Pušači proterani na ulicu

M. P. - B. C.

11. 11. 2010. u 20:57

Prvi dan primene zabrane pušenja prošao bez mandatnih kazni i upozorenja inspektora. Zaposleni „palili“ samo napolju. Inspektora nigde

ISPRED većine prestoničkih firmi, pozorišta, institucija, sa šoljicama kafe u rukama, cigaretom među prstima, naslonjeni na zid, vrata, ili cupkajući na trotoarima, stajali su zaposleni.

Tako je izgledao prvi dan primene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu.

Preplašeni Zakonom koji će im oduzeti užitak, proterani iz svojih kancelarija, pušači su se u četvrtak u grupicama sakupljali ispred svojih preduzeća. Počela je da važi zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama, pa zbog straha od inspektorskih kazni - kafe pauze u prestonici u četvrtak su se održavale na ulici. Jedino ispred bolnica, škola i domova zdravlja nije bilo dima. Zakon kaže da tu ni na 50 metara od zgrade ne sme da se puši.

Izgleda da su svi ozbiljno shvatili upozorenja! Nije „pala“ nijedna mandatna kazna, niti usmena „packa“ inspektora iz šest nadležnih ministarstava.

Zapravo, jedino je Ministarstvo zdravlja opremilo svoje sanitarne i zdravstvene inspektore obrascima za pisanje mandatnih kazni i slanje prijava sudiji za prekršaje.

KONTROLE
PREMA rečima Velimira Tmušića, do kraja godine, inspektori svih ministarstava nadležnih za primenu zakona, obaviće 17.500 kontrola, od čega 300 - prosvetni inspektori. Mandatne kazne za one koji ne budu poštovali zabrane su 5.000 dinara, odgovorna lica će morati da plate od 30.000 do 50.000 dinara, a ustanove od 600.000 do čak milion dinara.

Prema rečima Velimira Tmušića, načelnika republičke prosvetne inspekcije i člana Kooridnacionog tela koje će kontrolisati primenu Zakona, plan pregleda je napravljen, a kontrole će započeti tek za nekoliko dana.

- Zdravstveni inspektori Ministarstva zdravlja u okviru svojih redovnih nadzora izvršili su u četvrtak nadzor nad sprovođenjem zabrane pušenja u zdravstvenim ustanovama i nije izrečena nijedna kazna - kažu u ovom ministarstvu. - Naši sanitarni inspektori koji su kontrolisali poštovanje u zgradi ministarstva takođe nisu imali zamerke.

Da su znali da prosvetni, turistički i komunalni inspektori i ne nameravaju odmah da kažnjavaju, možda u četvrtak zaposleni u Skupštini grada ne bi kafenisali pred vratima. Gunđajući.

- Ovo je potpuna diskriminacija - rekla nam je u četvrtak odbornica u Skupštini grada. - Proterali su nas iz svih prostorija, saterali napolje da se ponižavamo, kao da smo kriminalci. Ne vidim razlog što nam nije obezbeđen makar jedan sobičak.

ŽELEZNIČARI
BOLJE su prošli zaposleni u „Železnicama Srbije“, koji od četvrtka mogu da duvane samo u posebno određenim prostorijama za to. Putnici će poroku moći da se odaju samo u čekaonicama označenim za pušače, dok će pušenje biti dozvoljeno u posebnim kupeima putničkih vagona.

Ispred Pozorišta na Terazijama gotovo isti prizor. Razvodnici, scenografi, glumci na pauzama između proba, hrlili su na svež vazduh da smire nikotinsku krizu. A tako je bilo i pred mnogim vratima širom grada. Ispred tržnog centra „Ušće“, Radio Beograda, prodavnica...

Znaci „Zabranjeno pušenje“ okačeni su i na ulazu u Vladu Srbije. A, ministri, svi do jednog, bez obzira na to koliko vole duvan, ispoštovali su prvi dan primene Zakona, čak i u Vladinom restoranu.

Iz prostorije na petom spratu, koja je bila namenjena pušačima, a u kojoj sada nikog nema, sklonjena je i poslednja preostala pepeljara. Kako kaže Darko Lazić, referent za imovinu Vlade Srbije, pušačima, kojih nema mnogo, jedina alternativa je da izađu ispred zgrade, ali i da im to neće biti teško, jer se ni u „sobi za pušenje“ nisu zadržavali duže od desetak minuta.

Kao i sav običan svet i poslanici parlamenta pušili su u četvrtak ispred ulaza u zakonodavni dom. Parlamentarci su otvorili „kafić“ u dvorištu Skupštine, gde su postavili dva stola, klupe i suncobrane.


