U Skupštini ručak 180 dinara

N. Čaluković

02. 04. 2011. u 20:56

Restoran Skupštine Srbije među najjeftinijima u zemlji, mnoge cene odavno miruju. Kompletan ručak poslanici plaćaju bagatelno, manje od dva evra

Bajat hleb postao je hit u Srbiji. Nakon talasa poskupljenja gotovo svih životnih namirnica mnogi građani su izgleda prinuđeni da pazare veknu od prethodnog dana, po duplo nižoj ceni... Kriza i siromaštvo, očigledno, uzimaju sve veći danak, a odlazak u restoran za mnoge će još dugo ostati neostvaren san. Ali, ne za sve.

Postoji, naime, jedna „kafana“ u Srbiji koja je gotovo stalno puna, u kojoj je sve od hrane taze, ali su cene bajate. Radi se o restoranu u Narodnoj skupštini Srbije.

Ne zna se baš da li je najjeftiniji u zemlji, ali je izvesno da neke cene u jelovniku nisu menjane duže od dve godine. To je verovatno jedina uslužna ustanova u državi gde cene ne diktiraju ni inflacija, ni poskupljenja, ni kurs dinara. Kolaju šale da je taj restoran jeftiniji i od narodnih kuhinja. Neko će reći možda bi i trebalo, jer je i Skupština - narodna.

ODALOVIĆ: CENE ODREĐUJE VLADA Ne želim da procenjujem kakve su cene u skupštinskom restoranu, rekao je za „Novosti“ Veljko Odalović, sekretar Skupštine Srbije.
- Mi samo izdajemo prostor za restoran, a cene hrane određuje Uprava za zajedničke poslove Vlade Srbije, u čijoj ingerenciji su i zaposleni u skupštinskom restoranu i bifeu - naveo je Odalović.

Najjeftiniji, kompletan, ručak u restoranu u Skupštini, dakle od predjela do kolača, košta samo 180 dinara. Za te pare poslanik može da pojede goveđu supu (30 dinara), musaku od krompira (95 dinara), kupus salatu (15 dinara) i kolač „interkontinentalni šnit“ (40 dinara). Identičan ručak u restoranima sa „skromnijim“ cenama u prestonici koštao bi najmanje tri puta više.

Za najskuplji ručak poslanik bi morao da izdvoji 395 dinara.

U parlamentarnoj „kafani“ može i da se doručkuje. Viršle sa senfom ili španska pita su 65 dinara, a pečurke na žaru 55.

Osim goveđe supe, poslanici mogu da naruče teleću srpsku čorbu, koja košta 50 dinara, ili nešto jeftiniji posni potaž od celera (35 dinara).

Ko posti, može da pojede špagete sa tunjevinom za 100 dinara. Od gotovih jela po istoj ceni u ponudi je pilav sa pilećim mesom ili svinjski ribić na kajmaku (155 dinara), juneća kapama (160 dinara), te kuvana junetina sa renom (165 dinara).

Ljubitelji roštilja kao prilog mogu da naruče jeftina variva: šargarepu, pire krompir, dinstani pirinač ili boraniju, koji koštaju svega 35 dinara. Porcija prebranca je 40 dinara, seljačkog krompira 45, a dalmatinskog variva 55 dinara.

Ko ne voli kupus, za salatu može da uzme kiseli krastavac ili cveklu po 20 dinara. Vitaminska salata je 35 dinara, dok su paradajz sa sirom ili šopska salata - 45 dinara.

I na kraju - kolač. Protekle nedelje poslanici su, osim „interkontinentalnog šnita“, mogli da jedu i baklavu, za 50 dinara.

Imajući u vidu ovakve cene u skupštinskom restoranu, nije ni čudo što su mladi na „Fejsbuku“ osnovali grupu „Hoćemo i mi ovakav kafić!“, sa zahtevom da se otvori „objekat“ u kojem će i običan narod moći da se gosti po skupštinskim cenama.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (45)

Pometen

02.04.2011. 21:54

Pa kad je vec "narodna", zasto svi ne navale da jedu tamo, vec svi kukaju da je svuda skupo.Valjda i obicni smrtnici imaju pravo da jedu.

mirko pop

03.04.2011. 09:37

@Pometen - Dobro kazes.Ako je to realna cena neka otvore vrata restorana i za obicne smrtnike,posteno bi placali.U mojoj fabrickoj menzi dorucak kosta oko 200d.A ne verujem da je kvalitetniji od ovog skupstinskog.A na jelovniku uopste nemamo pecurke na zaru...

dobrotvorci

03.04.2011. 20:09

@Pometen - Birajte Nikolica ,Ilica i Kostunicu mozda ce vam oni dozvoliti da jedete u skupstini ?????? Ha Ha Ha

