Rođen da se bori

D. MILJKOVIĆ

07. 10. 2010. u 20:58

Jasmina Stanković u planinskom selu Melovo odgaja nedonošče rođeno sa svega 600 grama. Pijani svekar pucao na supruga i nju u trudnoći

VUČJE - Još u majčinom stomaku sudbina je namenila Jovanu Stankoviću, najmlađem stanovniku na obronicima planine Kopiljak, da se bori za svaki dašak vazduha i gram težine. Majka Violeta rodila ga je u 29. nedelji trudnoće carskim rezom i težio je samo 600 grama. „Palčić“ je pet meseci proveo po inkubatorima ali je napredovao u zdravu devetomesečnu bebu od 6,5 kilograma. Jovan sa majkom i bakom Desankom (67) živi u čatmari sa 14.000 dinara penzije.

- Jovan raste od mnogo ljubavi i malo kravljeg mleka. Ničeg drugog nema u kući za zemljanim podom i prastarim ognjištem koje tvdoglavo čuva život u Melovu, planinskom selu nekoliko kilometara od granice sa Kosovom i Metohijom.

SVE SAMA PLAĆA U SVAKOJ drugoj državi ponosili bi se bebom koja je sa 600 grama ostala u životu. Za Jovana niko nikada nije pitao. Violeti su čak hteli da naplate kontrolni pregled 5.000 dinara na Institutu. - Pomogla mi je tada doktorka Slavica Miljenović koja leči Jovana od rođenja. Zamolila je da mi ne naplate pregled, a da ja u međuvremenu dostavim uput. Priznajem da me zbunjuje sva ta papirologija. Pismena sam i nisam glupa, ali ne stižem. Pešice mi treba tri sata da siđem do asfalta - kaže Violeta.

Jovanov život je čudo. Njegova majka nema objašnjenja kako je sa 600 grama uspeo da na beogradskom Institutu za neonatologiju preživi i postane nasmejani, lepi dečak.

- Zdrav je i čvrst kao pravi gorštak - priča Violeta, kojoj osmeh ne silazi sa lica, iako je preživela pakao.

U četvrtom mesecu trudnoće bila je meta pijanog svekra koji je nju i svog sina, a njenog nevečanog supruga Slavišu, pokušao da ubije hicima iz lovačke puške. Od tada za nju nije bilo života u toj kući, a Jovanov otac, njen suprug, nije hteo da napusti roditeljski dom!

- Nisam ja od kamena ali moram da živim zbog Jovana. Klonem li jednom, nema mi povratka. Verujte, Jovan mi je vratio svu sreću koja mi je otimana od detinjstva. Pokojni otac voleo je da popije i sve što uz to ide. U prvom braku nisam mogla da imam dece, pošla sam sa Slavišom tešeći se da ću barem brinuti o njegovo dvoje dece.

Ništa što je planirala nije joj se ostvarilo u životu. Rešila je da mora da prekine tu sudbinu, makar i po cenu svog života. Potpisala se 20. januara ove godine lekarima da prvo spasavaju život deteta, a tek onda njen.

„Dobila si sina“, mislila je da sanja kada su je te reči probudile iz anestezije:

- Znala sam da će živeti, jer ne bi bilo fer da ostanem bez sina. Koliko sam patila što nisam mogla da budem pored njega dok je bio na Institutu. Lekari iz Vučja nisu mi dali uput uz obrazloženje da ne dojim. Koga da dojim, ljuspicu koja jedva i diše. Prvu put sam plakala 14. maja kada su mi ga predali da ga nosim kući. Sama, sa bebom od dva kilograma i 900 grama pravo na autobus za Leskovac, a onda još 36 kilometara makadamom do Melova. Kažu nam da nemamo prava da nas preveze sanitet. I dan-danas za svaku kontrolu plaćam dve hiljade dinara samo da nas dovezu do Vučja, a onda opet autobus.

Violeta ništa ne traži. Kada ima Jovana, ima sve što joj treba u životu. Ali, priznaje da joj je teško. Nema na koga da se osloni. Još nije ostvarila pravo na dečiji dodatak, niti je primila ijedan dinar prinadležnosti koji joj sleduju. Suze joj krenu jedino kada se pomene koliko su je svi izneverili i napustili.

I Jovanov otac je isti. Kupio mu je jedanput pakovanje keksa, i to je sve. Dođe da ga vidi, ne branim mu, a nemam snage da sa njim isterujem pitanje izdržavanja. Osmeh mog „palčića“, a uskoro i prvi koraci, ne mogu da se plate.


  • Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

    Komentari (21)

    daliborka

    07.10.2010. 21:34

    @Nenad CH - postovani gospodine nenade,adresa jeVioleta Stankovicselo Melovo16204 Mirosevce

    Aleksandar Negovanovic

    07.10.2010. 21:41

    @Nenad CH - Supruga i ja bi takodje zeleli pomoci. I nase dete je prevremeno rodjeno. Ako moze redakcija da nam dostavi adresu onda bar preko Vas da posaljemo nesto Jovanu.