TRAŽENO

veliki znak sa precrtanom cigaretom u prodavnicama kancelarijskog materijala i u četvrtak kao i ovih dana bio je najtraženija roba.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (22)

perica

11.11.2010. 22:14

Pazite kad izadjete na ulicu da pusite mozete tamo i da ostanete. Da vas potsetim u metanskim jamama rudari nemogu da unesu ni sibicu ni cigaretu a rade kao i vi osam sati a iz jame nema mogucnosti da se izadje na ulicu. Napustanje radnih prostora radi pusenja nije opravdano.

Zeljko

11.11.2010. 22:54

@perica - Pa zavisi kakav ugovor imate sa poslodavcem, ili od pravila na tom radnom mijestu. Neki ce dozvoliti par pauza od nekoliko minuta za pusenje.Kako gazda kaze....

nn

12.11.2010. 00:46

@perica - I nije opravdano napustati posao da pusite. Imate svoju pauzu paizvolte, ali prvo promislite, ovaj zakon je nastupio da vas zastiti tj.da zastiti zdravlje svojih gradjana, pa mozete da se bunite koliko vam drago, ali kad bude minus l5 napolju, gde cete onda da pusite,zato prekinite tu losu naviku, bit ce i vama i nama nepusacima bolje.

Bender

12.11.2010. 02:03

@perica - Doci ce i to na red. Sad i nepusaci treba da stanu sa radom kada princevi i princeze pusaci izadju napolje da puse.Fer bi bilo da pusaci ili imaju recimo 20 minuta pauze dnevno za pusenje, ali da onda i nepusaci imaju isto toliko vremena za dodatnu pauzu... ili da se pusacima odbije od plate to vreme koje trose za pusenje za vreme radnoh vremena.

jelenamijatov

12.11.2010. 13:14

@perica - Ovo je sramota sta nam drzava radi i koji se resavaju problemi u nasoj drzavi. Bolje da se pozabave kriminalcima, narkomanima, prostitucijom nego sto ovo rade. Kakva je ovo vlast, dopustiti i podrzati nesto BOLESNO poput gej parade, a kaznjavati ljude zbog pusenja....Izazvali su samo ne zadovoljstvo i mrznju ogromnog broja ljudi (pusaca).Ok, je da se ne pusi unutra u svim prostorijama, ali jedan mali sobicak, kutak od petnaestak kvadrata bi bilo moguce obezbediti svugde.

Danijel

12.11.2010. 02:30

zakon o zabrani pusenja u zatvorenim prostorijama je opravdan ali je malo preuranjen,nama vise trebaju INSPEKTORI koji kontrolisu rad firmi,INSPEKTORI koji traze dali ima neprijavljenih radnika dali su im plate redovne.sta da radi pola miliona ljudi koji rade na crno.oni ce da me kazne zbog pusenja ,ok,ali ko ce da proveri dali sam prijavljen?dali mi se uplacuje staz?ko?

Cist Vazduh

12.11.2010. 07:35

Elementarno pravo svakog coveka je da ima malo ciste vode da popije i par m3 cistog vazduha da udahne. Kad bih pravio rang listu razloga za napustanje otadzbine (pre 22 g), ovako bi izgledala: 1) nesposobni na vlasti i maltretiranje na shalterima, 2) silovanje nepusaca od strane pusaca i 3) zagadjena zivotna sredina. Jos 1988 je bio izglasan zakon o zabrani pusenja na radnom mestu ali su ga pusaci shvatili kao izazov da puse jos vise. Iskreno se nadam da ce se ovaj put zakon "primiti".

ljubica

12.11.2010. 07:51

Sve vise trcimo za zapadom .Nasa vlada da misli na zdravlje naroda obezbedila bi narodu normalne uslove za zivot.Pusenje nije zdravo ti mi znamo i bez zabrana.U Holandiji su probali da zabrane u kaficima i na javnim mestima godinu dana su zamajavali narod,sad moraju da vrate novac vlasnicima kafica koji su vlasnici izgubili za godinu dana posto se smanjila posecenost kafica.Nama u Srbiji serviraju sta rade vani ali ne sta bude dalje.Gde puse ovi iz vrha? Sigurno ne pred zgradom.

