Dijalog počinje tek dogodine?
29. 09. 2010. u 20:59
Rušenjem repetitora i ostavkom Sejdijua Priština pokušava da prolongira početak pregovora sa Beogradom. Evropa ne želi mentora, Amerika insistira da bude za stolom
PLANOVI Evropske unije da dijalog Beograda i Prištine počne krajem oktobra, najverovatnije će biti prolongirani bar do početka naredne godine, i okončanja političke krize na Kosovu, nastale nakon ostavke Fatmira Sejdijua.
Ukoliko se Demokratska partija (PDK) Hašima Tačija i Demokratski savez (LDK) Fatmira Sejdijua uskoro ne dogovore o novom predsedniku nelegalno proglašene države Kosova, vanredni parlamentarni izbori će biti raspisani do decembra, odnosno najkasnije 45 dana od raspuštanja Skupštine. Do izbora novog predsednika jedina adresa za pregovore ostaje Tači, što nije prihvatljivo za zvanični Beograd.
Srpski predsednik Boris Tadić već je najavio mogućnost odlaganja dijaloga posle ostavke Sejdijua, a i iz Prištine stižu slični signali:
- Razgovori ne mogu da počnu pre imenovanja novog predsednika. Konstituisanje institucija i njihova stabilizacija prioritetniji su od početka dijaloga Prištine i Beograda - poručio je u sredu Tačijev zamenik Hajredin Kuči.
KAKO ”Novosti” saznaju, partija LDK ima trojicu kandidata za Sejdijuovog naslednika - to su Ram Manaj, zamenik kosovskog premijera, Ekrem Krueziju, član predsedništva stranke, i Isa Mustafa, gradonačelnik Prištine. Naši izvori tvrde da Hašim Tači nije preterano voljan da podrži nijednog od njih trojice, pogotovo što se predsednik bira na narednih pet godina, tako da su vanredni izbori u ovom trenutku najrealnija opcija.
Sagovornici ”Novosti” smatraju da poslednjim događajima na Kosovu - rušenje repetitora i politički potresi - zvanična Priština pokušava da odloži dijalog, jer im nikako nije u interesu da on počne u ovom trenutku.
- Otopljavanje odnosa Srbije i EU ne ide naruku Prištini. Zbog toga ona pokušava da izazove nervoznu reakciju Beograda, kako bi opet došlo do zatezanja na relaciji sa Briselom - kaže, za ”Novosti”, Vladimir Todorić iz Centra za novu politiku.
Profesor međunarodne politike na FPN Predrag Simić smatra da Priština u ovom ”taktiziranju” ima i podršku Vašingtona:
- Ovde se sada prelama i sukob EU i Amerike, koja ne gleda sa simpatijama na mogućnost da bude isključena iz dijaloga. Stejt dipartment ima veliki uticaj na vlasti na Kosovu i od signala koji bude slao Prištini zavisiće i hoće li biti izbora u pokrajini ili će se kosovske stranke uskoro dogovoriti oko predsednika - kaže nam Simić.
Iako Evropa želi da pokaže da joj ne treba mentor, Amerika će sigurno učestvovati u dijalogu, a o tome do koje mere, u sredu su u Vašingtonu razgovarale šefica diplomatije EU Ketrin Ešton i državna sekretarka SAD Hilari Klinton.
Lider LDP Čedomir Jovanović zatražio je u sredu da pregovore vodi premijer Mirko Cvetković, a da platforma bude formulisana u parlamentu.
U kabinetu premijera u sredu, za ”Novosti”, nisu želeli da komentarišu mogućnost da predsednik Vlade bude na čelu našeg pregovaračkog tima, uz opasku da je za to još rano.
Tvrdo zrno
29.09.2010. 21:38
Ovo je ne ukusna zavrzlama, Pristina mora da trpi prepirku EU i SAD. Srbska vlast nace da se mesa ima vazna posla sa odmrzavanjem!? Kome se ovde zuri.
@Tvrdo zrno - Ha,ha,ha! Priština trpi? Ima ona važna posla sa rušenjem mreže telefonijeza Srbe. pa ljudi umiru jer ne mogu ni hitnu pomoć da pozovu. Human nekinarod!
@Tvrdo zrno - Zalim sve drzave koje sebe nazivaju sedistem demokratije, ukljucujem tu i Evropsku Uniju i SAD koje su priznale kosovsku kvazi drzavu, koja se dici nedostatkom civilizacijskog ponasanja, prema navodnim svojim gradjani ma, uskracujuci im osnovne tekovine savremenog demokratskog drustva.Uzas kuda ide ovaj svet.
Srbija mora insistirati na pregovorima. Sto pre.Nagovoriti Albance da sednu za pregovaracki sto! Na principima razumevanja i tolerancije. Izmeniti recepte.Ostala su otvorena pitanja o baklavi, tulumbama i sarmi. Ako su ova dva dezerta Albanski,treba kupiti licencu, i to je u redu. Ali ne treba olako prihvatiti svojatanje sarme od strane Albanskih ekstremista, jer je sarma vekovno tradicionalno srpsko jelo na prostorima Kosova. Sarma nema alternativi. Srbija se nikada nesce odreci sarme
U svom autorskom clanku "humanista" MEdlin Olbrajt je pre neki dan pozvala i druge zemlje da priznaju Kosovo. Ovo odlaganje i otavka Sejdiua je da bi se ojacala pozicija Pristine kad sednu na pregovaracki sto. E sad, jasno je sta oni hoce, ali mi je totalno nejasno da Beograd toliko nece ili ne moze da se snadje!
Komentari (17)