Praznik začinjen politikom

B. S.

10. 08. 2010. u 16:46

Povodom početka Ramazana muslimanskim vernicima upućene oprečne poruke. Jusufspahić: Ne slušajte huškače. Zukorlić:Borimo se za slobodu

Ramazanski mesec posta za islamske vernike počinje u sredu i trajaće do 8. septembra uveče, a poslanice muslimanima u Srbiji i ove godine su došle sa tri mesta.

Kao i svakog Ramazana u poslednje tri godine, od podela u Islamskoj zajednici, vernicima su se obratili muftija Muhamed Jusufspahić, iz Rijaseta Islamske zajednice Srbije u Beogradu, reis- ul-ulema te zajednice Adem Zilkić i sandžački muftija Muamer Zukorlić - iz Novog Pazara.

- Ako smo se zadnjih godina jedni od drugih udaljili zbog čega je potekla mržnja, verujem da će Alahovom milošću u ovom časnom mesecu da se naša srca raskamene, omekšaju, iz kojih će poteći istina, pravda, red, mir i poverenje - poručio je Zilkić vernicima.

KOSOVOPovodom zaključka međunarodne konferencije Islamske svetske lige (Rabita) u Meki u Saudijskoj Arabiji da sve zemlje treba da priznaju nezavisnost Kosova, Jusufspahić je rekao da bi na pitanju Kosova zajednički trebalo da rade Islamska zajednica Srbije i država. Iako je bio pozvan na konferenciju Rabite, Jusufspahić nije učestvovao jer nije dobio vizu u Sarajevu. Išao je reis ul ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić, a u delegaciji koju je predvodio bio je i muftija Zukorlić.

Muftija Muhamed Jusufspahić u utorak je u Bajrakli džamiji vernike upozorio da ne bi trebalo mešati politiku u veru, niti bi verski dostojanstvenici trebalo da se bave politikom, Jusufspahić je zatražio od političara na nivou države i u Sandžaku da se poštuju principi sekularnosti i demokratije.

Jusufspahić je pozvao sve muslimane Srbije da zanemare “sve huškačke pozive, da ne dozvole da budu zloupotrebljeni i prevareni”.

Međutim glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić zamenio je tradicionalnu Ramazansku poruku političkim pamfletom.

- Ovaj Ramazan dočekujemo u znaku borbe za slobodu, prava i čast muslimana u Sandžaku i Srbiji - navodi se .

Upravo su na ovu poruku, ali i na inicijativu o vraćanju “partizanske” automije Sandžaku, koju su pokrenule Zukorlićeve pristalice u ime, tek osnovanog Odbora za obnovu Narodnog vijeća Sandžaka, reagovali i Srbi iz tog regiona. - Zukorlić je problem Bošnjaka i države Srbije koja će sa njim morati da se obračuna a, čini se, krajnje je vreme za to - rekao je zamenik gradonačelnika Novog Pazara Vujica Tiosavljević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (17)

mateja

11.08.2010. 10:57

@Lazr - meni stvarno nisu jasni ni novinari V.Novosti ni drugi srbi koji Rasku oblast nazivaju Sandzak,to samo govori koliko smo mi plitki i nerazmisljamo svojom glavom - sram vas bilo a sto se tice muftije Zukorlica tu je ocigledno da je on sve samo ne muftija,tako da bi drzava trebala da obrati paznju na njega i spreci ga da siri mrznju i razdor medju ljudima.Ljudi u N.Pazaru i okolini poznati kao vredni ljudi bi trebalo da gledaju da se implementiraju i bore da uspeju a ne da slusaju balade Zukorli

Sasha

17.09.2010. 12:41

@Lazr - A mozda je i drzava Srbija nemocna da ista uradi plaseci se daljih eskalacija, kao i slike koja bi izasla u svet i tako smo satanizovana nacija.Nista ovo nije bez razloga, jednostavno su osetili da je drzava u nebranom grozdju i koriste se sredstvima kojima se ta ista drzava koristila devedesetih.