Natasa

03.04.2011. 20:11

@Pometen - Nema pecurki u vasoj menzi verovatno nisu zdrave za obicne ljude

neko iz naroda

02.04.2011. 23:34

Ostavite ljude na miru i ne sirite lazne vesti.Nije tacno da su najjevtiniji u drzavi.Rucak u studentskoj menzi je 55. dinara za budzetske studente,a 180. za samofinansirajuce.Zato prekinite sa napadima na te divne ljude u skupstini.Bolje udrite po studentima,jer ko im je dao za pravo da jedu jevtinije od narodnih poslanika.

razocaran gradjanin

03.04.2011. 00:04

Srbijo jadna si a narod jos jadniji.A ti koji jedu za 180 Din. kompletan rucak ne stide se a imaju plate najmanje pet puta vece od normalnih plata. .Izmena zakona na Evropskom nivou jedini spas jer to vec prelazi sve granice...

Student

03.04.2011. 00:07

Pa ni u studenskoj menzi nemoze da se jede jeftinije a da ne govorimo kvalitet.

Slepc pored takvih zakona

03.04.2011. 00:16

Iskreno receno i ja bih rado kuvanu junetinu sa renom pojeo za 165 Din. ili svinjski ribic na kajmaku za 155 Din.Moza bih i tu telecu corbu,pa i salaticu a na keaju i dobar kolac pa makar sutra jeo i suv hleb.

Coa154

03.04.2011. 00:34

Pa dobro poslanici su ''siromasni'' tako da nema razloga da im rucak bude skup.Ima puno posla u skupstini pa ljudi ogladne:citaju se novine,razgovara mobilnim telefonima,pritiskaju zeleni tasteri za izglasavanje necega a ni oni sami ne znaju cega...itd itd. p.s. a priznacete da to nije lako.

Spasa

03.04.2011. 00:34

Zbog takvih cena u tom restoranu je sala za odrzavanje sastanaka prazna.Dodju ljudi lepo na posao i sednu u restoran,jedu,piju posle podignu dnevnice i putne troskove i pravac kuci.Salu za sastanke i ne vide.Uvesti ponovo kvorum,bez kojeg sednica ne bi mogla da se odrzava.A te mizerne cene su sami sebi napravili,razliku placa narod kroz poreze,kazni itd.Ne bore se oni za narod vec za svoj stomak i usta.Sram ih bilo.

Ivan Konjarnik

03.04.2011. 00:38

Narode,hajde da se izborimo za izbore, da pravi ljudi sednu u poslanicke klupe a onda cemo da pricamo o tome koliko kosta rucak u skupstini!

Зоран

03.04.2011. 01:28

Није народна скупштина народна кухиња већ народа проклетство!

strikla

03.04.2011. 02:00

He, he.... smetao vam socijalizam !!!! Dzba skolovanje, dzaba zdravstveno osiguranje, drzava garantuje zaposlenje, drzava garantuje stanovanje, drzava obezbedjuje topli obrok bar jednom dnevno, drzava obezbedjuje gradski prevoz.... a bile su i menze, te studentska, te radnicka.... jeftino da nemoz biti jeftinije....!!! Al gologuziji nije valjalo...!!Kaze jedna stara jevrejska poslovica; Dabogda imao pa to posle nemao...!! Pametni ovi jevreji bar ponekad, samo SRBI znaju bolje !!

Bogdan

03.04.2011. 03:49

Pa naravno da je jeftinija kad je ne drži privatnik. Nijedan restoran u zemlji više nije državni, a privatnici-vlasnici restorana imaju marže od po više stotina posto. Ako odete na jug u Krušumliju i slično isto imate ručak za 200 dinara i to super!

nestasko

03.04.2011. 04:40

Evo lepšeg rešenja - Prostom proporcijom poslaničkih plata i plata po regionima (ne u Srbiji jer svi znaju da su beogradske plate veće), napravite povoljne cene i otvorite državne restorane u svakom gradu - tako će to biti pristupačno svima, narod će steći kulturu restoranske ishrane... Suština je u davanju - "ako daješ dobro, dobrim će ti se vratiti".

mile-pile

03.04.2011. 07:34

Nije loše. Samo umesto SOS marketa trebalo bi da u svakom gradu Skupština otvori po jedan ovakoav restoran i onda -Bog te veselio.Šta ima veze ako bankrotira Država.Ona će ovako ili onako uskoro bankrotirati.Bar naka se narod nahrani po bagatelnim cenama.

Miodrag Jovanovic

03.04.2011. 08:23

Neka obezbedi gospoda iz vlasti svima po toj ceni ručavanje onda bi možda moglo da im se veruje.

Milan Vujanic

03.04.2011. 08:34

Brgadirima, akcijasima, volonterima, iz davnih sesdesetih godina, sadasnjim penizonerima pa i gradonacelniku u restoranu Jezero na Adi Ciganliji na proslavi godisnjice radnih akcija, pre dva dana, je serviran rucak po ceni od 650,00 (sestopedeset din.).

