stignemo do članstva u EU, a to će biti prilično dugačak put, moramo da učinimo sve da građani žive bolje.
* Očekujete li žešći predizborni rat između stranaka vlasti nego između vlasti i opozicije?
- Očekujem prljavu kampanju, sa puno podmetanja. URS će voditi isključivo pozitivnu kampanju, sa konkretnim predlozima za promenu sistema i rešavanje ključnih problema našeg društva. Ko bude krenuo u prljavu kampanju, od nje će i stradati.
* Zastupate li i vi stav da je Srbiji potrebna promena kosovske politike?
- Najvažnije je da Srbi na Kosovu ne budu ugroženi, da imaju posao i miran život. Nikad nećemo priznati nezavisnost Kosova, ali to ne znači da treba da zaustavimo život. Od tehničkih detalja nepotrebno smo napravili državno pitanje. Trebalo je da rešimo carinske pečate ovako još pre dve godine. Ništa nismo dobili odugovlačenjem, samo smo izgubili. Ljudi koji se bave diplomatijom nikako da nauče da se čekanje i inaćenje protiv onih koji su jači od nas - uvek obije o glavu običnom narodu.
* Koliko je prihvatljiv uslov da Srbija ukine svoje institucije na KiM?
- Niko ne može da nam zabrani da pomažemo naš narod na KiM. To nam je obaveza. Posle posete Angele Merkel stvorilo se više buke u javnosti, nego što je bilo suštinskih zaokreta u odnosu EU prema nama.
* Dokle je stigao proces čišćenja stranačkih kadrova iz javnih preduzeća?
- Nije ni počeo, jer je očigledno da nisu svi za profesionalizaciju upravljanja javnim preduzećima, iako javno govore drugačije. Država mora da se povuče iz upravljanja javnim preduzećima, na koja se sada gleda kao na partijski plen. Vlada i njeni predstavnici u njima treba da imaju isključivo kontrolnu ulogu. U septembru će URS izaći sa predlogom izmene Zakona o javnim preduzećima.
* Kako postići konsenzus kada se socijalisti oštro protive vašem predlogu?
- Socijalisti time jasno pokazuju da su javna preduzeća grana na kojoj sede, čim ne žele da je seku. Važno je da to vide i građani, a mi ćemo insistirati da ovaj predlog usvoji neka nova vlada i skupština, ukoliko sadašnja to ne bude želela.
SA RASIMOM
* Pošto uskoro zvanično krećete u kampanju, hoćete li započeti razgovore o predizbornim koalicijama?
- URS neće sklapati predizborne koalicije sa drugim političkim strankama osim, eventualno, sa Rasimom Ljajićem. Zajedno sa njim smo već pobedili na lokalnim izborima u Boru, tim koji dobija ne treba menjati. Bićemo otvoreni i za sve jake pojedince, potencijalne buduće lidere, kao i strukovna udruženja, koja trenutno nisu u politici.
* Socijalisti su već istakli Dačića kao kandidata za premijera...
- Svakako imamo boljeg kandidata za premijera, ali građani pre toga treba na izborima da kažu koja lista ima najbolji program, energiju i znanje da ga sprovede. Premijera treba da predloži stranka koja dobije najviše glasova u većinskom bloku.
* Zašto izbegavate velike političke teme u kampanji?
- Ljudima je muka od tih ”velikih” tema. Zanima ih kako bolje da žive, da dobiju šansu za posao, kako umesto komplikovane birokratije da dobiju uslužan servis... Potrebne su nam sistemske promene koje će da poboljšaju život i da vlast približe narodu. Narod se danas ni za šta ne pita i to mora da se promeni, kroz decentralizaciju, depolitizaciju, debirokratizaciju, demokratizaciju.... To je najveća tema.
* Kada bi vam Toma Nikolić posle izbora rekao da bi prihvatio decentralizaciju i depolitizaciju, da li biste mogli sa njim u savez?
- Nećemo ulaziti u vladu po svaku cenu. Ima smisla biti u vladi jedino ukoliko dobijemo priliku da sprovedemo program stvarne promene sistema. Svi koji prihvataju ideju decentralizacije i depolitizacije imaju našu podršku. Ali, potpuno je druga tema sa kim bismo mogli da budemo partneri u vladi. Mnoga naša očekivanja u sadašnjoj vladi su izneverena i ne bismo želeli da se to ponovi. Nije važno samo sa kojim strankama ste u vladi, nego i ko vodi tu vladu.
* Hoće li sadašnja vlada na završnom kontu imati više pluseva nego minusa?
- Mislim da ovaj mandat vlade treba što pre zaboraviti.
Milos kaze: Casa meda i zuci
08.09.2011. 21:19
Casu meda pili su SPS-ovci i DS-ovci a ovaj covek sa svojim saradnicima, ma koliko ga mnogi osporavali, uvek je pio casu zuci... I uvek davao prava resenja i predloge, nekad su sprovodjeni uspesno, nekad ne ali niko ne moze osporiti da je motor koji radi i kada ostali ni ne pomisljaju na to.
@Milos kaze: Casa meda i zuci - Ne slazem se. Po pitanju prodaje NIS-a je favorizovao Austrijance, sto bi nas visestruko kostalo u buducnosti. Ovaj covjek je u stanju da zrtvuje kompletnu buducnost nacije zarad toga da danas imamo da trosimo. Politicarima je to svojstveno, jer znaju da u politici ne moraju biti dugo, ako odrade "prave poslove" sa "pravim partnerima." Ne, hvala.
@Milos kaze: Casa meda i zuci - Mora da je i tebi omogucio da lepo zivis pa tako lepo o njemu pricas.Rasplaka me jos malo.Pozvacu vas na rucak od onih para koje mi ostanu od plate nakon placanja dazbina.Ne muti puno,nije narod lud jer zna koliko ima.Najvise mrzim takve kao sto si ti,branis ociglednog i dokazanog krivca za nase sudbine i nemastine
Treba poslusati g.Dinkica, tako cemo sigurno zavrsiti kao domace banke i privreda - unisteni. Evo sad predlaze razjedinjavanje opstina (tj. povecanje administracije), mozda ce uskoro predloziti formiranje gradova-drzava, kao na pocetku civilizacije. Majstor je za unistavanje svega postojeceg.
@Miki - svi su oni stvoreni za unistavanje!!
Komentari (69)