Krvavi rat za heroin
10. 06. 2011. u 20:59
Srpski kriminalci u Australiji bore se sa Libijcima za prevlast na narkotržištu . Zatvori na Petom kontinentu prepuni srpskih dilera
SAMO brzom intervencije sidnejske policije prošle nedelje je sprečen krvavi obračun između srpskih dilera i članova vijetnamske narkomafije u Australiji. Kako smo saznali, u Sidneju je obračun bio zakazan u jednom tržnom centru opštine Kabramata, u kojoj su do skora živeli Srbi, a sada je preuzimaju Vijetnamci i Kinezi.
- Doseljavanjem velikog broja ljudi iz područja Indokine i posebno iz Vijetnama u opštini Kabramata stvoreno je kriminalno podzemlje, čiji se članovi bave ilegalnom trgovinom droga, prostitucijom i pljačkama. Kako je nekada Kabramata bila srpska i naši delinkventi pretenduju da "rade" na ovom području, zato i dolazi do rata oko teritorije. U sidnejskim zatvorima danas ima pedesetak naših ljudi, koji su pritvoreni ili osuđeni za trgovinu narkoticima. Među njima ima i srpskih devojaka i žena - rekao nam je prota Đuro Đurđević, paroh srpske crkve u Kabramati, koji često obilazi naše ljude u zatvorima.
Prema podacima australijske policije, srpski kriminalci su na Petom kontinentu postali aktivni od početka raspada SFRJ, kada je zbog migracije useljeno preko 15.000 naših ljudi. U tom talasu doseljenika našlo se i nekoliko stotina, a upućeniji tvrde čak i 2.000, delinkvenata koji su u poslednje dve decenije pokušali da aktivno deluju u Australiji.
Istovremeno, proletos je australijska policija povela veliku istragu unutar srpske i hrvatske zajednice posle ubistva Lesa Sambe, vlasnika rasnih konja, koji je likvidiran u Melburnu. Istraga je vođena i protiv građevinskog preduzimača Rona Medića, koji je osumnjičen da stoji iza likvidacije biznismena Majkla Mekgerka. Sumnja se, naime, da su oba zločina počinile hrvatske ili srpske plaćene ubice. Istraga je i dalje u toku.
- Mnogo od tih, uglavnom, mladih ljudi koji su dolazili u Australiju da bi se bavili kriminalom bili su uhapšeni ili neposredno na aerodromima ili nekoliko nedelje kasnije. Policijska kontrola je u Australiji jaka posebno na graničnim ulazima, tako da su mnogi srpski delinkventi sprečeni da deluju u podzemlju. Oni koji su uspeli, najčešće se bave trgovinom, narkoticima, razbojništvima i krađama skupocene garderobe - objasnio nam je prota Miodrag Perić iz Sidneja.
Među srpskim delinkventima u Australiji najviše je Beograđana, Zemunaca i Bosanaca. Kako su nam rekle prote Đuro i Miodrag naši ljudi koji su pritvoreni najčešće ne traže pravnu i duhovnu pomoć od Ambasade Srbije, Generalnog konzulata Srbije ili od Srpske pravoslavne crkve. A oni koji traže, njih je vrlo malo, najčešće žele da rasterete svoju dušu i imaju nekog od naših pored sebe.
- Do pojave Vijetnamaca i Libijaca u australijskom podzemlju srpska mafija se nesmetano bavila trgovinom heroinom i krađama skupocenih elektronskih uređaja i garderobe. Jačanjem vijetnamske i libijske mafije došlo je do otvorenog sukoba u koji se umešala australijska policija. Da bi rešila problem, policija je zatražila direktnu pomoć etničkih zajednica Srba, Vijetnamca i Libijaca. Zbog toga je prošlog meseca u Melburnu, na primer, održan poseban sastanak državne policije Viktorije sa predstavnicima Srba - kaže Rade Berak, srpski novinar i biznismen.
Naime, u okrivu kampanje "Stop kriminalu" australijska policija sarađuje sa liderima i medijima etničkih zajednica, kojih na Petom kontinentu ima 125. Statistički podaci potvrđuju da je najveći broj kriminalnih dela razrešen uz pomoć informacija zajednice.
- Skoro 50.000 građana države Viktorije je tokom prošle godine pozvalo broj Službe za zaustavljanje i prevenciju kriminala zahvaljujući kojima je 886 lica uhapšeno i optuženo za 3.047 kriminalnih dela. Među otkrivenima su bili i počinioci teških krivičnih dela, kao što su ubistva i pokušaji ubistva - kaže komesar policije Sajmon Overlend iz Melburna.
BLAGOVREMENE PRIJAVE
Upravo zahvaljujući prijavama Srba australijskoj Službi za zaustavljanje kriminala, otkrivena je organizovana mreža prevaranata koju su činili Srbi, Australijanci, Hrvati i Amerikanci. Oni su telefonom obmanjivali ljude da pošalju finansijsku pomoć srećnim dobitnicima lotoa koji su zapali u nevolje. Policija Viktorije je došla do informacije da su širom Australije prevarene čak 34 osobe, ali se strahuje da je njihov broj i veći. U istragu dobro organizovane prevare, koja traje već tri godine, čije su žrtve osobe sa prostora bivše Jugoslavije, posebno iz Hrvatske i Srbije, aktivno se uključila policija Viktorije, kojoj pomaže i Interpol. Za sada je uhapšena jedna osoba u Singapuru, koja ima svoje saučesnike u Australiji koji su se služili hrvatskim ili srpskim jezikom.
giga74
10.06.2011. 23:02
kad ste vec napisali ovoliki clanak za australijske kriminalce naseg porjekla mogli ste se bar malo da se zainteresujete i napisete nam o nasem Kapetanu Draganu koji nepravedno cami u zatvoru
Ko je rodjen da bude prevaren i treba da bude prevaren!!!
Vrlo povrsan,netacan,tendenciozan i senzacionalisticki tekst.Dosta gresaka i netacnosti.Kao prvo ne radi se o Libijcima,nego o predstavnicima zajednice iz Libanona (Libanezi)...Nije vredno objave u srpkim novinama vaseg profila.
Zasto tako,u opste ne razumem.Pod Srbe ste stavili sve bivse jugoslovene,cak i siptare koji nemaju veze sa nama.Dajte bre malo postovanja prema sebi,prema nama,iskrenim i pravim Srbima koji cine onoliko procenata,koliko ima Vas novinara u Beogradu.U napred hvala,ako tekst objavite!!!!!!!!!!!
@Srbin Cacak - Albanci nikada nisu smatrali sebe kao jogoslaveni. Prinuda nas je terala da zivimo u Srboslaviji, pardon u Jugoslaviji.
Komentari (11)