Nikola

03.04.2011. 08:50

Nema sumnje da se jelo dotira iz budžeta. Ko je odgovoran za to treba da odgovara. To je pljačka državne imovine.

ars

03.04.2011. 09:57

Sada mi je jasno zasto vrlo cesto daju izjave koje nemaju veze sa realnoscu,......visoke plate ....niske cene...i sve druge benificije...ocigledno ljudi ne zive u ovom realnom jadnom i siromasnom drustvu....usput gde se moze iyvrsiti pretplata na dorucak/rucak i veceru za celu porodicu

cvele

03.04.2011. 10:16

Mozemo li rezervisati 6 mesta za 1 porodicu koja prima MOP??? Eto da se pocastimo sa mesom i kolacima a oni nek jedu nas rucak!!Sram da ih bude sede kose i debelih stomaka od nase sirotinje i tolike gladne dece.Dokaz da SIT GLADNOM NE VERUJE !!!!!

SRAMOTA

03.04.2011. 10:37

Ne postoje narodne kuhinje za lljude koji ne mogu da kupe veknu hleba, a oni ....sa preko sto hiljada u dzepu jedu za dzabe.Bilo bi dobro da nas bar novinari postede stresa, jer ni jedan normalan covek ne moze da procita ovaj sram a da ga ne dotakne.Narod je pred ambisom, cekamo samo Borisa da nas gurne . Sramota da sa ovim standardom razmisljamo o Evropi.

Radovan Stojanovic

03.04.2011. 11:33

tako niske cene u skupstinskom restoranu su zbog toga da poslanici nebi poceli medjusobno da se jedu.onda bi ceda jedva to docekao da ih optuzi za kanibalizam. prijatno i ziveli

"Frenki Belavan"

03.04.2011. 11:56

Stetocine ,nije su im dosta plata i dodaci nego i rucak za 180 dinara svakom od njih treba dati budak da krce vrzinu pored puta da bar ova zemlja ima vajde od njih-sramota.

Dusan Delibasic

04.04.2011. 00:28

@"Frenki Belavan" - E veruj mi nista lepse nego kad im jedan od mojih omiljenih likova skrese u brk! Bravo!

Cicak

03.04.2011. 12:11

Posto je u Skupstini komplatan meni za rucak dzaba, to odmah izbaciti iz upotrebe narodne kuhinje i kazane i sve te ljude prebaciti na obroke o trosku drzave u Skupstinu koja se jos naziva i narodna.Sramno.Posten Srbin se stidi ovoga.

branko

03.04.2011. 13:08

Sramota!!!Ti zasticeni beli medvedi ne znaju sta je dosta.Uz sve beneficije i ovo.Nemoj da se istrose kad ovaj narod vode u svetlu buducnost.Jadna "drzavo"Srbijo

Sinisa Ilic

03.04.2011. 13:55

Nadam se da im prija. Kako ih nije sramota da od poreznika jos jedu i piju.Jadnici nemaju kuci da jedu pa moraju u narodnoj skupstini.

Neša

03.04.2011. 15:11

Da Bog da im doktori vadili! Dok narod gladuje i čeka u redu za tanjir čorbe, gomila zadriglih političara, punih para, se prežderava i tovi za sitnu lovu!

Srdjan Andrić

03.04.2011. 16:47

Cutite ljudi, bar cene nisu jednocifrene. Valjda nece procitati moj komentar pa da dobiju tu ideju.

Vicko

03.04.2011. 17:40

Predlažem da Narodna Skupština otvori u svakom gradu po jedan ovakav restoran sa skupštinskim cenama.

Goga

03.04.2011. 18:19

Sve me ovo podseca na nekadasnje menze po fabrikama. Samo tada radnici nisu placali obrok, a danas je demokratija pa se simbolicno naplacuje politicarima. Zato ih za vreme odrzavanja skupstine nema nigde prazna su im mesta u klupama, a ono vise u restoranu i jedu. Mnoga deca u Srbiji imaju jedan obrok u toku dana a oni da doruckuju i rucaju dzab dzabe. Tako hrane i svoje porodice jeftino noseci kod kuce - dovoljno je rucak. Sve ima svoj kraj pa ce i njima skoro doci.

Miroslav Pavlovic

03.04.2011. 18:45

Nisu oni krivi vec ovaj glup narod sto to trpi , pisacemo mi ovde po ovim stranama sta hocemo ali njih to ne dotice! Ako smo jednog oterali serpama sta cekamo sada?

Aleksandar

08.02.2015. 12:01

@bole - Jugoslovenski dinar ne postoji, nego srpski dinar, a i da si citao tekst, video bi da cene jesu u dinarima. Ne razumem komentar.

nema obraza u naseg politicara

05.04.2011. 17:34

sad se setih jednog mog kolege koji je mrtav gladan platio giros 290 dinara na Slaviji, pa mi kaze-Da bog da svih 290 dinara na lekove dali