Slavisa

10.08.2010. 19:36

Gospodine Zukorlicu!Koju to slobodu, prava i cast nemaju nasa braca Srbi islamske veroispovesti u tom delu Raske oblasti? Po cemu to ima vise Srbin pravoslavac dole ili u Sumadiji? Gde u Ustavu Srbije pise da se ta teritorija naziva Sandzak? Ko Vama daje pravo da se bavite politikom kao predstavnik jedne verske zajednice.Gospodine Dacicu -ministere policije! Smatrate li da ovoga coveka treba uhapsiti zbog svog protivustavnog delovanja?

pekar

10.08.2010. 22:50

@Slavisa - Ako Sandzaklije nazivas Srbi islamske vjeroispovjesti. Sta su onda Srbi u Bosni - Bosanci pravoslavne vjeroispovjesti. ili sta ti mislis. Ali takodjer potvrdjujem ovaj efendija treba da se bavi religijom a ne politikom.

Slavisa

11.08.2010. 16:05

@Slavisa - Gospodine Pekar. Da Vam odgovorim i podsetim malo na istoriju. Gotovo vecina muslimana u Sandzaku i Bosni su srpske nacije,ali su njihovi preci kroz istoriju, iz raznih razloga, primali islam. takodje je poznato i to da je vecina danasnjih hrvata - unijata srpskog nacionalnog identitea ciji su preci isto tako, pod nekim uslovima, presli ukatolicanstvo. To je fakat,nitioni treba da beze od svojih korena niti pravoslavci da ih se odricu, pa je to cak i stav Srpske pravoslavne crkve. Razmislite!

pekar

11.08.2010. 21:37

@Slavisa - Mani se suplje price Slavisa odgovori mi na pitanje. Ako su Sandzaklije Srbi islamske vjeroispovjesti jesu li Srbi u Bosni Bosanci pravoslavne vjeroispovjesti. Nemoj me zakonu, religiji drustvu uciti. Ja znam ko sam ja ti znas ko si ti. Ja te molim da mi odgovoris na pitanje. Ko su Srbi po tvom u Bosni. Hvala na odgovoru ako mi das

Slavisa

11.08.2010. 23:15

@Slavisa - Vi ocigledno niste mene shvatili. Citajte pazljivo, a ja kazem jos jedno Vama i svima nama POSTOJE SRBI PRAVOSLAVNE VERE, KTAOLICKE VERE I ISLAMSKE.I to je istroijska cinjenica. Istina je da su nasi pravoslavci prelazili i u islam i u katolicanstvo.Ali kako ih se odricao pravoslavni svet i SPC oni su menjali i naciju. Muslimani su do 74 godine bili Srbi muhamedanske veroispovesti. Znate sigurno zasto.I na kraju rat u Hravatskoj i u Bosni nije bio nacionalni vec verski,Srbi na Srbe razlicite vere

pekar

12.08.2010. 08:59

@Slavisa - Prevrcete svaki kamen a ispod svakog kamena imaneki drugi kamen. Sta je bio neki moj cukun cukun deda zaboli me ona stvar. Ja sam ono sto sam sad. Imam prijatelja iz Srbije ovdje na zapadu. Covjek presao na budizam i zivi pod tim obicajima. On mi kaze:"Prihvati me ovakvog i ono za sta gorim!"Sta sad treba da ga razbijem?Slab si Slavisa nadji nekog drugog pa mu prosipaj suplju pricu. Nemoras mi odgovarati jer nesmijes odgovoriti na pitanje STA SU SRBI U BOSNI? Po tvom. Kukavicko ponasanje

Slavisa

12.08.2010. 12:35

@Slavisa - Gospodine pekar. Ocenio sam vas komentar sa preporucujem iz jedinog razloga sto ste opisali tog Srbina u budizmu. To je to, on je ostao Srbin nije postao indijac, jel tako? Za Srbe u Bosni sam odgovorio vec, a Vi ste stvarno jadni kao cove kako Vas ne zanmaju vasi koreni i odricete se svojih predaka. I pitanje, kako onda moze neko da trazi neko istorijsko pravo ako se odrekao svoje istorije i svojih korene? Odgovrite to. Branite ono sto je nemoguce odbraniti. Pozdrav dragi prijatelju u prici.