Dragan

12.11.2010. 13:03

@ljubica - Čujem da je i kod nas to privremeno i da će trajati manje od godinu dana! Sledeći zakon o dozvoli pušenja na javnim mestima stupiće na snagu 10.10.2011.god

koka

12.11.2010. 08:11

jel te ma nije moguce vlada postuje zakon pa jeste slike u svim medijima ministri cuce na ulici i puse,nesto me zivo interesuje za vreme onih nasih budalastih demonstracija sa pistaljkama, jedan visoki clan drzavnog vrha razvio je biznis sa pistaljkama hoce li sad neko iz vrha biti tako vispren da nadje neku alternativu ili ce to biti neki b i z n i s m e n inace nisam pusac ali mi se vec gadi sve ovo a i kod je ispravan

Raća

12.11.2010. 09:03

Sama zabrana je OK.,međutim ako ste primetili ,svi pušači se nalaze ispred objekata u kojima rade i tu puše.Postavlja se pitanje koliki je njihov dnevni učinak na radu,za koji su plaćeni?!!Ako bi se merilo vreme koje provode ispred svojih firmi,najmanje 30% vremena je otišlo na teret firme, i za toliko ih treba manje platiti,ili tačno onoliko kojiko su vremena proveli ispred.Ta mera bi bila daleko efikasnija od svih zabrana.Pozdrav

Dragan

12.11.2010. 12:25

@Raća - Druge države plaćaju štetu koja je proizašla iz "dobrog zakona"! Bar su se kancelarije mogle podeliti na pušačke i ne pušačke a ne da se ljudi teraju na ulicu! Sva sreća da evropa nije dala nalog da vlada natovari svakom svom građaninu džak na leđa, nosili bi mi po dva!!!

krki

12.11.2010. 09:29

Jesam pusac, ali takodje mislim da treba da se zastite oni koji nisu.Ovaj zakon to ne obezbedjuje.Preskoceni su mnogi koraci u smanjenju broja pusaca.Prvi korak je porodica, zatim osnovna skola, srednja, univerziteti.Kad se u svesti coveka, deteta "ugradi" da pusenje nije dobro, doci ce se do pravog cilja.Ovo je vestacko i nema pravu svrhu, prskocili smo nekih petnaest god.Sta je sa zabranom prodaje cigareta maloletnim, pa juce je njih deset stojalo u redu na malom odmoru.....Smesno i zalosno.

homma

12.11.2010. 09:54

Već mesecima, sve koji su mi simpatični ubedjujem da je je u pro pro pro evropskoj i pro-pro amerikanskoj Srbiji bolje da puše NEŠTO DRUGO jer i država to podržava i nije zabranjeno nigde. Sad mi je laknulo-za mušterije sad neka brinu duvanske kompanije, ja više sa mušterijama nemam problema.

sečanjac

12.11.2010. 10:35

Sad su svi problemi u Srbiji rešeni.Nema nezaposlenih, nema gladnih, kuhinje( narodne, kako to lepo zvuči) ukinute, droga sklonjena sa ulica,omladina se vratila u škole ( sa ulice i splavova).Srpske, "fašističke i neonacističke"organizacije zabranjene.Nebojte se Obradović i Firer u zatvoru. Ipak u vazduhu nešto opako miriše. Još samo da " uvatimo Mladića, i evo nas u EUROPI.

Nata

12.11.2010. 11:53

Jao, jadni pusaci! Preplaseni novim zakonom, diskriminisani i izbaceni na ulicu! Bas mi ih nije zao. Da su bili manje bahati i vise uvidjavni prema onima koji ne zele da se guse u njihovom dimu, mozda ovaj zakon ne bi ni morao da se donosi nego bi pusenje bilo regulisano osnovnim vaspitanjem i kulturom. Zar treba zakon da nam kaze to da ne treba pusiti u obdanistu ili gradskom prevozu?!

Dragana

12.11.2010. 12:15

Pročitah zakon ,ali nisam uspela da nađem podatak da se ni na 50 metara od obrazovne ustanove ne sme pušiti. Totalno nejasno!!!??? Na koliko se sme?

Zdravko Pejic

12.11.2010. 17:24

Kako nam lepo zapad ispire pamet! Beda i zalost! Sad pusaci truju gradjane, a ostaci od njihovih bombi s, pazi molim te, "osiromasenim" uranijumom nikom ne skode! Koja blamaza! Ima li iko "m--a" pa da im konacno kaze da ociste ono sto su za sobom ostavili! Pa ljudi moji, duvanski dim je u odnosu na ostale zagadjivace jos i nista! Kako se nedosetise ugraditi evropske filtere na ono malo fabrickih dimnjaka koji i dalje rade? Ali tako ti je to kad ti drugi gazduje i nabija svoje dzepove!

Kablovac

12.11.2010. 18:25

Zabraniti pušenje u proizvodnoj hali od 1000 kvadrata u kojoj se preradjuje guma, bakelit i plastika, u kojoj već deceniju nema grejanja, u kojoj umesto nekadašnjih 200 radnika sada rade 5-6 uglavnom pušača.... O, pametna i predobra državo moja hvala ti što misliš o meni. Nikotin me je do sada trovao samo nisam znao. Sumpor, pvc, poliesteri, olovo, sagorelo ulje i ostala isparenja su očigledno korisna. Doći će i ti izbori. Moraću da glasam za vas. Bio bih nezahvalan kad ne bih...