    Dara

    08.10.2010. 00:10

    @Nenad CH - Jovanu treba pomoći! Zahvaljujem se na adresi Violete Stanković jer ovom malom milom detencetu treba pomoć u svakom obliku (novac, hrana, odeća...) jer duboko verujem da još uvek ima dobrih ljudi.

    Nenad CH

    08.10.2010. 17:11

    @Nenad CH - Hvala gospodjo daliborka sto ste mi poslali adresu ove samohrane majke vec sada cu organizovati da moj brat posalje paket sa odecom za jovana post ja zivim u svajcarskoj odavde je teze slati pakete jos jednom hvala POZDRAV

    boki barski

    09.01.2011. 23:19

    @Nenad CH - da ovo je tacna adresa .pomozimo ovoj jadnoj zeni .ija sam rodjen sa800grama

    Milanka

    08.10.2010. 08:45

    Ova zena i dijete su heroji, a drzava Srbija je jos jednom pala na ispitu.Svaka cast i novinama i novinaru.Zbunjena sam imenom majke Jasmina Stankovic ili Violeta Stankovic.

    Mirko G

    08.10.2010. 10:42

    Bog ga cuva. Bice to pravi momak.Molim Vas posaljite mi adresu. Shodno svojim mogucnostima mogu pomoci nesto u novcu nesto u odeci.Hvala

    JOJ BRE

    08.10.2010. 11:12

    a imamo para za dnevnice 5 000 policajaca koji obezbedjuju tu sramotu koju zovu parada ponosa,dnevnice ce kostati sigurno minimum 10 000 000 dinara a to bi ovoj porodici resilo zivotno pitanje,sramota bre srbijo sta dopustas !!!

    baćo

    08.10.2010. 11:47

    Normalno, da nema pravo na dječiji dodatak. Kako bi deda Mićunu izašle dnevnice za lutanja po "belom svetu" . To vam je današnja Srbija.Vode je ljudi bez srca, bez obraza i morala.Ne smijem da im kažem , šta im mislim, neće mi objaviti komentar.

    dali

    08.10.2010. 20:16

    @velja - gospodine veljo, mislim da im je najpotrebniji jedan pristojan sporet na drva, smederevac ili vranjanac, kako odgovara

    sečanjac

    09.10.2010. 10:20

    Human smo i dobar narod (vidi se po raznim akcijama, prikupljanja pomoći) ,samo još da imamo dobre i poštene političare, gdje bi nam bio kraj.Ali oni za ovo ni ne haju.Baš ih briga. Neka je njima dobro ,pa neka narod pocrka. Nisu oni gore radi naroda, već radi sebe.

    sretna mama

    09.10.2010. 14:13

    Ovo je tuzno.U ovoj Srbiji nikad nema novca za cega ga treba imati .Ne,necu spomenuti politicare jer mi je muka od njih,ali cu kao i do sada u ovakvim pricama da budem opozicija i da organizujem akciju .Cekam tacne podatke od coveka koji zivi u njihovoj okolini .U toku dana trebam dobiti sve podatke.Ako ima ko bi jos zeleo pomoci mozemo se organizovati u najpotrebnijim stvarima..garderoba,hrana,licna higijena ..

    sretna mama

    10.10.2010. 14:27

    @sretna mama - Akcija pokrenuta .Ako je jos neko zainteresovan .. dobrodosao

    sretna mama

    20.10.2010. 13:22

    @sretna mama - Otvoren je racun ko moze i zeli da pomogne ovoj zeni trenutno je dinarski otvoren a za devizni cekam sve potrebne informacijeStankovic Violeta 200 414850510 08 Racun je postanske stedionice i uplatom u bilo kojoj posti ne placa se provizija.U toku je i prikupljanje odece,obuce,hrane,licne higijene .. Sve im je potrebno !!Ljudi velikog srca pozivam vas da pomognete ovoj zeni i detetu .Ako jos neko zeli neka ostavi mail i ja cu ga kontaktirati

    Nikolaj Radojcic

    10.10.2010. 22:35

    Tuga, sta drugo reci, u ovoj ludoj drzavi, para za zlikovce "Clintonove" i ostale ima, cuvanje neke parada "Ponosa" (nemorala) i njenih 50ak aktivista sto su danas 20 minuta setali gradom i za to ima, ali decijeg dodatka, nema!!! Gospodine Tadicu sram da vas bude, vas i vase (ne)Vlade. Sto izgladjujete Srbiju i njene sinove?

    Ja

    27.01.2011. 22:35

    A za   Milaadina Kovacevica ima para a za ovu zenu nema!!! Obezbedili joj crkavicu od decijeg dodatka kao da su joj poklonili kucu od 200 kvadrata. Sramota!