Višegrad: Andrićev grad niče u junu

N. JANKOVIĆ - LJ. MUTAPČIĆ

28. 02. 2011. u 21:12

Milorad Dodik i Emir Kusturica najavili početak gradnje kamenog kompleksa posvećenog velikom Nobelovcu. Rok za radove četiri godine, trošak 20 - 25 miliona KM

DAH novog života, stigao je u Višegrad, u varoši našeg literarnog genija, gde u junu počinje izgradnja Andrićevog grada! Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i reditelj Emir Kusturica najavili su u ponedeljak da će kameno zdanje sa više od 50 objekata na ušću Belog Rzava u moćnu Drinu, nadomak čuvene ćuprije Mehmed paše Sokolovića, biti zbir istorije i kulture balkanskih naroda - i najvažniji poduhvat jedne epohe.

Kako je Kusturičin san o podizanju više od pedeset građevina u osiromašenoj varoši postao stvarnost, u ponedeljak je objasnio predsednik RS.

ANDRIĆEVA GIMNAZIJA ANDRIĆEV grad će biti izgrađen na polouostrvu, na ušću Rzava u Drinu, među brojnim kamenim zdanjima naći će se i zgrada nove Andrićeve gimnazije.
- Ova gimnazija možda neće biti najveća, ali će sigurno biti elitna - govorio je Dodik o magičnom okruženju koje, baš kao u Drvengradu, stvara Kusturica.

- Emira znam godinama, a kada mi je nedavno predstavio na prvi pogled neizvodljivu ideju, bio je pun entuzijazma i dečačke energije, kao da je ovako veliki poduhvat sitnica. Ubrzo sam shvatio da neću moći da ga se otarasim, ali sam mislio: umoriće se Kusturica, odustaće. Ali nije! Evo nama Andrićevog grada i novog stanovnika Višegrada, Emira Kusturice, još jednog velikog stvaraoca koji će za veke vekova ovde ostati - rekao je Dodik, dok je sa proslavljenim rediteljem šetao Andrićevom varoši.

Prisećajući se kako je u Višegradu na početku rata, srušen

Andrićev spomenik i da su za to rušitelju obećana dva dućana u Sarajevu, Kusturica je rekao kako je bilo dosta rušenja i da je došlo vreme da se gradi:

- Siguran sam da pobornici Andrićevog viđenja Balkana danas dele našu radost, ispred nas su veliki posao i četiri dramatične godine.

Za Dodikom i Kusturicom u ponedeljak je koračao - ceo Višegrad. Dok je u sali Doma kulture prezentovan projekat neobičnog grada, početnu nevericu, zamenilo je oduševljenje. Kusturičine ideje i energiju da stvar dovede do kraja, Višegrad je nagradio dugim aplauzima. Sada svi iščekuju početak posla, poduhvat će, nema sumnje, zauvek promeniti živote Višegrađana.

KONZULAT RAZGOVARAO sam pre nekoliko dana sa predsednikom Borisom Tadićem o izgradnji Andrićevog grada, on takođe podržava ovu ideju - rekao je Dodik, a onda je ozbiljnu konstataciju zamenila šala:
- Ne bi bilo loše da Tadiću kroz neki vid partnerstva „uvalimo“ jednu građevinu u Andrićevom gradu, može i za konzulat!

- Neka moji filmovi „izvine“, ali Andrićev grad je najveći, najspektakularniji projekat u mom životu. Kao neko ko je „ovde“ rođen, potrudiću se da sav depozit mog života bude uzidan u kamene ulice, kapije i kule, u bioskop i pozorište, marinu, gimnaziju, zanatske radionice, hotel, sportske terene, u „višegradske bliznakinje“ (nove zgrade višegradske opštine), ulice, zidine tvrđave, u galerije i crkvu, u rekonstruisani kameni han koji se nekada nalazio na ovom poluostrvu. Sve to staće u Andrićev grad - kaže Kusturica.

Dodik i Kusturica su obelodanili da će Andrićev grad biti izgrađen u javno-privatnom partnerstvu. Kusturica će biti najveći finansijski nosilac projekta, a deo novca obezbediće i Vlada Republike Srpske. Opština Višegrad će obezbediti lokaciju i infrastrukturu, Elektroprivreda će dovesti struju. Koštaće izgradnja Andrićevog grada između 20 i 25 miliona konvertibilnih maraka, a gradnja će trajati četiri godine.

- Tokom izgradnje biće angažovano oko dve hiljade radnika, a kada otvorimo kapije Andrićevog grada, stalni posao će dobiti oko 150 Višegrađana - ističe Kusturica. - Siguran sam da će Višegrad biti tesan za sve koji će želeti ovde da dođu. Mnogi nisu verovali da će Drvengrad postati to što danas jeste, ja znam da će i Andrićev grad postati mesto na koje će rado dolaziti najveći umetnici današnjice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

ŠONE

28.02.2011. 22:41

Veliki ljudi priznaju svoje greške , kao što je to učinio Kusta ... veliki ljudi čine velika dela , kao što to čini Kusta ... samo napred dovršite započeto , da uđete u carstvo nebesko ...

Maki

21.02.2013. 04:46

@ŠONE - Kad bi svi dobri ljudi cinili bar deo toga sto cini kusturica vaskrsnuli bih svi nasi velikani ,napred zelim vam srecu uspeh I da istrajete u svim planovima.

Krle

01.03.2011. 06:19

Ovaj Kusta malo po malo i napusta Srbiju.Verovatno mu je zivotni san da se sto blize privuce Sarajevu.Koje licemerstvo!

Ugljesa BC

01.03.2011. 12:22

@Krle - Kakva glupost!! Covek je vise uradio za Srbe i Srbiju nego mnogi "srbijanci"! Visegrad je srpski grad!!! A i dobar deo tog Sarajeva... Totalno nepoznavanje lika i dela Emira Kusturice... A da dodam, i njegove misije...

ŠONE

01.03.2011. 21:18

UgljesaBC , ne verujem da ne znaš pa Kusta jeste Srbin , to je javno rekao i dokazao , zar ne !