Praznik začinjen politikom
10. 08. 2010. u 16:46
Povodom početka Ramazana muslimanskim vernicima upućene oprečne poruke. Jusufspahić: Ne slušajte huškače. Zukorlić:Borimo se za slobodu
Ramazanski mesec posta za islamske vernike počinje u sredu i trajaće do 8. septembra uveče, a poslanice muslimanima u Srbiji i ove godine su došle sa tri mesta.
Kao i svakog Ramazana u poslednje tri godine, od podela u Islamskoj zajednici, vernicima su se obratili muftija Muhamed Jusufspahić, iz Rijaseta Islamske zajednice Srbije u Beogradu, reis- ul-ulema te zajednice Adem Zilkić i sandžački muftija Muamer Zukorlić - iz Novog Pazara.
- Ako smo se zadnjih godina jedni od drugih udaljili zbog čega je potekla mržnja, verujem da će Alahovom milošću u ovom časnom mesecu da se naša srca raskamene, omekšaju, iz kojih će poteći istina, pravda, red, mir i poverenje - poručio je Zilkić vernicima.
Muftija Muhamed Jusufspahić u utorak je u Bajrakli džamiji vernike upozorio da ne bi trebalo mešati politiku u veru, niti bi verski dostojanstvenici trebalo da se bave politikom, Jusufspahić je zatražio od političara na nivou države i u Sandžaku da se poštuju principi sekularnosti i demokratije.
Jusufspahić je pozvao sve muslimane Srbije da zanemare “sve huškačke pozive, da ne dozvole da budu zloupotrebljeni i prevareni”.
Međutim glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić zamenio je tradicionalnu Ramazansku poruku političkim pamfletom.
- Ovaj Ramazan dočekujemo u znaku borbe za slobodu, prava i čast muslimana u Sandžaku i Srbiji - navodi se .
Upravo su na ovu poruku, ali i na inicijativu o vraćanju “partizanske” automije Sandžaku, koju su pokrenule Zukorlićeve pristalice u ime, tek osnovanog Odbora za obnovu Narodnog vijeća Sandžaka, reagovali i Srbi iz tog regiona. - Zukorlić je problem Bošnjaka i države Srbije koja će sa njim morati da se obračuna a, čini se, krajnje je vreme za to - rekao je zamenik gradonačelnika Novog Pazara Vujica Tiosavljević.
Lazr
10.08.2010. 18:58
De budi pametan,da bi svima bilo dobro,inace???
@Lazr - meni stvarno nisu jasni ni novinari V.Novosti ni drugi srbi koji Rasku oblast nazivaju Sandzak,to samo govori koliko smo mi plitki i nerazmisljamo svojom glavom - sram vas bilo a sto se tice muftije Zukorlica tu je ocigledno da je on sve samo ne muftija,tako da bi drzava trebala da obrati paznju na njega i spreci ga da siri mrznju i razdor medju ljudima.Ljudi u N.Pazaru i okolini poznati kao vredni ljudi bi trebalo da gledaju da se implementiraju i bore da uspeju a ne da slusaju balade Zukorli
@Lazr - A mozda je i drzava Srbija nemocna da ista uradi plaseci se daljih eskalacija, kao i slike koja bi izasla u svet i tako smo satanizovana nacija.Nista ovo nije bez razloga, jednostavno su osetili da je drzava u nebranom grozdju i koriste se sredstvima kojima se ta ista drzava koristila devedesetih.
Gospodine Zukorlicu!Koju to slobodu, prava i cast nemaju nasa braca Srbi islamske veroispovesti u tom delu Raske oblasti? Po cemu to ima vise Srbin pravoslavac dole ili u Sumadiji? Gde u Ustavu Srbije pise da se ta teritorija naziva Sandzak? Ko Vama daje pravo da se bavite politikom kao predstavnik jedne verske zajednice.Gospodine Dacicu -ministere policije! Smatrate li da ovoga coveka treba uhapsiti zbog svog protivustavnog delovanja?
@Slavisa - Ako Sandzaklije nazivas Srbi islamske vjeroispovjesti. Sta su onda Srbi u Bosni - Bosanci pravoslavne vjeroispovjesti. ili sta ti mislis. Ali takodjer potvrdjujem ovaj efendija treba da se bavi religijom a ne politikom.
Komentari (17)