Višegrad: Andrićev grad niče u junu
28. 02. 2011. u 21:12
Milorad Dodik i Emir Kusturica najavili početak gradnje kamenog kompleksa posvećenog velikom Nobelovcu. Rok za radove četiri godine, trošak 20 - 25 miliona KM
DAH novog života, stigao je u Višegrad, u varoši našeg literarnog genija, gde u junu počinje izgradnja Andrićevog grada! Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i reditelj Emir Kusturica najavili su u ponedeljak da će kameno zdanje sa više od 50 objekata na ušću Belog Rzava u moćnu Drinu, nadomak čuvene ćuprije Mehmed paše Sokolovića, biti zbir istorije i kulture balkanskih naroda - i najvažniji poduhvat jedne epohe.
Kako je Kusturičin san o podizanju više od pedeset građevina u osiromašenoj varoši postao stvarnost, u ponedeljak je objasnio predsednik RS.
- Ova gimnazija možda neće biti najveća, ali će sigurno biti elitna - govorio je Dodik o magičnom okruženju koje, baš kao u Drvengradu, stvara Kusturica.
- Emira znam godinama, a kada mi je nedavno predstavio na prvi pogled neizvodljivu ideju, bio je pun entuzijazma i dečačke energije, kao da je ovako veliki poduhvat sitnica. Ubrzo sam shvatio da neću moći da ga se otarasim, ali sam mislio: umoriće se Kusturica, odustaće. Ali nije! Evo nama Andrićevog grada i novog stanovnika Višegrada, Emira Kusturice, još jednog velikog stvaraoca koji će za veke vekova ovde ostati - rekao je Dodik, dok je sa proslavljenim rediteljem šetao Andrićevom varoši.
Prisećajući se kako je u Višegradu na početku rata, srušen
Andrićev spomenik i da su za to rušitelju obećana dva dućana u Sarajevu, Kusturica je rekao kako je bilo dosta rušenja i da je došlo vreme da se gradi:
- Siguran sam da pobornici Andrićevog viđenja Balkana danas dele našu radost, ispred nas su veliki posao i četiri dramatične godine.

Za Dodikom i Kusturicom u ponedeljak je koračao - ceo Višegrad. Dok je u sali Doma kulture prezentovan projekat neobičnog grada, početnu nevericu, zamenilo je oduševljenje. Kusturičine ideje i energiju da stvar dovede do kraja, Višegrad je nagradio dugim aplauzima. Sada svi iščekuju početak posla, poduhvat će, nema sumnje, zauvek promeniti živote Višegrađana.
- Ne bi bilo loše da Tadiću kroz neki vid partnerstva „uvalimo“ jednu građevinu u Andrićevom gradu, može i za konzulat!
- Neka moji filmovi „izvine“, ali Andrićev grad je najveći, najspektakularniji projekat u mom životu. Kao neko ko je „ovde“ rođen, potrudiću se da sav depozit mog života bude uzidan u kamene ulice, kapije i kule, u bioskop i pozorište, marinu, gimnaziju, zanatske radionice, hotel, sportske terene, u „višegradske bliznakinje“ (nove zgrade višegradske opštine), ulice, zidine tvrđave, u galerije i crkvu, u rekonstruisani kameni han koji se nekada nalazio na ovom poluostrvu. Sve to staće u Andrićev grad - kaže Kusturica.
Dodik i Kusturica su obelodanili da će Andrićev grad biti izgrađen u javno-privatnom partnerstvu. Kusturica će biti najveći finansijski nosilac projekta, a deo novca obezbediće i Vlada Republike Srpske. Opština Višegrad će obezbediti lokaciju i infrastrukturu, Elektroprivreda će dovesti struju. Koštaće izgradnja Andrićevog grada između 20 i 25 miliona konvertibilnih maraka, a gradnja će trajati četiri godine.
- Tokom izgradnje biće angažovano oko dve hiljade radnika, a kada otvorimo kapije Andrićevog grada, stalni posao će dobiti oko 150 Višegrađana - ističe Kusturica. - Siguran sam da će Višegrad biti tesan za sve koji će želeti ovde da dođu. Mnogi nisu verovali da će Drvengrad postati to što danas jeste, ja znam da će i Andrićev grad postati mesto na koje će rado dolaziti najveći umetnici današnjice.
ŠONE
28.02.2011. 22:41
Veliki ljudi priznaju svoje greške , kao što je to učinio Kusta ... veliki ljudi čine velika dela , kao što to čini Kusta ... samo napred dovršite započeto , da uđete u carstvo nebesko ...
@ŠONE - Kad bi svi dobri ljudi cinili bar deo toga sto cini kusturica vaskrsnuli bih svi nasi velikani ,napred zelim vam srecu uspeh I da istrajete u svim planovima.
Raduju me ova planetarna zbivanja.
Kusta je genije kakav se retko radja.
Ovaj Kusta malo po malo i napusta Srbiju.Verovatno mu je zivotni san da se sto blize privuce Sarajevu.Koje licemerstvo!
Komentari (8)