Krigla za sećanje

Sl. PAŠIĆ

29. 08. 2010. u 21:00

Zrenjaninski „dani piva“ kao stara banatska priča. Oliver Čilag šampion u brzom ispijanju piva - litar „slistio“ za 5 sekundi i 71 stotinku

ZRENJANIN je iznedrio novog šampiona - na jubilarnim 25. „Danima piva“ Oliver Čilag osvojio je titulu prvog pivopije, jer je litarsku kriglu „slistio“ za pet sekundi i 71 stotinku!

Mladi Zrenjaninac imao je ozbiljne protivnike u takmičenju u brzom ispijanju piva, koje je postalo pravi brend tradicionalne zrenjaninske pivske fešte. Ali, njegov najozbiljniji takmac - prošlogodišnji šampion Martin Kajtezi - u odsutnom trenutku zagrcnuo se i titulu (sa čekom od 50.000 dinara) morao je da prepusti Čilagu.

MARKET KULTURE ZRENJANINSKI kulturni poslenici iskoristili su „Dane piva“ i organizovali „Market kulture“, kroz koji su predstavili sve ovdašnje resurse neophodne da podrže kandidaturu Zrenjanina za „Evropsku prestonicu kulture“ 2020. Posebno je impresivna izložba iz kolekcije „Radionica duše“ Moše Todorovića u Narodnom muzeju, gde su izložena vredna dela - od Paje Jovanovića do Marine Abramović.

Kod dama, šampion je postala Stojanka Trivunović iz Melenaca, koja je u finalu pobedila Biljanu Bjelić iz Aleksandrova, a polulitarsku kriglu ispila je za 5 sekundi i 16 stotinki (i zaradila 30.000 dinara).

Posebno je bilo atraktivno takmičenje u dužini držanja pune litarske krigle. Na bini se našlo čak 15 delija koji su se dobro namučili i oznojili dok su ispruženoj ruci „naređivali“ da ne posustane... Milovan Aničić iz Botoša bio je najizdržljiviji.

U zaista moru raznovrsnih i privlačnih programa, jubilarni „Dani piva“, inače predstavljeni i reklamirani kao „Stara banatska priča“, ostaće u znaku „Banatske svadbe“. Baš kao i pre četvrt veka, kada je pokrenuta manifestacija u slavu „tečnog hleba“, kako Lale tepaju pivu, na centralnog gradskom trgu organizovano je kolektivno venčanje 12 parova.

Naravno, nije izostalo ni takmičenje u kuvanju riblje čorbe „Majstori zlatnog kotlića“, koje je takođe pre četvrt veka krenulo sa „Danima piva“. Sada se održava u čast osnivača - legendarnog zrenjaninskog boksera Đule Farkaša. Ovogodišnju najbolju čorbu skuvao je Pavle Kovač iz Futoga.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Martin

30.08.2010. 00:43

Pogledajte snimak i sami utvrdite ko je pobednik,tj ko je prvi okrenuo kriglu !!http://www.youtube.com/watch?v=4pOBePumLTA

Martin

30.08.2010. 08:32

Moje prezime je Kajtazi a ne Kajtezi !! evo snimka sa finala ispijanja pa odlucite ko je pobedik,tj ko je prvi okrenuo kriglu :http://www.youtube.com/watch?v=4pOBePumLTA

Ekrem

30.08.2010. 15:38

Da je tako pohitan da radi kao sto je pohitan za ono sto steti covjeku,dobro bi bilo.