Diploma ide na veštačenje

E. R.

08. 07. 2010. u 20:56

Planirane rigoroznije kontrole stručnjaka koje će sudovi angažovati. Anica Bajić upisana u Registar, iako nema odgovarajuću školu

SVI sudski veštaci u Srbiji uskoro će proći kroz sito i rešeto kako bi na spisku onih koje će angažovati sudovi ostali samo stručnjaci s potrebnim obrazovanjem.

Na proveri bi mogla da se nađe i Anica Bajić, iz Novog Sada, veštak grafologije i grafoskopije. Uprkos tome što je 21. maja prošle godine upisana u Registar stalnih sudskih veštaka, rešenjem ministarke pravde Snežane Malović, a 16. juna te godine položila zakletvu pred Okružnim sudom u Novom Sadu, Bajićeva se, prema dokumentima Zavoda za sudska veštačenja iz Novog Sada, ovim poslom bavila i ranije.

Da bi se upisala u Registar veštaka, Anica Bajić je kao potvrdu o potrebnom obrazovanju dostavila diplomu Filozofskog fakulteta. Osim toga, u dokumentaciji u koju su ”Novosti” imale uvid, priložena je i diploma Kriminalističke škole ”A.G.A” od 25. oktobra 2006. godine. Ona joj je, navodno, poslužila kao dokaz da je osposobljena za poslove grafoskopa i profajlera.

Na sajtu ove škole se može videti da se obuka obavlja ”kroz predavanja i on lajn”. Stoji i obaveštenje da kriminalističko-grafološke studije mogu da pohađaju (čak) i kandidati ženskog pola. Ipak, jasno je istaknuto i da ova škola ne pripada sistemu obrazovanja MUP ili nekog drugog državnog organa, kao i da ”ova obuka ne može zameniti redovno školovanje”. Škola nije registrovana ni u Ministarstvu prosvete, čiji bi akreditaciju trebalo da ima, niti u Agenciji za privredne registre.

Kada se jedna od stranaka u sporu, nezadovoljna veštačenjem Anice Bajić požalila Ministarstvu pravde, dobila je sledeći odgovor:

- Ovo Ministarstvo se nije upuštalo u kredibilitet diplome koju je Anica Bajić dobila od samostalnog preduzetnika ”dr Dragoljuba Tatomirovića”A.G.E.” Kriminalističke škole Beograd. Takođe, ovo Ministarstvo nije proveravalo podatak da li je navedena škola upisana u registar koji se vodi kod Agencije za privredne registre.

U dopisu se navodi i da Ministarstvo pravde nema informaciju da li je Anica Bajiće mogla da obavlja veštačenja u sudskim postupcima pre upisa u Registar stalnih veštaka.

OBAVEZNA PROVERA

ANICA Bajić nije htela da razgovara za ”Novosti”. Upitana da prokomentariše podatke do kojih je došao naš list, prekinula je vezu.

- Upravo zbog takvih stvari svi veštaci će po novom zakonu ići na proveru - rekao nam je Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde. - Svaki od njih će morati da ima odgovarajući fakultet i školu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Dejan.D.

09.07.2010. 00:22

Svaka vam cast za clanak.To je najkorumpiranija i najslabija karika u Srpskom pravosudju.Pa 95% sudskih odluka se donosi na konto vestacenja koje rade "Vestaci"sa ovakvim diplomama,A ja znam da ima jos gorih primera gde rade bez ikakvih diploma i bez ikakvog znanja.Bravo za novinara i urednika sto su naceli najbolniju temu Srpskog pravosudja.Samo napred,i nemojte da stajete.

Misko

09.07.2010. 18:16

@Dejan.D. - Anica je samo kap naspram mora zloupotreba koje potresaju srpsko pravosudje.Neka neko konacno izvestaci i vestake u zemlji Srbiji!!!Ovaj clanak je dobar primer istrazivackog novinarstva, BRAVO!

Mihajlo.S

09.07.2010. 02:08

Svaka vam cast na tekstu.Samo napred i nemojte da stajete.To su najveci krivci Srpskog pravosudja.