Hejg traži povlačenje
30. 08. 2010. u 21:00
Britanski šef diplomatije u Beograd donosi ”poslednju ponudu” Londona i Vašingtona, koja će biti izuzetno oštra
BRITANSKI šef diplomatije Vilijem Hejg dolazi u utorak u Beograd kako bi izvršio dodatni pritisak na Srbiju da povuče rezoluciju iz Generalne skupštine UN ili da pristane na radikalne korekcije teksta, saznaju ”Novosti”.
Pozicije zvaničnog Beograda, kako nam je rečeno u Vladi, ostaju nepromenjene, i to će Hejgu biti jasno stavljeno do znanja. Srbija na sve načine želi da izbegne konfrontaciju sa velikim silama, spremna je na kompromis sa Briselom i Vašingtonom, ali neće povlačiti rezoluciju, niti pristajati na izmene koje bi posredno potvrdile kosovsku nezavisnost.
- Britanci su poznati po najtvrđem stavu kada je reč o rešavanju kosovskog problema i njihov prvi zahtev koji će se pred nama naći biće povlačenje rezolucije - kaže sagovornik ”Novosti” iz vrha vlasti. - Druga ”ponuda” biće drastična izmena teksta. Naš stav je jasan, ne pristajemo na formulacije koje makar i implicitno potvrđuju nezavisnost Kosova i insistiramo na traženju rešenja kroz pregovore.
Dolazak Hejga nastavak je briselske diplomatske ofanzive kako bi se ”omekšali” stavovi Beograda, a koju je prošlog četvrtka započeo nemački šef diplomatije Gvido Vestervele.
Kako saznaju ”Novosti”, Hejgova poseta organizovana je iznenada i brzopotezno, tokom vikenda, na izričit zahtev ”Forin ofisa”, kada je postalo jasno da i pored tvrdih poruka Vestervelea, Beograd ne pristaje da pređe preko ”crvenih linija”.
- Očigledno je da posetom Hejga, zemlje Kvinte žele da poentiraju, odnosno završe ”zavrtanje ruku” koje je započeo Vestervele - kaže za ”Novosti” Milan Parivodić, nekadašnji ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom. - Hejg u Beograd stiže i sa porukom Vašingtona, da kolosek rešavanja pitanja Kosova iz Njujorka treba prebaciti na Brisel.
MINISTAR spoljnih poslova BiH Sven Alkalaj rekao je da predsedništvo te države još nije odlučilo kako će Sarajevo glasati o srpskoj rezoluciji. - Ne vidimo da bilo kakav razvoj događaja na Kosovu može ili treba da utiče na situaciju u BiH - poručio je Alkalaj.
Paralelno sa pritiscima na Beograd, Stejt department poslednjih dana na Ist Riveru lobira da se debata o rezoluciji zakazana za 9. septembar ”skine” sa dnevnog reda i prolongira do daljeg.
- Za sada je ovaj datum za raspravu o srpskoj rezoluciji aktuelan, ali su moguće i promene - kaže za ”Novosti” Žan Viktor Nkolo, portparol predsedavajućeg Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.
Kakav god konačni scenario za nastup pred GS UN bude, o njemu, sve su prilike, neće raspravljati srpska skupština. Liberali su tražili sednicu kako bi se objasnile eventualne izmene rezolucije.
TEK posle razgovora sa Hejgom biće jasnije kada će, i da li će uopšte, naša delegacija putovati u Brisel na pregovore oko eventualnog ”brušenja” teksta rezolucije koji bi zadovoljio sve strane. - Nastavljamo sa redovnim kontaktima sa Srbijom na svim nivoima, ali u ovom trenutku ne mogu da kažem ništa više o tome ko će se iz Beograda, kada i sa kim, sresti u Briselu - kaže za ”Novosti” Maja Kocijančič, portparol visokog predstavnika EU Ketrin Ešton.
- Rezolucija koju smo podneli u UN proizašla je iz državne politike koju je pre mesec dana potvrdila Skupština - objašnjava za ”Novosti” portparol DS Jelena Trivan. - Srbija je spremna na razgovore i kompromis koji ne menja temelje njene državne politike. Nijedan naš korak neće izlaziti iz tih okvira, pa zahtevi za sednicu nemaju mnogo smisla, jer ne postoji ponuda nove politike.
I Suzana Grubješić iz G 17 plus tvrdi da je Vladi već data podrška ”da podnese rezoluciju i izbori se za njeno donošenje u GS OUN”.
Za radikale dileme nema - sednica pod obavezno, a pre toga široki konsenzus partija.
- Glasali smo ”za”, da ne bude da smo na strani srpskih neprijatelja - tvrdi Dragan Todorović, potpredsednik SRS. - Ipak, rezolucija nije dobar potez, trebalo je ići na SB, tražiti poštovanje Rezolucije 1244.
Sa druge strane, poslanik DSS Slobodan Samardžić tvrdi za ”Novosti” da je ”sada kasno sazivati skupštinu, kada se i deo opozicije slaže sa menjanjem rezolucije i dodaje da je vlast sve radila u tajnosti”.
Ukoliko sednice ne bude, LDP će tražiti smenu šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića. Predsednik parlamenta Slavica Đukić-Dejanović kaže za ”Novosti” da poslanici mogu tražiti smenu bilo kog ministra, jer ih oni i postavljaju.
UruRuck
30.08.2010. 21:27
Samo je u Srbiji moguce da se trazi smena ministra zato sto dosledno sprovodi odluke skupstine Srbije (i deluje u okviru UStava) !Pa sta treba Jeremic da radi? Da ignorise Skupstinu?Da se prestane baviti aktivnostima za koje je zaduzen?
@UruRuck - vodi ga kuci na kolace
Po muci se poznaju junaci - Liberali izgleda hoce americke novce, radikali ipak se pokrivaju usima - a politicka vrhuska je po meni napravila jedan veoma dobar sahovski potez! Sada treba samo izdrzati pritiske, moliti Kinu i Rusiju za podrsku, plus i Indiju - i made da sve prodje dobro.Inace - po politickim (unutrasnjim) izjavama, sada se vidi kome je koliko stalo do Srbije i Kosova!
@Mico - "Liberali izgleda hoce americke novce"??? Šta tu IZGLEDA??? Pa bar je to jasno i to ne u zadnjih 10 već 15 godina! Kad ovako hvalite vlast, a IZGLEDA vam da "liberali hoce americke novce", meni pak onda izgleda da ste vi jedan od onih koji radi za vlast. Svi ste vi iz LDP, DSS, DS, G17... zapravo iz iste partije - DOS - i samo glumite razlike!
@Mico - Srpska diplomatija ce doziveti debakl u UN. Ovaj gospodin ce malo da preti i pokusa toboze nesto da promeni a to sve da skrene paznju sa namerom da kosovsku farsu prebaci na zapad a domace politicare opravda pred narodom u Srbiji i tako ce ostati utisak da mi nismo hteli dati i sve smo pokusali da zadrzimo Kosovo. Ajde jednom i to da se zavrsi. Predstava dugo traje.
Komentari (47)