Autonomiju Sandžaka traže gubitnici
20. 08. 2010. u 20:58
Rasim Ljajić, ministar rada i prvi čovek SDPS kaže da je Srbiji potrebna jedinstvena islamska zajednica
Ovakav stav u petak je za ”Novosti” preneo ministar rada i lider SDPS Rasim Ljajić, na naše pitanje šta misli o konceptu autonomije Sandžaka, za koju se zalaže muftija Muamer Zukorlić.
- Prostor Sandžaka etnički je šarolik, jer u tri opštine većinu čine Srbi, a u tri Bošnjaci - objašnjava Ljajić. - Osim toga, ta oblast je sada i faktički podeljena između Srbije, Crne Gore i Bosne koje su nezavisne države, tako da nema elemenata za bilo kakvu priču o autonomiji. A, pozivanje na istorijske principe u politici uvek je bila gubitnička varijanta. Španija je do 1442. godine bila arapska, pa niko sada ne traži da ponovo bude arapska.
Ljajić smatra i da je strah od navodnog tajnog plana dela Bošnjaka da započnu federalizaciju Srbiju - prenaduvan.
- To su medijska preuveličavnja i fatalističke prognoze analitičara koji nikada nisu bili u Sandžaku. Siguran sam da neće biti nikakve veće krize, osim verbalnog kapitalizma koji će biti sve prisutniji kako se izbori budu približavali.
Ministar smatra i da je loša ideja o ponavljanju izbora za Bošnjački nacionalni savet.
- Treba učiniti sve da se formira savet od predstavnika sve tri liste i da svi učestvuju srazmerno dobijenim mandatima. Samo nove ekonomske investicije i ulaganje napora da se formira jedinstvena islamska zajednica mogu biti temelj za trajnu stabilizaciju ovog područja - zaključio je Ljajić.
Ima uvek alternative
20.08.2010. 21:22
Mislim da u Srbiji treba nekoliko Kurda u sred Tutinu. Lako dati nekoliko politicko gonjenim Kurdima npr. iz PKK azil. Pa da vidimo koliko su ti koji traze autonomiju Turci.
O vaj Ljaič stvarno je pravi politićar,ovo izjavu je dao kao da je iz Kine,desilo još puno puta ovakve izajve dao i za KM kad zna kde je problem i o čemu se radi zašto ne rešava i građani da žive dobro i da ne misle za nacionalne probleme,On može kao ministar puno da ućini u dogovor sa Vl.Svuda u svetu ludi žive zajedno:Mi u Kosovu imalisma Vlasija i slično Zbog ovakve politike prošli ono što smo prošli.Ne bi želio u sanđaku ili bilo gde da se desi.
Nije problem u tome sto neko ovako nesto prica,odnosno trazi,to je i ocekivano.Razliciti su interesi u tom delu Srbije koji jedni zovu Sandzakom drugi Raskom.Problem je sto insttucije nece da reaguju iako imaju zakonsku obavezu za to gospodin koji poziva na tu autonomiju radi suprotno ustavu zemlje u kojoj to prica,ali opet oni politicki interesi pokazuju da su iznad svakog prava,a znamo da se ljutimo kada svet prema nama isto to praktikuje...
Ja tumacim ovo stivo ovako da gosp.Ljajic daje poruku da nije jos vreme za Sandjak da treba da se ekonomski investira i ulozi jos napora da se stvori jaka jedinstvena islamska zajednica pa onda drzava,na srpskoj zemlji.Pa srbi moji necete valjda i to dozvoliti i je li moguce da ne vidite sta vam rade.Pa kakva islamska zajednica neka je prave u bosni i na kosovu ,a ne u raskoj
i nasi srbi traze da se odcepe od bosne.imaju pravo onda da traze i bosnjaci autonomiju u srbiji.kad covek cita ove komentare i koja mrznja prema bosnjacima nasem bratskom juznoslovenskom narodu .nije ni cudo onda sto je otisla i crna gora ods nas.ista prava za sve ne samo traziti za svoj narod prava.budimo tolerantni.
Komentari (18)