Slavisa

12.08.2010. 12:41

@Slavisa - I jos ovo dragi kolega!Voleo bih da mi samo kazete ovde javno, sta ste Vi po veri i naciji. Nemoj da se krijete pod pseudonimom PEKAR. Ja se ne krijem, ja sam SLAVISA, Srbin pravoslavne vere, ali isto tako imam silu prijatelja muslimana iz Sandzaka koji znaju svoje srpske korene, imam silu prijatelja iz bosne katolika, koji znaju svoje srpske korene, isto kao veliki srpski mozgovi Mesa Selimovic i Ivo Andric. Nadam se da znate o kojma je rec, jer osecam da ste prilicno nacitani?

burko

10.08.2010. 21:56

Ti  Slaviša bolje da govoriš o sebi i svojim bolesnim mislima koje potvrđuju tvrdnje ove budale što ne bira načina da ostvari svoje bolesne ambicije pa ne preza ni od droge ni od kriminala ni nasilja. Zar nije bilo dosta klanja i ubijanja mržnje i proterivanja. Ustav o kome pričaš donet je 2006 godine a Sandžak je od berlinskog kongresa do danas i do kraja ovog svijeta sviđalo se to tebi ili ne. Budi čovjek vidjećeš da je lijepo.

Slavisa

11.08.2010. 16:10

@burko - Vidim da ste pogodjeni mojom izjavom ,, SRBI ISLAMSKE VEROISPOVESTI''.Molim Vas procitajte moj odgovor dat kometatoru Pekar, pa ce Vam biti jasno.To, ako ste, a mislim da jeste po veri musliman, sigurno znate i kada su vasi preci presl u islam, i znate svoje nacionalne korene. I toje fakat, kao sto pokusavate nesto da me уcite o vojnoteritorijalnoj cellini zvanoj Sandzak i pozivate se na Berlinski kongres iz 1878 godine.Tada je to bilo, jer je to bila turska teritorija, a sada vise nije. Shvatate

pekar

12.08.2010. 08:54

@burko - Vidis Slavisa ja te cekam da mi odgovoris na jednostavno pitanje to je odgovor za Srbe u Bosni a ti lupas klasicno srpsku politiku "sta je starije kokos ili jaje" . Srbija je priznala republiku Bosnu i Hercegovinu kao sto je priznao cijeli svijet. Ti ocigledno nisi u toku i nesposobno izbjegavas odgovor na jednostavno pitanje.Prije turaka bili Srbi prije Srba mozda Rimljani mozda i sta sad po tvom sve je ovo Italijansko i trebamo italijanski pricati.

Slavisa

12.08.2010. 12:29

@burko - Gospodine pekar. Ja sam jasan, samo Vama nije jasno.Kao prvo, Srbi u BiH su Srbi pravoslavci, Srbi musimani i Srbi unijati. To sto je Srbija priznala BiH nema veze sa nacijama i verama. A sto se tice istorije teritorijalnosti. Sve ste tacno rekli, samo sto Italijani ne mogu polagati pravo n Rimsku imperiju, proucite sta su i ko bili Rimljani. Dakle Rimljana vise nema, ali Srbi su ostali do danasnjeg dana sa tri verske konfesije. HISTORIA VITAE MAGISTRA EST. Nadam se da znate sta to znaci?

pekar

12.08.2010. 22:07

Vidis Slavisa zbog takvih kao ti tvrdoglavih i kvazi pizmenih ljudi se i desio ludi cirkus 90-tih godina. Neponovilo se. Ja sam Bosanac svidjalo se tebi to ili ne ja sam to a to sto ti pokusavas nametnuti to ti svojoj zeni palamudaj to su gluposti. Po tebi niko nema pravo na svoj izbor. Dajes sebi za pravo da mijenjas istoriju. Ti si Srbin i budi to ali postuj i moj izbor. Izadji malo medju ljude prosetaj dodji u Bosnu. Uhvatio si se jedne knjige i mislis da si svu pamet pokupio.

Dragan Ivanović Novi Pazar

17.08.2010. 07:43

Neznam u ime kojih Srba u Novom Pazaru govori gospodin Vujica Tiosavljević, kada svi znaju da se radi o propagandnom trgovcu sa Srbima.problem Srba u Novom Pazaru su Vujica Tiosavljević i Milan Veselinović, ali njih to ne brine jer su već jednom nogom u Beogradu, odnosno Vrnjačkoj Banji. Sramota je da ovakvi ljudi bilo šta govore.